Automatyczna regulacja ostrości

Autofokus, który przekracza oczekiwania

Niezwykle dokładne ustawienie ostrości na szybko poruszających się obiektach w dowolnym miejscu kadru to jedno z najtrudniejszych wyzwań w fotografii, ale dzięki rozbudowanym technologiom sztucznej inteligencji opartej na uczeniu głębokim i Dual Pixel CMOS AF II aparat EOS R7 ułatwia fotografowanie i nagrywanie filmów.
Canon EOS R7 – korzyść – autofokus, który przekracza oczekiwania

Śledź szybko poruszające się obiekty niezależnie od ich położenia w kadrze

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji opartej na uczeniu głębokim, przeszkolonej i zaprogramowanej na podstawie tysięcy rzeczywistych zdjęć, aparat EOS R7 ma system niezawodnego rozpoznawania i śledzenia obiektów w całym kadrze1.

Podczas fotografowania ludzi aparat zawsze ustawia ostrość na oczach, jeśli są widoczne. Jeśli nie są (w przypadku noszenia okularów przeciwsłonecznych, kasku lub przy odwróconej twarzy), kolejnym priorytetem aparatu EOS R7 jest głowa, a następnie ciało. W ten sposób ludzie są nieustannie śledzeni, nawet jeśli na chwilę odwracają się od aparatu albo ich twarz jest zasłonięta maską. Rozpoznawane i ostre są również obiekty odwrócone do góry nogami oraz sportowcy noszący kaski.

Canon EOS R7 – korzyść – autofokus
Canon EOS R7 – korzyść – autofokus
Canon EOS R7 – autofokus

Fotografowanie ptaków podczas lotu jest jednym z największych wyzwań dla fotografów dzikiej przyrody. Aparat EOS R7 identyfikuje ptaki i potrafi je doskonale śledzić podczas lotu, umożliwiając uchwycenie każdego subtelnego ruchu z szybkością do 15 kl./s przy użyciu migawki mechanicznej lub 30 kl./s przy użyciu migawki elektronicznej aparatu2. Algorytm aparatu rozpoznaje również koty i psy.

Aparat EOS R7 śledzi także pojazdy, w tym motocykle i samochody, co jest istotne dla fotografów sportów motorowych. Aparat może nawet odróżniać pojazdy z zamkniętym i otwartym kokpitem, wyostrzając kask kierowcy, jeśli jest widoczny.

Wstępny (początkowy) punkt AF lub taka strefa mogą być również ustawione w sposób umożliwiający regulowanie miejsca startu, w którym aparat rozpoczyna śledzenie.

Doskonałe dostosowanie autofokusa do fotografowanego obiektu

Aparat EOS R7 można skonfigurować tak, aby nadać priorytet określonemu rodzajowi obiektów lub określić szybkość przełączania się między różnymi obiektami, które pojawiają się w kadrze – co może być przydatne podczas fotografowania konkretnego sportowca.

To, co jest odpowiednie dla jednego obiektu, może nie być odpowiednie dla innego. Dlatego w aparacie EOS R7 zastosowano cztery ustawienia trybu AF – ustawienia ostrości zaprojektowane z myślą o różnych sposobach działania.

Case 1:
Ogólne. Idealny do fotografowania większości ruchomych obiektów

Case 2:
Ignoruje przeszkody i śledzi obiekty. Sprawdza się podczas fotografowania wydarzeń sportowych i dzikiej przyrody, gdy fotografowane obiekty mogą być chwilowo zasłonięte przez obiekty na pierwszym planie.

Case 3:
Szybko reaguje. Odpowiedni podczas oczekiwania na pojawienie się obiektu w kadrze: na przykład na kolarza górskiego pojawiającego się nagle w kadrze.

Case 4:
Odpowiedni do obiektów, które szybko przyspieszają lub zwalniają, takich jak motocykle wjeżdżające lub wyjeżdżające z zakrętu.

Case A [AUTO]:
Aparat automatycznie wybiera najlepszy z powyższych trybów.

Regulacja ostrości w całym kadrze

W całym kadrze znajduje się 651 stref ustawiania ostrości. Można ich używać do śledzenia szybko poruszających się obiektów, pojedynczo lub w grupach, aby dokładniej ustawiać ostrość. Elastyczny strefowy AF w aparacie EOS R7 umożliwia dostosowanie rozmiaru i położenia obszaru AF do potrzeb użytkownika.

1-punktowy AF
Pełna kontrola nad ostrością dzięki jednemu punktowi AF. Doskonała opcja do makrofotografii

Punktowy AF
Ustaw ostrość na jeszcze mniejszym obszarze niż w przypadku 1-punktowego AF i uzyskaj najlepszą selektywną kontrolę.

Rozwiń obszar AF (powyżej, poniżej, po prawej lub lewej)
Wybrany jest pojedynczy punkt AF, a aparat pomaga wykorzystując punkty ostrości znajdujące się powyżej, poniżej i po bokach – funkcja przydaje się, gdy konieczna jest selektywność, ale obiekt także się porusza.

Rozwiń obszar AF (wokół)
Działanie podobne jak w przypadku powyższej opcji, ale z większą liczbą pomocniczych punktów ostrości, co zapewnia jeszcze większą dokładność w przypadku ruchomych obiektów.

Elastyczny strefowy AF
Grupuj pojedyncze punkty AF w strefę, którą można przesuwać po kadrze. Aparat wybierze tylko punkty AF z tej strefy, śledząc poruszający się w niej obiekt. Jest to dobra taktyka, gdy trzeba skupić się na obiektach w określonej części kadru.

Canon EOS R7 – elastyczny strefowy AF

AF na całym obszarze
Wykorzystuje jednocześnie wszystkie 651 punktów ostrości aparatu EOS R7, znajdując i śledząc obiekty w dowolnym miejscu w kadrze.

Gdy jest ciemno, aparat EOS R7 bez wahania ustawia ostrość, zachowując precyzję nawet w oświetleniu -5 EV3. Dzięki takiej czułości autofokus jest również dostępny z bardzo wąskimi maksymalnymi przysłonami – nawet f/22. Umożliwia to automatyczną regulację ostrości nawet w przypadku użycia ultrateleobiektywów z telekonwerterami.

Canon EOS R7 – AF na całym obszarze

Możliwość dostosowania, pełna kontrola i wygoda.

Korzystając z aparatu EOS R7, zauważysz, że kciuk spoczywa naturalnie na czterokierunkowym kontrolerze AF, który służy do przesuwania aktywnego punktu ostrości lub obszaru w kadrze. Jest otoczony konfigurowalnym pokrętłem regulacji, więc nie ma potrzeby poszukiwania innych funkcji.

Canon EOS R7 – konfigurowane elementy sterujące

Gdy aparat jest przysunięty do oka, możesz również dotknąć i przeciągnąć aktywny punkt ostrości – używając ekranu dotykowego, takiego jak gładzik w laptopie.

W przypadku osób, które lubią regulować ostrość osobnym przyciskiem, AF można zainicjować za pomocą przycisku AF-ON z tyłu aparatu (zamiast wciskania spustu migawki do połowy). Przycisk AF-ON może być również używany do uruchamiania i zatrzymywania śledzenia oraz zmiany trybów orientacji AF.

Ustaw ostrość dokładnie tam, gdzie jest potrzebna

Gdy fotografujemy z małej odległości, głębia ostrości jest mała, dlatego sekwencja nastaw ostrości w aparacie EOS R7 jest doskonałym rozwiązaniem dla makrofotografów. Pojedyncze naciśnięcie spustu migawki powoduje rozpoczęcie serii zdjęć. Ostrość jest automatycznie ustawiana od pozycji początkowej do nieskończoności.

Uzyskaną serię zdjęć – o nieco różnych punktach ostrości – można połączyć w pojedynczy obraz złożony za pomocą oprogramowania Digital Photo Professional, co zapewnia dużą głębię ostrości. Dodatkowo funkcja rozszerzonej głębi ostrości aparatu EOS R7 umożliwia wykonywanie tego procesu w aparacie, a funkcja kadrowania głębi ostrości pozwala fotografom określić, gdzie następuje spadek ostrości.

Dual Pixel RAW
Każdy piksel na matrycy aparatu EOS R7 (rozdzielczość: 32,5 megapiksela) jest podzielony na dwie fotodiody, z których każda odbiera nieco inny widok świata – tak jak oczy fotografa. Ta niewielka różnica, zwana paralaksą, pozwala aparatowi na bardzo szybkie i precyzyjne ustawienie ostrości.

Zazwyczaj w momencie rejestracji zdjęcia sygnały z obu fotodiod są łączone w celu utworzenia obrazu końcowego. Natomiast, gdy aparat jest ustawiony na tryb Dual Pixel RAW, sygnał każdej fotodiody jest zapisywany oddzielnie – jako dwa obrazy w tym samym pliku RAW.

Podczas edycji plików Dual Pixel RAW w programie Canon DPP można poprawić ostateczny rezultat, dostosowując określone parametry.

Mikroregulacja obrazu
Jeśli obraz nie jest wystarczająco ostry w określonym obszarze, można go dostosować w celu uzyskania kluczowej ostrości dzięki informacjom o głębi zapisanym w pliku obrazu.

Przesunięcie efektu bokeh
Dzięki plikom Dual Pixel RAW można dostosować położenie obszarów nieostrych lub efektu „bokeh” w celu poprawienia kompozycji, np. przesunięcie nieostrego obiektu na pierwszym planie, który zasłania fotografowany obiekt.

Redukcja efektu zjawy
Światło padające bezpośrednio w obiektyw może powodować odbicia wewnętrzne, które są nazywane „efektem zjawy”. Efekt ten można kontrolować dzięki technologii Dual Pixel RAW i dokładnej regulacji.

  1. Ma zastosowanie, gdy podczas śledzenia jest wyświetlana ramka obiektu, do aparatu jest podłączony zgodny obiektyw i jest włączony pełnozakresowy autofokus lub gdy obiekt zostanie wykryty w innym trybie obszaru. Szczegółowe informacje na temat obsługiwanych obiektywów można znaleźć w części [Informacje dodatkowe] dotyczącej modelu [EOS R7] na stronie „https://cam.start.canon”.
  2. Szybkość serii zdjęć może różnić się w zależności od warunków. Szczegółowe informacje można znaleźć w danych technicznych.
  3. Podczas fotografowania, obiektyw z przysłoną f/1,2, środkowy punkt AF, tryb One-Shot AF, 23°C, ISO100. Z wyłączeniem obiektywów RF mających powłokę DS (Defocus Smoothing).

Powiązane artykuły

  • ZALETY

    Szybkość i wydajność

    Idealny moment fotograficzny może trwać zaledwie ułamki sekund, dlatego zaprojektowaliśmy aparat EOS R7 z myślą o wyjątkowej szybkości.

  • ZALETY

    Jakość obrazu

    Niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia, czy nagrywasz filmy, matryca CMOS EOS R7 o rozdzielczości 32,5 megapiksela i procesor DIGIC X zapewniają niesamowite rezultaty.

  • ZALETY

    Przejście na aparat bezlusterkowy

    Myślisz o przejściu z lustrzanki cyfrowej Canon na nowocześniejsze rozwiązanie? Wyposażony w nowe technologie, przyjazny dla użytkowników lustrzanek cyfrowych aparat EOS R7 umożliwia intuicyjne, wygodne sterowanie dzięki temu, że zastosowano w nim rozwiązania znane z poprzednich modeli.

  • ZALETY

    Jeszcze lepsza stabilizacja obrazu

    Wyobraź sobie, że możesz robić zdjęcia z długim czasem naświetlania z ręki i celowo rozmywać ruchome obiekty bez korzystania ze statywu.

  • ZALETY

    Komunikuj się z publicznością

    Aparat EOS R7 obsługuje różne opcje łączności. Może współpracować ze smartfonem, tabletem lub komputerem za pośrednictwem aplikacji Canon Camera Connect.

  • BIULETYN

    Zainspiruj się, zarejestruj się

    Nigdy nie przegapisz najnowszych ofert firmy Canon, wskazówek, poradników, aktualności oraz zaproszeń na lokalne imprezy.