Aparaty bezlusterkowe i lustrzanki cyfrowe z matrycą APS-C

Wysoka jakość, niewielkie wymiary
PRZEJRZYJ OFERTĘ
EOS R10 APS-C – przykładowe do porównania

PRZEGLĄD

Co to jest matryca APS-C?

Matryca APS-C jest mniejsza niż jej odpowiednik w aparacie pełnoklatkowym. Aparat z matrycą APS-C nie rejestruje pełnej szerokości obrazu, którą ten sam obiektyw mógłby zapewnić w przypadku aparatu pełnoklatkowego – współczynnik kadrowania wynosi około 1,6, co skutkuje powiększeniem ujęcia, a obiekt jest o wiele większy w kadrze. W efekcie użycie obiektywu 200 mm z aparatem APS-C daje pole widzenia odpowiadające temu, które zapewnia obiektyw 320 mm założony na aparat pełnoklatkowy – innymi słowy, „efektywna ogniskowa” jest 1,6x większa.

Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni aparat Canon

Nasza interaktywna wyszukiwarka obiektywów pozwala przejrzeć całą gamę obiektywów i wybrać produkt najlepiej dopasowany do użytkownika i jego aparatu EOS.

Aparaty EOS R z matrycą APS-C

Seria aparatów bezlusterkowych z matrycą APS-C zapewnia najlepsze rozwiązania technologiczne serii EOS R i możliwość kreatywnej pracy wszystkim miłośnikom fotografii.

Aparaty serii EOS M z matrycą APS-C

Niewielki, lekki aparat z matrycą APS-C i wymienną optyką – jakość lustrzanki cyfrowej i stała gotowość do pracy.

LUSTRZANKI CYFROWE EOS Z MATRYCĄ APS-C

Lustrzanki cyfrowe z matrycą APS-C umożliwiają fotografowanie w tradycyjny sposób. Obsługują wymienne obiektywy i mają większe korpusy oraz wizjery optyczne pozwalające patrzeć na świat okiem obiektywu.

Dlaczego warto wybrać matrycę APS-C?

EOS R10 – porównanie matrycy pełnoklatkowej i APS-C

Bądź bliżej

Współczynnik kadrowania matrycy APS-C sprawia, że mniejsze lub bardziej odległe obiekty stają się większe w kadrze. Efektywna ogniskowa dowolnego obiektywu zwiększa się o współczynnik 1,6×. Może to być duża zaleta np. w fotografii przyrodniczej, dynamicznej czy sportowej. Zastosowanie w aparacie APS-C wydajnego, ale niedrogiego obiektywu, takiego jak Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM, zapewnia efektywny zakres zoomu 112–480 mm, a więc wkraczamy już w obszar superteleobiektywu.

Zachowanie jakości

Wprawdzie można kadrować obrazy zrobione aparatem pełnoklatkowym, aby uzyskać ten sam efekt, ale liczba megapikseli zostanie zmniejszona, przez co uzyskane obrazy będą mniejsze, a więc mniej ostre po ponownym powiększeniu. Fotografowanie z użyciem aparatu w formacie APS-C pozwala także oszczędzać czas i wysiłek związany z ręcznym kadrowaniem obrazów na etapie edycji.

EOS R7 – porównanie matrycy pełnoklatkowej i APS-C
EOS 850D

Niewielki ciężar i zwarta konstrukcja

Ponieważ matryce APS-C są mniejsze, aparaty mogą być bardziej kompaktowe i lżejsze, przez co idealnie sprawdzają się w fotografii ulicznej i podróżniczej. Ponieważ od obiektywu przeznaczonego do aparatów APS-C wymagane jest mniejsze koło obrazu, obiektyw może być mniejszy i lżejszy, a co za tym idzie – tańszy.

Zgodność z obiektywami

Tu znajdziesz więcej informacji o poszczególnych rodzajach obiektywów do aparatów firmy Canon i o tym, jak sprawdzić, czy pasują do Twojego aparatu.
201211 – 150 mln, obiektywy RF i EF, plakat bez logo