TWÓRCZE DRUKOWANIE

Zabawa z jedzeniem: jak Paperboyo dba o powiew świeżości

Rich McCor — kreatywny umysł będący właścicielem Instagramowego profilu Paperboyo, opowiada o swojej pasji do tworzenia z użyciem papieru oraz wyjaśnia, jak wykorzystał drukarkę Canon SELPHY Square QX10 do stworzenia niesamowitej sztuki o tematyce kulinarnej.
Nad nadrukiem przedstawiającym tenisistę szykującego się do serwu wisi cytryna. Efekt stwarza wrażenie, jakby gracz miał w nią uderzyć.

„Powodem, dla którego tak pasjonuję się tym, co robię, jest to, że znalazłem do tego drogę, podążając wyłącznie za rzeczami, które mnie interesowały” — wyjaśnia Rich McCor. „Dla mnie był to sposób, aby uchwycić świat wokół mnie w inny i pomysłowy sposób, którego wcześniej nie dostrzegałem, a jednocześnie mieć możliwość odkrywania mojego miasta — Londynu”.

Dla Richa, brytyjskiego artysty stojącego za popularnym Instagramowym profilem Paperboyo, połączenie fotograficznego hobby z papieroplastyką początkowo było sposobem na tworzenie oryginalnych treści, które pobudzały jego własną wyobraźnię. Niektóre z jego najbardziej znanych prac obejmują czarne papierowe wycinanki na tle znanych londyńskich obiektów, mające na celu stworzenie optycznego złudzenia.

„Działo się to w czasach, gdy popularność święciły wysięgniki do zdjęć selfie, a kanały na Instagramie zaczęły docierać do szerszego grona odbiorców” – mówi Rich. „Moim zamiarem było uniknięcie banałów, a zamiast tego znalezienie innego stylu, więc eksperymentowałem z różnymi wariantami moich prac z papieru”.

Ponad pół dekady później prace Richa przekształciły się z hobby w kwitnącą karierę. Wydał książkę zatytułowaną „Around the World in Cut-Outs”, współpracował z takimi znanymi markami, jak Disney®, i prowadzi styl życia globalnego podróżnika (przynajmniej było tak przed 2020 rokiem).

Myśląc o swoim sukcesie, Rich wyjaśnia — „To, co zaczęło się jako wieczorne czy weekendowe hobby, stało się karierą, która pozwoliła mi podróżować po całym świecie oraz zarabiać na życie dzięki zabawie”.

Kreatywność dzięki drukarce Canon SELPHY Square QX10

Drukarka Canon SELPHY Square QX10 wśród wydruków i rysunków koncepcyjnych.

„Od razu postanowiłem, że nie będę przedstawiać urządzenia Canon SELPHY Square QX10 tylko jako drukarki, ponieważ to oczywiste i nikomu nie trzeba tłumaczyć, że może ona drukować piękne zdjęcia” – mówi fotograf kreatywny Rich McCor znany jako Paperboyo.

Canon SELPHY Square QX10 drukuje kolorową ilustrację dziewczyny z różowymi włosami i twarzą oblepioną gumą do żucia.

Bezprzewodowa i przenośna drukarka Canon SELPHY Square QX10 umożliwia uzyskanie wysokiej jakości efektownych wydruków w kilka sekund.

Teraz, gdy ma prawie pół miliona fanów na Instagramie, Rich zabiera swoje inwencje na wyższy poziom. Jego najnowszy projekt pozwolił mu wyrazić swoją kreatywność dzięki drukarce Canon SELPHY Square QX10, wprowadzając wydruki komiksowych postaci do motywów skupionych wokół żywności, z typową dla Paperboyo dużą dawką oryginalności.

Rich wiedział, że drukarka Canon SELPHY Square QX10 może drukować żywe zdjęcia, ale chciał spróbować swoich sił w ilustracji, aby kolory naprawdę się wyróżniały. Rich zilustrował swoje animacje za pomocą programu Adobe® Photoshop®, a następnie zastosował tło z kolekcji fotograficznych, wyeksportował je do pamięci smartfonu i wydrukował zdalnie za pośrednictwem aplikacji SELPHY Photo Layout.

Zabawa z kreatywną interpretacją

A tomato is suspended in the air in front of an illustrated print of a boxer. The effect makes it look as if the boxer's left glove is reaching out of the picture.

„Ograniczenia obowiązujące w roku 2020 wymusiły ode mnie ewolucję sposobu pracy i zmianę środowisk, w których tworzę” — mówi Rich. Chcąc znaleźć sposoby na dalszy rozwój swojej kreatywności, zwrócił uwagę na swoje otoczenie domowe. „Zamiast tworzyć obrazy z rozpoznawalnymi obiektami i krajobrazami, bawię się teraz na kuchennej desce do krojenia lub na moim biurku. Stopniowo moje projekty stawały się coraz bardziej skomplikowane — warto było wykorzystać sylwetki i umiejętności ilustracyjne, dodając postaciom koloru i szczegółów”.

Odnosząc się do swoich dwóch ostatnich krótkich animacji, w których cytryna zastępuje piłkę tenisową, a pomidora rękawicę bokserską, Rich mówi — „Kiedy podąłem wyzwanie pokazania kreatywności z wykorzystaniem jedzenia, od razu zinterpretowałem to jako „zabawę jedzeniem”, co skłoniło mnie do myślenia o sporcie i o tym, jak mogę wykorzystać jedzenie do przedstawienia sprzętu sportowego”.

Dwie ręce trzymają kubek do kawy z nadrukami po obu stronach przedstawiającymi rycerza i smoka. Pianka na kawie stwarza wrażenie, jakby smok zionął ogniem.

Drukarka Canon SELPHY Square QX10 umożliwia drukowanie bezpośrednio ze smartfona – kwadratowe odbitki z obramowaniem na napisy okazały się idealne pod względem rozmiaru, dzięki czemu Rich mógł wykorzystać je w swoich nietuzinkowych zdjęciach z motywami kulinarnymi.

Inspiracją dla tego konkretnego wyzwania była również guma balonowa pękająca na twarzy jednej z postaci, a także podobieństwo wzoru na piance w kawie do płomienia, który następnie został umieszczony obok smoka i rycerza wykonanych z 68-milimetrowych kwadratowych wydruków. „Biorę coś rozpoznawalnego i dodaję swój kreatywny akcent, aby zaskoczyć widza” — mówi. „Wszedłem w animacje i zmieniłem swoje środowisko, ale koncepcja kreatywnej transformacji zawsze leży u podstaw mojej pracy”.

Niekończąca się pogoń za pomysłami

Kolorowa ilustracja przedstawiająca dziewczynkę w czerwonej czapce baseballowej robiącą dużego, różowego balona z gumy do żucia.

Według Richa za niezmienną popularnością Paperboya stoi odwaga do próbowania nowych rzeczy.

Kolorowa ilustracja przedstawiająca dziewczynkę w czerwonej czapce baseballowej, z twarzą oblepioną różową gumą do żucia.

„Następujące po sobie zdjęcia z gumą do żucia to efekt dobrze zsynchronizowanej czasowo zmiany ujęcia aparatem” – wyjaśnia Rich. „Chciałem stworzyć sekwencję, która robi wrażenie, a jednocześnie nie wygląda na coś, co wymaga wyjątkowych umiejętności”.

Rich wie, że nadal musi próbować nowych rzeczy, jeśli chce utrzymać sukces, jaki przyniósł mu profil Paperboyo, nawet jeśli popełni błędy po drodze. „Myślę, że początkujący artyści i twórcy muszą zdawać sobie sprawę, że do naprawdę dobrych prac prowadzi droga pełna niepowodzeń, błędów i kiepskiej sztuki” — mówi. „Na każdy mój dobry pomysł przypadało co najmniej 10 słabych, które musiałem przepracować, aż zatliła się iskra prowadząca do lepszego pomysłu”.

Pasja do sztuki pomaga mu też wypełnić kanał zdjęciami, które będą uwielbiane przez widzów i kupowane przez nich w formie wydruków. „Często jestem pytany »Jak osiągnąć sukces na Instagramie?«, ale myślę, że to złe pytanie. Powinno brzmieć »Jak znaleźć coś, co kocham?«, ponieważ właśnie dzięki temu udało mi się osiągnąć sukces.

„To przejście od niewielkiego hobby, które jest tylko Twoje, gdzie porażki i sukcesy należą do Ciebie, do kariery, w której pozwalasz, aby opinie innych ludzi kształtowały tworzone treści, jest bardzo dziwne” — kontynuuje Rich. „Podtrzymuję zaangażowanie widzów, ponieważ udało mi się rozwinąć i znaleźć nowe kierunki działania, a to znów dlatego, że nadal kocham to, co robię, i wciąż mam apetyt na znajdowanie i tworzenie wyjątkowych treści”.


Autorka: Lorna Dockerill

Powiązane produkty

 • Drukarki do użytku domowego

  SELPHY SQUARE QX10

  Możesz uwieczniać wyjątkowe wspomnienia na atrakcyjnych odbitkach – w dowolnym miejscu, bezprzewodowo.
 • Lustrzanki cyfrowe

  EOS 6D Mark II

  Aparat EOS 6D Mark II umożliwia przejście na wyższy poziom fotograficznego zaawansowania – bez względu na to, czy chcemy realizować ambitniejsze projekty czy planujemy zająć się fotografią profesjonalnie.
 • Obiektywy do lustrzanek cyfrowych

  EF 24-105mm f/4L IS II USM

  Preferowany przez osoby, które chcą nosić tylko jeden obiektyw w plenerze. Zapewnia zadziwiającą jakość obrazu dzięki zaawansowanej stabilizacji obrazu.
 • Powiązane artykuły

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Wydrukuj błyskawiczną tablicę inspiracji

  Przejdź na wyższy poziom zaawansowania w projektowaniu i odkryj sposoby tworzenia tablic inspiracji.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Tablica inspiracji jako element wystroju wnętrz

  Dopasuj przestrzeń do swojego stylu dzięki drukarce Canon SELPHY Square QX10!

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Zabawa w drukowane rękodzieło

  Pięć powodów, dla których potrzebujesz kompaktowej drukarki fotograficznej.

 • FOTOGRAFIA KULINARNA

  Jak zostać kulinarnym influencerem

  Wskazówki dotyczące fotografii kulinarnej od Yasmin AlBatoul – instagramowej influencerki i ambasadorki firmy Canon.