ARTYKUŁ

Canon EOS-1D X Mark III: profesjonalne filmowanie

Canon EOS-1D X Mark III

Kreatywni filmowcy i twórcy historii wizualnych mogą używać aparatu Canon EOS-1D X Mark III do nagrywania filmów 4K – w tempie 60 klatek na sekundę, z zapisem wewnętrznym oraz z użyciem 10-bitowego kodeka HEVC/H.265 i profilu Canon Log lub 12-bitowego formatu RAW, który zwiększa zakres dynamiki i ułatwia korekcję kolorów podczas montażu.

Nagrywanie w rozdzielczości 4K i 5.5K RAW

Aparat Canon EOS-1D X Mark III może rejestrować materiały, które będą spełniać potrzeby użytkownika – niezależnie od tego, jaką metodę edycji stosuje – cechować się jeszcze wyższą jakością i umożliwiać bardziej kreatywną pracę.

Możliwy jest wewnętrzny zapis filmów DCI 4K/60p z nadpróbkowaniem i wykorzystaniem całej szerokości matrycy*. Dzięki temu obraz filmowy pokrywa się z tym, co można zarejestrować na zdjęciach. W przypadku używania profilu Canon Log aparat Canon EOS-1D X Mark III może rejestrować materiał w formacie 17:9 DCI lub 16:9 UHD, korzystając przy tym z kodeka H.264 lub 10-bitowego kodeka H.265. Materiał zarejestrowany w ten sposób ma celowo niski kontrast. Ma to ułatwić gradację kolorów w postprodukcji.

Canon EOS-1D X Mark III

Canon EOS-1D X Mark III może także nagrywać materiał wideo w rozdzielczości 5.5K RAW na kartach CFexpress, co zapewnia filmowcom obraz o niespotykanej jakości. W efekcie mamy bardziej naturalną gradacja kolorów i szerszy zakres dynamiczny – możemy zobaczyć szczegóły w jasnych i ciemnych partiach obrazu, którego rozpiętość tonalna obejmuje 12 stopni.

Te 12-bitowe pliki CRM o rozdzielczości 5472 × 2886 pikseli można nagrywać w standardowym lub skompresowanym formacie i przetwarzać za pomocą oprogramowania Digital Photo Pro lub wielu innych programów do montażu nieliniowego. Aparat Canon EOS-1D X Mark III może także nagrywać jednocześnie plik proxy 4K, co pozwala przyspieszyć proces montażu.

Dostępne jest również nagrywanie w rozdzielczości Full HD z technologią Dual Pixel AF i szybkością do 120 kl./s. Idealne rozwiązanie do rejestrowania materiału w czterokrotnie wolniejszym tempie.

* Tryb nagrywania w UHD 4K nie wykorzystuje całej szerokości matrycy aparatu.

Dual Pixel CMOS AF

Podczas nagrywania filmów funkcja Dual Pixel AF umożliwia płynne ustawianie ostrości na obiektach wybranych dotykowo na ekranie aparatu (lub ekranie urządzenia przenośnego z aplikacją Canon Camera Connect)*. Aparat może śledzić twarze i inne obiekty w obrębie kadru i płynnie regulować ostrość w celu zachowania pożądanego wyostrzenia. Ponadto można wskazać oko, któremu układ AF ma nadać priorytet, lub pozwolić aparatowi na wybranie punktu położonego najbliżej urządzenia.

* Funkcja Dual Pixel AF działa we wszystkich trybach z wyjątkiem niekadrowanych nagrań 4K i RAW w trybie 60p/50p.

Wzmacnianie krawędzi

W przypadku ręcznej regulacji ostrości funkcja wzmacniania krawędzi określa, które obszary ujęcia są wyostrzone – sygnalizuje je kolorowymi obwódkami. Pokazuje także głębię ostrości, wyróżniając obszary, które będą wyostrzone w przypadku wybranej przysłony.

Stabilizacja obrazu w filmach

Funkcja cyfrowego stabilizatora obrazu filmowego zapewnia bardzo skuteczną, 5-osiową stabilizację obrazu podczas filmowania z ręki – niwelując drgania spowodowane ruchem aparatu. Tryb rozszerzony wykrywa i koryguje rodzaj ruchu napotkanego podczas poruszania się z aparatem – na przykład podczas śledzenia poruszającego się obiektu.

Efekty są po prostu doskonałe – stabilne, płynne i profesjonalne nagrania, które świetnie wyglądają w połączeniu z każdym materiałem zarejestrowanym za pomocą wysokiej klasy kamer wideo.

Wyodrębnianie klatek o wysokiej rozdzielczości

Filmów zarejestrowanych w formacie 4K można używać do tworzenia zdjęć o rozdzielczości 8,8 megapiksela. Wystarczy odtworzyć materiał w zwolnionym tempie na ekranie aparatu i użyć przycisku migawki w celu wyodrębnienia zdjęcia. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku szybko poruszających się obiektów. Takie ujęcia można teraz filmować w formacie 4K 60p, a następnie wyodrębniać z filmu pojedyncze klatki.


< Powrót do przeglądu aparatu Canon EOS-1D X Mark III

Powiązane artykuły