AUTOFOKUS

Wyostrz to, co najważniejsze

Dzięki zaawansowanemu autofokusowi Dual Pixel CMOS AF II aparat EOS R6 rozpoznaje i śledzi poruszające się obiekty jak żaden inny aparat bezlusterkowy wcześniej. Ostrość jest dokładnie tam, gdzie jest potrzebna, a Ty możesz fotografować bez obaw, wiedząc, że aparat EOS R6 działa jak zawodowiec.

Autofokus aparatu jest obsługiwany przez procesor DIGIC X, który wykorzystuje sztuczną inteligencję opartą na uczeniu głębokim do rozpoznawania i śledzenia oczu, twarzy, głowy i ciała fotografowanego obiektu. Ludzie są wyostrzani nawet wtedy, gdy widać ich z profilu lub gdy widoczne jest tylko jedno oko. Jeśli fotografowany obiekt na chwilę się oddali – na przykład podczas fotografowania dynamicznych wydarzeń sportowych – aparat EOS R6 kontynuuje śledzenie głowy lub ciała, tak aby twarz pozostała ostra, kiedy fotografowana osoba ponownie odwróci się w stronę aparatu.

Możliwość śledzenia takich elementów jak ciało i głowa, a nie tylko twarz, ma kluczowe znaczenie podczas fotografowania dyscyplin sportowych, w których gracze nagle odwracają się w drugą stronę – na przykład piłki nożnej lub hokeja – lub muszą nosić kaski, które zasłaniają część twarzy.

W aparacie EOS R6 technologia ta obejmuje nawet koty, psy i ptaki, co znacznie ułatwia automatyczne ustawianie ostrości na zdjęciach dzikiej przyrody.

Można śledzić ludzi nawet wtedy, gdy mają na sobie kask lub okulary przeciwsłoneczne. Gdy fotografujemy sporty motorowe, dzięki aktualizacji oprogramowania układowego aparat EOS R3 rozpoznaje motocykle i samochody wyścigowe, rozróżniając nawet zamknięte i otwarte kokpity i precyzyjnie lokalizując kask kierowcy, gdy jest on widoczny.

Couple performing ballet in the theatre

© Wanda Martin / Canon Ambassador ® Teatro Massimo

Niezwykle czuła regulacja ostrości

System autofokusu Dual Pixel CMOS II aparatu jest tak czuły, że może ustawić ostrość w zaledwie 0,05 sekundy3 i pracować w warunkach słabego oświetlenia – nawet do -6,5 EV1, co odpowiada mniej więcej oświetleniu rzucanemu przez księżyc w fazie kwadry. Aparat EOS R6 to pierwszy model EOS, który zapewnia taki poziom czułości, dzięki czemu może ustawiać ostrość przy maksymalnej przysłonie nawet f/22. Umożliwia to korzystanie z telekonwerterów z obiektywami o stosunkowo małej przysłonie, w tym z ultraprzenośnymi superteleobiektywami, takimi jak RF 800MM F11 IS STM oraz RF 600MM F11 IS STM.

Ręczna obsługa obiektywu

Dostosuj lub ustaw ostrość ręcznie w trybie AF bez potrzeby korzystania z przełącznika. Funkcja ta jest popularna wśród użytkowników starszych obiektywów EF USM i została dostosowana do obiektywów RF i ich silników regulacji ostrości nowej generacji.

Sekwencja nastaw ostrości

W aparacie EOS R6 jest funkcja sekwencji nastaw ostrości, która pozwala fotografom tworzyć złożone obrazy z zestawieniem płaszczyzn ostrości o większej głębi ostrości niż w przypadku zastosowania samych małych przysłon. Jest to szczególnie przydatna technika w przypadku zdjęć z małej odległości i makrofotografii, gdzie głębia ostrości jest naturalnie płytka.

W trybie sekwencji nastaw ostrości aparat EOS R6 rejestruje serię klatek, gdy użytkownik raz wciśnie spust migawki – na początku ostrość jest ustawiana w docelowym miejscu, a następnie stopniowo przesuwa się ku nieskończoności z każdym kolejnym zdjęciem. Serię taką można „ułożyć warstwami”, aby uzyskać ostateczny obraz złożony w postprodukcji za pomocą oprogramowania, takiego jak Digital Photo Professional, które jest dostarczane z aparatem.

Kobieta w pozie baletowej

Doskonała jakość obrazu w niesprzyjających warunkach

Aparat EOS R6 jest wyposażony w technologie znane z flagowego modelu EOS-1D X Mark III.

„Funkcja śledzenia twarzy pozwoliła mi skutecznie uchwycić dynamiczne, pełne emocji pozy”.

Działanie funkcji śledzenia

Działanie autofokusu z funkcją śledzenia w trybie AI Servo można dostosować, korygując takie parametry jak „czułość śledzenia” lub „śledzenie przyspieszenia/zwalniania” lub wybierając jeden z czterech „przypadków” (case), które są idealnie dopasowane do różnych typów zdjęć dynamicznych wydarzeń.

Domyślnie lub na dobry początek aparat EOS R6 obejmuje teraz także przypadek A, który automatycznie dostosowuje się do fotografowanego ruchu.

EOS R6 – automatyczna regulacja ostrości w akcji

Łatwy wybór punktu ostrości

Obszar autofokusu aparatu EOS R6 obejmuje praktycznie 100% kadru2 i może być stosowany indywidualnie w strefach lub łącznie jako pojedynczy obszar ogniskowania z maksymalnie 6072 pozycjami do wyboru. Dodana została także funkcja punktowego AF, która wykorzystuje bardzo mały obszar AF w celu zapewnienia najwyższej precyzji.

Fotografowie mogą użyć wielokierunkowego joysticka, aby ręcznie przesunąć aktywny punkt ostrości lub aktywną strefę po ekranie. Czułość tego elementu sterującego, którym łatwo jest manipulować z aparatem przy oku, można ustawić na jeden z trzech poziomów, zgodnie z własnymi preferencjami.

Punkt ostrości można też ustawiać na ekranie dotykowym aparatu – wystarczy stuknąć lub przeciągnąć podczas fotografowania w trybie Live View lub użyć technologii „dotknij i przeciągnij”, gdy wizjer aparatu znajduje się przy oku.

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z tymi artykułami, aby dowiedzieć się, dlaczego Canon EOS R6 wyróżnia się w tak wielu dziedzinach.

 • Javier Cortes rejestruje ruchy taneczne aparatem EOS R6

  FILMOWA HYBRYDA

  Jeden aparat do zdjęć i filmów

  Oprócz zdjęć o doskonałej jakości aparat EOS R6 rejestruje wyjątkowe filmy.

 • Występ baletowy na tle morza

  JAKOŚĆ I STABILIZACJA OBRAZU

  Doskonała jakość obrazu w niesprzyjających warunkach

  Aparat EOS R6 jest wyposażony w technologie znane z flagowego modelu EOS-1D X Mark lll.

 • Mężczyzna w baletowej pozie tanecznej

  SZYBKOŚĆ

  EOS R6 – ciche serie zdjęć

  Aparat EOS R6 pozwala fotografować seriami i bezgłośnie z szybkością do 20 kl./s.

 • Fotograf przygotowuje aparat Canon EOS R6 do sesji fotograficznej

  OBSŁUGA I OPCJE POŁĄCZEŃ

  Zaprojektowany przez firmę Canon dla Ciebie

  Konstrukcja aparatu EOS R6 od razu wyda się znajoma.

  1. Podczas fotografowania, obiektyw z przysłoną f/1,2, środkowy punkt AF, tryb One-Shot AF, 23°C, ISO100. Z wyłączeniem obiektywów RF mających powłokę DS (Defocus Smoothing)
  2. Pokrycie obszaru AF (przybliżona wartość maks.) – poziomo: 100% × pionowo: 100%. Dotyczy sytuacji, w których jest wyświetlana ramka obiektu po włączeniu trybu AF Twarz+śledzenie i są używane: obiektywy RF (z wyjątkiem modeli RF600mm F11 IS STM / RF800mm F11 IS STM i konwertera Extender RF), obiektywy EF (z wyjątkiem niektórych produktów), konwerter Extender EF (III) (w zależności od trybu obszaru AF obiektywu). Może nie mieć to zastosowania w przypadku niektórych ujęć i obiektów. Szczegółowe informacje na temat zgodnych obiektywów można znaleźć w oficjalnej witrynie pomocy technicznej firmy Canon.
  3. Najszybszy mechanizm AF (0,05 s) wśród cyfrowych aparatów bezlusterkowych z wymiennymi obiektywami, pełnoklatkowymi matrycami obrazu (odpowiedniki matryc 35 mm) oraz AF z detekcją fazy w płaszczyźnie obrazu i AF z detekcją kontrastu. Szybkość mechanizmu AF aparatu EOS R6 jest taka sama jak w przypadku aparatów EOS R, EOS RP i EOS R5. Dostępne na rynku od 9 lipca 2020 r. (Dane według rozpoznania firmy Canon). Wartość oparto na wynikowej szybkości mechanizmu AF, zmierzonej zgodnie z wytycznymi stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association. (Zależy od warunków fotografowania i zastosowanych obiektywów). Użyto wewnętrznej metody pomiaru. [Warunki] Jasność przy ustawianiu ostrości: 12 EV (temp. pokojowa, ISO 100); tryb fotografowania: M; obiektyw: RF24-105mm F4L IS USM (ogniskowa 24 mm); użyto spustu migawki; metoda AF: 1-punktowy AF (na środku); działanie AF: tryb One-Shot AF