CANON EOS R5

Profesjonalne parametry pracy

Aparat EOS R5 może rejestrować obrazy o rozdzielczości 45 megapikseli z szybkością do 20 klatek na sekundę i obsługą autofokusu z funkcją śledzenia. Takie możliwości, obsługiwane przez specjalnie skonstruowany procesor DIGIC X, umożliwiają wykonywanie zdjęć, które były wcześniej niemożliwe.
Rowerzysta górski wykonuje akrobacje w powietrzu na tle słońca. Zdjęcie zostało zrobione od dołu, a kadr utworzyły czerwone maki i trawa na zboczu

Martin Bissig był jednym z pierwszych profesjonalistów, którzy przetestowali możliwości aparatu Canon EOS R5 w zakresie filmowania. Nagrywał dynamiczne materiały z udziałem rowerzystów górskich i deskorolkarzy. Zrobione aparatem Canon EOS R5 z obiektywem Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM, 15 mm, 1/800 s, f/9 i ISO 250. © Martin Bissig

Szybkość większa niż kiedykolwiek

Aparat EOS R5 umożliwia fotografowanie ulotnych chwil w niespotykany dotąd sposób. Rejestruje pełnoklatkowe obrazy o rozdzielczości 45 megapikseli z szybkością 20 kl./s1 – w pełnej ciszy i z zastosowaniem autofokusu (AF) oraz automatyki ekspozycji (AE).

Niezależnie od tego, czy fotografujesz wydarzenia sportowe lub dziką przyrodę, czy tworzysz reportaże lub portrety, aparat EOS R5 zwiększa szansę na uchwycenie idealnego momentu. Jeśli musisz używać mechanicznej migawki, możesz robić serie zdjęć z zawrotną szybkością 12 kl./s1 – to najlepsza w tej klasie urządzeń wydajność pełnoklatkowego aparatu bezlusterkowego.

EOS R5

© Robert Marc Lehmann

© Martin Bissig / Canon Ambassador

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

© Martin Bissig / Canon Ambassador

Najnowocześniejszy elektroniczny wizjer

Aparat EOS R5 ma elektroniczny wizjer, który jest tak zaawansowany, że masz wrażenie, iż nic nie dzieli Cię od fotografowanego obiektu. Dzięki rozdzielczości 5,76 Mpix, 100% pokryciu i częstotliwości odświeżania 120 kl./s możesz całkowicie zanurzyć się w ujęciu, a jednocześnie wyświetlać podgląd ostatecznego zdjęcia.

Oprócz wizjera elektronicznego mamy obracany ekran dotykowy o przekątnej 3,15 cala i rozdzielczości 2,1 mln punktów, który można odchylić od korpusu aparatu i obracać w zakresie 270˚, aby wygodnie filmować pod nietypowym kątem. Ekran można również obrócić i złożyć do wewnątrz korpusu aparatu w celu jego ochrony.

Czujnik z tyłu aparatu EOS R5 automatycznie przełącza między wizjerem elektronicznym a ekranem, gdy aparat jest podnoszony do oka i może być konfigurowany na różne sposoby, w zależności od tego, czy ekran jest złożony, czy nie.

Aparat EOS R5 można również zaprogramować tak, aby podświetlenie ekranu LCD było wyłączone. Pozwala to użytkownikom wyłączyć ekran LCD i korzystać z wizjera elektronicznego, przeglądając zdjęcia na większym ekranie LDC. Jest to rozwiązanie znane wszystkim użytkownikom lustrzanek cyfrowych.

Procesor obrazu DIGIC X

Fenomenalna szybkość serii zdjęć wykonywanych aparatem EOS R5, znakomita jakość obrazu i najlepszy w tej klasie urządzeń autofokus są kontrolowane przez procesor DIGIC X, który odpowiada także za inne funkcje aparatu i umożliwia szybką obsługę.

Dwa gniazda kart z obsługą CFexpress

Aparat EOS R5 ma dwa gniazda kart pamięci: jedno na uniwersalne karty SD (z obsługą szybkich kart SD UHS-II), natomiast drugie na ultraszybkie karty CFexpress, które umożliwiają długotrwały zapis serii 20 kl./s (maksymalnie 180 plików RAW) i obsługę niektórych formatów wideo o wyższej rozdzielczości.


CFexpressV90 UHS-II SD
Maks. szybkość transmisji danych1,97 GB/s321 MB/s


Aparat ma wiele opcji konfiguracji, dlatego kart można używać na różne sposoby. Użytkownik może skonfigurować aparat i zapisać jego ustawienia na jednej z kart pamięci. Dzięki temu można udostępnić ustawienia znajomemu lub, jeśli masz dwa aparaty, skopiować ustawienia do drugiego z nich. Ta funkcja jest przydatna również w przypadku oddawania aparatu do centrum serwisowego. Po jego odebraniu wystarczy wczytać zapisane ustawienia.

Canon EOS R5 od prawej strony użytkownika. Dwa gniazda kart pamięci znajdują się pod klapką z boku.

Aparat Canon EOS R5 ma również dwa gniazda kart pamięci – jedno szybkie gniazdo CFexpress i jedno uniwersalne gniazdo kart SD.

Akumulator o większej pojemności

Model EOS R5 jest zasilany przez zaawansowany akumulator LP-E6NH, który ma o 20% większą pojemność niż starsze akumulatory LP-E6N i po jednym naładowaniu umożliwia zrobienie 490 zdjęć w ściśle określonych warunkach testowych*, a znacznie więcej w rzeczywistych warunkach fotografowania.

Akumulatory LP-E6NH można ładować za pomocą dołączonej ładowarki do akumulatorów lub w aparacie przez złącze USB C 3.1 obsługujące zasilanie 5 V / 1,5 A (PD). Dostępny jest również uchwyt pionowy BG-R10, który może pomieścić dwa akumulatory jednocześnie, co pozwala wydłużyć czas fotografowania.

Starsze akumulatory LP-E6 i LP-E6N są zgodne z modelem EOS R5, jednak w przypadku korzystania z modelu LP-E6 bardzo szybkie fotografowanie i ładowanie poprzez aparat nie jest możliwe.

* Zgodnie ze standardami stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association w przypadku pracy w temp. 23˚C i używania ekranu LCD w trybie oszczędzania energii

Profesjonalna jakość wykonania

Korpus aparatu EOS R5 wykonany jest ze stopu magnezu, który jest odporny na trudne warunki pracy w zastosowaniach profesjonalnych. Uszczelki chronią przed pyłem i wilgocią, umożliwiając pewne fotografowanie bez względu na warunki pogodowe.

EOS R5

Powiązane artykuły

 • ARTYKUŁ

  Pierwsze sesje z aparatem Canon EOS R5: uchwycenie przyrody z pięknymi szczegółami

  Ulla Lohmann i Robert Marc Lehmann mówią o tym, w jaki sposób matryca o rozdzielczości 45 Mpix i autofokus z mechanizmem śledzenia oczu w aparacie Canon EOS R5 pomogły im zrobić spektakularne zdjęcia w plenerze.

 • ARTYKUŁ

  Filmowanie w rozdzielczości 8K i rozdzielczości 4K z nadpróbkowaniem aparatem EOS R5 firmy Canon

  Podczas pierwszych sesji filmowych z aparatem Canon EOS R5 Martin Bissig i Ivan D’Antonio sprawdzili, w jaki sposób możliwości urządzenia w zakresie rozdzielczości 8K skracają czas filmowania i ułatwiają kreatywną pracę.

 • ARTYKUŁ

  Canon EOS R5: 10 funkcji, których nie możesz przegapić

  Odkryj funkcje, które sprawiają, że aparat EOS R5 jest przełomowym urządzeniem, w tym możliwość wykonywania zdjęć o rozdzielczości 45 MP z prędkością do 20 kl./s i nagrywania filmów w formacie 8K RAW.

 • ARTYKUŁ

  Canon EOS R5 czy EOS R6 – który aparat jest odpowiedni dla Ciebie?

  Canon przedstawia nie jeden, ale dwa przełomowe pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe. Który jest odpowiedni dla Ciebie? Porównujemy aparaty EOS R5 i EOS R6.

  1. Migawka elektroniczna z maks. szybkością około 20 kl./s wyposażona w funkcję śledzenia AF/AE: dotyczy niektórych obiektywów RF/EF, gdy przysłona jest całkowicie otwarta. Lista zgodnych obiektywów znajduje się na oficjalnej stronie internetowej firmy Canon. Szybkość wykonywania serii zdjęć zależy od czasu naświetlania, ustawienia przysłony, stanu przysłony podczas fotografowania, rodzaju fotografowanego obiektu, jasności (zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia) i typu obiektywu. Migawka mechaniczna z maks. szybkością około 12 kl./s wyposażona w funkcję śledzenia AF/AE: w przypadku korzystania z obiektywów RF i niektórych obiektywów EF. Lista zgodnych obiektywów znajduje się na oficjalnej stronie internetowej firmy Canon. Szybkość tworzenia zdjęć seryjnych można ustawić na jeden z trzech poziomów, w zależności od typu akumulatora, poziomu jego naładowania, liczby akumulatorów, używanego obiektywu, temperatury, ustawień wbudowanej sieci Wi-Fi (wł./wył.) oraz od tego, czy używany jest uchwyt akumulatora i przekaźnik WFT oraz adapter prądu stałego lub zasilacz sieciowy USB. Oprócz powyższych czynników innymi przyczynami skrócenia maksymalnego czasu wykonywania zdjęć seryjnych mogą być: czas naświetlania, przysłona, użycie lampy błyskowej, przetwarzanie redukcji migotania, rodzaj fotografowanego obiektu, jasność (zwłaszcza w ciemnym miejscu).