CANON EOS R5

Obróbka obrazów w technologii Dual Pixel RAW

W trybie Dual Pixel RAW aparat EOS R5 umożliwia fotografom wprowadzanie niewiarygodnych korekt już po zrobieniu zdjęć. Można korygować ostrość, efekt bokeh i oświetlenie na portretach, a także stosować efekt wyrazistości tła w celu udoskonalenia wyglądu zdjęć krajobrazowych.

Jak to działa?

Każdy piksel 45-megapikselowej matrycy aparatu EOS R5 składa się z dwóch punktów światłoczułych. W trybie Dual Pixel RAW za każdym razem rejestrowane są dwa obrazy: jeden z punktami światłoczułymi z lewej strony, a drugi z punktami światłoczułymi z prawej strony. Porównując bardzo nieznacznie różniące się widoki na każdym z tych obrazów, w pliku RAW można osadzić mapę głębi, a na podstawie tych danych 3D można dokonać subtelnych korekt końcowego rezultatu.

Korekty w trybie Dual Pixel RAW wykonuje się za pomocą dostępnego bezpłatnie oprogramowania Canon Digital Photo Professional. Nowością w modelu EOS R5 są funkcje zmiany oświetlenia portretu i wyrazistości tła.

Zmiana oświetlenia na zdjęciu portretowym

(wbudowana funkcja)

Ta nowa wbudowana funkcja zmienia wygląd oświetlenia twarzy fotografowanych osób na zdjęciach portretowych. Podczas obróbki można zmienić intensywność, zasięg i kierunek światła, co umożliwia rozjaśnienie lub przyciemnienie elementów obrazu oraz zmianę położenia cieni poprzez zasymulowanie efektu działania blendy.

Wyrazistość tła

(wbudowana funkcja)

Umożliwia selektywne stosowanie funkcji poprawy wyrazistości tła w menu edycji RAW aparatu – doskonałe rozwiązanie w przypadku fotografowania krajobrazów, gdy zachodzi potrzeba wyeliminowania odległej mgiełki w celu nadania tłu większej wyrazistości.

Brak zwiększonej wyrazistości tła

Większa wyrazistość tła

Mikroregulacja obrazu

(program Digital Photo Professional)

Za pomocą bezpłatnego oprogramowania Digital Photo Professional maksymalny punkt ostrości można nieco przesunąć z pozycji użytej podczas robienia zdjęcia. Jest to świetne rozwiązanie dla fotografów portretowych, którzy chcą dostroić ostrość, na przykład wtedy, gdy oczy fotografowanego obiektu nie są idealnie ostre.

Przesunięcie efektu bokeh

(program Digital Photo Professional)

Korzystając z optymalizatora Dual Pixel RAW w naszym oprogramowaniu DPP, można dostosować wygląd i atmosferę obszarów pozostających poza płaszczyzną ostrości zdjęcia, przesuwając perspektywę obrazu z lewej do prawej strony.

Redukcja refleksów i poświaty

(program Digital Photo Professional)

Inna funkcja optymalizatora Dual Pixel RAW w oprogramowaniu DPP pomaga zmniejszyć występowanie artefaktów powodowanych przez jasne źródła światła w kadrze. Widoki obrazów z lewej i prawej fotodiody są porównywane i zamieniane selektywnie, dzięki czemu można zminimalizować lub wyeliminować refleksy i poświaty.

Digital Photo Professional

Digital Photo Professional (DPP) to zaawansowane oprogramowanie do przetwarzania, przeglądania i edycji obrazów w formacie RAW przeznaczone do użytku z cyfrowymi aparatami fotograficznymi EOS i modelami PowerShot z obsługą formatu RAW.

Powiązane artykuły

 • ARTYKUŁ

  Pierwsze sesje z aparatem Canon EOS R5: uchwycenie przyrody z pięknymi szczegółami

  Ulla Lohmann i Robert Marc Lehmann mówią o tym, w jaki sposób matryca o rozdzielczości 45 Mpix i autofokus z mechanizmem śledzenia oczu w aparacie Canon EOS R5 pomogły im zrobić spektakularne zdjęcia w plenerze.

 • ARTYKUŁ

  Filmowanie w rozdzielczości 8K i rozdzielczości 4K z nadpróbkowaniem aparatem EOS R5 firmy Canon

  Podczas pierwszych sesji filmowych z aparatem Canon EOS R5 Martin Bissig i Ivan D’Antonio sprawdzili, w jaki sposób możliwości urządzenia w zakresie rozdzielczości 8K skracają czas filmowania i ułatwiają kreatywną pracę.

 • ARTYKUŁ

  Canon EOS R5: 10 funkcji, których nie możesz przegapić

  Odkryj funkcje, które sprawiają, że aparat EOS R5 jest przełomowym urządzeniem, w tym możliwość wykonywania zdjęć o rozdzielczości 45 MP z prędkością do 20 kl./s i nagrywania filmów w formacie 8K RAW.

 • ARTYKUŁ

  Canon EOS R5 czy EOS R6 – który aparat jest odpowiedni dla Ciebie?

  Canon przedstawia nie jeden, ale dwa przełomowe pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe. Który jest odpowiedni dla Ciebie? Porównujemy aparaty EOS R5 i EOS R6.