CANON EOS R5

Rewolucja w wideofilmowaniu. Kolejna

Jesteśmy dumni z roli, jaką firma Canon rolę odegrała w transformacji sztuki filmowania dzięki takim produktom jak seria lustrzanek cyfrowych EOS 5D oraz kamer i obiektywów Cinema EOS. Aparat EOS R5 i kamera EOS R5 C kontynuują tę tradycję, zapewniając przełomową jakość obrazu, która zmienia oczekiwania użytkowników hybrydowych i filmowców w kontekście niewielkich aparatów.

Premiera formatu 8K RAW

Aparat EOS R5 może rejestrować zachwycający obraz w formacie 8K DCI RAW na karcie CFexpress. Wykorzystuje całą szerokość pełnoklatkowej matrycy, aby uzyskać prawdziwie kinematograficzny obraz. Dostępna jest również funkcja śledzenia wyostrzanego obiektu, dzięki której materiał filmowy wygląda tak dobrze, jakby został nakręcony z hollywoodzkim budżetem.

Rozdzielczość 8K zapewnia niezwykle realistyczny obraz, a ponadto umożliwia edytorom kadrowanie materiału filmowego i tworzenie z niego nagrań w rozdzielczości 4K.

Model EOS R5 ma wiele opcji rejestrowania w rozdzielczości 8K:
• 12-bitowy materiał RAW
• 10-bitowy format ProRes RAW za pomocą Atomos Ninja V+
• 10-bitowe (4:2:2) pliki MP4/H.265
• 8-bitowe (4:2:0) pliki MP4/H.265

Do wyboru są proporcje obrazu DCI lub UHD, metody kompresji ALL-I i IPB oraz opcje Canon Log, Canon Log 3 i HDR PQ. Obsługiwane są tryby 23,98, 24, 25 i 29,97 kl./s, które pomagają uzyskać określony wygląd. Materiał w rozdzielczości 8K można nawet zapisać na szybkich kartach SD (v90) w przypadku stosowania kompresji IPB.

Format 8K RAW zapewnia najwyższy poziom jakości i elastyczności obrazu: można rejestrować obraz w rozdzielczości czterokrotnie większej niż 4K i zmieniać parametry, takie jak balans bieli, po nagraniu materiału, korzystając z oprogramowania Canon Cinema RAW Development lub ulubionej aplikacji do edycji nieliniowej.* Format 8K RAW jest dostępny w standardowej lub skompresowanej wersji przy zachowaniu elastyczności obrazu w przypadku małych plików wideo.

Można także wyodrębniać klatki z materiału 8K i zapisywać je jako pojedyncze pliki JPEG o rozdzielczości 35 MP (lub pliki HEIF, jeśli materiał jest rejestrowany w trybie HDR PQ). Rozwiązanie to jest idealne w sytuacjach, w których trzeba dostarczyć materiał wideo i zdjęcia z tego samego wydarzenia.

* Zakres zgodności i dostępności zależy od producenta oprogramowania

Ivan D'Antonio filming on a mountain with a Canon EOS R5 camera on a tripod.

Obsługa 4K jak nigdy dotąd – do 120 kl./s.

Aparat EOS R5 ma nie tylko przełomowe możliwości w kontekście rozdzielczości 8K, ale ustanawia również nowe standardy dla operatorów filmujących w rozdzielczości 4K DCI (matryca pełnoklatkowa) i 4K UHD przy szybkości do 120p (119,88 klatki na sekundę) i 10-bitowym obrazie z próbkowaniem 4:2:2, zapewniając płynny obraz w zwolnionym tempie i niesamowicie wysoką rozdzielczość. W przypadku szybkości do 59,94 kl./s można wybrać między pełną szerokością matrycy aparatu a 1,6-krotnym przycięciem, które jest zbliżone do formatu Super 35 mm.

Tryb 4K HQ w aparacie EOS R5 jest przeznaczony dla osób, którym zależy na najwyższej jakości obrazu 4K. Umożliwia odwzorowanie szczegółów przy szybkości do 30 klatek na sekundę przez nadpróbkowanie materiału w rozdzielczości 8K. Aby uwierzyć w efekt, trzeba go samemu zobaczyć.

Dostęp do wielu opcji rozdzielczości, liczby klatek na sekundę itp. zapewnianych przez model EOS R5 można uzyskać z poziomu nowego menu trybu filmowania, które ułatwia dobieranie odpowiednich ustawień.

Dostęp do wielu opcji rozdzielczości, liczby klatek na sekundę itp. oferowanych przez model EOS R5 można uzyskać z poziomu nowego menu trybu filmowania, które ułatwia dobieranie odpowiednich ustawień.

Dual Pixel CMOS AF II

Nasz udoskonalony system Dual Pixel CMOS AF II umożliwia ciągłe, płynne i precyzyjne ustawianie ostrości we wszystkich trybach rejestrowania. Obsługuje funkcję wykrywania twarzy i oczu, dzięki czemu idealnie sprawdza się w przypadku nagrywania filmów dokumentalnych oraz spontanicznego filmowania w ruchu. Rozpoznaje również koty, psy i ptaki oraz śledzi je w kadrze. Łatwo można tworzyć też efekty powolnej zmiany ostrości, które pozwalają przekierować uwagę widzów z jednego miejsca na drugie – wystarczy dotknąć ekranu dotykowego aparatu, a EOS R5 płynnie zmieni ostrość ze wskazaną szybkością.

Gdy ostrość jest ustawiana ręcznie, aparat EOS R5 zapewnia szereg narzędzi, które pomagają osiągnąć optymalną ostrość obrazu. Funkcja wzmacniania krawędzi uwydatnia krawędzie wyostrzonych obiektów w wybranym przez użytkownika kolorze, natomiast funkcja Dual Pixel Focus Guide wykorzystuje graficzny wskaźnik, który informuje, czy obiekt znajduje się w przedniej/tylnej płaszczyźnie ostrości, i zmienia kolor na zielony, gdy uzyskamy prawidłową ostrość.

© Robert Marc Lehmann

Stabilizator obrazu

Ten sam inteligentny system stabilizacji obrazu, który chroni zdjęcia przed drganiami aparatu, działa także wtedy, gdy aparat EOS R5 rejestruje obraz wideo – stabilizuje materiał w reakcji na przypadkowe ruchy urządzenia. Gdy dodamy do tego elektroniczny system cyfrowej stabilizacji filmowej (Movie Digital IS)*, który zwiększa skuteczność pracy całego rozwiązania, uzyskamy znakomite efekty, a materiał filmowy będzie wyglądał tak, jakby został nagrany przy użyciu stabilizatora lub wózka.

* Cyfrowy stabilizator obrazu filmowego nie jest dostępny podczas nagrywania w formacie 8K RAW.

Filmy poklatkowe 8K

Tak jak rozdzielczość 8K ujawnia intrygujące szczegóły i zapewnia wyrazistość obrazu, tak zdjęcia poklatkowe mogą ujawnić najdrobniejsze ruchy na zupełnie innej skali czasowej. Połącz te dwie funkcje, a uzyskasz spektakularną wizualnie ucztę dla oczu.

Model EOS R5 jeszcze bardziej ułatwia nagrywanie filmów poklatkowych o wysokiej rozdzielczości, które można także kręcić w formacie 4K. Film jest tworzony w aparacie. Można określić czas między każdą klatką, a także ustalić, czy ekspozycja ma być zablokowana na początku sekwencji, czy też ponownie mierzona dla każdego zdjęcia.

Intuicyjna obsługa zapewnia poczucie bliskości z obiektem

Z aparatem EOS R5 można używać zewnętrznych rejestratorów dzięki wyprowadzeniu czystego sygnału HDMI w formacie 4K/60p. Materiał można nagrywać jednocześnie wewnętrznie i zewnętrznie, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort. W przypadku użycia zewnętrznego rejestratora Atomos Ninja V+ można już nagrywać w 10-bitowym formacie ProRes RAW 8K 30p lub 12-bitowym formacie ProRes RAW 5K 60p z wycinka kadru (1,6x). W przypadku użycia rejestratora Atomos Ninja V lub Atomos Shogun 7 można nagrywać w formacie ProRes RAW 5K 30p z zewnątrz z wycinka kadru (1,6x).

Aparat EOS R5 obsługuje już obiektywy zmiennoogniskowe Cinema EOS z silnikami Servo. Sterowanie zoomem za naciśnięciem przycisku na aparacie idealnie sprawdza się podczas tworzenia dokumentalnych i przyrodniczych projektów filmowych, gdy nie można odrywać wzroku od obiektu.

Aparat EOS R5 zaprojektowano tak, aby podczas filmowania jego obsługa była instynktowna i naturalna, dzięki czemu możesz skupić się na obiekcie i swojej kreatywnej wizji. Obracany ekran odchyla się od korpusu aparatu i obraca się w zakresie 270˚, co ułatwia rejestrowanie obrazu pod różnym kątem. Do sygnalizowania prześwietleń można użyć paskowych znaczników zebry, które ostrzegają o zbyt jasnych obszarach.

Czas pracy

Aparat EOS R5 ma najlepszy w tej klasie urządzeń autofokus, obsługuje wysoką rozdzielczość i dużą liczbę klatek na sekundę, a ponadto umożliwia wykorzystanie całej szerokości matrycy pełnoklatkowej i używanie szybkiej transmisji bitów. Takie połączenie funkcji powoduje wytwarzanie dużej ilości ciepła, co z kolei ogranicza czas nagrywania. W przypadku oprogramowania układowego w wersji 1.60 lub nowszej ustawienie funkcji „Auto Power OFF temperature” (Temperatura automatycznego wyłączania) na [High/Wysoka] umożliwia dłuższe nagrywanie, ale w przypadku korzystania z tego zewnętrzne elementy aparatu staną się bardzo gorące.
Poniżej podano przybliżony czas pracy w przypadku konkretnej rozdzielczości i liczby klatek na sekundę w temperaturze 23°C (licząc od zimnego startu).

8K 30P
– Cała szerokość matrycy, format RAW, zewnętrzny rejestrator: nieograniczony
Temperatura automatycznego wyłączania – standardowa
– Cała szerokość matrycy: 20 min
– Cała szerokość matrycy, format RAW: 20 min
Temperatura automatycznego wyłączania – wysoka
– Cała szerokość matrycy: 45 min*2
– Cała szerokość matrycy, RAW: 45 min*2

4K 120P
– Cała szerokość matrycy: 15 min*1

4K 60P
Temperatura automatycznego wyłączania – standardowa
– Cała szerokość matrycy: 35 min*2
– Matryca APS-C (nadpróbkowanie obrazu 5.1K): 25 min
Temperatura automatycznego wyłączania – wysoka
– Cała szerokość matrycy: 60 min*2
– Matryca APS-C (nadpróbkowanie obrazu 5.1K): 50 min*2

4K 30P
– Cała szerokość matrycy: bez ograniczeń związanych z ciepłem*2
– Cała szerokość matrycy, wysoka jakość (nadpróbkowanie obrazu 8.2K): 30 min
– Matryca APS-C (nadpróbkowanie obrazu 5.1K): bez ograniczeń związanych z ciepłem*2

*1 Nagrywanie jest zatrzymywane po 7 minutach i 30 sekundach w przypadku filmów z dużą liczbą klatek na sekundę. Oznacza czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.
*2 Czas nagrywania jest ograniczony do 29 minut i 59 sekund. Oznacza czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.

Przestrogi
* Powyższe wartości określono w warunkach testowania firmy Canon. Użyto kart CFexpress i SD zgodnych ze standardami testowania firmy Canon.
* Jeśli temperatura otoczenia jest wyższa niż 23°C, czas nagrywania jest krótszy.
* W przypadku używania wizjera elektronicznego maksymalny czas nagrywania będzie krótszy niż w przypadku używania ekranu aparatu.
* Gdy aparat jest zasilany przez złącze USB, maksymalny czas nagrywania jest krótszy niż w przypadku używania akumulatora.
* W zależności od jakości nagrywanego filmu i pojemności używanej karty pamięci karta może zostać zapełniona przed upływem maksymalnego czasu nagrywania ciągłego.
* Gdy w pozycji [Auto pwr off temp./Temp. autom. wył.] ustawiono opcję [High/Wysoka], podczas nagrywania filmów karta może stać się bardzo gorąca. Podczas wyjmowania karty pamięci należy zachować ostrożność.


Jeśli aparat rozgrzeje się do wyznaczonego limitu temperatury, zaleca się jego wyłączenie w celu odprowadzenia ciepła.
Poniżej podano przybliżony czas odzyskiwania sprawności w temperaturze 23°C, ale zależy on od różnych czynników, takich jak temperatura otoczenia, fakt ciągłej pracy aparatu i wybrana rozdzielczość pracy. Czas potrzebny na przywrócenie pełnego czasu nagrywania zależy od temperatury otoczenia.

8K 30P
– Po 10-minutowym chłodzeniu można nagrywać przez około 3 minut.
– Po 20-minutowym chłodzeniu można nagrywać przez około 8 minut.

4K 60P
– Po 10-minutowym chłodzeniu można nagrywać przez około 10 minut.

Z myślą o użytkownikach hybrydowych, dla których filmowanie jest priorytetem, stworzyliśmy kamerę EOS R5 C. Kamera EOS R5 C wykorzystuje tę samą konstrukcję, co aparat EOS R5, a ponadto obsługuje jeszcze więcej kodeków i ma wydłużony czas nagrywania w przypadku filmów 8K. Korzystając z naszego przewodnika porównawczego, dowiedz się, który aparat spełni Twoje potrzeby.

Korpusy aparatów

Wbudowany stabilizator obrazu

Tak
Nie (tylko elektroniczny)

Natychmiastowe nagrywanie filmów z trybu fotografowania/zdjęć

Tak
Nie

Stopka wielofunkcyjna

Nie
Tak

Zgodność z lampami błyskowymi Speedlite

Zgodność ze wszystkimi lampami błyskowymi Speedlite
Niektóre ograniczenia dotyczą lamp błyskowych Speedlite serii 580EX/600EX/EL-1. Szczegółowe informacje można znaleźć w części Dane techniczne

Limit czasu nagrywania klipu filmowego

29 min i 59 s
Nieograniczona

Układ chłodzący

Pasywny
Aktywny – wentylator

Przesyłanie strumieniowe z urządzenia (przez UVC/RTP)

Nie
Tak

Nagrywanie anamorficzne

Nie
Tak

Kodeki

12-bitowy CRM RAW (normalny/Lite)

10-bitowy MP4 HEVC / 8-bitowy MP4 H.264

10-bitowy format ProRes RAW 8K 30P do zewnętrznego rejestratora Atomos Ninja V+

12-bitowy CRM RAW (HQ/ST/LT)

10-bitowy XF-AVC / 10-bitowy MP4 HEVC / 8-bitowy MP4 H.264

10-bitowy format ProRes RAW 8K 30P do zewnętrznego rejestratora Atomos Ninja V+

Waga i rozmiar

650 g

138,5 × 97,5 × 88,5 mm

680 g

141,5 × 97,5 × 111 mm

Powiązane artykuły

 • ARTYKUŁ

  Pierwsze sesje z aparatem Canon EOS R5: uchwycenie przyrody z pięknymi szczegółami

  Ulla Lohmann i Robert Marc Lehmann mówią o tym, w jaki sposób matryca o rozdzielczości 45 Mpix i autofokus z mechanizmem śledzenia oczu w aparacie Canon EOS R5 pomogły im zrobić spektakularne zdjęcia w plenerze.

 • ARTYKUŁ

  Filmowanie w rozdzielczości 8K i rozdzielczości 4K z nadpróbkowaniem aparatem EOS R5 firmy Canon

  Podczas pierwszych sesji filmowych z aparatem Canon EOS R5 Martin Bissig i Ivan D’Antonio sprawdzili, w jaki sposób możliwości urządzenia w zakresie rozdzielczości 8K skracają czas filmowania i ułatwiają kreatywną pracę.

 • ARTYKUŁ

  Canon EOS R5: 10 funkcji, których nie możesz przegapić

  Odkryj funkcje, które sprawiają, że aparat EOS R5 jest przełomowym urządzeniem, w tym możliwość wykonywania zdjęć o rozdzielczości 45 MP z prędkością do 20 kl./s i nagrywania filmów w formacie 8K RAW.

 • ARTYKUŁ

  Canon EOS R5 czy EOS R6 – który aparat jest odpowiedni dla Ciebie?

  Canon przedstawia nie jeden, ale dwa przełomowe pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe. Który jest odpowiedni dla Ciebie? Porównujemy aparaty EOS R5 i EOS R6.