SDK – innowacyjne rozwiązanie dla biznesu

Canon już od kilkunastu lat rozbudowuje możliwości swojego portfolio produktowego poprzez udostępnianie SDK (ang. software development kit).

SDK – innowacyjne rozwiązanie dla biznesu

Dzięki SDK deweloperzy mogą integrować nasze aparaty ze swoimi aplikacjami. Otwiera to przed biznesem szereg możliwości związanych z automatyzacją istniejących procesów, a także zwiększeniem konkurencyjności poprzez wprowadzanie na rynek nowych innowacyjnych produktów, bazujących na systemach wizyjnych.

Czym jest Canon SDK?

Canon SDK (ang. software development kit) to zestaw narzędzi programistycznych, które umożliwiają zdalną kontrolę aparatu z poziomu komputera, np. zmianę ustawień ekspozycji, pobranie obrazu live view, czy też wyzwolenie migawki.
Obecnie udostępniane jest SDK w wersjach na komputery z systemami Windows oraz macOS. Można je pobrać po uprzednim zarejestrowaniu się w Canon Developer Programme.

Potencjał biznesowy

Udostępniając SDK, otwieramy się na firmy zewnętrzne, umożliwiając im rozszerzanie palety zastosowań, do których można aplikować produkty marki.
Jednym z pierwszych rozwiązań wykorzystujących potencjał, jaki niesie dostęp do SDK były zautomatyzowane budki fotograficzne zyskujące sporą popularność dzięki swojej prostocie i szybkości działania, a także ilości ich zastosowań.
Innymi przykładami wykorzystania rozwiązań Canon w przemyśle są fotogrametria, a także aplikacje takie jak systemy monitoringu farm wiatrowych.
Udostępnione oprogramowanie jest cały czas rozwijane m.in. dzięki współpracy z zewnętrznymi firmami i ich programistami, a to przekłada się na ciągły wzrost jego potencjału w komercyjnych aplikacjach.

Benefity Canon SDK

SDK opracowaliśmy z myślą o rozwoju oprogramowania przez firmy zewnętrzne, które chciałyby integrować nasze aparaty ze swoimi rozwiązaniami technologicznymi. Oprogramowanie można wykorzystać do bardzo różnych zastosowań. W naszej ofercie znajduje się cały wachlarz produktów wspieranych w Canon SDK, m. in. aparaty z innowacyjnej serii EOS R czy prostsze modele, jak PowerShot SX70 HS.

SDK – innowacyjne rozwiązanie dla biznesu

Korzyść, która wynika z użycia oprogramowania Canon SDK, to przede wszystkim automatyzacja pracy. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i zoptymalizować procesy. Oprogramowanie to zapewnia także zupełnie nową jakość dostarczanych usług m.in. dzięki możliwości zdalnego przechwytywania obrazu w czasie rzeczywistym oraz kontrolowania parametrów aparatu np.: czasu otwarcia migawki czy jakości obrazu.

Jak to robią inni, czyli firmy wykorzystujące funkcję Canon SDK

Jedną z polskich firm o globalnym zasięgu, które w swojej codziennej pracy wykorzystują oprogramowanie Canon SDK, jest ORBITVU zajmująca się tworzeniem kompleksowych rozwiązań do zautomatyzowanej fotografii produktowej. ORBITVU za pomocą SDK przejmuje kontrolę nad aparatami Canon i integruje je ze swoimi urządzeniami. Takie połączenie pozwala całkowicie zautomatyzować proces produkcji treści (zdjęć, prezentacji 360 czy też filmów wideo), przy jego jednoczesnym przyspieszeniu. Wykonanie 5 zdjęć bardzo dobrej jakości z wyciętym tłem i umieszczenie ich w sklepie internetowym trwa mniej niż 3 minuty.
Rozwiązanie to pozwala kontrolować aż 5 aparatów jednocześnie.

Innym przykładem jest The Farm 51 firma z Gliwic zajmująca się produkcją gier komputerowych i aplikacji VR. Marka realizuje także innowacyjne projekty edukacyjne i komercyjne, m.in. dla branży medycznej czy wojska. The Farm 51 wykorzystuje SDK do skanowania i produkcji filmowych. Zautomatyzowany system ponad 100 aparatów Canon został użyty do modelowania postaci i przestrzeni 3D. Koncept polegał na odwzorowaniu aktora i przekształceniu w postać cyfrową. Po jednoczesnym wyzwoleniu migawek wszystkich aparatów za pomocą tylko jednego kliknięcia, wykonuje się serię zdjęć obejmujących różne fragmenty ciała, które finalnie odwzorowują całą postać. Następnie, dzięki algorytmom, zdjęcia przekształcane są w trójwymiarowy obraz cyfrowy. Zastosowanie w fotogrametrii aparatów Canon oraz Canon SDK zoptymalizowało i przyspieszyło proces.

SDK – innowacyjne rozwiązanie dla biznesu

null

Oprogramowanie Canon SDK jest wykorzystywane także w przemyśle. Przykładem jest firma AtSite Solutions, która używa tej funkcji do inspekcji farm wiatrowych. Dzięki kontroli nad aparatami możliwa jest zautomatyzowana obserwacja i inspekcja turbin. Korzyścią zastosowania tego typu rozwiązania jest redukcja czasu i kosztów.
Możliwości wykorzystania oprogramowania Canon SDK jest bardzo wiele. Zapraszamy do współpracy firmy, które mają pomysł technologiczny wykorzystujący tę funkcję i jednocześnie pozwalający na rozwój ich biznesu. Firmy, które są zainteresowane otrzymaniem kodu źródłowego i implementacją Canon SDK do swojego biznesu mogą skontaktować się bezpośrednio z ekspertem Canon B2B, Piotrem Wieczorkiem (piotr.wieczorek@canon.pl) lub zarejestrować się na stronie : https://developers.canon-europe.com/s/camera

Zobacz również

Zapraszamy do współpracy firmy, zainteresowane implementacją Canon SDK do swojego biznesu