FOTOREALISTYCZNE MODELE 3D

ODWZOROWAĆ RZECZYWISTOŚĆ W CYFROWYM ŚWIECIE

Fotorealistyczne modele 3D

The Farm 51 to notowana na warszawskiej GPW firma z Gliwic, która zajmuje się m.in. produkcją gier komputerowych. Obok nich na swoim koncie ma także realizacje nowoczesnych aplikacji VR oraz wielu innowacyjnych projektów edukacyjnych i komercyjnych, w tym dla branży medycznej i wojska. Ich najnowsze realizacje to militarny shooter World War 3, wciągający Get Even czy Chernobyl VR Project.

W NASZYCH PROJEKTACH CHCEMY ROZWIJAĆ TECHNIKI STORYTELLINGU, CZYLI OPOWIADANIA HISTORII. NIE MA W TEJ CHWILI DOKŁADNIEJSZEGO SPOSOBU PRZEDSTAWIENIA WIZUALNEJ HISTORII, NIŻ FOTOGRAFIA I FILM, DLATEGO WYKORZYSTUJEMY TĘ TECHNIKĘ, ŻEBY OPOWIADAĆ JAK NAJBARDZIEJ WCIĄGAJĄCE HISTORIE 

Wojciech Pazdur, Dyrektor Produkcji, The Farm 51.

The Farm 51

Cyfrowe serce, cyfrowe oko

Dlatego jednym z kluczowych urządzeń w firmie jest RIG – okrągła ażurowa konstrukcja w formie klatki o całkiem sporej średnicy – w którym zmieści się aktor, który ma zostać odwzorowany w postaci cyfrowej. Na konstrukcji tej zamontowano w sumie 114 aparatów Canon EOS oraz oświetlenie. Ich zadaniem, po jednoczesnym wyzwoleniu migawek za sprawą jednego kliknięcia w obsługującym je systemie, jest wykonanie zdjęć odwzorowujących modela. Seria takich zdjęć jest następnie dzięki specjalnym algorytmom przekształcana w trójwymiarowy obraz cyfrowy.

The Farm 51

– RIG ten pozwala nam, a w szczególności mnie, jako reżyserowi, uzyskać konkretną pozę, konkretne ustawienia aktora, nawet jego emocje. 

PODCZAS JEDNEGO WYZWOLENIA KAŻDY ZE 114 APARATÓW REJESTRUJE INNY FRAGMENT NASZEGO BOHATERA. TE FRAGMENTY W FORMIE ZDJĘĆ TRAFIAJĄ NASTĘPNIE DO OBRÓBKI W ENGINIE. 

Konstanty Kulik, reżyser doświadczeń i filmów VR w The Farm 51. 

To program graficzny, który jest w stanie stworzyć z nich model 3D oraz oteksturować go, czyli nadać mu kolorystykę i strukturę. Tak stworzony model może być wykorzystany w grze komputerowej, w doświadczeniu VR, w filmie – w każdym miejscu, gdzie konieczna jest maksymalna jakość pozyskanego materiału, a także elastyczność jego wykorzystania.

The Farm 51

Technika, która wspomaga

Jak przyznają pracownicy firmy, RIG stanowi nieocenioną pomoc w ich pracy. Wcześniej bowiem każdego bohatera opowieści należało wymodelować i oteksturować od podstaw, sprawiając, aby wyglądał on jak najbardziej naturalnie. Teraz ten problem znika, gdyż można skorzystać z pomocy profesjonalnego, naturalnego aktora, którego wygląd, gesty i mimika są w stosunku 1:1 przekładane na wersję cyfrową. Innymi słowy tworzona jest jego cyfrowa kopia. Dzięki temu proces tworzenia postaci jest wielokrotnie szybszy niż podczas wykorzystania metod „tradycyjnych”. Przy czym nie tylko czas się tutaj liczy (choć oczywiście jest on niezwykle ważny), ale także jakość i dokładność uzyskanych w ten sposób modeli.

The Farm 51

Tego typu RIG-i, służące do przechwytywania obrazu i fotogrametrii, są urządzeniami od niedawna używanymi przez firmy takie, jak The Farm 51. Firma od kilku lat pracuje nad ulepszaniem urządzenia, nad jego optymalizacją w celu uzyskiwania jak najlepszych parametrów zdjęć, a co za tym idzie – modeli. Jest to więc konstrukcja bardzo nowa i nowoczesna.

Aparaty na pierwszej linii

PODCZAS TESTÓW UZNALIŚMY, ŻE TO WŁAŚNIE APARATY CANON STANĄ SIĘ SERCEM, A WŁAŚCIWIE OCZAMI NASZEGO RIGA. ICH DOSKONAŁA JAKOŚĆ I PRZYSTĘPNA CENA, A TAKŻE PROSTY SPOSÓB UŻYTKOWANIA SPRAWIŁY, ŻE ZDECYDOWALIŚMY SIĘ WŁAŚNIE NA NIE

Konstanty Kulik

The Farm 51

– Na sprzęt Canona zdecydowaliśmy się, ponieważ gwarantował on zdecydowanie najlepszy stosunek jakości do ceny. Do tego w naszym przypadku, czyli w zakresie fotogrametrii, bo tak fachowo nazywa się to, co robimy, niesamowicie ważna była bardzo wysoka ostrość i czystość obrazu. Sprzęt Canon zapewnia nam to w znacznie większym zakresie niż inne urządzenia, w związku z czym do większości naszych realizacji stosujemy właśnie aparaty i obiektywy Canon – dodaje Wojciech Pazdur. 

– W naszej pracy wykorzystujemy tylko lustrzanki i bardzo sobie chwalimy elastyczność, jaką daje ten sprzęt poprzez możliwość wymiany obiektywów, poprzez możliwość customizacji i dostępu do różnych funkcji aparatu.

The Farm 51

Czym jest fotogrametria?

Fotogrametria to dziedzina grafiki, a zarazem matematyki i szeroko rozumianej techniki, zajmująca się uzyskiwaniem modeli trójwymiarowych przy pomocy tak zwanych płaskich zdjęć. Inaczej mówiąc – z wielu zdjęć zrobionych z różnych stron i perspektyw, przy różnych kątach ustawienia kadru, można uzyskać za sprawą odpowiedniego oprogramowania informacje o kształcie, kolorze i teksturze fotografowanego rekwizytu czy modela, co umożliwia zbudowanie jego cyfrowego, trójwymiarowego modelu. Dotychczas techniki tej używano przede wszystkim w geodezji i kartografii, lecz wraz z upowszechnieniem się technik cyfrowych znajduje ona zastosowanie w coraz większej liczbie dziedzin ludzkiej działalności. 

– W przypadku techniki fotogrametrii możemy pozwolić sobie na oddawanie rzeczywistości w formie grafiki trójwymiarowej z dokładnością, która jest niemożliwa do uzyskania innymi metodami – wyjaśnia Wojciech Pazdur. – Według naszej wiedzy, nie tylko w Polsce, ale także w skali całego świata jesteśmy zespołem, który wykorzystuje tego typu techniki na największą skalę.

The Farm 51

– Dla mnie, jako reżysera, najważniejszym aspektem pracy z RIG-iem i aktorem w nim pracującym jest to, że mogę w sposób prosty i organiczny uzyskać pozę, emocje, wyraz twarzy, który jest mi niezbędny w dalszej pracy przy grze komputerowej, filmie czy doświadczeniu VR – tłumaczy Kulik. 

– RIG to bardzo skomplikowane urządzenie optoelektroniczne. Jest tu bardzo wiele elementów, które potrafią może nie zawieść, ale chwilami odmówić współpracy. Nie będę wymieniał tych elementów, które zawiodły, ale mogę powiedzieć, że aparaty Canon akurat nigdy nie sprawiły nam takiej niespodzianki.

The Farm 51

Plany na przyszłość

Aktualnie The Farm 51 realizuje projekt badawczo-rozwojowy we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, który wprost dotyczy rozwoju stosowanych przez firmę technologii skanowania opartych o fotogrametrię. Firma chce bowiem w kolejnych latach w dalszym ciągu rozwijać jakość danych, które pozyskuje i przetwarza, aby podnosić jakość aplikacji i gier, które dzięki tym danym są tworzone. Podejmując się zaś realizacji projektów dla medycyny, wojska, edukacji – które znajdowały uznanie na wielu wystawach i festiwalach – pragnie wychodzić poza obręb czystej rozrywki.

Canon - Okiem Eksperta - The Farm 51 - Pobierz PDF

SPRZĘT

W torbie fotografa

114 x EOS 1200D

Rozdzielczość 18 megapikseli

Zdjęcia o rozdzielczości 5184x3456 pikseli umożliwiają drukowanie w formatach A3, A2, a nawet A2+ z ilością szczegółów gwarantującą wygodne oglądanie. 14-bitowy procesor obrazu DIGIC 4 umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 3 kl./s oraz zapewnia wysoki poziom szczegółów i szeroki zakres tonalny.

Intuicyjny przewodnik ekranowy

Przewodnik ekranowy aparatu EOS 1200D zawiera opisy licznych funkcji aparatu, jak również porady dotyczące ich wykorzystania podczas fotografowania. Dołączona do zestawu aplikacja EOS Companion pozwala na zapoznanie się z obsługą aparatu przy pomocy interaktywnych poradników.

Tryb filmowania w jakości HD

Podczas filmowania w jakości HD z prędkością 25 lub 30 kl./s funkcja automatycznej kontroli ekspozycji pozwala całkowicie skupić się na rejestrowanych wydarzeniach. Zarejestrowany materiał może zostać poddany obróbce na komputerze (PC lub Mac) lub wyświetlony bezpośrednio na ekranie telewizora HD dzięki złączu HDMI.

Czułość ISO w zakresie 100-12800

Dzięki szerokiemu zakresowi czułości ISO (100-6400) możliwe jest wykonywanie zdjęć w słabym oświetleniu bez konieczności używania lampy błyskowej. Dodatkowo, zakres rozszerzyć można o wartość 12800, która 114 x EOS 1200D SPRZĘTpozwala na fotografowanie niemal w całkowitej ciemności bez konieczności dodatkowego doświetlania sceny.

9-punktowy system AF

Dzięki dziewięciu punktom systemu AF, rozmieszczonym w różnych miejscach kadru, aparat EOS 1200D ustawia ostrość szybko i celnie, zarówno w przypadku statycznych, jak i dynamicznych obiektów.

63-strefowy pomiar ekspozycji iFCL

Zaawansowany system pomiaru ekspozycji iFCL dokonuje podziału sceny na 63 strefy, a następnie analizuje je w celu dobrania optymalnych wartości czasu otwarcia migawki, przysłony i czułości ISO. Zakres pomiaru wynosi 1-20EV (dla obiektywu 50mm, f/1.4 ISO100)

Wyświetlacz LCD 7,5 cm / 3’’ i rozdzielczości 460 000 punktów

Duży wyświetlacz LCD o rozdzielczości 460 000 punktów umożliwia kadrowanie i przeglądanie zdjęć, a także pozwala uzyskać dostęp do menu systemowego aparatu i ekranu szybkich ustawień. Siedmiostopniowa skala regulacji jasności wraz z szerokim polem widzenia gwarantują komfortowe przeglądanie plików w każdych warunkach.


Bądź na bieżąco

Zapisz się do Newslettera

SUBSKRYBUJ

Zobacz także