FOTOGRAFIA PORTRETOWA

Praktyczna magia: odkrywanie baśniowego oświetlenia i eterycznej fotografii

Rosie Hardy, ekspert w dziedzinie portretów fantasy, dzieli się wskazówkami dotyczącymi tworzenia niesamowitych, baśniowych obrazów.
Kobieta z długimi blond włosami w czerwonej sukni siedzi w zamkowym oknie w mglisty dzień. Zdjęcie zrobione przez Rosie Hardy.

Zwiewne suknie balowe, fantazyjne łuki i bogactwo kwiatów to charakterystyczne elementy eterycznych obrazów Rosie Hardy. Jednak za każdym zdjęciem kryje się również historia – albo subtelna narracja ujawniona w elementach obrazu, albo starannie dobrany cytat, który rzuca na zdjęcie zupełnie nowe światło.

– Zawsze bardzo pociągały mnie ludzkie historie – mówi Rosie. Kreatywna fotograf portretowa rozpoczęła swoją podróż online, dokumentując doświadczenie łysienia jako nastolatka i walcząc z odkrywaniem własnej tożsamości bez opierania się na swym wyglądzie. – Bardzo zainteresowałam się uczuciami, psychologią i zachowaniem innych osób. Zawsze ciągnie mnie do tego emocjonalnego aspektu w mojej pracy i u innych. Właśnie dlatego tak lubię robić portrety – wyjaśnia.

Od kreatywnych autoportretów po zdjęcia ślubne i projekty komercyjne, portrety Rosie mają uderzającą, nieziemską estetykę. – Praca, którą wykonuję, zdecydowanie się zmienia, ale nadal staram się osiągnąć ten sam styl – fantastyczną, surrealistyczną, baśniową pracę, którą zawsze robiłam – mówi.

W tym artykule Rosie dzieli się 10 najlepszymi wskazówkami dla entuzjastów chcących odkrywać tę magiczną dziedzinę.

1. Uchwyć atrakcyjny efekt bokeh

Kobieta o długich blond włosach ubrana w wytworną białą brokatową suknię opiera się o kamienny filar w lesie; jej głowa spoczywa na jednym z ramion. Zdjęcie zrobione przez Rosie Hardy.

Chłodne odcienie i stonowane kolory na tym zdjęciu wyznaczają eteryczny ton, w jakim modelka pozuje w lesie. Rosie często robi zdjęcia przy użyciu obiektywu 85 mm, który idealnie nadaje się do „magicznego, kremowego efektu bokeh”, oddzielając obiekt od tła i zmiękczając odcienie skóry. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 85mm f/1.2L II USM; 1/640 s, f/2,2 i ISO 250. © Rosie Hardy

Portret siedzącej kobiety w szarej sukni bez ramiączek z koroną pomarańczowych kwiatów w jej długich rudych włosach. Za nią znajduje się roślina pokryta tymi samymi pomarańczowymi kwiatami. Zdjęcie zrobione przez Rosie Hardy.

– Odkrywanie ludzkiej natury za pomocą dowolnej formy artystycznej to naprawdę wspaniała rzecz – mówi kreatywna fotograf portretowa Rosie Hardy, której zdjęcia w mediach społecznościowych obserwuje ponad 180 000 osób. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon RF 85mm F1.2L USM; 1/1600 s, f/1,2 i ISO 100. © Rosie Hardy

Zabawa z efektem bokeh może pomóc w stworzeniu magicznej atmosfery, zwłaszcza w przypadku użycia dużej przysłony (niskiej liczby f) w celu uzyskania małej głębi ostrości, która spowoduje rozmycie tła.

– Efekt bokeh jest bardzo mistyczny – mówi Rosie. – Gdybym fotografowała w miejscu, które naprawdę chcę pokazać, zrobiłabym zdjęcie z mniejszą przysłoną, aby pokazać otoczenie. Gdybym jednak chciała skupić się na sukience, to wolałabym wyraźnie odciąć ją od tła, aby skierować uwagę widza na modelkę – wyjaśnia.

2. Fotografuj z podświetleniem, aby uzyskać mistyczną estetykę

– Fotografowanie w cieniu z filtrowaniem światła przez drzewa i podświetlenie to doskonały sposób na stworzenie miękkiego, atrakcyjnego, mistycznego oświetlenia, jeśli nie mamy żadnego zestawu oświetleniowego – mówi Rosie. Umieszczając źródło światła za obiektem, można uzyskać efekt obwódki i zrobić subtelne zdjęcia ukazujące intymną atmosferę. – Dla mnie tworzy to mniejszy chaos na zdjęciach i sprawia, że jest to dużo bardziej bajkowa opowieść.

Połączenie aparatu Canon EOS R5 lub Canon EOS 5D Mark IV z naturalnym oświetleniem stanowi podstawę jej magicznych zdjęć. – Uwielbiam naturalne oświetlenie i myślę, że jeśli potrafisz je opanować jako początkujący fotograf, dasz sobie radę w przyszłości – dodaje.

3. Odkrywaj rekwizyty i kostiumy

Kobieta w zwiewnej różowej sukience siedzi na eleganckiej sofie, opierając się na ramieniu. Wokół niej rozłożono kwiaty. Autorka: Rosie Hardy.

Rosie łączy domowe rekwizyty z ozdobnymi sukienkami, tworząc finezyjne kompozycje. – Wynajem rzeczy to kolejna naprawdę dobra opcja dla początkujących, zwłaszcza jeśli studiujesz i masz na uczelni wydział teatralny – mówi. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R5 z obiektywem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. © Rosie Hardy

Kobieta w niebieskiej sukience wydaje się przedzierać się przez potłuczony ekran gigantycznego smartfona ustawionego na powietrzu. Zdjęcie zrobione przez Rosie Hardy.

Rosie często używa rekwizytów w swoich portretach – wiele z nich robi sama, a następnie jeszcze bardziej poprawia w postprodukcji – tak jak ten gigantyczny smartfon, który w rzeczywistości jest potłuczonym lustrem z ramką telefonu dodaną cyfrowo. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 35mm f/1.4L II USM; 1/640 s, f/4,5 i ISO 100. © Rosie Hardy

Rosie często wykorzystuje ciekawe rekwizyty i charakterystyczne suknie balowe oraz ożywia nieziemskie sceny dzięki ręcznie wykonanym elementom, które następnie dostosowuje w postprodukcji. – Warto odkrywać scenerie, rekwizyty i kostiumy – mówi. – Właśnie one mnie wyróżniają.

Aby obniżyć koszty, zaleca przeszukiwanie aukcji internetowych i lokalnych sklepów z używaną odzieżą w poszukiwaniu okazji, wypożyczanie rekwizytów i kostiumów, a nawet tworzenie własnych dodatków – tak zrobiła w przypadku jednego z ulubionych zdjęć, na którym czołga przez gigantyczny telefon. Wyjęłam lustro z ramy, przeczołgałam się przez nią, a następnie wkomponowałam zdjęcie telefonu w ramę – mówi. – Wycięłam kawałki kartonu w kształcie serduszek i pomalowałam je lakierem do paznokci, ponieważ nie miałam wtedy pod ręką farby.

4. Wykorzystuj delikatne oświetlenie

Uatrakcyjniające wygląd oświetlenie odgrywa dużą rolę w tworzeniu delikatnej estetyki. – Rozproszone, delikatne oświetlenie, które nie powoduje ostrych cieni, nadaje łagodniejszy ton skórze – mówi Rosie.

Chociaż stara się wybierać swoje lokalizacje z uwzględnieniem warunków oświetleniowych, czasami musi manipulować naturalnym światłem i wskazuje wiele dostępnych sposobów, aby to zrobić. Jeśli robimy portret w słońcu, możemy powiesić arkusz, aby nieco rozproszyć światło” – mówi. – Gdybym używała odbłyśnika, prawdopodobnie wybrałabym złoty kolor, aby nieco ocieplić odcień skóry. Srebrny daje chłodniejszy odcień – dodaje.

5. Postaw na kreatywność w obróbce końcowej

Modelka w białej sukni z piórami patrzy na aparat; pada na nią sztuczny śnieg.

Oprogramowanie do edycji umożliwia przesuwanie kolorów i zmiękczanie obrazów w celu spotęgowania mistycznej atmosfery. – Dzięki edycji można nadać zdjęciom wygląd sugerujący zaangażowanie większych środków – mówi Rose, która często zwiększa liczbę rekwizytów i ustawia projekt w edycji, od składania po projektowanie surrealistycznych światów.

– Na początek idealnym narzędziem jest oprogramowani Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon – mówi. – Program DPP umożliwia przetwarzanie plików RAW w celu uzyskania najwyższej jakości obrazów. Pozwala też przeglądać zdjęcia i wyświetlać je w przydatnym formacie – wyjaśnia. W oprogramowaniu można też dostosowywać takie elementy jak balans bieli, nasycenie i podstawowe krzywe. – Jeśli chcę ocieplić lub ochłodzić kolory zdjęcia przed jego wyeksportowaniem, to oprogramowanie świetnie się do tego nadaje, ponieważ pozwala zachować integralność pierwotnego pliku – dodaje.

6. Stwórz paletę kolorów

Eteryczne zdjęcia często wpadają w miękką, stonowana paletę kolorów wypełnioną pastelowymi i chłodnymi odcieniami. – Kolory mają ogromny wpływ na ogólny obraz – mówi Rosie. – Jako widza zwykle odpychają mnie zdjęcia, które mają zbyt wiele różnych kolorów, chyba że jest to konkretny motyw. Przyciągają mnie natomiast zdjęcia, w których widoczny jest pewien motyw kolorystyczny – podkreśla.

Rosie preferuje prostotę i równowagę, jeśli chodzi o kolor. – Jeśli zobaczysz moje kanały społecznościowe lub stronę internetową, przekonasz się, że każde zdjęcie ma zasadniczy odcień lub dwa kolory – kontynuuje. – Podczas fotografowania próbuję dowiedzieć się, jakie dwa kolory będą dominować lub jak mogę później zmodyfikować zdjęcie, aby było spójne.

7. Odkrywaj różne lokalizacje

Fotograf Rosie Hardy stoi nad jeziorem, wykorzystując aparat do robienia zdjęć małej latarki elektrycznej, którą trzyma w drugiej ręce.

Na wsi można znaleźć wiele fantastycznych teł do portretów, takich jak to mistyczne jezioro o zmierzchu.

Portret kobiety w zwiewnej różowej sukni i ze skrzydłami wróżki. Kobieta na półksiężycu w lesie, a wokół niej widnieje dym. Zdjęcie zrobione przez Rosie Hardy.

Chłodne odcienie i stonowane kolory na tym zdjęciu wyznaczają eteryczny ton, w jakim modelka pozuje w lesie. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 35mm f/1.4L II USM; 1/1000 s, f/2,2 i ISO 125. © Rosie Hardy

W przypadku baśniowych obrazów często najważniejsza jest lokalizacja. Rosie i jej modelki często pozują wśród imponującej architektury lub gęstych lasów, aby nadać zdjęciom eteryczną atmosferę. – Przyciągają mnie opuszczone miejsca, zamki i wszelkie łuki – mówi. – Warto zacząć od publicznie dostępnych miejsc, np. parków, lasów i dużych, otwartych zbiorników wodnych lub jezior. Dzięki temu można przyzwyczaić się do fotografowania w miejscach publicznych bez ciekawskich spojrzeń lub problemów z brakiem zezwoleń.

RF50mm F1.8 STM

Selektor obiektywów Canon

Znajdź odpowiedni obiektyw dla siebie

8. Wybierz właściwy obiektyw

– Jako autorka portretów nie chcę zniekształcać ludzi na zdjęciach – mówi Rosie. – Fotografowanie z bardzo szerokim kątem może nieco zniekształcić twarz, więc unikam tego.

Jej ulubione obiektywy to: Canon EF 35mm f/1.4L II USM, Canon EF 85mm f/1.2L II USM i Canon EF 50mm f/1.4 USM. Wszystkie trzy obiektywy mają szeroką przysłonę, która zapewnia łagodne wyostrzenie z zachowaniem realistycznych proporcji i szczegółów. Jej preferowane obiektywy stałoogniskowe mają jeszcze jedną zaletę. – Myślę również o interakcjach z osobami stojącymi przede mną – mówi Rosie. – Gdybym używała dłuższego obiektywu, nie byłabym w stanie odpowiednio współpracować z klientem, ponieważ musiałabym krzyczeć z oddali.

Inne obiektywy do tego typu zdjęć to Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, Canon RF 50mm F1.8 STM i Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.

9. Używaj dłuższego czasu ekspozycji

W przeciwieństwie do większości fotografów Rosie lubi prześwietlać swoje zdjęcia. – Wiem, że wiele osób obawiałoby się o utratę szczegółów i prześwietlenia jasnych partii obrazu, ale uważam, że lekkie prześwietlenie daje efekt niemal filmowy – mówi.

Z kolei dłuższy czas ekspozycji pomaga oddać wrażenie ruchu na obrazach, zwłaszcza w przypadku ruchomych elementów, takich jak woda lub chmury. Rosie coraz częściej eksperymentuje ze sztuczną inteligencją (SI) podczas edycji zdjęć. Ułatwia to zabawę z ekspozycją. – Jeśli mam prześwietlony fragment białej sukienki, mogę po prostu zakreślić ten obszar i wpisać „dodaj szczegóły” w polu poleceń. SI przeanalizuje pozostałą część sukienki i doda podobne szczegóły. To niesamowite – mówi.

10. Twórz narrację

Portret młodej kobiety z piegami, jasnoniebieskimi oczami i długimi blond włosami. Kobieta patrzy wprost w aparat i jest otoczona różowymi kwiatami. Zdjęcie zrobione przez Rosie Hardy.

Wprowadzenie elementów narracji do obrazów wraz z kostiumami i sceneriami może poprawić ich baśniowy wymiar i wrażenie, które wywierają. Zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon RF 85mm F1.2L USM; 1/1000 s, f/2 oraz ISO 250. © Rosie Hardy

Podstawą prac Rosie są wizualne opowieści. Dzięki temu jej portrety mają wyjątkowy charakter. Rosie zachęca do wprowadzania elementów narracyjnych do zdjęć. – Wiele osób uważa, że umiejętność opowiadania historii jest wrodzona, ale myślę, że można się tego nauczyć – mówi Rosie. – Można śmiało inspirować się pracami innych osób. Trzeba tylko podejść z szacunkiem do interpretowania dokonań innych twórców. Polecam dekonstrukcję ulubionych obrazów i wykorzystanie poszczególnych elementów w inny sposób.

Rosie sugeruje również, aby szukać inspiracji w swoim wnętrzu. Wśród jej najlepszych zdjęć są takie, które były efektem radzenia sobie z żałobą po śmierci bliskiej osoby.

– W ostatecznym rozrachunku trzeba opowiedzieć własną historię, kierując się osobistymi emocjami – zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Zajrzyj do swego wnętrza i zapytaj: „Co chcę powiedzieć?. Jaki jest mój komentarz na temat życia?”.


Więcej inspiracji i porad od fotografów można znaleźć w filmach Rosie dotyczących kreatywnej edycji oraz na liście odtwarzania Canon Europe Learning Series w serwisie YouTube.


Autorka: Lucy Fulford

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

  • PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

    Jak robić zdjęcia z określoną estetyką

    Steffi Marla, influencerka działająca w mediach społecznościowych, opowiada o tym, co robi, aby jej zdjęcia wyróżniały się w Internecie.

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Wskazówki dotyczące fotografii portretowej

    Udoskonal swoje zdjęcia portretowe dzięki tym najlepszym wskazówkom i technikom.

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Rób abstrakcyjne portrety

    Eksperymentuj z różnymi ekspozycjami, malowaniem światłem, cieniami i nie tylko.

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Najlepszy podstawowy zestaw do zdjęć portretowych

    Aparaty i obiektywy do każdego rodzaju fotografii portretowej.