AKTUALNOŚCI

#FreeYourStory: wyjątkowa perspektywa

Kreatywność, siła oddziaływania i siła opowiadania historii – takie cechy mają zwycięskie zdjęcia z konkursu mającego na celu znalezienie następnej generacji twórców historii wizualnych.
Mężczyzna w różowej bluzie trzyma aparat firmy Canon skierowany na swoją twarz. Lampa błyskowa rzuca pomarańczowe światło.

Kreatywność, siła oddziaływania i siła opowiadania historii – to jest to, co wszyscy fotografowie mają nadzieję osiągnąć w przypadku swoich zdjęć. Umiejętność ukazania wyjątkowej perspektywy jest cechą dobrego fotografa i właśnie to Canon chce odkryć poprzez hashtag #FreeYourStory i powiązany z nim konkurs.

Aby wziąć udział w konkursie #FreeYourStory, młodzi fotografowie zostali poproszeni o zgłoszenie zdjęć w dwóch kategoriach – Selfie w lustrze i Wymuszona perspektywa, a panel niezależnych jurorów oceniał zgłoszenia, szukając zdjęć wyróżniających się na tle pozostałych prac. Jurorzy przejrzeli setki zgłoszeń, aby dotrzeć do zwycięskich ujęć i dokonać wyboru wyróżnionych zdjęć, które można zobaczyć poniżej. Posłuchaj też relacji każdego ze zwycięzców #FreeYourStory i poznaj naszych jurorów: ambasadorkę Canon i specjalistkę od portretów Wandę Martin, ambasadorkę Canon, fotoreporterkę i dokumentalistkę Ullę Lohmann, a także fotografa podróżniczego, filmowca i influencera Michaela Graya.

Zwycięzca w kategorii Selfie w lustrze

Odbijające się w oknie czarno-białe ujęcie dziecka, które wygląda jakby było częścią ekspozycji lalek.

Karolina Dworzyńska z Polski zrobiła to zdjęcie podczas rodzinnego pobytu w bajkowej wiosce. Miała tylko jedną szansę na zrobienie tego zdjęcia – później jej córka znudziła się i uciekła. © Karolina Dworzyńska

– Nie mogłam uwierzyć, że wygrałam w tej kategorii – mówi Karolina Dworzyńska. – Nigdy w życiu niczego nie wygrałam i to był pierwszy konkurs fotograficzny, w którym brałam udział.

Uwielbiam fotografować dzieci, bo zawsze są szczere w swoich reakcjach, a na ich twarzach zawsze widać emocje Moim celem jest zamrożenie chwili w czasie, aby później w życiu moje dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądało ich dzieciństwo, i ponownie cieszyć się tymi chwilami. Ja niestety nie mogę tego doświadczyć, ponieważ mam tylko kilka zdjęć z czasów, gdy byłam małą dziewczynką. Może dlatego fotografia jest dla mnie tak ważna.

Opisane przez jurorów jako „zabawne” i „zaskakujące” zwycięskie czarno-białe zdjęcie Karoliny zostało wykonany podczas rodzinnej wizyty w bajkowej wiosce, gdzie znajdowały się małe domki wypełnione animatronicznymi postaciami. – Zatrzymaliśmy się, aby posłuchać opowieści o Kopciuszku i zauważyłam odbicie mojej córki w oknie. Wyglądała, jakby była częścią bajki, więc skorzystałam z okazji, żeby zrobić zdjęcie. Próbowałam zrobić drugie zdjęcie, ale ona się już znudziła i uciekła. Nie mogłam nic więcej zrobić. Miałam jedną szansę i ją wykorzystałam.

Czarno-białe ujęcie kobiety wyciągającej rękę do swojego odbicia w lustrze.

To zdjęcie Darii Liushnevskiej z Polski zdobyło drugie miejsce w kategorii Selfie w lustrze. © Daria Liushnevska

Autoportret mężczyzny kucającego przez skale, odbity w parze sześciokątnych okularów przeciwsłonecznych.

To ujęcie Dominique'a De Laendera, kolejnego laureata drugiego miejsca, pokazuje go w odbiciu w okularach słonecznych, gdy kuca ze swoim zestawem Canon. © Dominique De Laender

Co mówią profesjonaliści...

Intrygujące ujęcie Karoliny o tematyce „Selfie w lustrze” zrobiło wrażenie na jurorach. – Selfie w lustrze to jeden z najstarszych i najpopularniejszych stylów autoportretu w fotografii – widzimy ich setki codziennie w mediach społecznościowych – mówi ambasadorka Canon i specjalistka od portretów Wanda Martin. – Eksperymentowałam z autoportretem w czasie kwarantanny, więc byłam bardzo podekscytowana tym, jak inni podchodzą do tematu.

Otrzymaliśmy kilka bardzo dowcipnych i kreatywnych prac wizualnych. Naszym zwycięzcą jest piękne czarno-białe zdjęcie, w którym odbicie dziecka wtapia się w świat lalek. Nie można nawet na nim odróżnić tych dwóch światów, a my uwielbiamy, gdy złudzenie optyczne tworzy nową rzeczywistość.

Pozostali jurorzy przytakują. – Musiałam spojrzeć dwa razy – mówi ambasadorka Canon, fotoreporterka i dokumentalistka Ulla Lohmann. – Był tam element zaskoczenia poprzez zawarcie odbicia zarówno małego dziecka, jak i fotografa – to jak połączenie czegoś starego i nowego. Im dłużej się przyglądasz, tym bardziej staje się to interesujące.

Nie widzieliśmy jeszcze tak wykorzystanego odbicia – dodaje fotograf podróżniczy, filmowiec i influencer Michael Gray. – Bardzo spodobała nam się precyzja w sposobie, w jaki dziecko wpasowało się w wysokość lalek. To sprawiło, że jurorzy musieli pochylić się nad nim na chwilę i zastanowić nad tym, co tam się dzieje, a to nas wszystkich podekscytowało.

Czarno-białe ujęcie wielu obrazów tej samej twarzy odbitych w lustrze.

Laureatka drugiego miejsca JoJanni Cosico z ZEA użyła luster, aby uchwycić wiele ujęć swojej twarzy. © JoJanni Cosico

Czarno-białe selfie kobiety wpatrującej się w obiektyw i trzymającej aparat skierowany na swoją twarz.

Bardziej konwencjonalny autoportret laureatki drugiego miejsca Sepiso Dean Mwamelo z Wielkiej Brytanii, które też ma mocny przekaz. © Sepiso Dean Mwamelo

Jak zrobić selfie w lustrze

Zdjęcie Karoliny pokazuje, jak łatwo można wykorzystać potencjał zwykłego fotografowania na co dzień, gdy tylko wykorzysta się swoją kreatywność. Ilu z nas przechodzi codziennie obok witryn sklepowych i nie zdaje sobie sprawy z możliwości zrobienia świetnego zdjęcia? Technicznie rzecz biorąc, łatwo jest zrobić takie zdjęcie, wykadrować odbity obiekt na ciemniejszej części sceny i upewnić się, że aparat skupia się na odbiciu, a nie na tle. Wyzwaniem jest znalezienie interesującego obiektu.

Nie musisz planować zdjęć ani nosić ciężkiego aparatu: miej zawsze w kieszeni kompaktowy aparat natychmiastowy Canon Zoemini S, a będziesz w stanie robić zdjęcia bardziej spontanicznie i tworzyć błyskawiczne odbitki poza domem. To świetny sposób na uchwycenie ulotnych, rodzinnych chwil. Wbudowane lusterko aparatu sprawia, że jest to świetna okazja do tworzenia kreatywnych grupowych zdjęć selfie.

Czarno-biały charakter nadany zdjęciu przez Karolinę łączy oba światy po obu stronach szkła, wzmacniając iluzję optyczną. Spróbuj dodać filtr do swoich kolorowych zdjęć, zanim udostępnisz je online lub wydrukujesz. Pobierz na swoje urządzenie przenośne aplikację Canon Mini Print z App Store lub Google Play, a następnie – przed wydrukowaniem odbitek na Canon Zoemini S – dodaj modne filtry, ramki i zniekształcenia, aby stworzyć wyjątkowe zdjęcia. Więcej inspiracji znajdziesz w centrum #FreeYourStory.

Zwycięzca kategorii Wymuszona perspektywa

Mały chłopiec w kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych klaszcze podczas pokazu możliwości tureckich myśliwców F-16, które pozostawiają na niebie smugi czerwonego i białego dymu.

Kąt i kompozycja tego ujęcia pomogły Muhammetowi wygrać w kategorii Wymuszona perspektywa. © Muhammet Samet Yılmaz

Muhammet Samet Ylmaz został ogłoszony zwycięzcą w kategorii Wymuszona perspektywa #FreeYourStory dzięki temu uderzającemu ujęciu tureckich pilotów myśliwskich F-16 prezentujących swoje umiejętności. – Zobaczyłem chłopca, który z dumą oglądał pokaz, i ten obraz od razu przyszedł mi do głowy. Szybko wybrałem atrakcyjną perspektywę i nacisnąłem spust migawki.

Muhammet lubi podróżować i zawsze ma przy sobie aparat. Pozwala mu to wykorzystywać pojawiające się możliwości fotograficzne – co jest z pewnością przydatne w przypadku przypadkowej fotografii z wymuszoną perspektywą. – Kiedy dowiedziałem się, że wygrałem, byłem bardzo szczęśliwy. Na początku nie mogłem w to uwierzyć, więc raz po raz czytałem ten e-mail – powiedział.

Co mówią profesjonaliści...

– Wraz z innymi jurorami doceniamy osobisty wkład naszego zwycięzcy kategorii Wymuszona perspektywa – wyjaśnia Wanda. – Podobnie jak w przypadku zwycięzcy kategorii Selfie w lustrze, jest to nie tylko niezwykłe zdjęcie rodzinne, ale i bardzo sprytna gra wizualna.

– To obraz, do którego każdy może się odnieść – dodaje Ulla. – Dla mnie technika to jedno, ale szukałam też elementu zaskoczenia i historii, którą pokazywałoby zdjęcie.

– Wykorzystałam temat wymuszonej perspektywy, aby rzucić wyzwanie uczestnikom jednego z moich ostatnich warsztatów. Zachęcam wszystkich, którzy to czytają, aby spróbowali zrobić zarówno takie zdjęcie, jak i lustrzane zdjęcie selfie, i zmusili się do zmiany sposobu myślenia podczas fotografowania.

Mike zgadza się z tą wypowiedzią: – Miałem nadzieję, że zobaczę kogoś, kto będzie myślał nieszablonowo, zwłaszcza w całej tej sytuacji, w jakiej znajduje się teraz świat. Dostaliśmy mnóstwo zdjęć zrobionych w ogródkach. Potwierdziły one, że kreatywnym można być wszędzie.

„W przypadku obu zwycięskich zdjęć spodobało nam się to, że spełniały one nasze kryteria – zobaczyliśmy historie i emocje uwiecznione w wymuszonej perspektywie.

Sylwetka mężczyzny wyciągającego palec tak, jakby dotykał zachodzącego słońca.

Zdjęcie sylwetki zostało wykonane przez laureata drugiego miejsca w kategorii Wymuszona perspektywa – Fattiha Ekmena. Daje nową perspektywę na piękny zachód słońca. © Fattih Ekmen.

Kobieta w sportowym ubraniu wydaje się wspinać na niebieski blok; zdjęcie z góry.

Zdobywczyni drugiego miejsca, Angelika Arkuszyńska, postanowiła zrobić ujęcie górą do dołu, tworząc złudzenie, że osoba na jej zdjęciu wspina się po pionowej ścianie. © Angelika Arkuszyńska

Jak robić własne zdjęcia z wymuszoną perspektywą

Wymuszona perspektywa polega bardziej na znalezieniu odpowiedniego obiektu i najlepszej perspektywy niż na doborze odpowiednich ustawień aparatu. Warto przykucnąć, położyć się na ziemi lub zrobić zdjęcie z wysokiego pułapu, aby uzyskać odpowiedni efekt.

Proste pomysły często są najlepsze, więc gdy już zauważysz jakąś okazję, poszukaj sposobu na wyeliminowanie z kadru tych części ujęcia, które nie pasują do Twojej opowieści. Spróbuj poeksperymentować ze skalą: jeśli chcesz, aby mały obiekt wydawał się duży na tle drugiego planu, to musisz przybliżyć się do obiektu z szerokim obiektywem lub stanąć dalej i powiększyć obraz. Możesz nawet uwzględnić siebie w kadrze – spróbuj wyciągnąć rękę przed aparat, aby wyglądało na to, że wchodzisz w interakcję z obiektami znajdującymi się w oddali.

Jeśli dzielisz się swoim zdjęciem i filmami z wymuszoną perspektywą na Instagramie, nie zapomnij użyć hashtagu #FreeYourStory – chętnie zobaczymy efekty Twojej pracy!


Autor: Marcus Hawkins

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • Nad nadrukiem przedstawiającym tenisistę szykującego się do serwu wisi cytryna. Efekt stwarza wrażenie, jakby gracz miał w nią uderzyć.

  TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Zabawne wydruki z Paperboyo

  Baw się, drukuj i publikuj: gwiazda Instagrama Paperboyo eksperymentuje z drukarką Canon SELPHY Square QX10.

 • Czarna drukarka Canon SELPHY CP1500, zielona drukarka Canon SELPHY Square QX10, turkusowy aparat Canon Zoemini S2 i różowozłoty aparat Canon Zoemini 2 ustawione na szarym tle w otoczeniu wydruków, naklejek i akcesoriów.

  TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Najlepsze drukarki przenośne firmy Canon

  Poznaj gamę drukarek kompaktowych firmy Canon i dowiedz się, który model jest odpowiedni dla Ciebie.

 • Uwolnij swoją kreatywność dzięki drukarkom przenośnym

  APARATY NATYCHMIASTOWE

  Uwolnij swoją kreatywność dzięki drukarkom przenośnym

  Popularny na Instagramie Joel Thorpe opowiada o tym, jak używa aparatu Canon Zoemini S do uatrakcyjniania zdjęć wydrukami.

 • get-inspired-selphy-photo-layout-app-1-hub

  TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Planuj, baw się i drukuj

  Dowiedz się, w jaki sposób aplikacja SELPHY Photo Layout może pomóc w tworzeniu ciekawych dzieł z papieru.