Alan Rowan stands on the side of a hill, with yellow gorse bushes, grassy fields and a river in the valley behind him. He holds a compact camera to take a photo of the natural view.

Nocny wędrowiec: w jaki sposób Munro Moonwalker fotografuje górskie widoki

Kiedy Alan Rowan kończył o północy swoją zmianę w ogólnokrajowej gazecie, był zbyt rozemocjonowany, aby zasnąć. Jako miłośnik górskich wypraw po wyjściu z redakcji ruszał w szkockie góry. W samotności obserwował wschody słońca, gdy reszta świata budziła się ze snu.

– Jedną z cudownych rzeczy związanych z chodzeniem o tej porze jest to, że dzień budzi się na Twoich oczach – mówi Alan.

The sun sets over a low mountain landscape.

Wyjątkowy styl życia Alana odpowiadał mu tak bardzo, że prowadził go przez 20 lat, dopasowując swoje zamiłowanie do gór do planu pracy. W tym czasie wspiął się nocą w sumie na około 300 szczytów.

Obecnie Alan jest niezależnym dziennikarzem i autorem. Opublikował dwie książki o swoich niezwykłych nocnych przygodach. Pracuje nad trzecią książką, poświęconą celowymi, który sobie wyznaczył: wspiąć na inną górę podczas każdej pełni księżyca w tym roku.

Jego zamiłowanie do nocnej wspinaczki sprawia, że zawsze ma spakowaną torbę, więc jest gotowy do natychmiastowej wyprawy na jeden z najwyższych szczytów w Szkocji. Swoje przygody dokumentuje jako Munro Moonwalker – na blogu i w mediach społecznościowych.

Podczas tych wycieczek zawsze towarzyszy mu kompaktowy aparat firmy Canon – na tyle mały, że można go wsunąć do kieszeni kurtki. To właśnie nim uwiecznia górskie widoki. – Nie chcę nosić zbędnych kilogramów, dlatego naprawdę lubię dobre aparaty kieszonkowe – mówi Alan. – Podczas wypraw oglądam góry i robię zdjęcia. Nie wybieram się na sesję zdjęciową, przy okazji której wspinam się na górę – na tym polega różnica. Nie chcę zajmować się zmianą obiektywów i innymi podobnymi rzeczami. Aparaty kieszonkowe idealnie spełniają moje potrzeby.

"Każdy obraz przedstawia historię. Pokazuje miejsca, które odwiedziliśmy, i to, kim jesteśmy"

Do uwieczniania górskich wspomnień Alan używa aparatu PowerShot SX740 HS. Jest on mobilny i łatwy w użytku, a ponadto ma wiele zaawansowanych funkcji, od obsługi filmów 4K po niezwykły, 40-krotny zoom optyczny. Dzięki temu pozwala fotografować szczegóły z małej odległości, a także dziką przyrodę i obiekty znajdujące się w oddali.

– Fotografowanie jest dla mnie bardzo ważne – mówi Alan. – Każdy obraz przedstawia historię. Pokazuje miejsca, które odwiedziliśmy, i to, kim jesteśmy. Jest to również sposób na pokazanie innym ludziom tego, czego nie dostrzegają. Wiele razy na szczycie pojawia się myśl: „szkoda, że XYZ nie może tego zobaczyć”. To wspaniała spuścizna. Zdjęcia przejdą w ręce następnych pokoleń. Mam nadzieję, że moje wnuki będą mogły zobaczyć to, czego dokonałem.

Wskazówki Alana dotyczące fotografii

1. Zabierz ze sobą aparat z dużym zoomem

Wspinaczki Alana prowadzą go do miejsc, w których nietrudno o zawroty głowy. W trosce o bezpieczeństwo trzeba trzymać się przetartych szlaków. – Dzięki dużemu zoomowi można sfotografować dzikie zwierze, np. jelenia lub drapieżnego ptaka, z większej odległości – mówi Alan.

– Jeśli widzisz obiekt z odległości kilometra, nie możesz tak po prostu ruszyć w jego kierunku, bo zanim tam dojdziesz, już go tam nie będzie. Trzeba mieć sprzęt umożliwiający fotografowanie z dowolnego miejsca.

A rusty red boat sits in the middle of a lake on a sunny day
A close-up of the boat’s hull shows flaky red and blue paint with a metallic texture.

AparatCanon PowerShot SX740 HS wyposażono w 40-krotny zoom optyczny i kompaktową obudowę. Umożliwia fotografowanie odległych obiektów dużą szczegółowością. Technologia ZoomPlus cyfrowo podwaja zoom optyczny, co daje 80-krotne powiększenie, przy czym obraz cechuje się wtedy jedynie niewielką utratą jakości w porównaniu z innymi cyfrowymi zoomami. W przypadku powyższych zdjęć użyto 80-krotnego zoomu do ukazania rdzy na kadłubie odległej łodzi.

Alan może robić także zbliżenia nocnego nieba. – Pracuję nad książką w całości poświęconą pobytom w górach podczas pełni księżyca – mówi. – Aparat z zaawansowanym zoomem pozwala mi fotografować obiekty w powiększeniu.

2. Bądź gotowy na dynamiczne zdarzenia

W górach mogą się przydać funkcje serii zdjęć. – Otacza mnie rozległy krajobraz i często dostrzegam ruch daleko w dole. Mam wtedy tylko kilka sekund, aby zareagować – mówi Alan. – Gdy coś poruszy się we wrzosie, trzeba szybko to uchwycić. Szybkość serii zdjęć w aparacie Canon PowerShot SX740 HS jest dużą zaletą w kontekście fotografowania ruchomych obiektów.

Tryb serii zdjęć wykonywanych z szybkością 10 klatek na sekundę sprawdza się w przypadku ruchomych obiektów – od dzikiej przyrody po szkolnych imprezy sportowe – i pozwala uchwycić więcej szczegółów.

3. Zadbaj o możliwość rejestrowania najdrobniejszych szczegółów

Powiązane artykuły
Point and shoot sports photography

FOTOGRAFIA SPORTOWA

Fotografowanie wydarzeń sportowych w trybie automatycznym

Profesjonalna fotograficzka Molly Darlington opowiada o tym, jak uchwycić ważne sportowe chwile za pomocą kieszonkowego aparatu.

How to capture spectacular parkour action

AKCJA

Jak fotografować parkour

Dowiedz się, jak to zrobić dzięki wskazówkom Samo Vidica.

11 tips for city break photography

PODRÓŻE

11 wskazówek dotyczących fotografowania miejskich wypadów

Wskazówki i sztuczki, które ułatwią wykorzystanie możliwości aparatu podczas miejskich wypadów oraz uwiecznianie towarzyszącej im atmosfery.

– Kiedy jesteś na szczycie góry, masz doskonały widok, który musisz uchwycić w jak najlepszej postaci – mówi Alan. Właśnie dlatego warto mieć aparat, który może uchwycić jak najwięcej szczegółów. – Materiał wideo w jakości 4K umożliwia ukazanie pojedynczych źdźbeł trawy. Fotografowanie w trybie 4K umożliwia wychwytywanie drobnych szczegółów, których w przeciwnym razie nie udałoby się uwiecznić.

Tryb wideo 4K w aparacie Canon PowerShot SX740 HS zapewnia wysoką rozdzielczość i pozwala tworzyć zdjęcia z klatek nagrania. Alan przekonał się też, że dużą zaletą jest funkcja filmu poklatkowego. – Film poklatkowy jest sprawdza się w przypadku wschodu i zachodu słońca. W ramach krótkiej sekwencji można ukazać zmieniające się światło i kolory.

4. Możesz udostępniać materiał z dowolnego miejsca

A purple and grey landscape lies on the floor with walking poles and a camera on top of it.

– Udostępnianie stało się bardzo, bardzo ważne – mówi Alan. – W mediach społecznościowych ludzie z niecierpliwością czekają na moje nowe historie. Czasami ich nie publikuję i wtedy pojawiają się pytania: „Czekam na nowy post. Kiedy się pojawi?”.

Łączność Bluetooth i Wi-Fi w aparacie Canon PowerShot SX740 HS sprawia, że Alan może udostępniać zdjęcia podczas wyprawy. Łączy aparat z telefonem komórkowym i publikuje górskie aktualności. Obrazy są przesyłanie do telefonu za pomocą funkcji automatycznego transferu dostępnej w aplikacji Canon Camera Connect. Dzięki modułowi GPS telefonu Alan może dodawać geoznaczniki do zdjęć publikowanych na blogu i w mediach społecznościowych.

5. Funkcja stabilizacji obrazu zapewnia wyraźne zdjęcia dzikiej przyrody i małych obiektów


Alan przekonał się, że bez względu na to, czy fotografuje wnuczkę robiącą gimnastyczne gwiazdy w ogrodzie czy szybującego orła, inteligentna stabilizacja obrazu w modelu Canon PowerShot SX740 HS jest nieoceniona, jeśli chodzi o zachowanie stabilności materiału filmowego i ostrości zdjęć. Twierdzi, że stabilizacja sprawdza się zarówno w trybie makro, jak i w przypadku ruchomych obiektów.

– Robię zdjęcia makro gąsienic, motyli i nie tylko, żeby pokazać je wnuczce – mówi Alan. – Sprawia jej to przyjemność, a więź między nami staje się coraz silniejsza. Cieszę się, że lubi wychodzić z domu i badać otaczający ją świat. Zainteresowanie młodego pokolenia naturą i światem napawa optymizmem.

A macro shot shows bluebells with wet grass behind.

Autorka: Lucy Fulford

Poznaj możliwości i uniwersalność serii produktów 4K firmy Canon

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik