ARTYKUŁ

Cyberbezpieczeństwo w druku wielkoformatowym

Technologia SmartShield chroni inżynierów przed włamaniem i kradzieżą danych

Cyberbezpieczenstwo CAD/GIS

Zagrożenia związane z atakiem informatycznym rosną z roku na rok. Nic zatem dziwnego, że bezpieczeństwo sieciowe to temat coraz częściej poruszany w biznesie. W przypadku profesjonalnego druku wielkoformatowego, na przykład podczas tworzenia dokumentacji inżynieryjnej, bezpieczeństwo i poufność danych to absolutna podstawa. Dlatego właśnie powstał Canon SmartShield – inteligentny system ochrony wielkoformatowych ploterów.

POBIERZ ARTYKUŁ W PDF    POBIERZ BROSZURĘ

Współczesne biura to dziś prawdziwe kłębowisko przenikających się wzajemnie powiązań. Mowa nie tylko o relacjach międzyludzkich, ale przede wszystkim o sieciach informatycznych. Wystarczy rozejrzeć się wokół - komputery, smartfony, kamery, skanery, drukarki. Każde z tych urządzeń posiada swój elektroniczny mózg oraz możliwość podłączenia się do sieci. A to niesie za sobą zarówno wiele możliwości, jak i zagrożeń.

Ochraniając swój komputer osobisty, nie możemy jeszcze czuć się bezpiecznie. Trzeba pamiętać, że urządzenia zewnętrze są równie narażone na ataki hakerów. Przedostając się do drukarki czy kamery, cyberprzestępca może wykraść wiele ważnych informacji, zablokować firmowe systemy, a nawet wykraść pieniądze albo dopuścić się szantażu.

Stawka jest tym wyższa, im większe budżety wchodzą w grę. Zwłaszcza profesjonalny druk techniczny wiąże się zazwyczaj z dużymi pieniędzmi oraz wysokim poziomem poufności. Dlatego urządzenia do druku inżynieryjnego powinny być szczególnie dobrze zabezpieczone. Czy możemy ufać ich dostawcom?

Cyberbezpieczeństwo CAD/GIS

Pięć filarów bezpieczeństwa danych

Każdego roku Komisja Europejska ogłasza październik Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. W sezonie 2020 z akcją zbiegła się w czasie premiera aż ośmiu nowoczesnych ploterów wielkoformatowych ColorWave i PlotWave, przeznaczonych do użycia głównie w biurach geodezyjnych, architektonicznych oraz w inżynierii produkcji. Ploter dla projektanta musi być przede wszystkim bezpieczny, dlatego właśnie ochrona sieciowa była przy konstruowaniu nowych serii absolutnie kluczową kwestią.

Zawarty w nich zestaw najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa nazywa się zbiorczo pakietem SmartShield. To pięć filarów bezpieczeństwa danych, stosowanych na każdym etapie pracy z dokumentacją wielkoformatową:

 • Pierwszy filar: bezpieczna transmisja.
  Praca urządzenia w trybie sieciowym to kluczowy moment, który może się wiązać z największym ryzykiem. Dlatego nowe plotery wielkoformatowe korzystają z nowoczesnych protokołów bezpiecznej transmisji danych.

 • Drugi filar: bezpieczne przechowywanie.
  Oprogramowanie ploterów umożliwia na przykład automatyczne usuwanie plików z pamięci po zadeklarowanym przez użytkownika czasie. Wszystkie dane szyfrowane są według najlepszych standardów, a w przypadku pracy ze szczególnie poufnymi dokumentami, można nawet zastosować technologię wyjmowanego dysku twardego. Elektroniczny "mózg" plotera może zostać wyjęty i schowany w bezpieczne miejsce, na przykład do sejfu. Jego ponowna instalacja trwa chwilę i nie powinna nastręczać trudności.

 • Trzeci filar: wielopoziomowa autoryzacja użytkowników.
  Dzięki zastosowaniu tego rodzaju rozwiązania, żaden niepowołany użytkownik nie będzie w stanie uruchomić panelu maszyny. Dostęp do urządzenia może odbywać się na trzy sposoby: dzięki logowaniu do smart inbox - osobistej skrzynki przechowującej dokumenty w pamięci urządzenia, poprzez specjalne konto w firmowej sieci zarządzania drukiem, lub dzięki dostępowi do nowoczesnej technologii chmurowej uniFLOW.

 • Czwarty filar: zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem.
  Innymi słowy - wyjście naprzeciw sposobom wykorzystywanym przez cyberprzestępców. W ramach czwartego filaru mieści się blokowanie niewykorzystywanych protokołów, zabezpieczenie sieci poprzez protokół SNMP czy współpraca z oprogramowaniem antywirusowym.

 • Piąty filar: ciągła współpraca z dostawcą, wykraczająca daleko poza moment kupna urządzenia.
  To gwarancja ciągłych aktualizacji oprogramowania, zdalnego serwisu oraz możliwości uzyskania wsparcia technicznego od producenta urządzenia.

Pięć filarów bezpieczeństwa danych

75% więcej ochrony

Tematy bezpieczeństwa sieciowego od lat stanowią podstawę konstruowanych przez Canon urządzeń wielkoformatowych. Teraz, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych standardów i technologii, ochrona użytkownika może być jeszcze pełniejsza. Pakiet SmartShield zapewnia aż o 75% więcej funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem w porównaniu do rozwiązań stosowanych w poprzednich generacjach ploterów wielkoformatowych.

Aby uświadomić wagę zagadnienia, warto przypomnieć jeden z najciekawszych ataków hakerskich ostatnich lat: w 2018 roku 50 tys. drukarek na całym świecie znienacka wydrukowało ulotkę reklamową jednego ze znanych kanałów YouTube. To akcja, która dobitnie uświadomiła wielu użytkownikom, jak łatwo włamać się do źle zabezpieczonej drukarki. Atak na firmę inżynieryjną byłby zapewne mniej żartobliwy, dlatego eksperci coraz częściej przekonują, że w każdej firmie kluczowe powinno być korzystanie z nowoczesnych rozwiązań od sprawdzonych dostawców. A poradnik kupującego ploter powinien rozpoczynać się od słów: „pamiętaj o bezpieczeństwie”.

Zobacz również

Przekonaj się, jak nasze rozwiązania mogą rozwinąć Twoją firmę

Polityka prywatności
 • Najszybciej jak to możliwe
 • 10:00 - 11:00
 • 11:00 - 12:00
 • 12:00 - 13:00
 • 13:00 - 14:00
 • 14:00 - 15:00
 • 15:00 - 16:00
 • 16:00 - 17:00
 • +48

Zostaw nam swoją wiadomość. To pomoże nam lepiej przygotować się do rozmowy.

Dziękujemy

Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie

[TIME]

Do usłyszenia

Przepraszamy

Błąd