ARTYKUŁ

Automatyzacja i robotyzacja procesów emisji dokumentacji wielkoformatowej

Jak sprawnie wykorzystywać ploter w pracy inżyniera

Automatyzacja i robotyzacja CAD/GIS

Minęły już czasy żmudnego drukowania olbrzymich projektów kartka po kartce. Do biur inżynierskich zawitały nowoczesne plotery wielkoformatowe, umożliwiające jednoczesne drukowanie projektu w zespołach (wiele prac przez wielu użytkowników jednocześnie). Dzięki automatyzacji procesów druku, nanoszenie projektów na papier nie jest już więcej przeszkodą, lecz zaledwie narzędziem do osiągnięcia celu.

ClearConnect, czyli dosłownie "czytelne połączenie" - to zbiorcza nazwa pakietu narzędzi, umożliwiającego intuicyjną pracę z nowoczesnymi ploterami wielkoformatowymi Canon. Jego twórcom przyświecał jasny cel: zapewnić użytkownikowi możliwości, aby idealny efekt druku można było uzyskać już przy pierwszej próbie. Bo brak próbnych wydruków oznacza oszczędność czasu, materiałów, a także - co nie mniej istotne – nerwów.

Pakiet ClearConnect jest dostępny w nowoczesnych ploterach ColorWave (trzy modele kolorowe) oraz PlotWave (pięć modeli monochromatycznych). Jeśli porówna się nowe maszyny z ich starszymi odpowiednikami, różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka. Chociażby panel dostępu do maszyny świadczy o olbrzymim skoku technologicznym, jaki dokonał się w ciągu ostatnich lat: zamiast mało czytelnego panelu z wypukłymi przyciskami do nawigacji, ploter wyposażony jest w nowoczesny, czytelny panel, kształtem przypominający smartfon.


POBIERZ ARTYKUŁ W PDF


Jak korzystać z niego najefektywniej? Aby lepiej zrozumieć zasadę jego działania, podzielmy środowisko ClearConnect na trzy główne części:

I. Innowacyjny sterownik – automatycznie ostrzega o błędach w ustawieniach

To najprostsza, podstawowa forma komunikacji użytkownika z ploterem. Sterownik DriverSelect (dla systemów operacyjnych Windows) lub DriverExpress (dla środowiska Mac OS) pomaga wydrukować plik bezpośrednio z wykorzystywanego programu. Dla przykładu: inżynier tworzący projekt w oprogramowaniu AutoCad może podczas pracy w programie wywołać okno drukowania. A tam w odpowiedniej konfiguracji wydruku pomoże mu gotowy do pracy sterownik DriverSelect/DriverExpress.

Proste okno sterownika zawiera też wszystkie niezbędne informacje, takie jak rodzaj załadowanego do maszyny papieru, poziom atramentu, a przede wszystkim: próbny widok ostatecznego wydruku. "To, co widzisz, jest tym, co wydrukujesz" – tak brzmi prosta reguła, stanowiąca podstawę pracy całego środowiska ClearConnect z jednoczesnym ostrzeniami o błędach w ustawieniach co pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Dwa kliki... i gotowe!

Autoamatyzacja i robotyzacja CAD/GIS

2. Aplikacje

Sterowniki sprawdzą się w przypadku pojedynczych wydruków, jednak kiedy w grę wchodzi drukowanie wielu plików na raz, z pomocą przychodzą intuicyjne aplikacje Publisher Select, Publisher Mobile oraz Publisher Express. Każda z nich umożliwia wydajne drukowanie plików w dziesiątkach lub setkach egzemplarzy, bez konieczności ponownej konfiguracji wydruku.

 • Podstawowa aplikacja, umożliwiająca dostęp do ploterów ColorWave i PlotWave z poziomu komputera osobistego, to Publisher Select. Oprogramowanie w przejrzysty sposób umożliwia całkowitą kontrolę nad ostateczną formą wydruku. Wgrane pliki są przez program interpretowane, a następnie automatycznie przypisywane do rolek, na których druk jest najbardziej wydajny i ekonomiczny.
 • Publisher Mobile to mobilność i wygoda użycia - aplikacja umożliwia wykonanie w pełni profesjonalnego wydruku z poziomu smartfona. Przykładowe zastosowanie? Ploter A0 wykorzystywany na budowie do tworzenia bieżącej dokumentacji technicznej (na przykład planu budowanego właśnie piętra budynku).
 • Publisher Express stanowi kompromis pomiędzy profesjonalizmem wydruku projektu wielkoformatowego, a ograniczeniami wynikającymi z wykorzystania firmowej sieci. Aplikację Publisher Express można wykorzystywać bez instalacji - wówczas użytkownikowi wyświetla się odpowiednio przygotowana strona www, na której można ustalić wszystkie szczegóły wydruku. Przykładowe zastosowanie: umożliwienie profesjonalnego wydruku odwiedzającym firmę pracownikom z innych oddziałów bez niepotrzebnego angażowania działu IT.

Autoamatyzacja i robotyzacja CAD/GIS

3. Kontroler PowerSync

Automatyzacja procesów druku nie byłaby możliwa bez wydajnego kontrolera nowej generacji, który czuwa nad całym procesem. To zarówno mózg, jak i serce oprogramowania ClearConnect - właśnie dzięki niemu komunikacja użytkownika z wielkoformatowymi ploterami Canon jest tak prosta i intuicyjna.

W porównaniu do poprzednich generacji kontrolera, przetwarzanie plików jest teraz o wiele szybsze. Co więcej, kontroler lepiej radzi sobie z wykonywaniem wielu zadań naraz, takich jak jednoczesny druk i skanowanie obrazu. W dostępnej opcji Postscript, służącej do wydajnej interpretacji plików pdf, plotery ColorWave oraz PlotWave wykorzystują najnowszą wersję interpretera PDF, tak by wydrukować nawet najbardziej skomplikowane wielowarstwowe pliki tego formatu.

Składarki online, czyli prostota od początku do końca

Aby praca nad przeniesieniem dokumentacji technicznej na papier była prosta i przejrzysta, ofertę ploterów wielkoformatowych Canon uzupełniają inteligentne składarki online. Dzięki ich wykorzystaniu, rysunki i plany w formacie A0 mogą być łatwo złożone do przyjaznego użytkownikowi formatu (na przykład A4), zgodnego z normą zapewniającą dalszą dystrybucję dokumentacji

Zazwyczaj na wierzchu złożonej dokumentacji powinna znaleźć się tabela rysunkowa. Także tu z pomocą przychodzi ClearConnect. Oprogramowanie automatycznie rozpoznaje położenie tabeli, co wyraźnie skraca cały proces składania.

Zobacz również

Przekonaj się, jak nasze rozwiązania mogą rozwinąć Twoją firmę
Polityka prywatności
 • Najszybciej jak to możliwe
 • 10:00 - 11:00
 • 11:00 - 12:00
 • 12:00 - 13:00
 • 13:00 - 14:00
 • 14:00 - 15:00
 • 15:00 - 16:00
 • 16:00 - 17:00
 • +48

Zostaw nam swoją wiadomość. To pomoże nam lepiej przygotować się do rozmowy.

Dziękujemy

Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie

[TIME]

Do usłyszenia

Przepraszamy

Błąd