FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

Rozkoszuj się naturą dzięki aparatowi Canon PowerShot ZOOM

Niewielki, wydajny i łatwy w użyciu: dowiedz się, dlaczego ten przenośny aparat jest idealny dla fotografów przyrody, którzy nie chcą niczego przegapić.
Mężczyzna stojący wśród drzew i używający aparatu PowerShot ZOOM.

Każdy miłośnik przyrody wie, że dystans ma kluczowe znaczenie. Będąc zbyt daleko, przegapisz akcję. Będąc zbyt blisko, ryzykujesz spłoszeniem zwierzęcia. Jeśli nie jesteś profesjonalistą z potężnym teleobiektywem, trudno będzie Ci uwiecznić te zapierające dech w piersiach widoki. W takich sytuacjach sprawdza się aparat Canon PowerShot ZOOM. Ten monokularowy aparat ma wszystkie potrzebne cechy i funkcje: jest cichy i dyskretny, ma niezwykły zoom, pozwala zobaczyć więcej, a ponadto umożliwia fotografowanie i filmowanie dzikiej przyrody. Jest na tyle mały, że mieści się w jednej ręce. Jest w pełni automatyczny, dzięki czemu można bez przeszkód rozkoszować się urokami przyrody.

Młody obrońca przyrody, bloger i fotoreporter Tolga Aktas zabrał aparat Canon PowerShot ZOOM na wyprawę wokół rzeki Severn w swojej macierzystej części hrabstwa Gloucestershire w Wielkiej Brytanii. Tolga ma 28 lat. Pochodzi z południa Londynu. Obecnie jest na studiach magisterskich na Uniwersytecie Gloucestershire – kierunek: ekologia stosowana. Realizował projekty badawcze z grupami zajmującymi się ochroną przyrody, w tym z Wildlife ACT i The Mammal Society. Dzieli się swoim zamiłowaniem do natury ze światem, pisząc artykuły i robiąc zdjęcia, które publikuje na blogu Ways of the Natural World. „Natura inspiruje mnie w wielu różnych wymiarach” – mówi. „Jesteśmy nierozerwalnie związani z naturą, ale czasami o tym zapominamy”.

Podstawa w naturze: podróżowanie bez zbędnego bagażu

Mężczyzna stojący przy kanale z aparatem Canon PowerShot ZOOM w ręku.

Lekki i kompaktowy aparat PowerShot ZOOM można trzymać jedną ręką lub powiesić na pasku na nadgarstek. Dzięki temu mamy do niego szybki dostęp i możemy ograniczyć zestaw sprzętowy do minimum.

Owad bzygowaty spoczywa na aparacie Canon PowerShot leżącym na pniu drzewa.

Aparat Canon PowerShot ZOOM jest w pełni automatyczny, więc gdy dostrzeżesz coś magicznego, wystarczy wycelować i zrobić zdjęcie. „Uwielbiam uwieczniać wspomnienia, gdy wychodzę z moim aparatem” – mówi Tolga. „Szczególnie wtedy, gdy dane mi jest sfotografować rzadkie zwierzę lub zapierający dech w piersiach krajobraz”.

W terenie Tolga woli podróżować z lekkim bagażem. „Zazwyczaj trzymam się minimalistycznego zestawu, który pozwala mi skupić się na otoczeniu, a nie na zawartości torby” – mówi. Najważniejsze elementy to wytrzymałe obuwie, wodoodporna odzież, notes i długopis, mieszanka studencka, woda, kawa i narzędzie wielofunkcyjne. Oczywiście zwykle zabiera ze sobą także lornetkę i swój sprzęt fotograficzny.

Odkrywając kanały, pola i rezerwaty przyrody w Gloucestershire z aparatem Canon PowerShot ZOOM, Tolga może ograniczyć zawartość torby dzięki uniwersalności zestawu. „Model PowerShot ZOOM był zarówno moim aparatem, jak i lornetką, co pozwoliło mi istotnie ograniczyć ciężar”.

Po naładowaniu za pomocą kabla USB aparat PowerShot ZOOM może wykonać i zapisać do 150 zdjęć lub 60 minut materiału wideo (rejestrowanego po 10 minut) przed ponownym naładowaniem. Można zrobić i zapisać większą liczbę zdjęć w zależności od tego, czy używana jest karta microSD, microSDHC czy microSDXCon.

Aparat PowerShot ZOOM można również ładować, wykorzystując powerbank, a nawet złącze USB*. Zdjęcia można przesyłać do smartfona za pośrednictwem aplikacji Canon Camera Connect.

Świadome spotkania z przyrodą

Mężczyzna spacerujący wśród drzew w wysokiej trawie trzyma w jednej ręce aparat PowerShot ZOOM.

W swoich działaniach związanych z ochroną przyrody Tolga nauczył się, że trzeba chłonąć środowisko, a nie w pośpiechu fotografować wszystko, co mamy przed sobą. „Nigdy nie wiadomo, kiedy uda się wrócić w dane miejsce, więc w pierwszej kolejności trzeba się nim nacieszyć” – mówi.

Zbliżenie na kaczkę krzyżówkę.

Tolga zauważył tę kaczki krzyżówkę odpoczywającą w pobliżu kanału. „Kaczki to jedne z wielu gatunków ptactwa wodnego, które albo na krótko odwiedzają ten obszar, albo zamieszkują go przez cały rok” – mówi. Dzięki wewnętrznej stabilizacji obrazu aparat Canon PowerShot ZOOM zapewnia wyraźny obraz podczas fotografowania w ruchu i pozwala rozkoszować się otoczeniem. Zrobione aparatem Canon PowerShot ZOOM, 800 mm, 1/500 s, f/6,3 i ISO 100. © Tolga Aktas

Dla Tolgi obserwacja dzikiej przyrody polega na spowolnieniu tempa i zwiększeniu świadomości. „Myślę, że trzeba spędzać większość czasu na obserwacji otaczającej nas przyrody” – wyjaśnia Tolga – „słuchając dźwięków, wąchając różne zapachy czy dotykając różnych struktur biologicznych, z których każda ma niepowtarzalny charakter”.

Przekonał się o tym podczas podróży do RPA w 2018 roku. Celem tego wyjazdu było badanie zagrożonych gatunków. „Byłem tak podekscytowany, że fotografowałem dosłownie wszystko. W ten sposób można przegapić wiele innych pięknych momentów” – mówi.

Gdy Tolga wrócił do RPA rok później w ramach projektu dotyczącego ochrony likaonów i lwów, był bardziej świadomy otoczenia. „Nie taszczyłem zbyt dużo sprzętu, dzięki czemu mogłem połączyć się ze światem przyrody i zobaczyć całe piękno, które miała mi do zaoferowania Republika Południowej Afryki”.

Aparat PowerShot ZOOM jest prosty w obsłudze i umożliwia bardziej świadome obserwowanie dzikiej przyrody.

Obserwacje z daleka

Płatki liliowe unoszące się na powierzchni stawu.

Aparat PowerShot ZOOM umożliwia wyostrzanie drobnych szczegółów bez konieczności podchodzenia do obiektu – to idealne rozwiązanie w przypadku fotografowania płochliwych i nieprzewidywalnych zwierząt. Zrobione aparatem Canon PowerShot ZOOM, 100 mm, 1/640 s, f/5,6 i ISO 100. © Tolga Aktas

Zielona ważka spoczywająca na gałązce pływającej po nieruchomej tafli wody w stawie pokrytym liśćmi lilii.

Ta ważka na wodzie została sfotografowana z ogniskową 400 mm, ale aparat PowerShot ZOOM może przybliżyć obiekty jeszcze bardziej. Zrobione aparatem Canon PowerShot ZOOM, 400 mm, 1/500 s, f/6,3 i ISO 125. © Tolga Aktas

Niezależnie od tego, czy znajduje się w odległym miejscu czy w swojej okolicy, Tolga traktuje dzikie stworzenia z takim samym szacunkiem. Nie generuje nagłych dźwięków i nie wykonuje ruchów, które mogłyby spłoszyć zwierzęta. Nigdy nie zaburza równowagi siedlisk i zachowuje odpowiedni dystans. „Nie można dotykać zwierząt ani negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo danego gatunku dla własnych korzyści” – podkreśla. „Lepiej podziwiać wszystko z dystansu niż podejść za blisko”.

Zbliżenie zielonej ważki z uniesionymi skrzydłami, spoczywającej na patyku pływającym w stawie.

Przy maksymalnym powiększeniu aparat PowerShot ZOOM może robić zdjęcia z ogniskową 800 mm, dzięki czemu zapewnia wyraźny i bardziej szczegółowy obraz niż w przypadku ogniskowej 100 mm. Zrobione aparatem Canon PowerShot ZOOM, 800 mm, 1/500 s, f/6,3 i ISO 160. © Tolga Aktas

Mężczyzna trzymający aparat Canon PowerShot ZOOM w jednej ręce.

Aparat PowerShot ZOOM ma funkcję korekcji dioptrii wizjera, która pozwala dostosować obraz do wzroku użytkownika. Ten kompaktowy zestaw można trzymać w dowolnej ręce i przykładać do dowolnego oka, dzięki czemu jest bardzo uniwersalny.

Tolga był pod wrażeniem tego, że aparat Canon PowerShot ZOOM, pomimo niewielkich rozmiarów, ma duże możliwości powiększania obrazu (na poziomie teleobiektywu 400 mm). Dostępny jest też zoom cyfrowy (do 800 mm). „Aparat jest lekki i błyskawicznie gotowy do użycia po włączeniu. Nie zakłóca spokoju dzikiej przyrody. Dzięki przełączanym jednym przyciskiem opcjom powiększania (100, 400 i 800 mm) mamy niewiarygodną swobodę”.

Uchwyć każdy szczegół

Zbliżenie dwóch mew spoczywających na dachu.

Jak mówi Tolga: „Wszystko, co istnieje w naturze, ma prawo być tutaj, tak jak my”. Jeśli fotografowany obiekt jest wysoko i poza zasięgiem, np. na drzewie lub dachu, można mu zrobić szczegółowe zdjęcia dzięki funkcji powiększenia dostępnej w tym małym urządzeniu. Zrobione aparatem Canon PowerShot ZOOM, 800 mm, 1/640 s, f/6,3 i ISO 100. © Tolga Aktas

Niewielkie wymiary i intuicyjna obsługa aparatu PowerShot ZOOM umożliwiają wygodne przeglądanie i rejestrowanie obrazów. Mamy tu elektroniczny wizjer, który dorównuje możliwościami swoim odpowiednikom w aparatach bezlusterkowych Canon. Dzięki temu Tolga mógł robić wysokiej rozdzielczości zdjęcia stworzeniom siedzącym na sporej wysokości, jak i fotografować zawiłe wzory drzew. „Gdybym chciał sfotografować mewę na dachu z zoomem 400 lub 800 mm – nie byłoby problemu. Mógłbym też uchwycić złożoną strukturę szyszki na sośnie. Ten mały aparat nie zawodzi” – mówi. „Najbardziej podobała mi się optyczna stabilizacja obrazu, która pozwoliła mi robić bardzo wyraźne zdjęcia i filmy. Zwykle drżą mi ręce, więc ucieszyłem się, że Canon o mnie zadbał”.

Bądź świadomym obserwatorem

Mężczyzna siedzi na zewnątrz i przegląda zdjęcia dzikiej przyrody w telefonie; trzyma w reku aparat Canon PowerShot ZOOM

Po podłączeniu smartfona do aplikacji Canon Camera Connect można wyświetlać, pobierać i udostępniać zdjęcia w plenerze.

Mężczyzna w lesie wkładający aparat Canon PowerShot ZOOM do kieszeni koszuli.

Kompaktowy aparat Canon PowerShot ZOOM jest idealny do fotografowania dzikiej przyrody i z łatwością mieści się w torbie, a nawet w kieszeni.

Dzięki eleganckiemu paskowi na nadgarstek można nosić przypominający monokular aparat Canon PowerShot ZOOM bez użycia dłoni. Jego waga (145 g) jest mniejsza niż waga wielu smartfonów. Jest w pełni automatyczne i ma funkcję AF ze śledzeniem obiektów, która ułatwia robienie wyraźnych zdjęć nawet najbardziej płochliwych zwierząt.

W przeciwieństwie do smartfonów aparat Canon PowerShot ZOOM nie ma żadnych odwracających uwagę aplikacji, które mogłyby rozkojarzyć użytkownika. Jeśli jednak zdecydujesz się zabrać ze sobą telefon, możesz wyświetlić podgląd na żywo w aplikacji Canon Camera Connect i pozwolić obserwować przyrodę innej osobie, samemu oglądając wszystko przez wizjer.

Zdjęcia można także przeglądać w elektronicznym wizjerze aparatu PowerShot ZOOM. Łączność Bluetooth i Wi-Fi pozwala błyskawicznie dzielić się materiałami z całym światem w serwisach społecznościowych.

Coś dla każdego

Mężczyzna podczas wędrówki patrzy przez aparat Canon PowerShot ZOOM.

Tolga z przyjemnością zabiera aparat PowerShot ZOOM na swoje plenerowe wędrówki, ponieważ wzbogaca on jego doznania i umożliwia mu obserwowanie natury z bliska bez ryzyka płoszenia zwierząt. „Można włączyć aparat i cieszyć się jego możliwościami, fotografując wyjątkowe chwile” – mówi.

Nie musisz zajmować się zawodowo ochroną przyrody ani być doświadczonym fotografem, aby docenić zalety aparatu Canon PowerShot ZOOM. „Z perspektywy miłośnika przyrody i obserwatora ptaków jest to doskonałe narzędzie, które zapewnia jeszcze lepsze wrażenia podczas obserwacji. Możemy go używać razem z innymi narzędziami, które zwykle zabieramy ze sobą” – mówi Tolga. „Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego narzędzia. To wszechstronne urządzenie, które polecam każdemu, kto uwielbia przebywać na świeżym powietrzu”.


Autorka: Rachel Segal Hamilton


* Można ładować/zasilać przez złącze USB typu C. Z aparatem nie jest dostarczana ładowarka. Minimalne wymagania w zakresie ładowania: źródło zasilania zgodne ze standardem USB PD (co najmniej 5 V i 1,5 A) z wyjściem USB typu C, podłączone za pomocą dostarczonego kabla USB z dwoma złączami typu C.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • APARATY MOBILNE

  Zobacz odległy świat: PowerShot ZOOM

  Dowiedz się, dlaczego ten kieszonkowy kompaktowy aparat jest idealny na rodzinne przygody.

 • PRZYRODA

  Aparat lunetowy kontra lornetka – co najlepiej sprawdza się podczas obserwowania ptaków?

  PowerShot ZOOM firmy Canon to kieszonkowy aparat lunetowy, który idealnie nadaje się do obserwacji ptaków. Jak jednak wypada on w porównaniu z lornetką firmy Canon?

 • FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

  Przyroda w czerni i bieli

  Aparat PowerShot G7 X Mark III umożliwia tworzenie zachwycających czarno-białych zdjęć przyrody.

 • PRZYRODA

  Jak fotografować ptaki

  Fotografowanie ptaków – wskazówki i najlepszy zestaw dla początkujących.