CANON EOS R5

Rewolucja w wideofilmowaniu. Kolejna

Jesteśmy dumni z roli, jaką firma Canon rolę odegrała w transformacji sztuki filmowania dzięki takim produktom jak seria lustrzanek cyfrowych EOS 5D oraz kamer i obiektywów Cinema EOS. Aparat EOS R5 kontynuuje tę tradycję, zapewniając przełomową jakość obrazu, która zmienia oczekiwania filmowców w kontekście niewielkich aparatów.

Rewolucja w wideofilmowaniu. Kolejna

Premiera formatu 8K RAW

Aparat EOS R5 może rejestrować zachwycający obraz w formacie 8K DCI RAW na karcie CFexpress. Wykorzystuje całą szerokość pełnoklatkowej matrycy, aby uzyskać prawdziwie kinematograficzny obraz. Dostępna jest również funkcja śledzenia wyostrzanego obiektu, dzięki której materiał filmowy wygląda tak dobrze, jakby został nakręcony z hollywoodzkim budżetem.

Rozdzielczość 8K zapewnia niezwykle realistyczny obraz, a ponadto umożliwia edytorom kadrowanie materiału filmowego i tworzenie z niego nagrań w rozdzielczości 4K.

Model EOS R5 udostępnia wiele opcji rejestrowania w rozdzielczości 8K:
• 12-bitowy materiał RAW
• 10-bitowe (4:2:2) pliki MP4/H.265
• 8-bitowe (4:2:0) pliki MP4/H.265

Do wyboru są formaty obrazu DCI lub UHD, metody kompresji ALL-I i IPB oraz opcje Canon Log i HDR PQ. Obsługiwane są tryby 23,98, 24, 25 i 29,97 kl./s, które pomagają uzyskać określony wygląd. Materiał w rozdzielczości 8K można nawet zapisać na szybkich kartach SD (v90) w przypadku stosowania kompresji IPB.

Format 8K RAW zapewnia najwyższy poziom jakości i elastyczności obrazu: można rejestrować obraz w rozdzielczości czterokrotnie większej niż 4K i zmieniać parametry, takie jak balans bieli, po nagraniu materiału, korzystając z oprogramowania Canon Cinema RAW Development lub ulubionej aplikacji do edycji nieliniowej*.

Można także wyodrębniać klatki z materiału 8K i zapisywać je jako pojedyncze pliki JPEG o rozdzielczości 35 MP (lub pliki HEIF, jeśli materiał jest rejestrowany w trybie HDR PQ). Rozwiązanie to jest idealne w sytuacjach, w których trzeba dostarczyć materiał wideo i zdjęcia z tego samego wydarzenia.

* Zakres zgodności i dostępności zależy od producenta oprogramowania.

A side profile of Canon Ambassador Ivan D'Antonio with his eye to the viewfinder of a Canon EOS R5 camera.

Obsługa 4K jak nigdy dotąd – do 120 kl./s.

Aparat EOS R5 ma nie tylko przełomowe możliwości w kontekście rozdzielczości 8K, ale ustanawia również nowe standardy dla operatorów filmujących w rozdzielczości 4K. Formaty 4K DCI (matryca pełnoklatkowa) i 4K UHD przy szybkości do 120p (119,88 klatki na sekundę) i 10-bitowym obrazie z próbkowaniem 4:2:2 zapewniają płynny obraz w zwolnionym tempie i niesamowitą rozdzielczość. W przypadku szybkości do 59,94 kl./s można wybrać między pełną szerokością matrycy aparatu a 1,6-krotnym przycięciem, które jest zbliżone do formatu Super 35 mm.

Tryb 4K HQ w aparacie EOS R5 jest przeznaczony dla osób, którym zależy na najwyższej jakości obrazu 4K. Umożliwia odwzorowanie szczegółów przy szybkości do 30 klatek na sekundę przez nadpróbkowanie materiału w rozdzielczości 8K. Aby uwierzyć w efekt, trzeba go samemu zobaczyć.

Dostęp do wielu opcji rozdzielczości, liczby klatek na sekundę itp. oferowanych przez model EOS R5 można uzyskać z poziomu nowego menu trybu filmowania, które ułatwia dobieranie odpowiednich ustawień.

© Martin Bissig / Canon Ambassador

Dual Pixel CMOS AF II

Nasz udoskonalony system Dual Pixel CMOS AF II umożliwia ciągłe, płynne i precyzyjne ustawianie ostrości we wszystkich trybach rejestrowania. Obsługuje funkcję wykrywania twarzy i oczu, dzięki czemu idealnie sprawdza się w przypadku nagrywania filmów dokumentalnych oraz spontanicznego filmowania w ruchu. Rozpoznaje również koty, psy i ptaki oraz śledzi je w kadrze. Łatwo można tworzyć też efekty powolnej zmiany ostrości, które pozwalają przekierować uwagę widzów z jednego miejsca na drugie – wystarczy dotknąć ekranu dotykowego aparatu, a EOS R5 płynnie zmieni ostrość ze wskazaną szybkością.

Gdy ostrość jest ustawiana ręcznie, aparat EOS R5 zapewnia szereg narzędzi, które pomagają osiągnąć optymalną ostrość obrazu. Funkcja wzmacniania krawędzi uwydatnia krawędzie wyostrzonych obiektów w wybranym przez użytkownika kolorze, natomiast funkcja Dual Pixel Focus Guide wykorzystuje graficzny wskaźnik, który informuje, czy obiekt znajduje się w przedniej/tylnej płaszczyźnie ostrości, i zmienia kolor na zielony, gdy uzyskamy prawidłową ostrość.

© Robert Marc Lehmann

Stabilizator obrazu

Ten sam inteligentny system stabilizacji obrazu, który chroni zdjęcia przed drganiami aparatu, działa także wtedy, gdy aparat EOS R5 rejestruje obraz wideo – stabilizuje materiał w reakcji na przypadkowe ruchy urządzenia. Gdy dodamy do tego elektroniczny system cyfrowej stabilizacji filmowej (Movie Digital IS)*, który zwiększa skuteczność pracy całego rozwiązania, uzyskamy znakomite efekty, a materiał filmowy będzie wyglądał tak, jakby został nagrany przy użyciu stabilizatora lub wózka.

* Cyfrowy stabilizator obrazu filmowego nie jest dostępny podczas nagrywania w formacie 8K RAW.

Filmy poklatkowe 8K

Tak jak rozdzielczość 8K ujawnia intrygujące szczegóły i zapewnia wyrazistość obrazu, tak zdjęcia poklatkowe mogą ujawnić najdrobniejsze ruchy na zupełnie innej skali czasowej. Połącz te dwie funkcje, a uzyskasz spektakularną wizualnie ucztę dla oczu.

Model EOS R5 jeszcze bardziej ułatwia nagrywanie filmów poklatkowych o wysokiej rozdzielczości, które można także kręcić w formacie 4K. Film jest tworzony w aparacie. Można określić czas między każdą klatką, a także ustalić, czy ekspozycja ma być zablokowana na początku sekwencji, czy też ponownie mierzona dla każdego zdjęcia.

© Ivan D’Antonio / Canon Ambassador

Intuicyjna obsługa zapewnia poczucie bliskości z obiektem

Aparat EOS R5 zaprojektowano tak, aby podczas filmowania jego obsługa była instynktowna i naturalna, dzięki czemu możesz skupić się na obiekcie i swojej kreatywnej wizji. Obracany ekran odchyla się od korpusu aparatu i obraca się w zakresie 270˚, co ułatwia rejestrowanie obrazu pod różnym kątem. Do sygnalizowania prześwietleń można użyć paskowych znaczników zebry, które ostrzegają o zbyt jasnych obszarach.

Wyjście HDMI umożliwia przesyłanie czystego sygnału w formacie 4K/60 kl./s, a tym samym korzystanie z zewnętrznych rejestratorów i jednoczesne nagrywanie na nośniku wewnętrznym i zewnętrznym.

Czas pracy

Aparat EOS R5 ma najlepszy w tej klasie urządzeń autofokus, obsługuje wysoką rozdzielczość i dużą liczbę klatek na sekundę, a ponadto umożliwia wykorzystanie całej szerokości matrycy pełnoklatkowej i używanie szybkiej transmisji bitów. Takie połączenie funkcji powoduje wytwarzanie dużej ilości ciepła, co z kolei ogranicza czas nagrywania. Poniżej podano przybliżony czas pracy w przypadku konkretnej rozdzielczości i liczby klatek na sekundę w temperaturze 23°C (licząc od zimnego startu).

8K 30P
– Cała szerokość matrycy: 20 min
– Cała szerokość matrycy, format RAW: 20 min

4K 120P
– Cała szerokość matrycy: 15 min*1

4K 60P
– Cała szerokość matrycy: 35 min*2
– Matryca APS-C (nadpróbkowanie obrazu 5.1K): 25 min

4K 30P
– Cała szerokość matrycy: bez ograniczeń związanych z ciepłem*2
– Cała szerokość matrycy, wysoka jakość (nadpróbkowanie obrazu 8.2K): 30 min
– Matryca APS-C (nadpróbkowanie obrazu 5.1K): bez ograniczeń związanych z ciepłem*2
*1 Nagrywanie kończy się po 7 minutach i 30 sekundach w przypadku filmów z dużą liczbą klatek na sekundę. Oznacza czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.
*2 Czas nagrywania jest ograniczony do 29 minut i 59 sekund. Oznacza czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.

Jeśli aparat rozgrzeje się do wyznaczonego limitu temperatury, zaleca się jego wyłączenie w celu odprowadzenia ciepła.
Poniżej podano przybliżony czas odzyskiwania sprawności w temperaturze 23°C, ale zależy on od różnych czynników, takich jak temperatura otoczenia, fakt ciągłej pracy aparatu i wybrana rozdzielczość pracy. Czas potrzebny na przywrócenie pełnego czasu nagrywania zależy od temperatury otoczenia.

8K 30P
– Po 10-minutowym chłodzeniu można nagrywać przez około 3 minut.
– Po 20-minutowym chłodzeniu można nagrywać przez około 8 minut.

4K 60P
– Po 10-minutowym chłodzeniu można nagrywać przez około 10 minut.

Powiązane artykuły