TWÓRCZE DRUKOWANIE

Własnoręcznie przygotowane dekoracje stołu: wskazówki i pomysły dotyczące rękodzieła z papieru

Twórz własne dekoracje – od ozdób papierowych po krążki serwetkowe i nazwy miejsc – za pomocą drukarki PIXMA i Creative Park.
Zbliżenie stołu nakrytego płóciennym obrusem i ozdobionego szyszkami sosnowymi, liśćmi i przedmiotami wykonanymi z papieru.

Wszyscy lubimy dekorować stół, aby zrobić wrażenie na gościach – bez względu na to, czy jest to przyjęcie urodzinowe, świąteczny posiłek czy spotkanie rodzinne. Przygotowanie własnych dekoracji na stół to nie tylko bardziej oszczędny sposób na organizację wieczoru, ale postawa sprzyjająca ekologii, ponieważ papierowe szablony po przyjęciu można poddać recyklingowi lub zachować na przyszłe wyjątkowe okazje.

Firma Canon rzuciła wyzwanie profesjonalnej stylistce Dani Tucker z The Social Kitchen. Miała przygotować „dekoracje stołowe”, używając do tego nowego dla siebie surowca – papieru. – Dekoracje stołu sprawiają, że stół wygląda przepięknie – wyjaśnia Dani. – Jednak nie trzeba na to wydać zbyt wielkich środków. Dla mnie oznacza to po prostu kreatywną pracę nad dekoracjami i nadanie im specjalnego charakteru – dodaje.

Zobacz, jak Dani poradziła sobie z zadaniem, i poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące tworzenia własnych papierowych dekoracji na stół.

1. Wybierz motyw

Kobieta z długimi brązowymi włosami układa szyszki sosnowe na pięknie przystrojonym stole.

Dekoracje stołu mogą być inspirowane wszystkim – na przykład możesz stworzyć kwiatowe dekoracje na letnie przyjęcie obiadowe lub stół urodzinowy dla znajomej osoby na podstawie jej hobby lub ulubionego koloru. Tutaj Dani dodaje sosnowe szyszki do swoich dekoracji inspirowanych zimą.

Zbliżenie stołu udekorowanego szyszkami sosnowymi, świecami i papierowymi płatkami śniegu, gwiazdami, sowami i chatkami z piernika stworzonymi za pomocą Creative Park.

Po zakończeniu imprezy możesz wręczyć gościom niektóre modele papierowego rękodzieła jako prezent pożegnalny, wyrzucić je do kosza lub zachować na kolejne wyjątkowe wydarzenie.

Aby stworzyć własne dekoracje na stół, rozpocznij od wyboru motywu. Później będzie potrzebny tylko papier, drukarka i wybrane projekty. Creative Park jest pełen bezpłatnych szablonów, które ułatwią rozpoczęcie przygotowań – od papierowych budynków i zwierząt po dekoracje, a nawet uchwyty na serwetki i imiona gości. Przykładowo kwiatowy stół może być udekorowany sklejonymi ze sobą szablonami kwiatów i motyli, tworzącymi dekorację przebiegającą wzdłuż stołu lub girlandę. Można połączyć je z dekorowanymi wizytówkami, które nadają osobisty akcent.

W tym przypadku motywem była zima. Dani opisuje swój proces twórczy, który rozpoczął się od wyboru palety barw. – Wybrałam kolory złoty, żółty i brązowy, ponieważ chciałam wprowadzić naturalne odcienie. Następnie zebrałam elementy, dzięki którym mogłam stworzyć określony styl z zachowaniem tej palety barw. Chciałam uzyskać zimowy klimat, więc dodałam eukaliptus [powszechnie stosowany w zimowych wieńcach], a następnie kilka świec, aby wzmocnić nastrój – mówi.

Tworzenie dekoracji stołu nie jest czasochłonne. Dani zawsze stara się w swych stylizacjach wykorzystywać przedmioty codziennego użytku. – Wszystkie elementy, których użyłam, są łatwo dostępne. Wykorzystałam stare słoiki po dżemie, z których zrobiłam świeczniki, a także wazony, które wypełniłam innymi przedmiotami – mówi.

Dani rozpoczęła dekorowanie stołu od szablonów złotej gwiazdy i żółtych płatków śniegu oraz miniaturowych sów. Następnie dodała wydruki menu i wizytówki, a także szyszki sosnowe i liście, które zebrała, aby stworzyć kontrast złota i zieleni.

2. Wydrukuj szablony

Kobieta z długimi brązowymi włosami wyjmuje wydrukowany szablon gwiazdy z drukarki Canon.

– Wydrukowałam szablony z aplikacji Creative Park w telefonie. Po skonfigurowaniu drukarki cała sprawa jest naprawdę łatwa – mówi Dani.

Przed wydrukowaniem wybranych projektów upewnij się, że masz odpowiedni nośnik. Każdy szablon Creative Park zawiera informacje o konkretnym typie papieru. Najczęściej jest matowy papier fotograficzny firmy Canon. Może to mieć duży wpływ na ostateczną strukturę, ponieważ matowy papier fotograficzny zapewnia solidniejszy efekt niż standardowy papier do drukowania.

Można drukować bezpośrednio ze smartfona, korzystając ze strony internetowej lub aplikacjiCreative Park.

Po wydrukowaniu wszystkich szablonów nadchodzi czas, aby rozpocząć ich składanie – w zależności od liczby dekoracji pracę można rozłożyć na kilka wieczorów, aby zadbać o najwyższą jakość gotowego elementu.

3. Przygotuj szablony

Zdjęcie z góry przedstawiające osobę siedzącą przy biurku i patrzącą na ekran smartfona, na którym widać papierową gwiazdę w witrynie internetowej Creative Park firmy Canon. Na biurku leży wydruk takiej gwiazdy.

W aplikacji Creative Park są dostępne szablony dostosowane do różnych poziomów umiejętności, od prostych projektów po bardziej wymagające konstrukcje.

Kobieta pochyla się nad drewnianym stołem, składając i wycinając szablony z papieru na małej macie do cięcia.

– Szablony połączyłam za pomocą kropek samoprzylepnych – wyjaśnia Dani. – Niektóre szablony były tak małe, że musiałam dzielić kropki na pół, aby połączyć modele.

Postępuj zgodnie z instrukcjami, ponieważ niektóre modele wymagają złożenia przed wycięciem. Następnie wytnij szablony i zagnij wszystkie zakładki, które należy przykleić. Do połączenia szablonów możesz użyć kleju. Po sklejeniu odstaw szablony do wyschnięcia.

Możesz także personalizować projekty, aby dekoracje będą wyjątkowe i w oddawały określoną atmosferę. – Możesz spersonalizować swoje szablony, wpisując imiona na szablonach gwiazd lub chatek – sugeruje Dani. – Jeśli robisz dekoracje na przyjęcie urodzinowe, możesz wpisać wiek solenizanta lub życzenia „wszystkiego najlepszego”. Myślę, że ładne pismo ręczne i dobry długopis mogą nadać elegancki wygląd całości – dodaje. Można również dodawać projekty za pomocą aplikacji.

Dani dostosowała oryginalne szablony do motywu stołu – użyła szablonu gwiazdy podzielonego na pół, aby gwiazdy mogły leżeć płasko na blacie stołu, i skleiła szablony chatki z piernika, aby zwiększyć ich trwałość. Małe karty menu umieściła na większych fragmentach kolorowych kart, aby utworzyć obramowanie. Użyła również szablonów płatków śniegu, które odwróciła do góry nogami, aby kolory współgrały z motywem.

4. Udekoruj stół

Pięknie urządzony stół nakryty lnianym obrusem i udekorowany szyszkami sosnowymi, liśćmi i przedmiotami wykonanymi z papieru.

Tworzenie własnych dekoracji umożliwia zmienianie motywów w dowolnym momencie – wystarczy wydrukować kolejne szablony. Jest to oszczędny sposób na dekorowanie stołu pod kątem różnych okoliczności. Oprócz elementów związanych z czterema porami roku możesz także tworzyć papierowe rękodzieła na imprezę organizowaną na cześć przyszłej mamy czy przyjęcie sylwestrowe. Może to być nawet impreza pożegnalna z motywem kraju, do którego wyjeżdżasz – wystarczy skorzystać z dostępnej w aplikacji Creative Park gamy szablonów architektonicznych znanych zabytków.

Po przygotowaniu wszystkich szablonów można ułożyć je na stole. Ustaw talerze, sztućce i szklanki na swoich miejscach, aby wokół nich rozmieszczać dekoracje.

Dani zaleca, aby zacząć od większych elementów, a następnie układać coraz mniejsze dekoracje. – Najpierw rozkładam obrus, a następnie dodaję największe elementy, takie jak kwiaty w wazonach lub kwiaty ułożone na stole. Później układam mniejsze dekoracje – mówi.

Najpierw kładziemy główne elementy dekoracyjne na środku stołu. Mogą to być kwiaty, kawałeczki drewna, szyszki sosnowe, a nawet świeże owoce, takie jak całe pomarańcze lub dynie, w zależności od motywu. Następnie dodajemy mniejsze elementy, takie jak karty menu i wizytówki, ponieważ łatwo umieścić je przy każdym talerzu.

Dani sugeruje grupowanie elementów w nieparzystych liczbach – zawsze dodaje ozdoby trójkami, aby uzyskać bardziej atrakcyjny wygląd.

Po umieszczeniu tych elementów czas rozmieścić wokół nich mniejsze dekoracje z papieru – robimy to według uznania. Na przykład każda osoba może mieć miniaturową sowę przy szklance. Na koniec można dodać ostatnie akcenty, takie jak krążki serwetkowe i inne drobne ozdoby.

Dani była pod wrażeniem serii bezpłatnych szablonów dostępnych w Creative Park, które stanowiły dla niej inspirację. – To było naprawdę fajne wyzwanie. Miałam twórczą swobodę w pracy z papierem. Jej efekty wyglądają naprawdę ładnie. Wcześniej czegoś takiego nie robiłam, więc mogłam uwolnić pokłady kreatywności – mówi.

Jeśli chcesz znaleźć inspirację, przejrzyj kreatywne pomysły dostępne pod hasztagiem #MadeWithPixma. Następnie udostępnij własne prace z papieru, oznaczając je @canonemea.

Zawsze warto ozdobić stół rękodziełem z papieru – niezależnie od okazji.

Autorka: Tamzin Wilks

Produkty powiązane

Powiązane artykuły