Zdalne sterowanie za pomocą aplikacji Canon Camera Connect

Obraz dekoracyjny

Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia sterowanie aparatem za pośrednictwem urządzenia przenośnego oraz pobieranie obrazów zapisanych na karcie pamięci, dzięki czemu można je szybko i łatwo udostępniać. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości aplikacji.

Zanim połączysz aparat z urządzeniem przenośnym, pobierz aplikację Canon Camera Connect ze sklepu App Store lub Google Play.

Zdalne sterowanie

Zrzuty ekranu z aplikacji Camera Connect przedstawiające ustawienia, które można dostosowywać.

Wybierz w aplikacji Canon Camera Connect opcję Remote Live View Shooting (Zdalne fotografowanie z podglądem Live View), aby obsługiwać aparat tak, jak w przypadku korzystania z jego tylnego wyświetlacza – chociaż nie wszystkie funkcje aplikacji są dostępne dla każdego aparatu.

Możesz robić zdjęcia poprzez dotknięcie dużego przycisku na ekranie, wskazywać aparatowi punkt ostrości, dotykając wyświetlacza, dostosować ustawienia, takie jak przysłona, czas naświetlania, czułość ISO i balans bieli, a także rozjaśniać lub przyciemniać zdjęcia za pomocą korekty ekspozycji. Wystarczy, że dotkniesz ustawienia, które chcesz zmienić, a następnie przewiniesz w lewo lub w prawo, aby zmienić wartość.

Jeśli używany aparat obsługuje technologię Bluetooth o niskim poborze mocy, użyj połączenia Bluetooth. Dzięki temu aparat i urządzenie przenośne znajdujące się w swoim zasięgu będą stale połączone. Umożliwia to szybkie rozpoczęcie zdalnego fotografowania po uruchomieniu aplikacji Canon Camera Connect.

Ostrzejsze zdjęcia

Zrzuty ekranu z aplikacji Camera Connect przedstawiające funkcję ręcznej regulacji ostrości.

Statyw ułatwia unieruchomienie aparatu podczas długiego naświetlania lub używania makro- bądź teleobiektywu (gdy nawet najmniejsze ruchy aparatu mogą powodować rozmycie zdjęć). Jednak nie gwarantuje on zachowania ostrości zdjęć, ponieważ samo naciśnięcie spustu migawki aparatu może wywołać drgania. Problem ten rozwiązuje zdalne wyzwalanie aparatu za pomocą aplikacji Canon Camera Connect.

Możesz dwukrotnie dotknąć obrazu na urządzeniu przenośnym, aby sprawdzić, czy ostrość jest ustawiona na właściwych detalach. Możesz też ręcznie wyregulować ostrość za pomocą aplikacji, jeśli używany model obsługuje tę funkcję. Zamiast ustawiać ostrość ręcznie (MF) na obiektywie lub aparacie, wystarczy dotknąć ikony MF na ekranie urządzenia przenośnego, a następnie za pomocą strzałek dopasować pozycję ostrości. Im większa liczba strzałek, tym większy stopień regulacji.

Aplikacja może przydać się również do tworzenia krótkich sekwencji poklatkowych. Sterowanie aparatem i przeglądanie zdjęć za pośrednictwem aplikacji oznacza, że nie trzeba dotykać aparatu i ryzykować wytrącenia go z pozycji podczas zapisu sekwencji.

Fotografowanie z dystansu

Zdalne konfigurowanie ustawień aparatu za pomocą aplikacji Camera Connect

Inną zaletą zdalnego fotografowania za użyciem aplikacji Canon Camera Connect jest to, że nie trzeba stać za aparatem, aby zrobić zdjęcie. Ułatwia to komponowanie autoportretów i zdjęć grupowych z udziałem fotografującego, a ponadto umożliwia fotografowania zwierząt i ptaków, które w normalnych warunkach spłoszyłyby się na widok zbliżającej się osoby.

Wypróbuj te możliwości na zwierzętach w ogrodzie, zanim wyruszysz w teren. Ustaw aparat na statywie i zabezpiecz go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a następnie zrelaksuj się w zaciszu własnego domu i zaczekaj na przybycie obiektów. Możliwość zmiany ustawień aparatu za pomocą urządzenia mobilnego oznacza, że możesz poczekać na odpowiednią okazję do zrobienia zdjęcia oraz zwiększyć czułość ISO lub ustawić większy otwór przysłony, gdy poziom światła spadnie.

Twórcza perspektywa

Zrzuty ekranu z aplikacji Camera Connect przedstawiające przesłane obrazy i funkcję oceniania.

Aparat z odwracanym ekranem ułatwia fotografowanie pod nietypowym kątem, na przykład znad tłumu lub blisko podłoża. Jednak aplikacja Canon Camera Connect zapewnia jeszcze więcej kreatywnych możliwości, szczególnie w przypadku aparatów wyposażonych w stały wyświetlacz tylny.

Na przykład fotografowanie dzikich zwierząt z wysokości ich oczu pozwala tworzyć bardziej intymne zdjęcia ptaków i innych zwierząt, warto więc ukryć aparat blisko ziemi. Wybierz duży otwór przysłony, na przykład f/4, po czym ustaw aparat blisko trawy lub liści, aby utworzyć łagodny, naturalny kadr.

Udostępnianie zdjęć

Przeglądanie obrazów w aplikacji Camera Connect i udostępnianie ich za pomocą urządzenia przenośnego

Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia zdalne przeglądanie zdjęć zapisanych na karcie pamięci w aparacie. Dotknij miniatury, aby wyświetlić pełne zdjęcie, a następnie dotknij dwukrotnie ekranu urządzenia przenośnego lub rozsuń zdjęcie palcami, aby powiększyć szczegóły i sprawdzić, czy są ostre.

Ocena zdjęć pozwala zaoszczędzić czas podczas późniejszej ich edycji. Można to szybko zrobić za pośrednictwem aplikacji – wystarczy dotknąć symbolu gwiazdki u dołu ekranu aplikacji, a następnie wybrać ocenę. Przesuwaj ekran w lewo lub w prawo, aby kontynuować przeglądanie i ocenianie innych zdjęć. Następnie, po otwarciu zdjęć w programie Digital Photo Professional, możesz skorzystać z menu „Sortuj”, aby przefiltrować zdjęcia według ich oceny. Pozwala to szybko rozpocząć pracę nad ulubionymi ujęciami.

Jeśli chcesz zapisać kopię zdjęcia na urządzeniu przenośnym, możesz to także zrobić. Niektóre aparaty przesyłają zdjęcia automatycznie tuż po ich wykonaniu. Zdjęcia są domyślnie zapisywane jako kopie w formacie JPEG (nawet jeśli robisz zdjęcia w formacie RAW), co umożliwia szybkie udostępnianie ich pocztą e-mail, w wiadomościach lub w preferowanej sieci społecznościowej. Jeśli zdjęcie zostało zrobione w formacie RAW, możesz pobrać je jako plik JPEG lub RAW (obsługiwane są formaty CR2 i CR3). W tym celu naciśnij ikonę koła zębatego w górnym rogu, aby wyświetlić dostępne opcje.

Produkty powiązane

Powiązane artykuły