CANON EOS R5

Jakość obrazu

Aparat EOS R5 generuje obraz o jakości wykraczającej poza oczekiwania. Matryca o rozdzielczości 45 MP współpracuje z procesorem obrazu DIGIC X, pokazując możliwości zaawansowanego technicznie systemu EOS R.

Rozdzielczość 45 MP i procesor DIGIC X

Sercem aparatu EOS R5 jest pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 45 megapikseli, która zapewnia obraz o niespotykanej dotąd jakości. Szczegółowość i wyrazistość są po prostu oszałamiające, podobnie jak odwzorowanie kolorów, gradacja tonalna i zakres dynamiczny. Matryca działa z maksymalną czułością ISO 51 200, dzięki czemu można liczyć na rewelacyjną jakość obrazu aparatu EOS R5 nawet w warunkach słabego oświetlenia.

Specjalnie zaprojektowany procesor obrazu DIGIC X pobiera dane z matrycy aparatu i tworzy pliki obrazów o wyjątkowej jakości. Poziom szumów cyfrowych jest minimalny – nie tylko przy wysokich ustawieniach czułości ISO, ale także przy wszystkich jej poziomach. Ostrość została ulepszona poprzez wykorzystanie całkowicie nowej regulacji wyrazistości i dodatkowego zakresu dynamicznego – wszystko dzięki udoskonalonym technologiom automatycznego optymalizatora jasności (Auto Lighting Optimizer, ALO) oraz priorytetu jasnych partii obrazu (Highlight Tone Priority+).

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

A paraglider with a yellow canopy high above the lush German Alps

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

© Robert Marc Lehmann

Mocowanie RF

EOS R5 to aparat, który w pełni wykorzystuje możliwości techniczne cechujące system EOS R. Obejmuje to mocowanie obiektywu RF o szerokiej średnicy 54 mm i odległości ogniskowej kołnierza 20 mm, dzięki czemu można stosować konstrukcje optyczne wcześniej uznawane za niemożliwe.

Mocowanie RF przesyła również dane między obiektywem a korpusem aparatu z dziesięciokrotnie większą prędkością niż mocowanie obiektywu EF. Dzięki temu zyskujemy szybsze działanie autofokusu, nowy inteligentny system stabilizacji obrazu oraz bardziej zaawansowane przetwarzanie obrazu w aparacie przy użyciu takich technologii jak cyfrowy optymalizator obiektywu – z myślą o udoskonaleniu jakości obrazu i jak najskuteczniejszej pracy obiektywów.

Obrazy o wysokiej rozdzielczości – do 400 MP

Oprogramowanie układowe w wersji 1.81 umożliwia tworzenie obrazów o niewiarygodnie wysokiej rozdzielczości (do 400 MP) w aparacie. Dzięki funkcji IBIS High Resolution (IBIS – wysoka rozdzielczość) zamocowany na statywie aparat EOS R5 można zrobić serię dziewięciu zdjęć, przesuwając nieco matrycę w przypadku każdego zdjęcia przy użyciu mechanizmu IS w korpusie. Seria jest łączona w jeden obraz w aparacie. Dzięki temu aparat może odwzorowywać jeszcze mniejsze piksele. Przekłada się to na obraz o wyższej rozdzielczości – około 400 MP.

IBIS high resolution
IBIS – wysoka rozdzielczość WŁ.

IBIS – wysoka rozdzielczość WŁ.

IBIS – wysoka rozdzielczość WYŁ

IBIS – wysoka rozdzielczość WYŁ

8-stopniowy stabilizator obrazu1

Model EOS R5 to pierwszy aparat z serii EOS wyposażony w wewnętrzny stabilizator obrazu, który zapewnia 5-osiową ochronę przed efektami drgań aparatu podczas pracy z obiektywem niemającym własnego stabilizatora obrazu. Natomiast po zamontowaniu w aparacie EOS R5 zgodnego obiektywu RF ze stabilizatorem obrazu oba systemy stabilizacji współpracują ze sobą, tworząc jeden inteligentny system, który zapewnia niewiarygodną 8-stopniową ochronę.

Dzięki temu można robić zdjęcia bez statywu z bardzo długim czasem naświetlania bez obaw o rozmycie obrazu wskutek drgań aparatu. Wyobraź sobie, że możesz celowo korzystać z długiego czasu naświetlania, aby uchwycić ruch płynącego wodospadu podczas fotografowania z ręki – to tylko jeden z przykładów kreatywności, na jaką pozwala fotografom aparat EOS R5.

Brak stabilizatora obrazu

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

8-stopniowy stabilizator obrazu

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

Cyfrowy stabilizator filmu

Podczas nagrywania filmów wideo działa również 5-osiowy wbudowany elektroniczny stabilizator obrazu*. Współpracuje on z wbudowanym systemem stabilizacji obrazu oraz stabilizatorem obrazu w obiektywie, zapewniając bardzo wysoki poziom stabilizacji. Dzięki temu filmy z ręki mają płynny, profesjonalny wygląd, co doskonale sprawdza się w przypadku filmów dokumentalnych i kreatywnych projektów filmowych.

* Cyfrowy stabilizator obrazu filmowego nie jest dostępny podczas nagrywania w formacie 8K RAW.

Format obrazu HEIF

Oprócz plików JPEG i CR3 RAW aparat EOS R5 może rejestrować pliki HEIF (High Efficiency Image Format). Ten format obrazu następnej generacji charakteryzuje się wyższą jakością niż pliki JPEG, ale ma mniej więcej ten sam rozmiar. Format ten umożliwia również uzyskanie 10-bitowego koloru i szerszego zakresu dynamicznego, a to pozwala rejestrować obrazy HDR PQ.

Pliki HEIF mogą być również przetwarzane w aparacie w celu tworzenia plików JPEG o większym zakresie dynamicznym niż zwykłe pliki JPEG.

Powiązane artykuły

 • ARTYKUŁ

  Pierwsze sesje z aparatem Canon EOS R5: uchwycenie przyrody z pięknymi szczegółami

  Ulla Lohmann i Robert Marc Lehmann mówią o tym, w jaki sposób matryca o rozdzielczości 45 Mpix i autofokus z mechanizmem śledzenia oczu w aparacie Canon EOS R5 pomogły im zrobić spektakularne zdjęcia w plenerze.

 • ARTYKUŁ

  Filmowanie w rozdzielczości 8K i rozdzielczości 4K z nadpróbkowaniem aparatem EOS R5 firmy Canon

  Podczas pierwszych sesji filmowych z aparatem Canon EOS R5 Martin Bissig i Ivan D’Antonio sprawdzili, w jaki sposób możliwości urządzenia w zakresie rozdzielczości 8K skracają czas filmowania i ułatwiają kreatywną pracę.

 • ARTYKUŁ

  Canon EOS R5: 10 funkcji, których nie możesz przegapić

  Odkryj funkcje, które sprawiają, że aparat EOS R5 jest przełomowym urządzeniem, w tym możliwość wykonywania zdjęć o rozdzielczości 45 MP z prędkością do 20 kl./s i nagrywania filmów w formacie 8K RAW.

 • ARTYKUŁ

  Canon EOS R5 czy EOS R6 – który aparat jest odpowiedni dla Ciebie?

  Canon przedstawia nie jeden, ale dwa przełomowe pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe. Który jest odpowiedni dla Ciebie? Porównujemy aparaty EOS R5 i EOS R6.

  1. 8 stopni wg standardu stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association; obiektyw RF 24-105mm F4 L IS USM, ogniskowa 105 mm.