Godzina dla Morświna” z WWF Polska

Godzina dla morświna

W latach 2014- 2015 firma Canon Polska została partnerem działań WWF Polska na rzecz ochrony morświna – krewniaka delfina, jedynego gatunku walenia stale występującego w Bałtyku, którego populacja została uznana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za krytycznie zagrożoną – liczba tego jedynego przedstawiciela waleni żyjącego stale w naszym morzu, według wstępnych wyników projektu SAMBAH, nie przekracza 450 osobników.

Oprócz działań stricte sponsorskich, zainicjowaliśmy udział Marcin Jamkowskiego – znakomitego podróżnika, dziennikarza i fotografa przyrody, ambasadora Canon Explorer – we wspólnej wyprawie z WWF Polska, której celem było sfotografowanie morświna w jedynym na świecie morświnarium w Kerteminde w Danii oraz na otwartym morzu, czyli w jego naturalnym środowisku. Podczas pięciodniowej wyprawy, fotografowie WWF Polska i Marcin Jamkowski, dzięki profesjonalnemu sprzętowi Canon, oglądali i rejestrowali życie morświna zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Efektem jest seria zdjęć oraz wideo, które wykorzystane zostały w komunikacji wizualnej na temat akcji i dzięki którym problem wyginięcia tego zagrożonego ssaka bezpośrednio dociera do szerszej świadomości ludzi w Polsce i na świecie.

Jednym z największych zagrożeń dla morświna jest przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie w sieci rybackie. Oprócz przyłowu, bardzo niebezpieczne dla przetrwania gatunku są również zakłócenia akustyczne, płoszące zwierzęta z ich siedlisk. Wzrost natężenia transportu morskiego, detonacje na morskich poligonach i rozwój agresywnej turystyki motorowodnej, to kolejne czynniki, które mają negatywny wpływ na przetrwanie morświna. Ssak ten jest też narażony na szkodliwe oddziaływanie toksycznych substancji, które trafiają do Bałtyku.

Godzina dla Ziemi w roku 2015 była Godziną dla Morświna. Udało się wówczas zebrać ponad 100 tysięcy podpisów pod projektem ochrony morświna, który w listopadzie 2015 roku został zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska.

Morświn

Morświn