TWÓRCZE DRUKOWANIE

Wyzwanie związane z rękodziełami papierowymi 4: ozdoby zimowe

W ostatniej części naszej serii poświęconej papierowym rękodziełom dowiesz się, jak projektant graficzny Chris Stenner z synem Eliem stworzyli świąteczne ozdoby choinkowe.
Ujęcie z góry wybranych ozdób świątecznych z papieru rozłożonych na drewnianym stole, z wydrukowanymi szablonami z Creative Park, papierem do drukarek Canon, szyszkami sosnowymi, sznurkiem i gałęzią choinki.

W ramach wyzwania Papierowych rękodzieł PIXMA postawiliśmy przed twórcami i rodzinami zadanie tworzenia pięknych papierowych rękodzieł na różne okazje w ciągu roku.

W ostatniej części tej czteroczęściowej serii rzuciliśmy wyzwanie projektantowi graficznemu Chrisowi Stennerowi i jego synowi Eliowi, aby stworzyli ozdoby świąteczne, korzystając z szablonów Canon Creative Park i drukarki Canon PIXMA.

Wyzwanie 4: świąteczne dekoracje

Drukarka Canon PIXMA stojąca na kredensie, z leżącymi na niej świątecznymi ozdobami z papieru i szablonem z Creative Park na tacy odbiorczej

Święta z małymi dziećmi często oznaczają mnóstwo plastikowych zabawek i nienadającego się do recyklingu papieru prezentowego, więc warto coś zmienić i ręcznie wykonać nadające się do recyklingu ozdoby, które można wydrukować w domu.

Niezależnie od tego, czy na święta czy z innej okazji, dekoracja domu na zimę może sprawić przyjemność w każdym wieku. Stworzenie własnych ozdób jest niedrogim sposobem na rozświetlenie i ubarwienie domu w ponure dni. Ponadto szablony papierowe można po wszystkim poddać recyklingowi lub zachować na przyszłość.

Niezależnie od tego, czy wybierasz te same ozdoby co roku, zgodnie z rodzinną tradycją, czy chcesz stworzyć inny motyw dla swojej choinki, w Canon Creative Park znajdziesz szereg świątecznych szablonów, od czerwonych i złotych gwiazdek po bałwanki. Wszakże w dawnych czasach ozdoby zawsze były tworzone z tego, co było pod ręką, a nie kupowane w sklepach. Całe rodziny zbierały się przed świętami Bożego Narodzenia, poświęcając wieczory na tworzenie niepowtarzalnych ozdób choinkowych.

Wszystkie szablony Creative Park są dostępne na różnych poziomach zaawansowania, co oznacza, że znajdzie się coś dla każdego, niezależnie od wieku i umiejętności.

Poznaj twórczynię

Kto: Chris Stenner

Czym się zajmuje: projektant graficzny

Kto jeszcze: Eli

Chris pracuje w branży kreatywnej związanej ze sztuką i projektowaniem, więc wraz z synem chętnie przyjął wyzwanie, by zrobić coś, czego wcześniej nie próbowali. „Bardzo spodobała mi się idea stworzenia tej alternatywy dla plastiku jednorazowego użytku” – mówi. „Dobrze wiedzieć, że mogę poddać te ozdoby recyklingowi, gdy się uszkodzą lub przestaną być potrzebne, zamiast wytwarzać odpady. Jeśli zechcę zmienić motyw choinki, mogę wykorzystać szablony do zrobienia ozdób w innej kolorystyce”.

Chris mówi, że poleciłby papierowe rękodzieło każdemu, ponieważ daje dużo satysfakcji. „Dobrze jest stawić czoła wyzwaniu i stworzyć coś z niczego” – mówi. „Eli uwielbia kolorowanie i rysowanie postaci z kreskówek, ale wycinanie i klejenie to miła odmiana w stosunku do tego, co zwykle robimy”.

Wybieranie szablonów

Ręka trzyma smartfon z widocznym szablonem papierowej ozdoby świątecznej w aplikacji Creative Park. W tle widać drukarkę Canon PIXMA z szablonem z Creative Park na tacy odbiorczej.

„Chciałem mieć gwiazdkę do powieszenia na choince, bo mamy dużo bombek, a ja szukałem jakiegoś innego kształtu” – mówi Chris. „Przeprowadziłem wyszukiwanie pod hasłem <> w sekcji świątecznej i wybrałem dwa szablony w pasującej mi kolorystyce – czerwono-złotej”.

Chris i Eli postawili na gwiazdki i śnieżynki jako główne motywy ozdób świątecznych. Aby znaleźć szablony, wystarczy wpisać na pasku wyszukiwania w Creative Park „ozdoby” lub przeprowadzić szersze wyszukiwanie pod hasłem „święta”. Jeśli żaden z szablonów ozdób nie spodoba Ci się, możesz wybrać dowolny projekt i użyć dziurkacza, aby zrobić otwory do przeciągnięcia sznurka w celu powieszenia na choince. Możesz wybrać nietypowy motyw motyla i przyczepić do każdego motyla pętelkę ze wstążki. Zdaj się tu na własną kreatywność.

Szablony z Creative Park mogą dać przyjemne, niezapomniane zajęcie w gronie przyjaciół i rodziny, które każdego wprawi w świąteczny nastrój podczas przerwy świątecznej.

Drukowanie szablonów

Szablony papierowych gwiazdek z Creative Park wychodzące z drukarki Canon PIXMA.

Chris podłączył drukarkę PIXMA TS7650i do domowej sieci Wi-Fi, a następnie połączył ją ze smartfonem z aplikacją Creative Park. Jest to łatwy sposób na rozpoczęcie pracy. Jeśli wiesz, że potrzeba będzie więcej elementów, możesz wydrukować wiele kopii jednego szablonu. Chris zrobił tak z gwiazdkami.

Chłopiec ostrożnie wycinający szablon papierowej gwiazdki z Creative Park.

Prostsze elementy, takie jak te gwiazdki, idealnie nadają się do zaangażowania dzieci, ponieważ wymagają niewiele cięcia i klejenia, a efekt jest atrakcyjny.

Możesz połączyć smartfona z drukarką PIXMA i wydrukować szablony po pobraniu ich z aplikacji lub strony internetowej Creative Park. Upewnij się, że nie zostały przypadkowo wydrukowane dwustronnie.

„Byłem pod dużym wrażeniem kolorów z drukarki PIXMA. Okazały się bardzo żywe, a gwiazdki zdawały się naprawdę migotać” – mówi Chris.

Po wybraniu i wydrukowaniu szablonów pora rozpocząć wycinanie – możesz użyć nożyczek lub noża rzemieślniczego i maty do cięcia, aby uzyskać bardziej wyrafinowane projekty. Gdy wszystkie wzory będą wycięte, złóż je starannie wzdłuż linii, sprawdzając w instrukcjach online, czy składać do środka czy na zewnątrz. Za pomocą linijki nacinaj linie składania, aby szablony idealnie pasowały do siebie przy klejeniu. „Zdecydowanie polecam nacinanie linii składania” – mówi Chris. „Po zakończeniu kształty będą o wiele ostrzejsze i wyraźniejsze”.

Po nacięciu możesz skleić szablony, postępując zgodnie ze wskazówkami online. Możesz użyć kropek samoprzylepnych, kleju w sztyfcie, PVA, pistoletu do kleju lub ekologicznej alternatywy, ale wcześniej pozostaw modele do wyschnięcia. Użyty klej może również zadecydować o tym, czy ozdoby będą nadawać się do recyklingu. Jeśli pracujesz z małymi dziećmi, pamiętaj, że pistolet do kleju może się nagrzewać, więc może w tym przypadku lepiej użyć PVA, aby dzieci też mogły uczestniczyć w tworzeniu. Jednakże projekty wtedy dłużej schną.

Tworzenie ozdób

Chris pomaga synowi przewlec sznurek przez otwór w górnej części gwiazdki z papieru.

Możesz nawet zmienić papierowe rękodzieło w konkurs rzemieślniczy dla całej rodziny, z gorącą czekoladą i piernikiem w świąteczny wieczór.

Osoba trzyma obiema rękami papierową ozdobę w formie figurki Św. Mikołaja z przymocowaną pętelką z kolorowego sznurka rzemieślniczego.

Drukowane ozdoby papierowe, takie jak te urocze figurki Św. Mikołaja, są świetną alternatywą dla ozdób plastikowych. Ulubione ozdoby można ponownie wykorzystywać rok po roku lub łatwo poddać recyklingowi.

Po sklejeniu i wyschnięciu modeli możesz przymocować do nich wstążkę lub sznurek. W tym celu możesz użyć dziurkacza lub postarać się przeciągnąć sznurek w górnej części modelu, jeśli jest miejsce. Można również spersonalizować ozdoby, używając pisaka, farbek lub naklejek.

„Przymocowanie sznurka do ozdób było naprawdę łatwe” – mówi Chris. „Myślałem, że będzie to skomplikowane, ale po prostu robiliśmy otworki i przeciągaliśmy sznurek, zawiązując pętelki. Wieszanie na choince było bardzo łatwe”. Chris i Eli używali kolorowego sznurka rzemieślniczego, ale Ty możesz spersonalizować swoje ozdoby, korzystając z dowolnego materiału, od brązowego szpagatu po czerwoną wstążkę, a nawet cienki łańcuch choinkowy.

Chris określił tworzenie ozdób z szablonów jako niezapomniane doświadczenie. „Wycinanie gwiazdek i śnieżynek daje dużo satysfakcji. Cały proces twórczy, od wycinania po klejenie, naprawdę wciąga”.

Dla Elia był to jeden z najtrudniejszych etapów procesu, ale poradził sobie z niewielką pomocą. „Niektóre czynności były dla mnie dość trudne i nieco skomplikowane, jak wycinanie, ale tato mi pomógł” – mówi.

Zacznij dekorowanie.

Chłopiec wiesza gwiazdkę z papieru na choince.

Chris z rodziną uwielbiają Boże Narodzenie, zwykle spędzając je z krewnymi w Bristolu w Wielkiej Brytanii, zanim udadzą się do domu w Walii na świąteczny odpoczynek. „Mamy dwa koty, których nie lubimy zostawiać samych na długo, bo to też ich święta” – śmieje się.

Papierowa gwiazdka z Canon Creative Park wisząca na choince, z rozmytymi światełkami w tle.

„Chętnie robiłbym papierowe ozdoby choinkowe lub domowe dekoracje przez cały rok” – mówi Chris. „Następnym razem zajmę się papierowymi rękodziełami o tematyce wiosennej, bo myślę, że ozdoby świąteczne przetrwają co najmniej kilka lat”.

Gdy ozdoby będą gotowe, z pętelkami ze wstążki lub sznurka, można z dumą rozpocząć ubieranie choinki we własnoręcznie wykonane ozdoby. Umieść swoją ulubioną ozdobę w należnym jej miejscu – możesz nawet pokusić się o wykonanie czuba choinki, aby dopełniał całości.

„Myślę, że wyglądają świetnie na choince” – mówi Chris. „Ozdoby są naprawdę kolorowe, a ich wykonanie z synem dało mi o wiele więcej przyjemności, niż dałoby kupienie w sklepie. Uważam, że to naprawdę satysfakcjonujące, i nie tylko dlatego, że ubierasz choinkę ozdobami nadającymi się do recyklingu, ale także dlatego, że tworzysz je od podstaw z rodziną. Ubierasz choinkę z miłością. To coś więcej niż po prostu wieszanie gwiazdek”.

Wykonane z góry zdjęcie aparatu Canon umieszczonego na drukarce Canon PIXMA z kolażem zdjęć w tle.

CANON CLUB

Wyjątkowa społeczność twórców podzielających Twoje zainteresowania. Realizuj swoją pasję ze wsparciem, z inspiracją i z korzyściami. Przystąpienie do klubu jest bardzo proste. Kup produkt. Zarejestruj się. Dołącz do Canon Club

Chris mówi, że polubił papierowe rękodzieło z rodziną. „Na pewno to powtórzymy” – mówi. „Wspaniale było spędzić czas z synem na tworzeniu. Przynajmniej oderwał się od telefonu”. Eli też jest zadowolony i ma nadzieję zrealizować z tatą więcej projektów Creative Park.

Wykonywanie świątecznych ozdób z papieru to nie tylko wspaniała zabawa dla całej rodziny – to też niezapomniane przeżycie. Możesz nawet dać papierowe ozdoby przyjaciołom i rodzinie w prezencie – własnoręcznie wykonane prezenty są często cenniejsze niż inne.

Jeśli podoba Ci się pomysł połączenia rękodzieła z wystrojem wnętrza, obejrzyj inne części z tej serii, aby przekonać się, jakie jeszcze możliwości dają szablony z Creative Park. Odwiedź naszą stronę w Pinterest, aby znaleźć inspirację i nie zapomnij podzielić się swoimi dziełami za pomocą hashtagu #MadeWithPixma!

Tamzin Wilks

Powiązane produkty

Powiązane artykuły