A man and two children sit in a sunny field enjoying a picnic. Photo by Hannah Clark on a Canon EOS 250D.

FOTOGRAFIA LETNIA

Piękne, przepełnione słońcem letnie zdjęcia zrobione aparatem Canon EOS 250D

Fotografie pochodzącej ze Szwecji Hannah Clark przywołują wspomnienia mglistych dni w słońcu. Jej naturalny styl fotografowania przyjaciół i rodziny charakteryzuje się ciepłem i pięknym światłem.

Przez lata Hannah traktowała fotografię jedynie jako hobby. Używając aparatów kompaktowych, fotografowała wszystko – od kolorowych sztokholmskich ulic po bezkresne krajobrazy podczas podróży. Niedawno zdecydowała się podejść do tego nieco bardziej poważnie i zainwestowała w lustrzankę cyfrową Canon, która pomogła jej przekształcić tę pasję w niewielką firmę, Nie zrezygnowała jednak z dotychczasowej pracy.

Hannah wybrała lekki i łatwy w obsłudze aparat Canon EOS 250D mający wiele cech, których brakowało jej poprzednim kompaktowym aparatom, takich jak zgodność z obiektywami systemu EOS oraz lampami błyskowymi Speedlite, wizjer optyczny czy graficzny interfejs użytkownika, który usprawnia jej pracę.

Z aparatem Canon EOS 250D oraz obiektywami Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM i Canon EF 50mm f/1.8 STM w torbie, Hannah stawiła czoło wielu fotograficznym wyzwaniom, które pozwoliły jej rozwinąć umiejętności. Wyzwania te obejmowały między innymi zastosowanie nowego podejścia do kwestii kompozycji czy wypróbowanie różnych ogniskowych. Pozwoliło to Hannah przesuwać granice kreatywności i jednocześnie zapoznać się z nowymi porduktami. Oto, czego się nauczyła – Hannah opowiada o kilku technikach, które możesz wykorzystać, gdy starasz się uchwycić wakacyjne chwile.

1. Fotografuj pod nietypowym kątem

Hannah lubi robić zdjęcia z nietypowych perpektyw - w ten sposób bawi się fotografią. „Dużo myślę o kompozycji” – mówi. „Wyobrażam sobie typowy sposób na zrobienie danego zdjęcia, a następnie bawię się nim – fotografuję z góry i z dołu, ustawiając fotografowaną osobę w różnych miejscach kadru. Czasami wystarczy jedynie nieznacznie zmienić pozycję, by stworzyć zupełnie nowe ujęcie”.

Aparat Canon EOS 250D to najlżejsza lustrzanka cyfrowa z ruchomym ekranem*, który świetnie się sprawdza, gdy trzymasz aparat nad głową lub pochylasz się ku ziemi, by uzyskać bardziej interesujące ujęcie.

A composite photo shows a yellow flower and a girl in a yellow dress, photographed by Hannah Clark on a Canon EOS 250D.

2. Korzystaj z funkcji Eye Auto Focus, by wyraźnie uchwycić oczy fotografowanych osób

Uzyskiwanie ostrych zdjęć jest proste dzięki systemowi AF aparatu Canon EOS 250D. Funkcja Eye Auto Focus gwarantuje zachowanie ostrości oczu fotografowanych osób podczas korzystania z ekranu w trybie Live View (aktywowanego w łatwy sposób – poprzez naciśnięcie przycisku Live View z tyłu aparatu).

„Prawie zawsze używam trybu Eye Auto Focus, gdy fotografuję bawiące się dzieci, ponieważ niezależnie od tego, co robią, ich oczy wyrażają najwięcej emocji” – mówi Hannah.

"Wyobrażam sobie typowy sposób na zrobienie danego zdjęcia, a następnie bawię się nim."

3. Eksperymentuj z różnymi ustawieniami ogniskowej

Hannah eksperymentowała zarówno z obiektywami stałoogniskowymi, jak i zmiennoogniskowymi – zwłaszcza z modelami Canon EF 50mm f/1.8 STM oraz Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM. Mimo że podczas kadrowania lubi zmieniać pozycję i fotografować przy użyciu obiektywu stałoogniskowego, stwierdza: „Korzystanie z obiektywu zmiennoogniskowego to ogromna frajda, ponieważ mogę robić zdjęcia dzieci pod różnymi kątami, nawet jeśli znajdują się daleko ode mnie”.

Hannah przetestowała obiektyw Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM, fotografując swoje dzieci na łąkach i nad jeziorem. Przekonała się, że jest niezwykle lekki. „Uwielbiam bawić się obiektywem Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM” – stwierdza. „Jest bardzo lekki, zaskoczyło mnie to. Mogłabym zabrać go ze sobą na wakacje i ciągle z niego korzystać”.

Jednak obiektyw Canon EF 50mm f/1.8 STM umożliwił uzyskanie małej głębi ostrości oraz rozmycia tła na portretach – co oznacza, że ma swoje stałe miejsce w jej torbie ze sprzętem. „Model 50 mm ma szerszą przysłonę, dzięki czemu idealnie sprawdza się w nieco ciemniejszym otoczeniu i wtedy, gdy chcę uzyskać rozmyte tło. W połączeniu z aparatem Canon EOS 250D obiektyw 50 mm doskonale nadaje się do wykonywania portretów. Gdybym musiała wybrać tylko jeden obiektyw, zdecydowanie byłby to ten model” – mówi.

Powiązane artykuły
A woman and girl look at the back of a Canon EOS 250D

FOTOGRAFIA RODZINNA

Jak robić doskonałe zdjęcia rodzinne aparatem EOS 250D

Dowiedz się, jak z Canon EOS 250D zrobisz rodzinne zdjęcia cechujące się lepszą kompozycją, idealną ekspozycją, a nawet Twoim osobistym stylem.

A mother holds her sun, wearing sunglasses.

FOTOGRAFIA RODZINNA

Jak robić naturalne portrety rodzinne

Profesjonalny fotograf portretowy Christian Anderl doradza jak tworzyć spontaniczne rodzinne zdjęcia.

A girl in a playwark holds a frisbee up, framing her face.

FOTOGRAFIA RODZINNA

Rób lepsze portrety: wyzwania fotografii rodzinnej

Blogerka rodzinna Katja Gaskell zamieniła smartfon na aparat Canon EOS M50 i jest pod wrażeniem rezultatów. Poznaj i wypróbuj techniki z których korzystała.

A baby sits with an abacus.

FOTOGRAFOWANIE DZIECI

12 porad jak fotografować dzieci - wykorzystaj je już dziś!

Uwiecznij cenne chwile i etapy rozwoju Twojego dziecka dzięki naszym zmyślnym sposobom na to, by fotografowanie dzieci było zabawne i zapewniało wspaniałe rezultaty

A composite shows two children looking at a flower, and a boy sitting on a dock, photographed by Hannah Clark on a Canon EOS 250D.

4. Rób zdjęcia portretowe przy słabym oświetleniu

Miękkie światło rzucane, gdy słońce znajduje się niżej na nieboskłonie, zwłaszcza o świcie i o zmierzchu, podczas tzw. „złotej godziny”, jest bardzo popularne wśród fotografów. To delikatne oświetlenie jest częścią osobistej palety fotograficznej Hannah. Pozwala uzyskać ciepły wizerunek, gdy słońce pięknie oświetla skórę.

„Wolę fotografować przy słabym oświetleniu, a nie w jasnym świetle słonecznym. Najbardziej lubię wieczorne światło. Jest bardziej subtelne” – mówi. Fotografowanie w pomieszczeniach lub w świetle zachodzącego słońca aparatem Canon EOS 250D jest niezwykle łatwe. „Wypróbowałam wysokie ustawienie czułości, do ISO 3200, i zdjęcia mają niski poziom szumów” – mówi Hannah. „Uwielbiam zabawę z ISO. Zwiększam ustawienie, co umożliwia mi fotografowanie z krótszym czasem naświetlania i uwiecznianie ruchu nawet przy słabym świetle. Słyszałam, że wiele osób obawia się zwiększyć czułość ISO, ale aparat Canon EOS 250D zapewnia doskonałe rezultaty także przy wyższych ustawieniach ISO”.

Co więcej, autofokus aparatu Canon EOS 250D działa na poziomie, który nasze oczy uznają za bardzo ciemny (do -4 EV w trybie Live View). Aparat lepiej „widzi” w nocy niż my, więc trzeba mu zaufać, gdy staramy się uchwycić wybrany obiekt.

A composite shows a girl in a field of long grass, then standing with a boy in the same field, photographed by Hannah Clark on a Canon EOS 250D.

5. Sprawdź możliwości trybu automatycznego

Hannah rozwinęła swoje umiejętności fotograficzne, więc korzysta głównie z trybu manualnego. Jednak dostrzega również ogromne zalety ustawień automatycznych, które zapewniają wysoką jakość obrazu za naciśnięciem jednego przycisku i pomagają poznawać funkcje aparatu. Poznała ustawienia automatyczne aparatu Canon EOS 250D, w tym w pełni automatyczny tryb Inteligentna Scena Auto, który analizuje obserwowane ujęcia i wybiera najlepsze ustawienia dla danego otoczenia.

„Najpierw używałam ustawień sceny, aby ułatwić sobie korzystanie z trybu ręcznego” – mówi. „To idealne rozwiązanie dla osób, które od dawna nie używały aparatu lub nigdy wcześniej nie korzystały z lustrzanki cyfrowej. Aparat sam wybiera ustawienia, a użytkownik może dzięki temu poznawać jego funkcje. Gdy po raz pierwszy korzystałam z tego aparatu, użyłam trybu Sport, aby utrzymać ostrość na poruszających się dzieciach, a także ustawienia Portrety”.

Hannah świetnie ukazuje niewielkie detale na swoich zdjęciach. Przestawiła aparat na tryb Auto, aby sfotografować swojego syna myjącego ręce w jasnoróżowym wiaderku z wodą. „Uwielbiam fotografować detale i opowiadać swoimi zdjęciami historię” – mówi. „Może to być ręka spoczywająca na czyimś ramieniu, stopy, okulary przeciwsłoneczne na stole, kapelusz leżący na plaży – drobne szczegóły większej sceny”. W tym przypadku użyła ustawień automatycznych: f/5,6, 1/500 s i ISO 200. Krótki czas naświetlania, wynoszący 1/500 sekundy, pozwolił uchwycić krople wody spadające na dłonie.

6. Nie przegap ani sekundy

„Nauczyłam się przede wszystkim tego, aby zawsze zabierać aparat ze sobą” – mówi. „Gdy mam go przy sobie, stale się czegoś uczę i poznaję go w coraz większym stopniu. Przyzwyczajam się do niego, co sprawia, że podczas fotografowania czuję się pewniej”. Hannah stawiała czoło tym wyzwaniom, fotografując swoją rodzinę. Wówczas często udawała się z dziećmi tam, gdzie one chciały ją poprowadzić, i pozwalała im po prostu się bawić. Zamiast prosić ludzi o pozowanie, woli fotografować ich, kiedy dobrze się bawią i cieszą życiem. „Po prostu idę na żywioł i robię to, co oni chcą robić. Stale mam aparat przy sobie. Najlepsze zdjęcia bawiących się dzieci można zrobić wtedy, kiedy nie skupiają się one na obecności aparatu”.

Aby mieć pewność, że nie przegapi żadnego ważnego momentu, Hannah korzysta z funkcji zdjęć seryjnych, dzięki której aparat Canon EOS 250D może rejestrować pięć klatek na sekundę (kl./s). „Zawsze mam włączoną funkcję zdjęć seryjnych, która pozwala rejestrować kilka obrazów na sekundę” – mówi Hannah. „Seria kilku klatek zwiększa szanse na zrobienie udanego zdjęcia. Uwielbiam to zdjęcie (poniżej), z uchwyconym z boku rozpryskiem. Jest pełne energii”.

7. Korzystaj z opcji łączności aparatu

Podczas fotografowania w plenerze człowiek chciałby udostępniać zdjęcia znajomym i rodzinie. Aparat Canon EOS 250D można w łatwy sposób połączyć ze smartfonem lub tabletem za pomocą funkcji Bluetooth lub Wi-Fi oraz aplikacji Canon Camera Connect. Umożliwia to przesyłanie obrazów i zamieszczanie ich w serwisach społecznościowych lub wysyłanie ich do bliskich.

„Często umieszczam moje zdjęcia na Instagramie, więc dla mnie to idealne rozwiązanie. Mogę przesłać je z aparatu do telefonu, a następnie opublikować” – mówi Hannah. „Korzystam z tej funkcji aparatu Canon EOS 250D i uważam, że jest ona niezwykle łatwa w obsłudze i bezproblemowa - a moje umiejętności techniczne nie są na zbyt wysokim poziomie. W aplikacji Canon Camera Connect dostępny jest przewodnik z instrukcjami dotyczącymi podłączania aparatu”.

Aby uzyskać więcej informacji na temat optymalnego wykorzystania funkcji aparatu, przejdź do aplikacji Canon Photo Companion, która zapewnia wskazówki dotyczące skutecznego działania w zakresie każdego rodzaju fotografii, porady ekspertów, samouczki oraz wskazówki dostosowane do konkretnego modelu aparatu.

Autorka: Lucy Fulford

* EOS 250D (czarny/srebrny) to najlżejszy na świecie model spośród wszystkich lustrzanek cyfrowych z matrycą APS-C i w pełni obracanym monitorem LCD. Z akumulatorem i kartą pamięci zgodnie z zaleceniami stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association. Stan na 9 kwietnia 2019 r. (wg rozpoznania firmy Canon).

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich historii