CANON EOS R5

Zaawansowana technologia autofokusu

Aparat EOS R5 nastawia ostrość z wyjątkową szybkością, dokładnością i precyzją – potrafi rozpoznawać i śledzić obiekty przemieszczające się w obrębie ujęcia. Możesz rejestrować pełne szczegółów obrazy o uderzającej ostrości i wyrazistości.

Zaawansowana technologia autofokusu

© Martin Bissig / Canon Ambassador

System Dual Pixel CMOS AF II – 5940 obszarów i całkowite pokrycie kadru

Niezależnie od położenia obiektu aparat EOS R5 może go szybko znaleźć i ustawić na nim ostrość, wykorzystując 5940 obszarów autofokusu (AF), które pokrywają niemal 100% kadru. Te obszary ogniskowania mogą być wykorzystywane łącznie, indywidualnie lub w strefach, które mogą być przesuwane w kadrze w zależności od miejsca akcji.

Punkty AF można wybierać za pomocą specjalnego multi-sterownika z tyłu aparatu lub za pomocą ekranu dotykowego – dotykając go w trybie Live View lub używając jako panelu dotykowego, gdy aparat znajduje się przy oku.

© Martin Bissig / Canon Ambassador

© Robert Marc Lehmann

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

Sztuczna inteligencja oparta na technologii uczenia głębokiego oraz rozpoznawanie obiektów

System autofokusu EOS ITR AF X w modelu EOS R5 został zaprogramowany przy użyciu sztucznej inteligencji z uczeniem głębokim. Rozwiązanie to pierwotnie opracowano dla przełomowej lustrzanki cyfrowej EOS-1D X Mark III. W trybie wykrywania twarzy i oczu system precyzyjnie rozpoznaje twarze, w tym te z profilu, gdy widoczne jest tylko jedno oko. Dzięki temu fotografowane osoby widać bardzo wyraźnie, nawet gdy poruszają się w sposób nieprzewidywalny, a głębia ostrości jest mała. Jeśli osoba na chwilę się odwróci, jej głowa jest nadal śledzona. Dzięki temu obraz twarzy będzie ostry, gdy ta osoba odwróci się ponownie w stronę kamery.

Dodatkowo sztuczna inteligencja z uczeniem głębokim dostępna w aparacie EOS R5 jest zaprogramowana w taki sposób, aby zapewniała możliwość rozpoznawania i śledzenia kotów, psów i ptaków poprzez skupienie na ich ciałach, pyskach i oczach. Dzięki temu fotografowanie dzikich zwierząt jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, zwłaszcza obiektów takich jak ptaki w locie.

© Robert Marc Lehmann

Szybka i czuła regulacja ostrości

Aparat EOS R5 może ustawić ostrość w zaledwie 0,05 s – to najlepsza w tej klasie urządzeń wydajność pełnoklatkowego aparatu bezlusterkowego1. Autofokus działa także przy oświetleniu rzędu -6 EV2, które w przybliżeniu odpowiada światłu rzucanemu przez półksiężyc.

Ta niezwykła czułość na światło umożliwia także ustawienie ostrości przy maksymalnej przysłonie f/22, a to pozwala korzystać z telekonwerterów z obiektywami o stosunkowo małym otworze przysłony oraz bardzo małymi superteleobiektywami, takimi jak RF 600mm F11 IS STM i RF 800 mm F11 IS STM.

Zachowanie autofokusu z funkcji śledzenia

Zachowanie autofokusu z funkcją śledzenia w trybie AI Servo można dostosować, korygując parametry takie jak „czułość śledzenia” lub „śledzenie przyspieszenia/zwalniania”, lub wybierając jeden z czterech „przypadków”, które są idealnie dopasowane do różnych typów fotografii.

Aparat EOS R5 uwzględnia teraz przypadek A, który automatycznie wybiera jeden z czterech przypadków AF właściwych dla obiektu, w zależności od tego, co jest fotografowane.

Ręczne ustawianie ostrości

W przypadku ręcznej regulacji ostrości można skorzystać z trzech metod wspomagania ustawiania ostrości w celu zadbania o to, aby punkt ostrości znajdował się dokładnie tam, gdzie powinien.

• Powiększenie wyostrzonego obrazu
Powiększenie obrazu, najpierw 6-krotnie, a następnie 15-krotnie, pozwoli lepiej zobaczyć obraz i ocenić ostrość.

• Wzmacnianie krawędzi
Krawędzie ostrych części ujęcia są obrysowane kolorem wybranym przez użytkownika.

• Wspomaganie ręcznej regulacji ostrości (Dual Pixel Focus Guide)
Wspomaganie ręcznej regulacji ostrości (Dual Pixel Focus Guide) –zastosowane po raz pierwszy w kamerze Cinema EOS C300 Mark II – wykorzystuje technologię Dual Pixel CMOS AF II do dokładnego pomiaru odległości obiektu i porównania jej z bieżącym ustawieniem ręcznej regulacji ostrości. Graficzne wskazanie pokazuje, czy punkt ostrości znajduje się przed, czy za zmierzoną wartością, po czym zmienia kolor na zielony, gdy obie wartości się pokrywają, co wskazuje na dokładną ostrość.

System ułatwia i zwiększa precyzję ręcznego ustawiania ostrości, a także zapewnia filmowcom niezbędną precyzję pracy w rozdzielczościach 4K i 8K.

Te trzy narzędzia mogą być używane ze zgodnymi obiektywami RF, obiektywami EF lub obiektywami filmowymi z ręczną regulacją ostrości.

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

Powiązane artykuły

  1. Stan na 3 czerwca 2020 r. Dotyczy bezlusterkowych aparatów cyfrowych z wymienną optyką wyposażonych w pełnoklatkową matrycę 35 mm z autofokusem opartym na detekcji kontrastu i autofokusem opartym na detekcji fazy w płaszczyźnie obrazu. Wartość obliczono w ramach pomiaru szybkości AF zgodnie z zaleceniami stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association (wartość zależy od warunków fotografowania i używanego obiektywu). Do dokonania pomiaru użyto metod wewnętrznych. Warunki pomiaru: 12 EV (temperatura otoczenia, ISO 100), tryb ręczny, obiektyw RF 24-105mm F4L IS USM (ogniskowa 24 mm), ustawienia: migawka zwalniana spustem migawki, 1-punktowy AF (centralny AF), One-Shot AF.
  2. Podczas fotografowania, obiektyw z przysłoną f/1,2, środkowy punkt AF, tryb One-Shot AF, 23°C, ISO100. Z wyłączeniem obiektywów RF mających powłokę DS (Defocus Smoothing).