A father and son flick through the pages of a recipe book together.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DRUKOWANIA

Wszystkie składniki potrzebne do stworzenia własnej książki z przepisami

Większość z nas ma swoje ulubione przepisy – może to być autorska, kreatywna wersja klasycznej potrawy lub rodzinny przysmak, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Utrwalenie tych popisowych potraw we własnej książce to ciekawy i kreatywny projekt, który można łatwo zrealizować w zaciszu własnego domu.

Londyńska fotograf napojów i potraw, Natasha Alipour-Faridani, jest ekspertem w dziedzinie wykonywania smakowitych zdjęć i ma wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii kulinarnej. A gdy nadejdzie czas na wydruk zdjęć i skompilowanie fotoksiążki, bezprzewodowa drukarka Canon PIXMA TS3350 ułatwi wybór zdjęć i stworzenie wysokiej jakości wydruków.

Wybór przepisów

Wybierz przepisy lub składniki, aby uzyskać efekt wizualny. Te jagody, które stanowią składnik śniadaniowej babeczki, wyglądają świetnie na zbliżeniu.

Natasha wybrała do swojej książki z przepisami śniadaniowe babeczki, ponieważ chciała dołączyć kilka ujęć składników. „Aby dodać książce różnorodności i kolorów, nie należy ograniczać się do zdjęć prezentujących sam efekt” – mówi. „W przypadku przepisu na śniadaniowe babeczki skupiłam się na borówkach amerykańskich. Naprawdę lubię fotografować żywność z bliska”.

Wybrała także przepis na tartę z dyni piżmowej z ricottą ozdobioną liśćmi rukoli. „Chciałam przepisy, które były kolorystycznie jasne” – wyjaśnia.

Do fotografowania Natasha użyła aparatu Canon EOS 5D Mark IV i dwóch obiektywów: EF 50mm f/1.8 STM i Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM. „Makroobiektyw doskonale nadaje się, by naprawdę zbliżyć się do fotografowanego obiektu” – wyjaśnia. Obiektyw EF 100mm f/2.8L Macro IS USM zapewnia maks. powiększenie na poziomie 1:1, czyli 1x, co oznacza, że obiekty są odwzorowane na matrycy w rzeczywistych rozmiarach. Połączenie możliwości fotografowania z bliska z szeroką przysłoną, jak w przypadku obiektywu Canon EF 50mm f/1.8 STM, pozwala uzyskać bardzo małą głębię ostrości. „Oznacza to, że mogę uchwycić to cudowne rozmycie, które delikatnie przechodzi w tło” – wyjaśnia Natasha.

Obiektyw Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM jest tańszą alternatywą dla modelu Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, ale również umożliwia robienie bardzo wyraźnych zdjęć.

Robienie zdjęć

Umieszczenie na skraju kadru szklanek z wodą i innych przedmiotów, takich jak sztućce, zwiększa autentyczność zdjęcia i sprawia, że jest ono częścią szerszej sceny.

Natasha użyła statywu i podłączyła aparat do komputera, aby mogła natychmiast przeglądać rezultaty i wprowadzać wszelkie poprawki do kompozycji. W przypadku większości ujęć ustawiła przysłonę na wartość f/8 lub f/9, co pozwoliło jej zachować ostrość obiektu.

„Zanim zaczniesz, sprawdź swoje składniki i wszystkie kąty fotografowania” – mówi. „Jeśli jedzenie wygląda płasko, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie zdjęcia z góry. Zawsze upewniam się, że na ujęciu jest coś, co wykracza poza krawędź kadru – może to być tylko krawędź talerza, ale wzmacnia to wrażenie, że jest to ujęcie o otwartym charakterze”.

Jeśli chodzi o oświetlenie, nie potrzebujesz specjalnego zestawu, aby uzyskać profesjonalne efekty. „Zrobiłam te zdjęcia w domu przy oświetleniu z dużego okna. Użyłam reflektora, aby doświetlić kilka ciemniejszych partii” – mówi. „Uwielbiam pracować przy naturalnym oświetleniu. W świetle słonecznym można uchwycić cudowny, jasny odblask. Jeśli chcesz, aby zdjęcie było bardziej stonowane i nastrojowe, dobrze sprawdzi się słabe światło rano lub wieczorem. Sprawdź, jak i kiedy światło wpada do Twojego domu, aby uzyskać pożądane rezultaty”.

Drukowanie zdjęć

A PIXMA printer prints an image of a sweet potato tart. A child takes the image from the printer.
Natasha wykorzystała opcję drukowania bez ramek w swojej drukarce Canon PIXMA TS3350, dzięki czemu jej zdjęcia były gotowe do przyklejenia zaraz po wydruku – bez potrzeby przycinania.

Natasha wydrukowała swoje zdjęcia na drukarce Canon PIXMA TS3350, która obsługuje łączność bezprzewodową, co umożliwia szybkie i wydajne drukowanie. „Ta drukarka jest świetna” – mówi Natasha. „Szybka i łatwa w konfiguracji. Łatwe do instalacji kasety z atramentem zapewniają żywe i dokładne odwzorowane kolory”.

Natasha wybrała papier Photo Paper Plus Glossy II firmy Canon, aby uzyskać wysokiej jakości wydruki. Wypróbowała też różne rozmiary papieru. „Wydrukowałem wybrane zdjęcia w formacie 13 × 18 cm, 10 × 15 cm i 13 × 13 cm, a funkcja drukowania bez obramowania sprawiła, że nie trzeba było przycinać krawędzi”. Opcja drukowania bez ramki w drukarkach Canon PIXMA TS3350 jest dostępna do rozmiaru 13 × 18 cm, a drukarka obsługuje różne rozmiary papieru – do formatu A4 – który jest podawany przez regulowaną tylną tacę na papier.

Podobnie jak wszystkie bezprzewodowe drukarki PIXMA firmy Canon drukarka serii PIXMA TS3350 jest zgodna z wieloma aplikacjami do drukowania firmy Canon. Aplikacja Canon Easy-PhotoPrint Editor udostępnia wiele kreatywnych układów i szablonów, które można zastosować w książce z przepisami, i jest zgodna ze smartfonami oraz tabletami. Dostępna jest również wersja na komputery stacjonarne Mac lub PC.

„Drukowanie za pomocą aplikacji Canon Easy-PhotoPrint Editor jest szybkie i łatwe” – mówi Natasha. „Użyłam opcji Przeglądaj, aby połączyć się ze zdjęciami potraw w komputerze”. Aplikacja może także łączyć się z wieloma innymi platformami w chmurze i serwisami społecznościowymi, w tym z Google Drive i Instagramem.

Produkt końcowy

A top-down shot of a printer, a recipe book and muffins on a cooling rack.
Fotografowanie ulubionych potraw i przechowywanie zdjęć w atrakcyjnej książce z przepisami to wspaniały sposób na stworzenie rodzinnej pamiątki.

Gdy więc następnym razem udasz się do kuchni, pomyśl o specjalnych przepisach, które chcesz utrwalić oraz przekazać rodzinie i znajomym. Nie tylko będziesz mieć mnóstwo zabawy przy fotografowaniu i tworzeniu książki z przepisami, ale także stworzysz cenną pamiątkę pełną smacznych dań i apetycznych zdjęć, które zainspirują przyszłe pokolenia.

Autorka: Claire Gillo

Powiązane artykuły
A young girl creating a face out of food on a plate.

TWÓRCZE DRUKOWANIE

Postaw na kreatywność w kontekście żywności

Baw się fotografią kulinarną i twórz wyjątkowe zdjęcia martwej natury.

A hollow chocolate ball filled with ice cream and garnished with petals and chocolate sprinkles.

FOTOGRAFIA KULINARNA

Najlepsze obiektywy do fotografii kulinarnej

Rób kulinarne zdjęcia, którymi można się delektować, korzystając z naszych wyselekcjonowanych obiektywów, które trzeba mieć w swojej kolekcji.

A low-light shot, featuring a table of cakes and flowers.

FOTOGRAFIA KULINARNA

Opanuj sztukę fotografii kulinarnej

Fotografka i kulinarna blogerka Lina Lomelino ujawnia najważniejsze wskazówki, jak uzyskać najlepsze rezultaty w fotografii kulinarnej.

Powiązane produkty

Powiązane produkty

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik