ARTYKUŁ

Canon EOS-1D X Mark III: jakość obrazu

Canon EOS-1D X Mark III
© Marina Cano – ambasador firmy Canon

Dobre światło, słabe światło, niemal całkowity brak światła... niezależnie od warunków aparat Canon EOS-1D X Mark III zapewnia obraz o doskonałej jakości. Możesz mieć pewność, że zdjęcia będą wyglądać znakomicie pod każdym względem – od głębi szczegółów w ciemnych partiach obrazu po wierne odwzorowanie kolorów.

Specjalna matryca CMOS o rozdzielczości 20,1 MP

Aparat Canon EOS-1D X Mark III wykorzystuje naszą zaawansowaną, należącą do nowej generacji technologię przetwarzania obrazu CMOS. Specjalnie zaprojektowana, pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 20,1 megapiksela zapewnia idealną równowagę między jakością obrazu, wydajnością i szybkością pracy.

Canon EOS-1D X Mark III

W porównaniu z poprzednimi modelami aparat Canon EOS-1D X Mark III obsługuje szerszy zakres dynamiczny i bardziej zaawansowaną redukcję szumów przy wszystkich czułościach ISO, a ponadto umożliwia szybszy odczyt danych obrazu. Czułość ISO w trybie sprzętowym wynosi obecnie od ISO 100 do ISO 102,400. Można ją rozszerzyć do zadziwiającego zakresu ISO 50–819200. Wyznaczamy w ten sposób nowe standardy pracy przy słabym oświetleniu.

Aparat Canon EOS-1D X Mark III jest również wyposażony w filtr dolnoprzepustowy Gaussa (LPF), który zmniejsza efekt mory skuteczniej niż standardowe konstrukcje LPF, co przekłada się na wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz.

Procesor obrazu DIGIC X

Aparat Canon EOS-1D X Mark III ma jeden procesor DIGIC X, który umożliwia efektywniejszą pracę fotografom nielubiącym kompromisów. Wyznacza również nowe standardy sprawności energetycznej. Żywotność akumulatora jest ponad dwukrotnie większa niż jego odpowiednika w modelu EOS-1D X Mark II*.

Aparat Canon EOS-1D X Mark III może robić zdjęcia z szybkością 20 kl./s w trybie Live View lub 16 kl./s w przypadku używania wizjera optycznego. W obu trybach praca obejmuje ciągły AF i ciągłą automatykę ekspozycji (AE) oraz korzystanie z bufora na ponad 1000 zdjęć. Zalety procesora DIGIC X nie ograniczają się do szybkości działania.

Procesor DIGIC X umożliwia także redukcję poziomu szumów przy wszystkich czułościach ISO, poprawę wyostrzenia dzięki całkowicie nowej regulacji ostrości oraz szerszy zakres dynamiczny, który zawdzięczamy ulepszonym technologiom Auto Lighting Optimizer (ALO) i Highlight Tone Priority+.

* Na podstawie standardów testowania organizacji CIPA

Canon EOS-1D X Mark III

Procesor DIGIC X jest także mózgiem kryjącym się za technologią głębokiego uczenia systemu AF aparatu Canon EOS-1D X Mark III i wspiera dostępne w aparacie funkcje cyfrowego optymalizatora obiektywu. Takie przetwarzanie obrazu rozwiązuje problemy optyczne, których nie można rozwiązać dzięki samej konstrukcji obiektywu, np. aberracje i dyfrakcje. Cyfrowy optymalizator obiektywu w ogóle nie zwalnia tempa pracy aparatu Canon EOS-1D X Mark III, dlatego mogą go teraz używać pracujący z największą szybkością fotografowie prasowi, sportowi i przyrodniczy.

Różne formaty plików

Aparat Canon EOS-1D X Mark III obsługuje sporo formatów plików graficznych, dzięki czemu można wybrać taki, który najlepiej pasuje do wykonywanej pracy.

Pliki CR3 RAW

Format plików CR3 RAW jest teraz obsługiwany w aparatach serii EOS-1D.

  • W wersji nieskompresowanej zapewnia najwyższą jakość obrazu dzięki dużemu zakresowi dynamicznemu i 16 384 odcieniom na kanał koloru. Jest to rozwiązanie idealne w przypadku obrazów poddawanych intensywnemu przetwarzaniu w postprodukcji.
  • Skompresowane pliki w tym formacie są o nawet 40% mniejsze, przy czym cechują się bardzo niewielkim zauważalnym spadkiem jakości obrazu zapisanego przez aparat.

Pliki CR3 RAW są całkowicie zgodne z programem Digital Photo Professional (dostarczanym bezpłatnie z aparatem Canon EOS-1D X Mark III), a także obsługiwane przez głównych producentów oprogramowania, takich jak Adobe i Apple.

Pliki JPEG i HEIF

W razie konieczności szybkiego przesyłania obrazów pliki JPEG są – a przynajmniej do tej były – niezastąpione. Aparat Canon EOS-1D X Mark III umożliwia zapisywanie plików HEIF (format obrazu o wysokiej wydajności), które są oparte na kodeku wideo HVEC.

Pliki HEIF zapewniają lepszą jakość obrazu w porównaniu z plikami JPEG, a mają mniej więcej taki sam rozmiar. Format ten umożliwia uzyskanie 10-bitowego koloru i szerszego zakresu dynamicznego, a to pozwala rejestrować obrazy HDR PQ.

Pliki HEIF są obsługiwane przez coraz większą liczbę rozwiązań. Co więcej, mogą być one przetwarzane w aparacie i zapisywane jako standardowe pliki JPEG.

Bardzo dokładny pomiar ekspozycji

Specjalny czujnik pomiarowy RGB+IR zapewnia nowy poziom dokładności ekspozycji – 400 000 pikseli zgrupowano tu w 216 strefach pomiarowych. Gdy korzystamy z wizjera optycznego aparatu, jasność jest oceniana w każdej strefie, a ekspozycja jest obliczana z niesamowitą dokładnością.

Jest to czujnik ekspozycji, który widzi świat tak jak użytkownik – w pełnym zakresie kolorów. Może wykrywać twarze i inne obiekty oraz ułatwiać systemowi AF aparatu utrzymywanie ostrości na obiektach przemieszczających się w kadrze.

Canon EOS-1D X Mark III

Czujnik wykrywa podczerwień oraz światło widzialne, co pomaga w rozpoznawaniu obiektów silnie odbijających promieniowanie podczerwone i kompensowaniu tego efektu podczas obliczania ekspozycji. Czułość w podczerwieni pomaga również zapobiegać błędom automatycznej regulacji ostrości w przypadku obecności różnych źródeł światła i poprawia precyzję funkcji automatycznego balansu bieli, automatycznego stylu obrazów, Auto Lighting Optimizer (Automatyczny optymalizator jasności) i wykrywania migotania.

Canon EOS-1D X Mark III
© Marino Cano

Balans E-TTL

Czujnik pomiarowy RGB+IR (400 tys. punktów) aparatu Canon EOS-1D X Mark III umożliwia także dokładny pomiar ekspozycji w przypadku używania lampy błyskowej. Dodano także nową opcję balansu E-TTL, która zapewnia fotografom większą kontrolę nad sposobem łączenia lampy błyskowej i światła otoczenia.

Użytkownik może zmienić priorytet oświetlenia na otoczenie (gdy dominującym źródłem światła jest światło naturalne, a lampą błyskowa pełni funkcję oświetlenia dopełniającego) lub lampę błyskową (gdy role są odwrócone). Dostępny jest również tryb standardowy, w którym lampa błyskowa i światło otoczenia mają taki sam priorytet – tak, jak w przypadku dotychczasowych aparatów EOS.


< Powrót do przeglądu aparatu Canon EOS-1D X Mark III

Powiązane artykuły