Wydrukować własne cztery kąty, czyli o trendach w aranżacji wnętrz w podcaście Canon

Warszawa, 28 marca 2022 r. – Dlaczego drukowane aranżacje wnętrz zachwycają coraz większą liczbę klientów? Powodów jest wiele – od zadziwiającej trwałości współczesnych materiałów po nieskończone możliwości wyrażenia własnej wyobraźni. Fototapety ozdabiają dziś nasze mieszkania, wnętrza kawiarni, biur, szkół czy szpitali. I właśnie tematowi wykorzystania druku w aranżacji wnętrz, poświęcony jest najnowszy odcinek podcastu Canon Polska z serii „Rozmowy o druku”. W audycji nie zabrakło zarówno analizy obecnych trendów rynkowych, jak i praktycznych porad dla wszystkich, którzy drukiem chcieliby ozdobić swoje mieszkanie.

Za mikrofonem w roli prowadzącej zasiadła Barbara Sowa, blogerka i aranżatorka wnętrz. Towarzyszyły jej dwie ekspertki od praktycznego wykorzystania fototapet i obrazów drukowanych: Marta Naranowicz, dyrektor operacyjna w produkującej dekoracje ścienne firmie Caro Group oraz Magdalena Rzepka, damska złota rączka znana w internecie jako Pani Tapetka.  Z swoją wiedzę technologiczną podzielił się Rafał Osiekowicz, ekspert od urządzeń do druku wielkoformatowego w Canon Polska.


Spora szansa dla biznesu


Jak zauważali uczestnicy programu, druk w aranżacji wnętrz ma dziś niezwykle ogromny potencjał, który umiejętnie wykorzystywany jest przez dekoratorów i samą branżę drukarską. Potwierdzają to globalne dane rynkowe. Według agencji badawczej Reports and Data wartość rynku cyfrowego druku tapet ma wzrosnąć w najbliższych latach niemal pięciokrotnie – do 14,44 mld USD w 2027 roku. Znakomitej koniunkturze sprzyjają coraz lepsze technologie produkcji oraz aktualne trendy w branży home decor.


Wie o tym Marta Naranowicz, która w swojej codziennej pracy dostrzega wyraźną zmianę podejścia klientów: – Dawniej najbardziej popularne były widoki lasów, plaż, pejzaży, a dziś sięgamy po coraz odważniejsze formy – mówiła w „Rozmowach o druku” przedstawicielka Caro Group. Wtórowała jej Magdalena Rzepka: – Wiele osób chce mieć w swoim domu coś indywidualnego. Perełkę, której nie będzie mieć sąsiad – przekonywała Pani Tapetka. Według jej obserwacji dziś najczęściej wybierane przez konsumentów wzory dekoracji ściennych to tzw. „urban jungle”, czyli motywy roślinne i kwiatowe.


Rozmówcy wskazywali też na fakt dynamicznego wzrostu rynku tapet premium, czyli wyjątkowych projektów tworzonych przez artystów i realizowanych na specjalnych podłożach. – Obserwujemy na nie duży popyt. Klienci chcą ekskluzywnych tapet, szczególnie kiedy wyposażają przestrzenie biznesowe, takie jak biura, hotele czy restauracje – przekonywała Marta Naranowicz.


Technologie gwarantujące wytrzymałość


Aby jednak zaspokoić potrzeby konsumentów, niezbędne są nowoczesne technologie, które umożliwiają szybki wydruk wysokojakościowych tapet. O ich tajnikach podczas „Rozmów o druku” opowiedział Rafał Osiekowicz z Canon Polska. Jak udowadniał przedstawiciel producenta, nowoczesne atramenty UV pozwalają dziś drukować w niskiej temperaturze, co zapobiega rozszerzaniu się podłoża i gwarantuje utrzymanie stabilności kolorystycznej. Nie bez znaczenia jest także kwestia wytrzymałości.


A o tym, że drukowane obecnie tapety są naprawdę odporne na ścieranie i brudzenie, świadczy projekt Canon Polska przeprowadzony w Krakowie: przy pomocy druku eksperci producenta całkowicie odmienili wnętrze świetlicy środowiskowej „Wesołe Małolaty”. Do przestrzeni, w której na co dzień trwa nauka i zabawa, dostarczono tapety bez laminacji, bo Canon gwarantuje ich długoletnią odporność na zniszczenia.


Aspekt trwałości podkreślała też Magdalena Rzepka, wspominając niedawną realizację obklejenia ścian… pod prysznicem. Według popularnej Pani Tapetki nawet kontakt z wodą i ciągłe zmiany temperatury nie wpływają na trwałość tapetowej aranżacji łazienki.


Jednak nie mniej istotna od trwałości powinna być ekologia i bezpieczeństwo. – Przy wykorzystaniu dzisiejszych technologii żadne szkodliwe związki nie odparowują z atramentu – zapewniał Rafał Osiekowicz. I dodawał, że dzięki temu bez żadnego problemu można wytapetować nawet pokój dziecięcy. Co jeszcze kilka lat temu wcale nie było oczywiste.


Porady od praktyków


Podcast dotyczący aranżacji wnętrz nie mógłby skończyć się tylko na rozmowie o biznesie i technologiach. Dlatego eksperci odpowiedzieli także na najczęściej pojawiające się pytania od osób, które myślą o ozdobieniu drukiem własnej przestrzeni. – Jeśli chcę postawić na druk, jakimi wskazówkami powinnam się kierować? - pytała prowadząca.


Bardziej szczegółowe pytania, na jakie można znaleźć odpowiedzi słuchając „Rozmów o druku”, to między innymi:


  • Czy porywać się na położenie tapet własnym sumptem?
  • Ile kosztuje wyprodukowanie dobrej fototapety?
  • Na jakie wzory postawić?
  • Czy można wytapetować sypialnię własnym zdjęciem z wakacji?

Czwarty już odcinek „Rozmów o druku” od Canon Polska można wysłuchać na stronie: https://www.canon.pl/business/insights/articles/trendy-w-aranzacji-wnetrz/.


Dostęp do podcastu jest darmowy.