Innowacyjny system Canon EOS R powiększa się o pierwsze bezlusterkowce z matrycą APS-C: EOS R7 i EOS R10

Warszawa, Polska, 24 maja 2022 r. – Canon Europe zaprezentował pierwsze aparaty bezlusterkowe systemu EOS R – EOS R7 i EOS R10, w których zastosowano format przetwornika obrazu APS-C. Oferuje on znaczące korzyści dla entuzjastów fotografii i twórców treści, m.in. umożliwiając pomniejszenie konstrukcji szybkich i wydajnych aparatów. Aparat EOS R7, nawiązujący do serii EOS 7D, przygotowano z myślą o fotografach dzikiej przyrody i sportu, którzy potrzebują dodatkowego zasięgu matrycy APS-C, jak również wyjątkowej szybkości i śledzenia z automatycznym ustawieniem ostrości, charakterystycznym dla wyższych modeli z tej serii.

EOS R7 z obiektywem RF-S 18–150mm F3.5–6.3 IS STM

EOS R10 z obiektywem RF-S 18–45mm F4.5–6.3 IS STM

Aparat EOS R10, stworzony został z myślą o nowym pokoleniu użytkowników „dwucyfrowych” aparatów EOS. To wszechstronne urządzenie o imponujących możliwościach fotografowania i filmowania, przeznaczone dla twórców lifestyle’owych – będących w ciągłym ruchu. Wraz z premierami aparatów zaprezentowano dziś także dwa nowe obiektywy RF-S – RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM – ultrakompaktowy obiektyw zmiennoogniskowy do codziennego użytku, oraz RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM – uniwersalny obiektyw o dużym zbliżeniu.

Od czasu wprowadzenia systemu EOS R na rynek Canon stale poszerza ofertę aparatów pełnoklatkowych, aby dostarczyć szereg narzędzi zaspokajających różne potrzeby fotografów i twórców treści. Wprowadzenie aparatów bezlusterkowych systemu EOS R w formacie APS-C jest kolejnym krokiem Canon w kierunku zapewnienia większej swobody wyboru – dzięki temu szersza grupa fotografów i twórców treści może realizować swoje twórcze ambicje.

Poznaj nowy poziom szybkości i precyzji

EOS R7 i EOS R10 w formacie APS-C odziedziczyły po serii EOS R inteligentną technologię autofokusu zasto­so­waną w wysokiej klasy modelach pełnoklatkowych Canon. Dzięki zastosowaniu rozwiązań deep learning i funkcji Dual Pixel CMOS AF II użytkownicy mogą śledzić obiekty – w tym pojazdy, zwierzęta i ludzi – z precyzyjnym wykrywaniem głowy, twarzy i oczu na 100% powierzchni kadrui. Aparaty EOS R7 i EOS R10, oferujące funkcję AF przy słabym oświetleniu odpowiednio do -5 EV i -4 EVii i działające z telekonwerterami do f/22, ułatwiają śledzenie sportowców w ruchu lub ptaków w locie – niezależnie od warunków oświetlenia. Oba aparaty są wyposażone w funkcję autofokusu „dotknij i przeciągnij”. EOS R7 to pierwszy aparat w systemie EOS R, w którym multikontroler AF połączono z pokrętłem sterującym. Pozwala to na szybkie i wygodne ustawianie punktów AF jednym ruchem kciuka lub obrotem pokrętła.

Aparaty EOS R7 i EOS R10 oferują najlepszą w swojej klasie wydajność pozwalającą uchwycić ulotne chwile. Wyposażono je w najszybszą ciągłą migawkę mechaniczną spośród wszystkich aparatów EOS z matrycą APS-C oferującą rejestrowanie obrazu z szybkością 15 klatek na sekundęiii, a także migawkę elektroniczną osiągającą 30 klatek na sekundę i 23 klatki na sekundęiv. Aparat EOS R7 umożliwia otwarcie migawki w czasie do 1/8000 sekundy w przypadku migawki mechanicznej i 1/16 000 sekundy w przypadku migawki elektronicznej, co pozwala uchwycić szybko poruszające się obiekty. Aparaty wyposażono też w najnowszy procesor DIGIC X, co sprawia, że charakteryzują się dużą szybkością przetwarzania obrazu. Wprowadzenie trybu zdjęć ciągłych RAW z szybkością 30 klatek na sekundę umożliwia pracę z obrazami zarejestrowanymi podczas zdjęć seryjnych w postaci pliku filmowego, ułatwiając wybór klatek. Włączony tryb zdjęć wstępnych pozwala również wykonywać zdjęcia na 0,5 sekundy przed naciśnięciem migawki.

Wysoka jakość dla zdjęć w ruchu

Wbudowana funkcja stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS) sprawia, że EOS R7 doskonale nadaje się dla osób fotografujących w ruchu lub z ręki z dłuższym czasem naświetlania.v Tym samym aparat dołącza do serii modeli EOS R6, EOS R5 i EOS R3, oferując najwyższy na świecie 8-stopniowy poziom stabilizacji obrazuvi. Po raz pierwszy w aparatach EOS zastosowano system IS do wyrównywania poziomu horyzontu, gdy włączona jest funkcja „autopoziomowanie”. Kompensuje on również drgania w pionie podczas fotografowania czy nagrywania obrazu w nowo dodanych trybach panoramy. Oferując większy zasięg, nowe matryce APS-C o rozdzielczości 32,5 i 24,2 megapiksela w aparatach EOS R7 i EOS R10 zapewniają ostrość obrazu nawet z dużej odległości – idealne rozwiązanie dla fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy musieliby bardzo się zbliżyć do swoich obiektów. Tryby Dual Pixel RAW oraz HEIF, Compact RAW i HDR gwarantują swobodę post­pro­dukcji i umożliwiają lepsze odwzorowanie tonacji sceny. Cyfrowy optymalizator obiektywu automatycznie zapewnia uzyskanie najlepszych obrazów JPEG w aparacie.

Aparaty EOS R7 i EOS R10 ważące zaledwie 612 g i 429 g (z akumulatorem i kartą pamięci) zdecydowanie poprawiają komfort pracy, pozwalając fotografom zrezygnować z dotychczasowych zestawów  składających się z lustrzanki cyfrowej i obiektywu. Kompaktowa, ale wytrzymała konstrukcja aparatu EOS R7 jest odporna na warunki atmosfe­ryczne, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa przy niesprzyjającej pogodzie.

Doskonalsze treści dzięki rozdzielczości 4K

W odpowiedzi na rosnącą potrzebę rejestrowania zarówno filmów, jak i zdjęć, modele EOS R7 i EOS R10 pozwalają zapisywać materiały wideo w rozdzielczości 4K 60pvii lub 4K 30p, z nadpróbkowaniem z rozdzielczości 7K i 6K, co zapewnia najwyższą jakość obrazu. Obraz może być przesyłany w jakości HDR PQ (YCbCr 4:2:2 10-bitów) w aparacie lub przez złącze HDMI. Model EOS R7 wyposażono w dodatkowy tryb kadrowania 4K 60pviii, który jeszcze bardziej zwiększa zasięg – doskonale nadaje się do filmowania dzikiej przyrody. Oba aparaty mogą nagrywać materiał dłuższy niż 30 minut na klip, rejestrując obraz w rozdzielczości 4K 60p nawet przez godzinęix, co otwiera możliwości zapisu dłuższych form (np. wywiadów czy całych wydarzeń). Oba modele obsługują nagrywanie filmów HDR PQ (YCbCr 4:2:2 10-bit BT.2020), które zapewniają wysoki zakres dynamiki przy minimalnym gradingu. Dla tych, którzy chcieliby pójść o krok dalej, EOS R7 to pierwszy aparat EOS z matrycą APS-Cx, który wykorzystuje Canon Log 3 i Cinema Gamut, co pozwala na bardziej elastyczny proces postprodukcji. Oba modele są idealne dla zapalonych użytkowników mediów społecznościowych. Obsługują nagrywanie w pionie oraz technologie zapewniające stabilność filmów w ruchu. EOS R7 może łączyć IBIS z optycznym i cyfrowym stabilizatorem obrazu Movie Digital IS w celu uzyskania jeszcze lepszej stabilizacji, a EOS R10 wykorzystuje dane z obiekty­wów wyposażonych w optyczny stabilizator obrazu, aby zmaksymalizować działanie cyfrowego stabiliza­to­ra obrazu Movie Digital IS.

Płynna kreatywność i łączność

Intuicyjna konstrukcja i rozbudowane możliwości łączności pozwalają usprawnić proces twórczy autorom treści i fotografom. Dzięki elektronicznemu wizjerowi o rozdzielczości 2,36 mln punktów i symulacji obrazu takiego jak w celowniku optycznym OVF, posiadacze lustrzanek cyfrowych mogą z łatwością przejść na bezlusterkowce, korzystając z dob­­rze znanego im wizjera. Regulowane pokrętła i ekran LCD o zmiennym kącie widzenia zapewniają łatwą obsługę. Bracketing ostrości i kompozycja głębi czynią z obu aparatów bardzo zaawansowane narzędzia. Aparat EOS R7 wyposażono w wizjer o dużym powiększeniu 1,15x, dzięki któremu amatorzy fotografii mogą lepiej kontrolować kadr lub zapisane obrazy. Wyposażony we wbudowaną lampę błysko­wą aparat EOS R10 jest wszechstronnym narzędziem dla fotografów wykonujących zdjęcia w różnych warunkach – zarówno w pomieszczeniach, jak i w słabo oświetlonych miejscach. Dzięki dwóm gniazdom kart UHS-II aparat EOS R7 obsługuje błyskawiczne tworzenie kopii zapasowych, umożliwia od­dziel­ne przechowywanie zdjęć i filmów oraz zapisywanie różnych formatów na każdej z kart.

W obu aparatach ulepszono łączność dzięki modułom Wi-Fi i Bluetooth™ˣᶦ, pomagając początkującym twórcom i fotografom w udostępnianiu, przechowywaniu i porządkowaniu swoich prac. Treści przesyłać można za pośrednictwem serwisu image.canon, a samym aparatem sterować za pomocą aplikacji Ca-mera Connect z wykorzystaniem przewodu USB Type-C lub połączenia bezprzewodowego. W przypadku streamerów oba urządzenia oferują czyste wyjście HDMI do przesyłania strumieniowego, a także możliwość przesyłania strumieniowego do serwisu YouTube za pośrednictwem serwisu image.canon. Użytkownicy mogą teraz przesyłać pliki RAW bezpośrednio do nowej usługi przetwarzania obrazów na chmurze Canon w witrynie image.canon, która procesuje obraz za pomocą sieci neuronowej w celu dalszej poprawy jego jakości obrazu w pliku RAWxii. Na potrzeby twórców aparaty EOS R7 i EOS R10 wyposażono w nową wielo­funk­cyjną stopkę do mocowania akcesoriów – pierwszą w modelach EOS z matrycą APS-C – która zapew­nia zasilanie i szybką komunikację z nowymi zaawansowanymi akcesoriami.

Obiektyw na każdą okazję

Aparaty EOS R7 i EOS R10 umożliwiają użytkownikom korzystanie z szerokiej gamy obiektywów Canon RF – a dzięki adapterom można ich używać także z obiektywami EF i EF-S, co pozwala na bezprob­lemowe przejście od lustrzanki cyfrowej do bezlusterkowca. Rozszerzając serię obiektywów RF, w której skład wchodzi obecnie 26 obiektywów o ogniskowych od 5,2 mm do 1200 mm, Canon dla modeli EOS R7 i EOS R10 wprowadza dwa nowe, lekkie i wszechstronne obiektywy  RF-S - 18–45mm F4.5–6.3 IS STM i RF-S 18–150mm F3.5–6.3 IS STM, które zapewniają dodatkowe opcje. Obiektywy wyposażono w optyczny stabilizator obrazu – to sprawia, że doskonale nadają się do fotografowania i filmowania wszelkich obiektów – od krajobrazów i portretów po jedzenie i tworzenie filmów na vlogi. RF-S 18–45mm F4.5–6.3 IS STM to idealny obiektyw uniwersalny do codziennego fotografowania dzięki kompaktowej konstrukcji i mechanizmowi chowania obiektywu, który doskonale sprawdza się w podróży. Ręczne ustawianie ostrości i mechanizm STM zapewnia płynne, ciche działanie autofokusu podczas filmowania. Obiektyw zmiennoogniskowy RF-S 18–150mm F3.5-6.3 IS STM o dużym powiększeniu, obejmującym zakres od szerokokątnego do teleobiektywu, umożliwia uzyskanie maksymal­nego powiększenia 0,59x w trybie MF, co pozwala na wykonywanie makrofotografii.

Zaawansowana technologia optyczna Canon minimalizuje aberrację chromatyczną i zapewnia korekcję zniekształceń, zapewniając ostry i wyrazisty obraz. Obiektywy współpracują z systemem stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS) w modelu EOS R7 i funkcją Movie Digital IS w modelu EOS R10. Wyposażono je też w dynamiczny system stabilizacji obrazu oraz optyczną stabilizację obrazu w obiektywie. Umożliwia to uzys­kanie nawet 7-stopniowej stabilizacji obrazu w przypadku modelu RF-S 18–150mm F3.5–6.3 IS STM i 6,5-stopniowej w modelu RF-S 18–45mm F4.5–6.3 IS STM. Dzięki 7-listkowej przysłonie kołowej fotografowie mogą uzyskiwać piękne rozmycie tła z utrzymaniem ostrości fotografowanych obiektów.

Nowa seria aparatów Canon z matrycą APS-C przenosi innowacyjne funkcje pełnoklatkowych bezlusterkowców do bardziej kompaktowych, a jednocześnie przystępnych modeli amatorskich, umożliwiając twórcom treści i entuzjastom fotografii odkrywanie swoich pasji i osiąganie nowych poziomów kreatywności.

Więcej informacji na temat wprowadzanych dziś na rynek produktów
publikujemy na poniższych stronach:

EOS R7: https://www.canon.pl/cameras/eos-r7/

EOS R10: https://www.canon.pl/cameras/eos-r10/

RF-S 18–45mm F4.5–6.3 IS STM: https://www.canon.pl/lenses/rf-s-18-45mm-f4-5-6-3-is-stm/

RF-S 18–150mm F3.5–6.3 IS STM: https://www.canon.pl/lenses/rf-s-18-150mm-f3-5-6-3-is-stm/


Główne cechy EOS R10

Główne cechy EOS R7

 • Matryca APS-C o rozdzielczości 24,2 megapiksela
 • Migawka mechaniczna 15-klatkowa w trybie ciągłym, 23 klatki na sekundę z migawką elektroniczną
 • Uczenie głębokie i Dual Pixel CMOS AF II
 • Wideo 4K 60p (przycięte) i nadpróbkowane wideo 4K 30p z 6K
 • Movie Digital IS
 • Matryca APS-C o rozdzielczości 32,5 megapiksela
 • Migawka mechaniczna 15-klatkowa w trybie ciągłym, 30 klatek na sekundę z migawką elektroniczną
 • Uczenie głębokie i Dual Pixel CMOS AF II
 • Wideo 4K 60p i nadpróbkowane 4K 30p z 7K
 • Stabilizacja obrazu w korpusie (IBIS) do 8 stopni

Główne cechy RF-S 18–45mm F4.5–6.3 IS STM

Główne cechy RF-S 18–150mm F3.5–6.3 IS STM

 • Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy RF-S o ogniskowej 29–72 mm (ekwiwalent dla formatu 35 mm)
 • Mechanizm chowania obiektywu zapewniający zwartą konstrukcję
 • Wbudowana stabilizacja optyczna ze skoordynowaną kontrolą 6,5 stopnia w połączeniu z aparatem EOS R7
 • Silnik STM z płynnym, automatycznym ustawieniem ostrości podczas filmowania Korekcja zniekształceń i zminimalizowana aberracja chromatyczna
 • Obiektyw zmiennoogniskowy RF-S o dużym powiększeniu i ogniskowej 29–240 mm (ekwiwalent dla formatu 35 mm)
 • Maksymalne powiększenie 0,59x w trybie MF
 • Wbudowana stabilizacja optyczna ze skoordynowanym sterowaniem zapewniająca 7 stopni IS w połączeniu z aparatem EOS R7
 • Silnik STM z płynnym, automatycznym ustawieniem ostrości podczas filmowania
 • Korekcja zniekształceń i zminimalizowana aberracja chromatyczna


i Dotyczy sytuacji, gdy podczas śledzenia jest wyświetlana ramka obiektu, a do aparatu jest podłączony zgodny obiektyw, gdy aktywny jest pełnozakresowy AF lub gdy obiekt został pomyślnie wykryty w innym trybie obszaru. Szczegółowe informacje na temat obsługiwanych obiektywów zawiera dział [Informacje uzupełniające] dla modelu [EOS R7/EOS R10] w witrynie „cam.start.canon”.
ii Podczas wykonywania zdjęć z obiektywem f/1,2, środkowy punkt AF, One-Shot AF, w temperaturze 23°C/73°F, przy czułości ISO100. Z wyjątkiem soczewek RF z powłoką w technologii Defocus Smoothing.
iii Szybkość zdjęć seryjnych może się różnić w zależności od warunków; szczegółowe informacje można znaleźć w danych technicznych.
iv Szybkość zdjęć seryjnych może się różnić w zależności od warunków; szczegółowe informacje można znaleźć w danych technicznych.
v 7 stopni w oparciu o standard CIPA w przypadku modelu RF-S 18–150mm F3.5–6.3 IS STM przy ogniskowej 150 mm. 8-stopniowy kierunek odchyłu/pochylenia, zgodnie z normą CIPA, przy użyciu obiektywu RF 24–105mm F4 L IS USM o ogniskowej
  105 mm.
vi Wśród wszystkich aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami, stan na 23 maja 2022 r., na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę Canon. Kierunek odchyłu/pochylenia, zgodnie z normą CIPA, 8,0 stopni dla modelu RF 24–105mm F4 L IS USM przy ogniskowej 105 mm. Wydajność systemu IS jest taka sama jak w modelach EOS R5, EOS R6 i EOS R3. W zależności od czasu zakupu należy zaktualizować oprogramowanie sprzętowe obiektywu.
vii Tryb fotografowania EOS R10 4K 60p jest kadrowany do 64% obszaru poziomego.
viii Tryb fotografowania EOS R7 4K 60p jest kadrowany do 55% obszaru poziomego.
ix Maks. czas ciągłego nagrywania filmów dostępny w modelu EOS R7:
 • normalny: 6 godz.
 • film z dużą szybkością odświeżania (Full HD 120/100 klatek na sekundę): 90 min.
 • czas nagrywania może ulec skróceniu, jeśli temperatura wewnątrz aparatu nadmiernie wzrośnie.
 • 4K 30p HQ: około 60 min przy rozpoczęciu pracy w temperaturze 23°C.
 • 4K 60p Crop: około 60 min w przypadku rozpoczęcia pracy w temperaturze 23°C.
- dla modelu EOS R10:
 • normalny: 2 godz.
 • film z dużą szybkością odświeżania (Full HD 120/100 klatek na sekundę): 30 min.
 • czas nagrywania może ulec skróceniu, jeśli temperatura wewnątrz aparatu nadmiernie wzrośnie.
 • 4K 30p HQ: około 50 min przy rozpoczęciu pracy w temperaturze 23°C.
x Poza linią Cinema EOS.
xi Wyposażony w technologię Bluetooth® low energy. Słowo, znak i logo Bluetooth® są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do Bluetooth SIG, Inc. i wszelkie użycie tych znaków przez Canon Europe Ltd. odbywa się na zasadach licencji. Inne znaki towarowe i nazwy handlowe należą do ich właścicieli. Wi-Fi® jest zastrzeżonym znakiem towarowym Wi-Fi Alliance. Słowo, znak i logo Bluetooth® są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do Bluetooth SIG, Inc. i wszelkie użycie tych znaków przez Canon Inc. odbywa się na zasadach licencji. Inne znaki towarowe i nazwy handlowe należą do ich właścicieli.
xii Usługa Przetwarzania obrazu w chmurze (Cloud Image Processing) firmy Canon jest usługą płatną, która zostanie uruchomiona pod koniec lipca 2022 r. Usługa wymaga aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na image.canon.