ARTYKUŁ

Poradnik kupującego wielkoformatowy ploter

Najważniejsze kryteria decydujące o wyborze właściwego plotera CAD/GIS

Poradnik kupującego ploter CAD/GIS

Decydując się na zakup wielkoformatowego plotera CAD/GIS należy przede wszystkim porównać wszystkie parametry techniczne oferowanych na rynku urządzeń. Rynek oferuje różnorakie rozwiązania a dostawcy prześcigają się ofertach. Aby nie pogubić się w tym gąszczu informacji należy wziąć pod uwagę najistotniejsze kryteria decydujące o wyborze właściwego urządzenia i jednocześnie upewnić się, że podawane w specyfikacjach parametry nie są parametrami maksymalnymi od strony technicznej ale z produkcyjnej strony patrząc zupełnie bezużytecznymi.

Poniżej garść informacji, które pomogą usystematyzować pracę nad procesem podejmowania decyzji o zakupie wielkoformatowego systemu drukującego.

I. Określenie potrzeb

To z pozoru łatwy etap procesu podejmowania decyzji, który w praktyce okazuje się niezwykle trudny zwłaszcza jeśli chodzi o określenie potrzeb w przyszłości. Stąd zachodzi potrzeba poszukiwania systemu, który składa się z modułów i umożliwia jego rozbudowę wraz z rosnącymi potrzebami. Rozbudowa może dotyczyć dodatkowych automatycznych podajników mediów, których ilość ma wpływ wraz z wzrostem nakładów na ogólną wydajność i szybkość druku. Może też dotyczyć zwiększenie wydajności przetwarzania danych, możliwość rozbudowy o funkcję kopiowania w czasie rzeczywistym czy też skanowania. Wybierany system powinien być specjalnie konstruowany jako zintegrowana platforma do rozbudowy i przez to musi gwarantować równoległość przetwarzania danych. Jest to niezwykle ważna cecha w momencie kiedy ploter ma pracować w wymagającym środowisku pracy. Warto się tez upewnić czy można później podłączyć do systemu składarkę „on line”. Wybranie urządzenia w systemie otwartym z możliwością późniejszej rozbudowy pozwala na rozłożenie wydatków w czasie i płacenie za funkcje, które w danym czasie są rzeczywiście potrzebne.

Poradnik kupującego ploter CAD/GIS

II. Specyfikacja plotera

Patrząc na specyfikację plotera poszukujemy rozwiązania, które gwarantuje szybki druk. W tym celu analizujemy specyfikacje dostarczone przez dostawców poszczególnych rozwiązań. Chcemy także uzyskać go w odpowiedniej formie – np. złożony, posegregowany, gotowy do archiwizacji czy wysyłki. Spójrzmy zatem na zagadnienie prędkości drukowania od strony całości procesu druku niestety który jest niewidoczny z poziomu przeglądanej specyfikacji.

Podczas spiętrzeń prac, gdy wydruki są potrzebne wielu użytkownikom naraz, trzeba ustalić priorytety wykonywania wydruków lub kopii przez ploter. Cóż z tego, że ploter drukuje bardzo szybko, jeśli w danym momencie użytkownik nie może uzyskać tego, czego akurat potrzebuje. W ustalaniu priorytetów drukowania pomagają narzędzia kontroli emisji. Warto upewnić się, czy dostawca zapewnia nam taką możliwość kontroli, czy drukarkę wyposażono w odpowiednie funkcje.

Obecnie często przetwarzamy pliki kolorowe, o dużej pojemności. Muszą one być szybko przetłumaczone na język drukarki – służy do tego kontroler. Trzeba więc zwrócić uwagę na parametry kontrolera i architekturę jego pracy. To kontroler jest sercem systemu drukującego. Ma za zadanie nie tylko szybko przetworzyć plik, ale odpowiada także za jego podział i za równoległe przetwarzanie i przesyłanie plików do drukowania. Nie chcemy przecież, aby drukarka zaczynała drukować dopiero wtedy, gdy plik dotarł do niej w całości. To byłaby strata czasu. Lepiej, gdy pliki są wysyłane w pakietach a ich drukowanie rozpoczyna się zaraz po przesłaniu pierwszego z nich.

Kiedy planujemy ustawnie plotera z dala od stanowisk pracy np. ze względu na warunki lokalowe na innym piętrze, wzrasta znaczenie narzędzi programowych, które umożliwiają zwrotną informację o statusie urządzenia. Do niezbędnych należy zaliczyć informacje takie jak: czy ploter jest włączony, czy ma wystarczającą ilość medium, na którym chcemy drukować, czy wystarczy atramentu do wydruku naszych prac. Chcemy wiedzieć, kiedy nasz plik zostanie wydrukowany, chcemy także zdalnie wpływać na kolejność wydruków.

Warto więc zwrócić uwagę na prędkość przez pryzmat ogólnej wydajności urządzenia. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto poprosić dostawcę o przeprowadzenie testów urządzenia z symulacją pracy środowiska w którym ma pracować.

Poradnik kupującego ploter CAD/GIS

III. Wiarygodność dostawcy

Oprócz parametrów samego urządzenia należy prześwietlić wiarygodność jego dostawcy. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować, co tak naprawdę stoi za jego zapewnieniami i czy wszystkie one, przy warunkach istnienia danej firmy na rynku, mogą zostać spełnione.

Niezwykle istotnym elementem każdej inwestycji, aczkolwiek często spychanym na margines, jest serwis, jaki może zaproponować dostawca urządzenia. Wciąż jeszcze kupując urządzenie nie chcemy myśleć o tym, co się stanie wówczas, gdy nasz ploter ulegnie awarii. Dostawca powinien zapewnić serwis na satysfakcjonującym nas poziomie.

Aby jasno określić sobie tenże poziom należy każdemu dostawcy zadać kilka podstawowych pytań:

1. Jaka jest struktura firmy?

Większa liczba oddziałów danej firmy pozwala jej na zapewnienie klientom szybszego czasu reakcji serwisu. Także świadczy to o stopniu rozwoju firmy ilości klientów a tym samym wiarygodności i filozofii podejściu do długofalowego rozwoju rynku.

2. Jaki jest czas reakcji serwisu?

Przede wszystkim należy dokładnie wyjaśnić samo to pojęcie. Często bowiem pod tym pojęciem rozumie się czas przyjazdu serwisu na miejsce naprawy, ale również niektórzy dostawcy pod tym pojęciem rozumieją wykonanie telefonu do klienta z pytaniem co się stało, co problemu w żadnym wypadku nie rozwiązuje.

3. Jaki jest poziom wyszkolenia serwisu

Pracownicy serwisu powinni posiadać certyfikaty producenta oferowanych urządzeń, a także być pracownikami etatowymi dostawcy, co z pewnością będzie wskazywać na wysoki poziom ich wyszkolenia.

4. Jakiej wielkości stany magazynowe części zamiennych są utrzymywane przez dostawcę.

Ta informacja pozwala na określić jak długo dostawca będzie wstanie dostarczyć części zamienne urządzenia a więc jak szybko ploter zostanie uruchomiony

Warto zadać jeszcze dodatkowo kilka pytań, aby utwierdzić się, że nasz wybór jest słuszny.

Pytajmy więc dostawcę o:

  • kapitał zakładowy,
  • oddziały w innych miastach,
  • liczbę serwisantów,
  • poziom wyszkolenia serwisu, posiadane przez nich certyfikaty producenta świadczące o umiejętnościach naprawy danego urządzenia,
  • czy ewentualne elementy do wymiany są dostępne w krajowych magazynach, czy należy czekać na ich dostarczenie z zagranicy kilka tygodni
  • żądajmy wyjaśnienia, co się kryje pod pojęciami czasu reakcji serwisu

IV. Program wykupu

Wiadomo, że rozwój nowych technologii odbywa się w błyskawicznym tempie. Warto, więc się zabezpieczyć wybrać dostawcę urządzeń wielkoformatowych, który zapewni możliwość wymiany zakupi plotera w perspektywie kilku lat na urządzenie nowej generacji z możliwością wykupu starego urządzenia. To rozwiązanie pozwala zabezpieczyć naszą inwestycję przed technologicznymi zmianami w przyszłości.

Zobacz również

Przekonaj się, jak nasze rozwiązania mogą rozwinąć Twoją firmę

-->