Capturing the drama of climbing a volcano with the EOS 5D Mark IV

Ulla Lohmann

Ekstremalny test aparatu EOS 5D Mark IV

Ulla Lohmann
Ulla Lohmann

Odkrywca


Fotograf podróżniczy i fotoreporterka Ulla Lohmann była jedną z pierwszych osób korzystających z aparatu EOS 5D Mark IV i poddała go najtrudniejszej próbie, jaką mogła sobie wyobrazić. Odkrywamy wyzwania, z którymi zmagała się, gdy wzięła najnowszego członka rodziny aparatów 5D firmy Canon do wulkanów Vanuatu.

Południowy Pacyfik słynie z błękitnych mórz, białych, piaszczystych plaż i wysp, których romantyczny wizerunek jest tak rozpowszechniony. Istnieje jednak inna, znacznie bardziej złowieszcza strona tej części świata, a i tak Ulla Lohmann woli spędzać czas właśnie tam. Jeśli poszukasz wystarczająco uważnie, możesz znaleźć nieustraszoną uczestniczkę programu Canon Explorer z aparatem w ręku na szczycie jednego z wielu wulkanów rozsypanych na 82 wyspach tworzących archipelag Vanuatu.

– Byłam tam z aparatem na zlecenie firmy produkującej przekąski – wyjaśnia Ulla. – Zostałam poproszona o wybranie się tam i wykorzystanie doświadczenia w fotografowaniu wulkanów do wykonania niesamowitych zdjęć podróży, którą mogłyby odbyć ostro przyprawiane chipsy producenta. Oczywiście to wszystko fikcja, ale firmie zależało na odwołaniu się do palącego odczucia ostrości, dlatego zeszłam z aparatem 600 metrów wgłąb czynnego wulkanu, zaledwie 50 metrów od czynnego jeziora lawy. To było najbardziej palące miejsce, w jakim kiedykolwiek byłam, a nie zjadłam ani jednego chipsa.

GORĄCY, ALE NIEZACHWIANY...

Doświadczenie Ulli w radzeniu sobie z niebezpiecznymi warunkami fotografowania sprawia, że popyt na jej usługi jest bardzo duży. Inżynierowie firmy Canon byli szczególnie zainteresowani tym, jak aparat EOS 5D Mark IV zniesie skrajne sytuacje i temperatury, nie wspominając o rejestracji zupełnie wyraźnego obrazu roztopionej lawy i ciemnych skał przez zupełnie nową matrycę CMOS o rozdzielczości 30,4 MP.

Ulla Lohmann captures drama from a volcano with the EOS 5D Mark IV

– Ten aparat wyznacza kolejny poziom fotografowania z wysoką czułością ISO. Obsługuje zakres czułości ISO 100–32000 (z możliwością rozszerzenia do 50–102400). W środku wulkanu zakres dynamiczny jest ogromny, a uchwycenie każdego szczegółu może być koszmarem dla matrycy światłoczułej aparatu. Gdy patrzę na pliki później, na ekranie LCD aparatu 5D Mark IV, widzę, że ciemne i jasne obszary zostały zarejestrowane zadziwiająco dobrze. Od tej chwili wiem, że to bardzo szczególny aparat – wspomina Ulla.

"– Ochrona przed pyłem i wilgocią jest niewiarygodna – dodaje. – Jeśli radzi sobie w wulkanie w Vanuatu, wytrzyma praktycznie wszystko."

Canon Explorer Ulla Lohmann przybliża jezioro lawy u stóp jednego z czynnych wulkanów Vanuatu.

To właśnie głęboko w wulkanie Ulla odkryła, jak dobry jest ekran dotykowy aparatu EOS 5D Mark IV i jak bardzo ułatwia pracę. – Moim zdaniem ekran dotykowy Live View jest fantastyczny. Gdy noszę rękawice zabezpieczające przed wysoką temperaturą, mam kłopot z obsługą, ponieważ tracę zręczność palców, ale dzięki temu nowemu ekranowi dotykowemu mogę dostosowywać ustawienia i ustawiać ogniskową i ostrość z tyłu aparatu, po prostu dotykając ekranu LCD. Moim zdaniem aparat jest bardziej intuicyjny podczas szybkiego fotografowania i jeszcze lepszy podczas filmowania, ponieważ mogę regulować ostrość podczas nagrywania, co jest bardzo przydatne. Ponadto w trybie Live View można ustawiać ostrość do wartości -4 EV, co sprawdza się doskonale w słabym oświetleniu.

– Ponadto z tyłu aparatu znajduje się nowy przycisk, który pozwala zmieniać punkty ostrości podczas spoglądania przez wizjer. Wszystkie te usprawnienia stanowią logiczny rozwój w stosunku do modelu 5D Mark III. Poza tym aparat dobrze leży w dłoni. Jest lżejszy niż poprzedni model, co stwarza duża różnicę – zwłaszcza podczas wspinaczki w górę i w dół wulkanu.

A Vanuatu tribesperson jumps from a ledge

INTUICYJNA WSPÓŁPRACA

Zrozumienie aparatu i sposobu wykorzystywania jego potencjału to coś, do czego osiągnięcia dążą fotografowie. Jednak uczestnicy programu Explorer firmy Canon to bardzo szczególna grupa osób. Ich współpraca z inżynierami firmy Canon sprawia, że zdolność do natychmiastowego opanowania obsługi modelu rozwojowego i pełnego wykorzystania jego możliwości jest bardzo cenna. Podobnie jest w przypadku Ulli. – Miałam go przez jeden dzień, zanim musiałam wyruszyć do Vanuatu, a gdy tylko wylądowałam, korzystałam z niego wewnątrz czynnego wulkanu. Przejście z modelu EOS 5D Mark III na model 5D Mark IV było dla mnie bardzo łatwe, ponieważ ma taki sam korpus i prawie identyczne elementy sterujące, dlatego jest bardzo intuicyjny dla użytkowników aparatów serii EOS 5D.

Ulla pochwaliła dużą szczelność aparatu, która bardzo szybko została poddana próbie wśród pyłów i popiołów wulkanicznych, a także na deszczu i przy dużej wilgotności powietrza. Specjalne uszczelki zabezpieczające pokrywę karty, a także gumowe zakładki chroniące gniazda HDMI, USB, słuchawek i mikrofonu aparatu – udoskonalone w stosunku do poprzednich lustrzanek cyfrowych serii 5D – sprawiają, że seria 5D nadal będzie wybierana przez fotoreporterów. – Ochrona przed pyłem i wilgocią jest niewiarygodna – wspomina. – Jeśli radzi sobie w wulkanie w Vanuatu, wytrzyma praktycznie wszystko.

– Przez całe życie korzystam z wszystkich urządzeń z tej serii. Uważam, że to doskonały system. Jakość jest zadziwiająca, a mała waga sprawia, że to doskonały, uniwersalny aparat do fotografii podróżniczej. Nie chciałam go oddawać.

POZNAWANIE TAJNIKÓW FILMOWANIA W ROZDZIELCZOŚCI 4K

Choć jest głównie fotografem, Ulla – jak wielu kolegów po fachu – rozważa rozszerzenie swojego zakresu umiejętności o filmowanie. Fakt, że aparat EOS 5D Mark IV nagrywa filmy 4K, sprawia, że powody do nauki filmowania są jeszcze bardziej przekonujące.

– Aparat, który pozwala rejestrować filmy 4K i robić bardzo szczegółowe zdjęcia, to niesamowite rozwiązanie dla fotografa. Podoba mi się dodatkowe gniazdo na kartę pamięci, które umożliwia dłuższą pracę. Filmowanie lawy w jakości 4K było naprawdę przyjemne. Odpowiada mi to, że obraz 4K stanowi wycinek matrycy, ponieważ nie muszę używać długich obiektywów do filmowania.

– Nie mogę się doczekać okazji do wykorzystania tej opcji podczas pracy. Filmowanie z użyciem bardzo wyraźnego i szczegółowego ekranu Live View jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć przycisk.

Wykonany z długim czasem naświetlania obraz erupcji lawy pokazuje wielkość i widowiskowość czynnego wulkanu.

DBAŁOŚĆ O OBRAZ

Nowością w aparacie EOS 5D Mark IV jest pakiet zaawansowanych technologii obróbki obrazu zaczerpniętych z aparatu EOS-1D X Mark II, który został opracowany, aby zapewnić najlepsze rezultaty po naciśnięciu spustu migawki. Ponadto oprócz funkcji cyfrowego optymalizatora obiektywu, znanej z doskonałego oprogramowania Digital Photo Professional firmy Canon, mamy styl obrazu podkreślający drobne szczegóły, który wcześniej zastosowano w lustrzankach cyfrowych o wysokiej rozdzielczości EOS 5DS i 5DS R, a także funkcje korygowania jasności brzegów, dystorsji i aberracji chromatycznej oraz ustawienia automatycznego balansu bieli. Jest też coś naprawdę wyjątkowego: Dual Pixel RAW.

– Zapoznałam się ze wszystkimi informacjami o Dual Pixel RAW – wspomina Ulla. – To bardzo interesująca technologia. – Gdy miałam mało czasu na wykonanie portretu lub ogniskowa zmieniała się przez cały czas, był to bardzo przydatny dodatek. Przykładem może być fotografowanie tubylców skaczących na pnączach. Co ciekawe, ta czynność była pierwowzorem skoków na bungee. Ta technologia pozwala uchwycić ulotny moment. Aparat rejestruje ujęcie przy użyciu dwóch diod półprzewodnikowych, tworząc dwie warstwy obrazu. To bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ umożliwia (w razie potrzeby) korygowanie punktu maksymalnej ostrości podczas edycji komputerowej. Oznacza to, że można precyzyjnie wyregulować ostrość na etapie postprodukcji.

"Ten aparat zniesie wszystko, i to bez utraty wydajności."

– Korzystałam także z funkcji GPS, która umożliwiła rejestrowanie danych o mojej lokalizacji na wyspach. Nie zużywa dużo energii akumulatora, ale jest naprawdę przydatnym uzupełnieniem aparatu 5D Mark IV podczas wypraw. W aparacie nie ma ani jednej rzeczy, której nigdy nie użyję. Mogę zapisywać opisy bezpośrednio w plikach obrazu dzięki metadanym IPTC i udostępniać obrazy w tablecie lub smartfonie przez sieć Wi-Fi. Opcje łączności są po prostu fantastyczne.

– Gdy ktoś mnie pyta, dlaczego warto zmienić aparat, moja odpowiedź jest prosta: ten aparat zniesie wszystko, i to bez utraty wydajności.

Wyspy tworzące Vanuatu są pełne tradycyjnych festiwali i rytualnych ceremonii.

Ambasadorzy i opowieści

Canon Ambassador Lorenzio Agius uses EOS 5D Mark IV

Inspiracje

Zobacz, jak aparat EOS 5D Mark IV spisuje się w rękach profesjonalnych fotografów.

Dowiedz się więcej