TWÓRCZE DRUKOWANIE

Postaw na przyrodę: wydrukuj materiały, by przeżyć przygodę ze zwierzętami

Stwórz papierowe safari – od lwów i tygrysów po żyrafy i niedźwiedzie – dzięki serwisowi Creative Park firmy Canon i dowiedz się więcej o ochronie przyrody w rodzinnym gronie.
Trójka dzieci bawiących się pacynkami z papieru – żyrafą i niedźwiedziem.

Odkrywanie królestwa zwierząt to dla dzieci niekończąca się frajda, która pobudza ich wyobraźnię i świetnie łączy zabawę z nauką. Jeśli poszukujesz aktywności, dzięki której w kreatywny sposób pokażesz dzieciom zarówno najbardziej urocze, jak i największe stworzenia, wypróbuj papierowe szablony.

Serwis Creative Park zawiera bezpłatne zasoby internetowe. Jest w nim pełno gotowych do pobrania, inspirowanych zwierzętami papierowych szablonów, które dostarczą Tobie i Twojej rodzinie wiele atrakcji. Do stworzenia własnego safari potrzebujesz jedynie drukarki i miłośników dzieł z papieru. Na świecie jest mnóstwo zwierząt – od gepardów i misi koala po pandy rude i pingwiny cesarskie – których poznanie zapewni całej Twojej rodzinie świetną zabawę.

Blogerka Fariba Soetan mieszka w Londynie z mężem i trójką dzieci. Tutaj opisuje niesamowitą przygodę ze zwierzętami, którą wraz ze swoją rodziną mogła przeżyć dzięki Creative Park i drukarce Canon PIXMA TS8350.

1. Zbierz materiały

Zestaw papierowych szablonów wydrukowanych na arkuszach formatu A4 i przeglądanych przez członków rodziny.

Papierowe szablony z Creative Park są łatwe do przetworzenia i nie wymagają użycia specjalnych narzędzi. Wystarczą nożyczki, klej, miejsce do pracy i chętne do pracy osoby.

Aby rozpocząć domowe safari, potrzebujesz tylko pary nożyczek dla każdego uczestnika przygody, drukarki i odrobiny kleju lub taśmy klejącej.

„W przypadku bardziej skomplikowanych modeli prawdopodobnie potrzebne będą nożyczki bardziej szpiczaste niż te przeznaczone dla dzieci, ponieważ niektóre elementy szablonu są bardzo małe” – pisze Fariba, która zaleca, aby rodzice pomagali dzieciom w wycinaniu projektów.

Każdy szablon w aplikacji Creative Park1 lub na stronie internetowej ma przypisany sugerowany rodzaj papieru – stosowanie się do podanych zaleceń pozwoli uzyskać najlepsze efekty. Dobrej jakości papier, taki jak Plus Glossy i Matte Photo Paper sprawi, że wydrukowane zwierzęta będą jak żywe. Aby uzyskać wyraźne i żywe wydruki, Fariba korzysta również z drukarki Canon PIXMA TS8350. „Zamówiliśmy grubszy papier, inny niż ten, na którym się najczęściej drukuje. Zapewni to konstrukcji większą trwałość” – pisze.

2. Wybierz szablon

Mama i dwójka dzieci przed laptopem leżącym na szklanym stole.

Creative Park zawiera wiele różnych szablonów. Dzieci na pewno znajdą tu cechujące się odpowiednim poziomem złożoności szablony swoich ulubionych zwierząt. „Można stworzyć wiele różnych zwierząt” – mówi Fariba, która prowadzi blog Mixed.up.Mama.

Cała rodzina zasiadła w salonie i wycina papierowe szablony.

Gdy już masz jakiś projekt w głowie, czas zacząć drukować – jeśli w projekt zaangażuje się cała rodzina, przygotowanie safari zajmie znacznie mniej czasu.

Creative Park znajdziesz różne szablony. Dzieci mogą wybrać ulubione zwierzę – egzotyczną bestię lub zwierzaka, którego łatwiej znaleźć w okolicy.

Wystarczy skorzystać z aplikacji Creative Park lub odwiedzić stronę Creative Park, pobrać ulubione papierowe szablony i wydrukować je na drukarce domowej. Możliwość wyboru szablonów dostosowanych do poziomu umiejętności sprawia, że cała rodzina może się dobrze bawić podczas pracy nad projektami.

„Skorzystałyśmy ze strony internetowej. Dziewczynki przejrzały dostępne szablony zwierząt, a ja pomogłam im wybrać pozycje dostosowane do ich umiejętności. Dziewczęta były entuzjastycznie nastawione. Każde dziecko w ich wieku ma ulubione zwierzę” – mówi Fariba, matka 6-, 8- i 10-latki.

„Rodzice znają swoje dzieci i ich możliwości. Do wyboru jest wiele zwierząt” – kontynuuje.

„Warto wybrać coś, czego przygotowanie nie będzie wymagać zbyt dużej koncentracji. Starsze dzieci mogą zająć się bardziej złożonym szablonem, np. modelem geparda. Właśnie ten szablon wybrały moje dzieci.

3. Wytnij i złóż papierowe zwierzęta

Rodzina wycinająca postacie zwierząt z papieru.

Pacynki, które rodzina Fariby zdecydowała się stworzyć, można dostosować do potrzeb – każda z nich może mieć unikatowy wygląd.

Dziewczynka wycinająca z arkusza A4 kształt z nadrukiem przypominającym umaszczenie geparda.

Bardziej wymagające szablony, takie jak ten z papierowym gepardem, mogą być ciekawsze dla starszych dzieci.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych części pracy z papierowymi szablonami jest składanie i sklejanie zwierząt – wtedy elementy safari lub pacynkowe pokazy nabierają realnego kształtu. Fariba uważa, że może to być wspaniała weekendowa aktywność rodzinna.

„To przyjemna aktywność, podczas której trzeba wykorzystać różne umiejętności. Dzieci rozwijają umiejętności motoryczne, wycinając, składając i sklejając elementy w trójwymiarowe kształty. Muszą przy tym zachować koncentrację”.

„Gdy w sobotę szukamy jakiegoś zajęcia w domu, możemy zorganizować coś, dzięki czemu dzieci mogą wykorzystać swoją kreatywność” – mówi. „Mogą bawić się same, ale rodzice mogą sprawować nad nimi pieczę przy filiżance herbaty i pomagać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzieci mają ciekawe zajęcie, a później mogą pobawić się stworzonymi zwierzętami.

„W przypadku pacynek dostępne są różne oczy, czapeczki i akcesoria. Dzieci dobrze się bawiły przy doborze każdego elementu. Przyjemnie było oglądać, jak wybierają oczy i starają się, aby każda pacynka wyglądała nieco inaczej”.

4. Postaw na dobrą zabawę

Papierowa pacynka hipopotama na okrągłym stole, obok drukarki PIXMA firmy Canon.

Fariba mówi, że ta forma aktywności oprócz waloru zabawowego ma także wymiar edukacyjny i pokrywa się z tym, czego niektóre z jej córek uczą się w szkole. „Poznają trójwymiarowe kształty zarówno w pierwszej, jak i trzeciej klasie – choć na różnym poziomie zaawansowania – więc jest tu pewna zbieżność tematyczna”.

Trzy małe, wystające zza dużej niebieskiej sofy w rodzinnym salonie dłonie trzymają pacynkowe zwierzątka. W lewej części kadru widzimy dużego królika.

Dzieci Fariby postanowiły przygotować pokaz pacynek przedstawiających ich zwierzątka. Zaangażowały w to nawet rodzinnego królika.

Zabawa jest doskonałą okazją do rozwoju kreatywności dzieci – niezależnie od tego, czy wydrukujesz dzikie zwierzęta z afrykańskich równin, europejską bajkowej krainę czy elementy atrakcyjnego pokazu pacynek.

Dzieci Fariby zdecydowały się stworzyć pokaz, w którym wystąpi rodzinny zwierzak, i z przyjemnością wyobrażały sobie, jakie dźwięki wydawałyby stworzone przez nich zabawki. „Chciały zrobić mały pacynkowy pokaz i użyć pacynek, aby pobawić z królikiem i innymi przedmiotami” – mówi Fariba. „Rozmawiałyśmy o imionach dla zwierzątek. Dziewczynkom bardzo się to podobało. Próbowały imitować odgłosy generowane przez żyrafę, ale średnio im to wyszło”.

5. Nauka poprzez zabawę

Trójka dzieci za niebieską sofą; trzymają papierowe pacynki i mają uśmiechy na twarzach.

Stworzenie zwierzątka z papieru może być doskonałym sposobem na zachęcenie dzieci do aktywności i poznania przyrody.

Poruszanie takich kwestii jak ochrona przyrody może być dość trudne dla rodziców, ale dzięki takim interaktywnym zabawom z łatwością można wpleść w ten proces treści edukacyjne. Nauka może stać się częścią zabaw z papierowymi szablonami – można przygotować quizy dot. zwierząt, opowiadać historie o zwierzętach za pomocą papierowych postaci lub omawiać kwestie dotyczące siedlisk i zwyczajów zwierząt, których papierowe odpowiedniki stworzyły dzieci.

„Rozmawiałyśmy o tym, czy któreś zwierzęta zamieszkują te same obszary – miałyśmy pacynki pandy, hipopotama, tygrysa i żyrafy. Zastanawiałyśmy nad tym, czy występują one w tym samym środowisku” – mówi Fariba.

To także świetna okazja do porozmawiania o bardziej delikatnych kwestiach, takich jak krąg życia. Rodzice mogą opowiedzieć o tym, że określony wygląd pomaga zwierzętom ukrywać się przed drapieżnikami lub zdobywać pożywienie.

Aby zaangażować swoją rodzinę, przejdź do Creative Park i zainspiruj się niezliczonymi szablonami zwierząt – to idealne rozwiązanie dla dzieci z kreatywnym zacięciem i zamiłowaniem do przyrody.

Możesz nawet stworzyć rezerwat przyrody w swoim ogrodzie, zabierając swoje papierowe kreacje na zewnątrz i umieszczając zwierzęta w odpowiednich siedliskach, np. pod drzewami, na długiej trawie lub na skałach.

Autorka: Lorna Dockerill

  1. Jeśli Twoja drukarka nie jest obsługiwana, odwiedź stronę internetową Creative Park.

Produkty powiązane

Powiązane artykuły