Two people skateboard down a city street at night, lights from buildings reflecting in the wet road surface.

FOTOGRAFIA MIEJSKA

11 wskazówek dotyczących fotografowania miejskich wypadów

Miejski wypad to świetna okazja, aby przećwiczyć swoje umiejętności fotografowania. Dzięki tętniącym życiem uliczkom, wspaniałym zabytkom i kulturalnym osobliwościom, które zmieniają się z miasta na miasto, spostrzegawczy fotograf może uwiecznić wyjątkowe i zapierające dech ujęcia, których nikt wcześniej nie zauważył, i zdobyć cenne informacje na temat fotografii ulicznej, podróżniczej i architektonicznej. Oto najważniejsze wskazówki i porady, które pomogą Ci w pełni wykorzystać wszystkie możliwości fotografowania w mieście.

1. Podróżuj bez obciążenia

A girl wearing a leather jacket and skirt gets a compact camera out of her handbag.

Spacerowanie to najlepszy sposób na poznanie miasta, ale wiąże się to z koniecznością ograniczenia zestawu akcesoriów. Warto zabrać ze sobą i nosić w lekkiej torbie kilka podstawowych elementów, na przykład:

  • Kompaktowy aparat, taki jak Canon PowerShot SX740 HS
  • Zapasowe akumulatory
  • Zapasowe, sformatowane karty pamięci
  • Urządzenie przenośne do udostępniania zdjęć w podróży
  • Ściereczka do obiektywu
Załóż też wygodne buty i weź z sobą butelkę wody, ponieważ możesz być na nogach przez kilka godzin.

2. Zrób solidne rozeznanie

Małe rozeznanie przed rozpoczęciem podróży pozwoli określić najchętniej fotografowane miejsca w danym mieście i przybliży obszary, które nie zostały jeszcze dogłębnie zbadane przez turystów z aparatami. Dzięki temu zrobisz unikatowe zdjęcia.

Przed wyruszeniem warto przeszukać serwisy umożliwiające udostępnianie zdjęć i sprawdzić, które lokalizacje są popularne, a które są ignorowane. Warto też ustalić, jaka będzie pogoda w czasie wizyty. Ułatwi to przygotowanie się do wyjazdu. 

Rozeznanie może ułatwić sekcja Miejskie historie w aplikacji Canon Photo Companion. Sprawdź, czy są tam informacje o wybranym mieście. Zainspiruj się galeriami niesamowitych zdjęć doświadczonych fotografów z całego świata oraz radami, opowieściami z podróży, lokalizacjami na mapie i ustawieniami fotograficznymi używanymi przy poszczególnych ujęciach. To źródło informacji obejmuje ponad 15 miast i jest łatwo dostępne zarówno przed podróżą, jak i w jej trakcie.

3. Uchwyć rzeczy zaskakujące

Powiązany artykuł
Vlogging how-to: winning vlogging tips

FOTOGRAFIA MIEJSKA

Odkryj abstrakcyjną fotografię uliczną

Dzięki tym prostym technikom tworzenia surrealistycznych obrazów miejskich pozornie nieciekawe ujęcia mogą stać się zachwycającymi dziełami sztuki.

An aerial view of a city at night, many buildings illuminated below a dark blue sky streaked with pink.

FOTOGRAFIA MIEJSKA

Wykorzystaj potencjał fotografii miejskiej dzięki naszym najważniejszym wskazówkom

Uwieczniaj niesamowite panoramy miast i szczegóły miejskiego krajobrazu. Czytaj dalej, aby poznać przydatne porady, wskazówki, techniki i inspiracje.

Against a bright blue sky, a man sits on the edge of a huge curving platform that's elevated several metres above the ground.

FOTOGRAFIA ARCHITEKTURY

Wskazówki dotyczące fotografii architektury

Zapoznaj się z technikami i spostrzeżeniami zawodowca dotyczącymi fotografowania architektury.

A person walks through a wide white and black tunnel with a purple light.

Wprawdzie fotografowanie znanych obiektów, takich jak wieża Eiffla w Paryżu lub Koloseum, może być ekscytujące, ale wielu fotografów uważa, że najbardziej unikalne i wyjątkowe zdjęcia z ich kolekcji zostały zrobione w miejscach, które turyści zwykle omijają. 

W dzielnicach mieszkalnych można poznać duszę miasta – w kawiarniach i parkach oraz na ulicach i rynkach. Zwróć uwagę na niezwykłe murale i znaki uliczne, wyróżniające się pojazdy, na ludzi i ich codzienne czynności. Spróbuj się trochę zgubić – na pewno wrócisz ze zdjęciami, których ludzie jeszcze nie widzieli.

4. Skorzystaj z trybów dostępnych w aparacie

Jeśli aparat udostępnia specjalne tryby i ustawienia, wykorzystaj je, aby zrobić jak najlepsze zdjęcia. Większość modeli aparatów PowerShot firmy Canon ma tryby tematyczne, które optymalizują pracę aparatu pod kątem ujęć miejskich. 

Na przykład tryb sportowy zwiększa czułość ISO i ustawia krótki czas naświetlania, co umożliwia unieruchamianie obiektów na zdjęciu. Opcje ujęć (SCN) można wybierać za pomocą pokrętła wyboru trybów na górze aparatu.

5. Poznaj rzeczywisty klimat miasta

A man leans over some railings to take a picture. Below him is a canal with canal boats moored up.

Aby poznać prawdziwy klimat miasta, należy przyjrzeć się ludziom. Niepozowane ujęcia mieszkańców miasta mogą zaowocować ujmującymi zdjęciami. Aby skutecznie rejestrować spontaniczne zachowania, trzeba ustawić odpowiedni czas naświetlania. Warto robić zdjęcia niewielkim aparatem z bardzo dużym zoomem. Ułatwi to uwiecznianie ulotnych chwil. Jeśli chcesz podejść do sprawy ostrożniej i mieć większą kontrolę nad swoją pracą, poszukaj ciekawe osoby, poproś je o zgodę i spróbuj zrobić portrety uliczne.

6. Stabilizacja obrazu to bardzo ważna rzecz

Prawdopodobnie większość miejskich zdjęć zrobisz aparatem trzymanym w dłoniach. W katedrach, ciemnych alejkach i innych słabo oświetlonych miejscach zrobienie wyraźnych zdjęć może być sporym wyzwaniem. Warto skorzystać z aparatu wyposażonego w stabilizację obrazu (IS). 

Aparat PowerShot G7 X Mark II firmy Canon ma 4-stopniowy optyczny stabilizator obrazu, który pozwala robić wyraźne zdjęcia z ręki w słabym świetle, nawet w przypadku używania zoomu.

7. Wykorzystaj twórcze możliwości rozmywania ruchu

Red brick buildings have market stalls and food stalls set up in front of them. Many people walk by, most of them blurred.

Po zapoznaniu się z ustawieniami aparatu umożliwiającymi „zamrożenie” ruchu możesz postawić na kreatywność i zrobić coś wręcz przeciwnego – uchwycić ruch żywego, oddychającego miasta na celowo rozmazanych zdjęciach. 

Ustaw tryb panoramowania lub obróć pokrętło do trybu preselekcji czasu (Tv) i ustaw czas 1/30 sekundy, a następnie ukaż na zdjęciach ruch ludzi i pojazdów wokół siebie. Zapoznaj się z instrukcją obsługi aparatu, aby przekonać się, czy ma on inne tryby kreatywnej pracy, które pomogą zrobić wyjątkowe zdjęcia.

8. Bądź bliżej obiektów

Some lizard-shaped sculptures cast shadows on a grey wall.

Obiektyw zmiennoogniskowy to świetny sposób na wydobycie ukrytych klejnotów miejskich miejsc, np. abstrakcyjnych wzorów czy misternych zdobień na budynkach. Aparat Canon PowerShot SX740 HS został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu 40-krotnego zoomu optycznego. Technologia ZoomPlus cyfrowo podwaja zoom optyczny, co daje 80-krotne powiększenie, przy czym obraz cechuje się jedyne niewielką utratą jakości w porównaniu z innymi cyfrowymi zoomami. Dzięki temu można rejestrować wyraźne szczegóły na wysokich budynkach lub oddalonych obiektach.

9. Fotografuj bez względu na pogodę

Zła pogoda nie jest wymówką do zostania w domu. Każde warunki pogodowe mają swoje zalety. Dobry, czarno-biały obraz w deszczu może mieć wyjątkowy klimat. Tryb czarno-białych zdjęć w aparacie pozwala zniwelować efekt pozbawionego wyrazu światła, z którym mamy do czynienia w deszczowych warunkach. 

Budynek, który w pogodny dzień wydawał się nieciekawy, może okazać bardziej intrygujący lub złowrogi, gdy pojawią się nad nim ciemne, ponure chmury. Jeśli dzień jest pochmurny, światło będzie rozproszone, więc portrety uliczne będą atrakcyjniejsze, zwłaszcza w przypadku użycia wbudowanej lampy błyskowej. Można też wykorzystać kolory i źródła światła odbite w ulicznych kałużach nocą. Należy zabezpieczyć aparat przed wilgocią i kurzem.

10. Dodaj osoby, aby ukazać skalę obiektu

A shot taken from the top of a high building shows a pretty old courtyard with patterned tiled floors and a staircase. On the left and right are yellow and white building fronts.

Instynkt podpowiada nam, żeby przed zrobieniem zdjęcia charakterystycznego budynku lub rzeźbionego mostu zaczekać na moment, kiedy w kadrze nie będzie przechodniów. Jednak pojawienie się ludzi na zdjęciu przedstawiającym architekturę miasta ułatwia ukazanie skali obiektu i może nadać fotografii większą wymowę – szczególnie wtedy, gdy architektura jest imponująca, a ludzie wydają się być bardzo mali. Uwzględnienie przechodniów może też skuteczniej oddać zamysł architekta, który wyobrażał sobie, że będzie to przestrzeń używana przez mieszkańców miasta.

11. Udostępniaj zdjęcia podczas podróży

Udostępnianie zdjęć znajomym i rodzinie sprawia, że stają się oni częścią Twoich przygód. Na szczęście nowe aparaty firmy Canon są wyposażone w opcji łączności, więc można łatwo robić, udostępniać, drukować i archiwizować zdjęcia zaraz po ich wykonaniu. Dzięki łączności Bluetooth® i Wi-Fi aparaty Canon PowerShot SX740 HS i Canon EOS M50 mogą wysyłać zdjęcia – wraz z informacjami o lokalizacji – do telefonu z aplikacją Canon Camera Connect. Dzięki temu można je opublikować na blogu lub platformie społecznościowej i udostępnić znajomym, rodzinie i osobom śledzącym nasze poczynania.

Poznaj możliwości i uniwersalność serii produktów 4K firmy Canon

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik