CANON EOS R5

Obróbka obrazów w technologii Dual Pixel RAW

W trybie Dual Pixel RAW aparat EOS R5 umożliwia fotografom wprowadzanie niewiarygodnych korekt już po zrobieniu zdjęć. Można korygować ostrość, efekt bokeh i oświetlenie na portretach, a także stosować efekt wyrazistości tła w celu udoskonalenia wyglądu zdjęć krajobrazowych.

Obróbka obrazów w technologii Dual Pixel RAW

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

Jak to działa?

Każdy piksel 45-megapikselowej matrycy aparatu EOS R5 składa się z dwóch punktów światłoczułych. W trybie Dual Pixel RAW za każdym razem rejestrowane są dwa obrazy: jeden z punktami światłoczułymi z lewej strony, a drugi z punktami światłoczułymi z prawej strony. Porównując bardzo nieznacznie różniące się widoki na każdym z tych obrazów, w pliku RAW można osadzić mapę głębi, a na podstawie tych danych 3D można dokonać subtelnych korekt końcowego rezultatu.

Korekty w trybie Dual Pixel RAW wykonuje się za pomocą dostępnego bezpłatnie oprogramowania Canon Digital Photo Professional. Nowością w modelu EOS R5 są funkcje zmiany oświetlenia portretu i wyrazistości tła.

Zmiana oświetlenia na zdjęciu portretowym

(wbudowana funkcja)

Ta nowa wbudowana funkcja zmienia wygląd oświetlenia twarzy fotografowanych osób na zdjęciach portretowych. Podczas obróbki można zmienić intensywność, zasięg i kierunek światła, co umożliwia rozjaśnienie lub przyciemnienie elementów obrazu oraz zmianę położenia cieni poprzez zasymulowanie efektu działania blendy.

Wyrazistość tła

(wbudowana funkcja)

Umożliwia selektywne stosowanie funkcji poprawy wyrazistości tła w menu edycji RAW aparatu – doskonałe rozwiązanie w przypadku fotografowania krajobrazów, gdy zachodzi potrzeba wyeliminowania odległej mgiełki w celu nadania tłu większej wyrazistości.

Brak zwiększonej wyrazistości tła