TWÓRCZE DRUKOWANIE

Dobra zabawa z żywnością: zdjęcia ze zdrowym i apetycznym jedzeniem do wydruku i obramowania

Twórz fotograficzne dzieła sztuki z wykorzystaniem codziennych artykułów spożywczych.
Młoda dziewczyna układająca twarz z jedzenia na talerzu.

To niesamowite, jak odrobina kreatywności można pomóc przekształcić różne rzeczy w wydrukowane dzieła sztuki. W tym przewodniku przyjrzymy się tworzeniu własnych, atrakcyjnych dzieł sztuki z wykorzystaniem żywności, uwiecznianiu rezultatów aparatem i drukowaniu zdjęć ukazujących efekty naszej pracy. To przyjemny projekt, który warto zrealizować z rodziną. Prawdopodobnie masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Po zakończeniu pracy możesz skonsumować swoje dzieło jako zdrową przekąskę.

1. Wybierz produkty spożywcze

Owoce, warzywa i pieczywo ułożone w miskach na tacy.

Zajrzyj do lodówki, wyjmij kolorowe owoce i warzywa oraz dobierz produkty, które mogą służyć jako elementy twarzy – spaghetti na włosy, truskawki na usta, rodzynki na oczy itd.

Matka i dwoje dzieci układają twarz z jedzenia na zielonym talerzu.

Eksperymentuj z różnymi produktami, aby na bieżąco zmieniać wygląd aranżacji.

Przygotuj całą gamę kolorowych produktów, które umożliwią stworzenie zabawnej twarzy. Świeże owoce i warzywa nadają się idealnie – są kolorowe i mają prosty kształt, ale ponadto doskonale promują zdrowe odżywianie. Pomidory, papryka, truskawki i marchew wniosą bogactwo koloru, podczas gdy mniejsze jagody i orzechy mogą się przydać jako oczy i inne elementy twarzy. Świetnie sprawdzają się produkty, które można rozsypać, jak suszona soczewica czy nasiona. Niektóre produkty spożywcze, takie jak bajgle i naleśniki, mają naturalny kształt twarzy, dzięki czemu mogą ułatwić pracę dzieciom.

2. Zaaranżuj produkty

Postać wykonana z produktów spożywczych, w tym z ogórka, pomarańczy i jabłka, na białym talerzu.

Tworzenie twarzy z jedzenia to zabawny sposób na zaangażowanie rodziny w sztukę, a podczas pracy można coś przekąsić. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM, 1,3 s, f/8 i ISO 100.

Teraz zaczyna się zabawa. Zbierz rodzinę, wybierz talerz i ułóż z jedzenia twarz, całą postać lub inny dowolny kształt. Wybierz kolory produktów, które będą się wzajemnie uzupełniać lub ze sobą kontrastować. Pamiętaj, że niektóre świeże produkty brązowieją szybciej niż inne, więc zachowaj plastry jabłka lub banana na koniec. Jeśli chodzi o talerze i sztućce, najlepiej sprawdzają się płytkie talerze w różnych kolorach. Lepiej unikać talerzy z zawiłymi wzorami, ponieważ mogą one odciągać uwagę od jedzenia. Trzymaj pod ręką nóż i deskę, aby móc rozdrabniać i kształtować najdrobniejsze szczegóły.

3. Wyrzeźbij swoje kanapki

Matka i syn budują konstrukcję z jedzenia przypominającą wieżę zegarową Big Ben w Londynie.

Tworzenie znanych budowli i wież to prosty i zabawny sposób na zaangażowanie rodziny.

Wieża zegarowa Big Ben w Londynie wykonana z chleba, sera i ogórka.

Mierz wysoko i stwórz z jedzenia swoją własną słynną konstrukcję, np. londyński Big Ben. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM, 1 s, f/5,6 i ISO 100.

Spróbuj zmienić codzienną przekąskę w efektowną strukturę, np. widoczny tutaj kanapkowy Big Ben. Do budowy mogą posłużyć takie produkty jak chleb, ciastka, płatki śniadaniowe czy ciasto, a ukryte patyczki do szaszłyków mogą uchronić konstrukcję przed upadkiem. Dzieci będą się świetnie bawić, tworząc własną słynną konstrukcję, a po zakończeniu równie zabawna będzie jej rozbiórka z myślą o lunchu.

4. Ustaw ujęcie

Matka trzymająca dziecko podczas ustawiania aparatu na statywie w celu sfotografowania od góry talerza z twarzą ułożoną z jedzenia.

Jeśli aparat jest wyposażony w dotykowy spust migawki, włącz tę funkcję, aby dzieci mogły dotknąć ekranu w celu ustawienia ostrości i zrobienia zdjęcia za jednym zamachem.

Obracany ekran aparatu firmy Canon wskazujący 2-sekundowy samowyzwalacz używany podczas fotografowania talerza z jedzeniem.

Użycie 2-sekundowego samowyzwalacza zapobiega drganiom aparatu, które mogą być spowodowane naciśnięciem spustu migawki. Dzięki temu aparat jest stabilny przed wykonaniem zdjęcia.

Po wykonaniu dzieła chwyć aparat i ustaw ujęcie. Jeśli fotografujesz z góry, spróbuj umieścić kawałek kolorowego papieru pod talerzem, aby uzyskać barwne tło. Wybierz kolor papieru, który kontrastuje z talerzem wypełnionym jedzeniem. Jeśli masz statyw, użyj go do wykonania zdjęcia. Statyw umożliwia wykonywanie zdjęć z dłuższym czasem naświetlania, przez co możesz zastosować niższą czułość ISO w przypadku zdjęć z mniejszą ilością zakłóceń. Jeśli nie masz statywu, fotografowanie z ręki też jest dobre, ale może wymagać wyższej czułości ISO. Ustawiając aparat na statywie, uzyskasz większą swobodę zmiany kompozycji ujęcia.

5. Wykorzystaj oświetlenie z okna

Kobieta fotografująca wieżę z jedzenia aparatem na statywie przy dużym oknie.

Ustaw wszystko przy dużym oknie, aby wykorzystać łagodne światło przy fotografowaniu martwej natury.

Mała dziewczynka trzymająca niebieską kartkę papieru za konstrukcją z jedzenia przypominającą wieżę Big Ben.

Arkusz papieru może zapewnić ładne, neutralne tło, ułatwiające uwydatnienie obiektu.

Światło z okna doskonale sprawdza się w przypadku fotografowania martwej natury w ten sposób. Okno zapewnia sporą iluminację, która otoczy jedzenie delikatnym, równomiernym światłem. Wybierz miejsce obok dużego okna – pamiętaj jednak, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego – i poeksperymentuj, aby zobaczyć, czy lepiej sprawdza się światło padające z góry czy z boku. Jeśli światło będzie zbyt silne z jednej strony, możesz użyć reflektora lub białego papieru, aby odbić światło w stronę zacienionej części.

6. Wybierz ustawienia aparatu

Tylna część aparatu Canon ustawionego na statywie w celu fotografowania z góry.

Niektóre statywy, takie jak ten, mają kolumnę środkową, która wysuwa się w poziomie, co ułatwia ustawienie aparatu bezpośrednio nad jedzeniem.

Banan pocięty i uformowany w kształt kobiety w spódnicy hawajskiej – na czarnym talerzu z żółtymi plamami.

Dzięki kreatywnym eksperymentom dzieła stworzone z wykorzystaniem jedzenia nie będą nawet przypominać produktów, z których zostały zrobione, jak ta tańcząca kobieta wykonana z banana. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM, 1,3 s, f/8 i ISO 100.

Możesz korzystać z dowolnie wybranych ustawień aparatu, ale pokazujemy tutaj przydatne ustawienie ekspozycji do fotografowania ze statywu: wybierz tryb preselekcji przysłony (Av) i użyj średniej wartości przysłony, np. f/8, oraz czułości ISO 100. Aparat sam ustawi optymalny czas naświetlania. W przypadku tych ustawień czas naświetlania może być dość długi, dlatego warto ustawić 2-sekundowy samowyzwalacz, aby zapobiec drganiom aparatu podczas wyzwalania migawki. Można też skorzystać z aplikacji Canon Camera Connect, aby robić zdjęcie zdalnie za pomocą urządzenia przenośnego.

7. Przygotuj zdjęcia do wydruku

Cztery zdjęcia talerzy z jedzeniem ułożone w kolaż w aplikacji Canon Easy-PhotoPrint Editor.

Oprócz drukowania pojedynczych obrazów z aplikacji Canon Easy-PhotoPrint Editor możliwe jest też tworzenie prostych kolaży.

Po zrobieniu zdjęć swoich dzieł warto wydrukować odbitki. Przygotowanie do druku ułatwia program Canon Easy-PhotoPrint Editor. Prześlij zdjęcia na smartfon za pomocą aplikacji Canon Camera Connect lub platformy image.canon. Następnie otwórz obrazy w programie Easy-PhotoPrint Editor, wybierz rozmiar papieru i użyj funkcji kadrowania, aby pozbyć się zbędnych elementów. Możesz także wybrać jeden z filtrów, aby poprawić jakość zdjęcia. Pamiętaj o wyborze prawidłowego typu nośnika w ustawieniach drukowania – Matte (matowy) lub Gloss (błyszczący) – oraz ustawieniu najwyższej jakości wydruku. Warto też zapisać ustawienia wydruku – na liście rozwijanej zaprogramowanych ustawień – aby szybko można było stosować te same opcje w przypadku pozostałych dzieł.

8. Wydrukuj i opraw w ramkę

Młoda dziewczyna przygląda się drukarce PIXMA TS8351 firmy Canon drukującej kolorowe zdjęcia twarzy wykonanych z produktów spożywczych.

Seria Canon PIXMA TS8350 idealnie nadaje się do drukowania bezprzewodowego z komputera lub telefonu i umożliwia tworzenie żywych, szczegółowych odbitek. Do tego zadania nadaje się każda drukarka z serii Canon PIXMA.

Młoda dziewczyna układająca kolaż twarzy wykonanych z jedzenia w ramce nad kominkiem.

Po wydrukowaniu możesz oprawić zdjęcia w ramkę, uzyskując wyjątkowe dzieło sztuki, które można z dumą powiesić na ścianie lub nad kominkiem.

Załaduj kilka sztuk matowego papieru fotograficznego do drukarki i rozpocznij drukowanie. Po zakończeniu rozważ umieszczenie zdjęć w ramkach. Możesz także użyć magnetycznego papieru fotograficznego firmy Canon i umieścić swoje dzieła na lodówce albo skorzystać z drukarki Canon SELPHY Square QX10, aby drukować bezpośrednio na samoprzylepnym kwadratowym papierze fotograficznym. Twoje kolorowe arcydzieła będą wyglądały fantastycznie w formie kolażu na ścianie lub nad kominkiem. Czy istnieje lepszy sposób utrwalenie wspomnień zabawnego popołudnia z fotograficzną sztuką kulinarną?

Autor: James Paterson

Powiązane produkty

 • Drukarki do użytku domowego

  SELPHY SQUARE QX10

  Możesz uwieczniać wyjątkowe wspomnienia na atrakcyjnych odbitkach – w dowolnym miejscu, bezprzewodowo.
 • Drukarki atramentowe

  Magnetic Photo Paper MG-101

  Twórz bardziej kreatywne i interaktywne wydruki zdjęć dzięki magnetycznemu papierowi fotograficznemu Canon MG-101.
 • Drukarki atramentowe

  Matte Photo Paper MP-101

  Papier Matte Photo Paper zapewnia wysokiej jakości zdjęcia, grafiki oraz tekst o matowym wykończeniu. Nadaje się także do bardziej kreatywnych zastosowań, takich jak np.: kartki okolicznościowe, materiały wystawowe lub druki akcydensowe.
 • Drukarki atramentowe

  Glossy Photo Paper GP-501

  Funkcja Wi-Fi i obsługa AirPrint umożliwiają drukowanie ze smartfonów, tabletów i urządzeń firmy Apple.
 • Powiązane artykuły