Obiektywy firmy Canon zostały zaprojektowane z myślą o optymalnych parametrach pracy, ale mogą się zdarzyć sytuacje, w będzie nam zależeć na bardziej zniekształconym obrazie. Umieszczając obiekty blisko przedniej elementu obiektywu, można nadać zdjęciu nowy, charakterystyczny wygląd. Oto trzy proste techniki, które warto wypróbować.
Kreatywne podejście do pierwszego planu
Rozmycie pierwszego planu
Umieszczenie obiektywu bardzo blisko przedmiotu i wyostrzenie obiektu znajdującego się za tym przedmiotem pozwala dodatkowo zwiększyć stopień rozmycia pierwszego planu.
Spróbuj zejść do poziomu podłoża, aby fotografować przez trawę lub kwiaty. Możesz też, jak w tym przykładzie, umieścić blisko obiektywu światła LED. W przypadku tej techniki wybierz dłuższy obiektyw lub zwiększ stopień powiększenia. Spowoduje to zacieśnienie perspektywy i da wrażenie zbliżenia rozmytego pierwszego planu i wyostrzonego obiekt. Ustaw dużą przysłonę, aby uzyskać większe, bardziej zaokrąglone punkty na rozmytej części obrazu.
Zdjęcia robione przy użyciu pryzmatu
Ta prosta technika polega na umieszczeniu pryzmatu szklanego przed obiektywem oraz zmianie jego kąta i położenia do momentu uzyskania pożądanego efektu. Zakres efektów może obejmować odbicia, tęczę, zakrzywienia i twórcze zniekształcenia – wszystko zależy od umiejscowienia pryzmatu przed obiektywem oraz sposobu skręcania i obracania pryzmatu.
Pryzmaty można kupić online za niewielkie pieniądze – poszukaj takiego, który ma około 15 cm długości. Pozwoli to zapobiec pojawianiu się placów w kadrze. Wyostrz fotografowany obiekt przed umieszczeniem pryzmatu i użyj dużego otworu przysłony, aby do matrycy dotarło dużo światła. Nie pozwól, aby pryzmat dotykał przedniego elementu obiektywu. Pracę może ułatwić umieszczenie obiektywu na statywie, ponieważ zapewni to większą kontrolę nad położeniem pryzmatu.
Filtry do samodzielnego wykonania
Prostym sposobem na nadanie zdjęciom charakteru „lo-fi” (niska jakość) jest tworzenie własnych „filtrów”. Kolorowe opakowania po słodyczach mogą nadać obrazowi wygląd retro, a plastikowe opakowania po żywności trzymane blisko przedniego elementu obiektywu zmiękczają obraz.
Jest to szczególnie skuteczne, gdy używamy ogniskowej o długości co najmniej 50 mm i wyostrzamy obiekt, który nie znajduje się zbyt blisko obiektywu. Załóż osłonę obiektywu, naciągnij na nią folię i zrób otwór w środku folii, tak aby mieć w kadrze jeden wyraźny, wyostrzony obszar otoczony rozmytym, poszarpanym brzegiem folii. Możesz też przytrzymać folię po jednej stronie obrazu. Eksperymentuj z kątem fotografowania, ponieważ sposób, w jaki światło pada na folię, zmienia wygląd zdjęć.
Produkty powiązane
-
Obiektyw standardowy
RF 50mm F1.8 STM
Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji. -
Obiektywy RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu. -
Obiektywy RF
RF 85mm F2 MACRO IS STM
Model RF 85mm F2 MACRO IS STM jest wszechstronnym obiektywem do robienia zdjęć z małej odległości. Umożliwia subtelne teleobiektywowe zacieśnianie perspektywy i ma 5-stopniowy stabilizator obrazu – a wszystko to w niewielkiej, lekkiej obudowie. -
Szerokokątny obiektyw stałoogniskowy
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktowy, lekki obiektyw stałoogniskowy (24 mm) – idealny do fotografowania krajobrazów i wnętrz, nagrywania vlogów, a także do robienia wspaniałych zdjęć makro. -
Obiektywy do aparatu EOS R
RF 85mm F1.2L USM DS
Obiektyw Canon RF 85mm F1.2L USM DS cechuje się znakomitą ostrością oraz wyjątkowo atrakcyjnym efektem bokeh, dzięki czemu świetnie nadaje się do zdjęć portretowych i pozwala wykazać się kreatywnością. -
Teleobiektyw
RF 135mm F1.8L IS USM
Teleobiektyw serii L z ogniskową 135 mm, szybką, jasną przysłoną f/1,8 i stabilizatorem obrazu (5,5 stopnia) umożliwia kreatywne fotografowanie w dzień i w nocy.
Powiązane artykuły
-
PROJEKTY DOMOWE
Stwórz własny efekt bokeh
Prosty i wygodny sposób dodawania do zdjęć własnych kształtów bokeh, takich jak serca i gwiazdy.
-
FOTOGRAFIA KREATYWNA
Eksperymentuj z siedmioma różnymi stylami
Postaw na nowe kierunki fotograficzne i twórz wyjątkowe zdjęcia, stosując inny styl każdego dnia.
-
PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA
Jak tworzyć imponujący efekt bokeh
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i sztuczkami, aby uzyskać piękne rozmycie tła.
-
FOTOGRAFIA KREATYWNA
Twórcze techniki pod kątem mediów społecznościowych
Dwóch fotografów z TikToka dzieli się swoimi najlepszymi wskazówkami dotyczącymi tworzenia zdjęć, które wyróżniają się na tle innych prac.