ARTYKUŁ

Canon EOS-1D X Mark III: wyraźny obraz. Utrzymanie ostrości

Canon EOS-1D X Mark III
© Ben Thouard

Bez względu na to, czy fotografujesz z użyciem rewelacyjnego wizjera optycznego aparatu Canon EOS-1D X Mark III, czy korzystasz z dużego ekranu dotykowego o przekątnej 3,1 cala, na pewno zauważysz szybkość, dokładność i precyzję działania rewolucyjnego systemu AF. Algorytmy z obsługą technologii głębokiego uczenia zostały zaprogramowane tak, aby mogły rozpoznawać różne dyscypliny sportu, a funkcja wykrywania twarzy i oczu jest uzupełniona zaawansowaną funkcją śledzenia, która śledzi sportowców nawet wtedy, gdy mają na twarzy gogle lub noszą kask.

Aparat Canon EOS-1D X Mark III wyprzedza wydarzenia i dostosowuje ostrość, aby w każdej chwili obiekt był wyostrzony.

Specjalna matryca i procesor regulacji ostrości

Gdy w 1987 roku wprowadziliśmy na rynek model EOS 650, zrewolucjonizowaliśmy rynek lustrzanek dzięki liniowym matrycom CMOS z automatyczną regulacją ostrości. Są one tak wydajne, że nadal używa się ich w lustrzankach cyfrowych EOS – ale dzięki nowej technologii aparat Canon EOS-1D X Mark III zyskał skuteczniejsze rozwiązanie.

Canon EOS-1D X Mark III

Gdy komponujemy kadr, ustawiamy ostrość i fotografujemy za pomocą wizjera optycznego aparatu Canon EOS-1D X Mark III, doświadczamy rewolucji, która zaszła w kontekście konstrukcji układu AF. Specjalna matryca CMOS jest używana wyłącznie do automatycznej regulacji ostrości, co zwiększa celność i precyzję oraz umożliwia uzyskanie większej liczby punktów ostrości w wizjerze. Za przetwarzanie danych AF odpowiada specjalny procesor DIGIC 8, którego jedynym zadaniem jest dbanie o autofokus, gdy korzystamy z wizjera optycznego.

Aparat Canon EOS-1D X Mark III jest wyposażony w 191 punktów AF, w tym 155 punktów krzyżowych zapewniających dodatkową czułość – to idealne rozwiązanie do fotografowania szybko poruszających się sportowców i zwierząt w słabym oświetleniu. Te punkty AF mogą być używane niezależnie do bardzo precyzyjnej regulacji ostrości, w małych grupach i strefach, które można przesuwać po kadrze, lub łącznie – wtedy aparat automatycznie wybiera najlepsze punkty.

Canon EOS-1D X Mark III

Działanie systemu ciągłego ustawiania ostrości aparatu można dostosować do rodzaju fotografowanych wydarzeń. Wystarczy wybrać jeden z czterech przypadków lub użyć nowego ustawienia automatycznego wyboru, aby dobrać najbardziej odpowiednie zachowanie dla danego zadania.

Układ luster

Aby aparat Canon EOS-1D X Mark III mógł precyzyjnie ustawiać ostrość przy dużej szybkości rejestracji serii zdjęć, musieliśmy stworzyć całkowicie przeprojektowany układ luster. Bardzo ważne jest, aby lustra aparatu wracały jak najszybciej do pozycji spoczynkowej między ujęciami (i to bez efektu „odbijania lustra”), jeśli mają nadal kierować światło na czujnik AF. W aparacie Canon EOS-1D X Mark III dzieje się tak nawet 16 razy na sekundę – to niezwykłe osiągnięcie w dziedzinie inżynierii mechanicznej.

Dual Pixel CMOS AF

Gdy używamy modelu Canon EOS-1D X Mark III jak aparatu bezlusterkowego, w trybie Live View, automatyczna regulacja ostrości jest obsługiwana przez nasz słynny układ Dual Pixel CMOS AF. Dzięki temu praktycznie każdy piksel na matrycy aparatu staje się pikselem do przetwarzania obrazu i pikselem układu AF z wykrywaniem fazy.

Układ Dual Pixel CMOS AF może działać szybko podczas fotografowania, śledząc poruszające się obiekty w kadrze, oraz bardziej płynnie podczas nagrywania filmów, umożliwiając uzyskanie profesjonalnych efektów stopniowego przejścia punktu ostrości między obiektami.

Zastosowanie technologii Dual Pixel CMOS AF w aparacie Canon EOS-1D X Mark III umożliwia korzystanie z pikseli regulacji ostrości na całej wysokości kadru i na ponad 90% jego szerokości. Wydajność wzrosła do poziomu, na którym można zapisywać 20 kl./s z szybką, celną i ciągłą regulacją ostrości. Układ Dual Pixel CMOS AF korzysta z tego samego algorytmu AF z obsługą technologii głębokiego uczenia, który jest dostępny w aparacie podczas pracy w trybie wizjera. Dzięki temu ostrość przedmiotów, zwierząt i osób jest utrzymywana na niezmiennym poziomie.

Canon EOS-1D X Mark III

< Powrót do przeglądu aparatu Canon EOS-1D X Mark III

Powiązane artykuły