Bliżej i więcej dzięki nowym obiektywom Canon RF

Warszawa, 14 września 2021 r. – Canon Europe wprowadza dziś na rynek dwa nowe obiektywy RF, stworzone z myślą o nowym pokoleniu entuzjastów i twórców, którzy poszukują zestawu o wielkim potencjale i w niewygórowanej cenie. Te lekkie, kompaktowe obiektywy to RF 16mm F2.8 STM, będący pierwszym ultraszerokokątnym obiektywem stałoogniskowym w rodzinie Canon EOS R, oraz RF 100-400mm F5.6-8 IS USM – teleobiektyw zmiennoogniskowy, który pozwala zbliżyć się do fotografowanego obiektu. Wszechstronny RF 16mm F2.8 STM odpowiada na potrzeby wideoblogerów, będąc zarazem obiektywem idealnym do fotografowania krajobrazu, architektury oraz astrofotografii. Z kolei obiektyw RF 100-400mm F5.6-8 IS USM pomaga fotografom skrócić dystans do odległych obiektów, co czyni go doskonałym wyborem do fotografowania sportu i przyrody.

Wraz z nowym aparatem EOS R3 Canon wprowadza na rynek wszechstronne obiektywy, których zastosowania sięgają od wideoblogów po astrofotografięWprowadzenie do systemu Canon EOS R dwóch prezentowanych obiektywów jest kolejnym krokiem na drodze do stworzenia możliwie jak najszerszej oferty produktów foto i wideo, zaspokajającej wszystkie potrzeby użytkowników.


Nowe ogniskowe dla aspirujących fotografów i twórców treści


Nowe obiektywy korzystają z dobrodziejstw systemu EOS R, takich jak mocowanie o dużej średnicy i bliskiej odległości od matrycy, pozwalające wytwarzać wysokiej jakości obiektywy o nowych ogniskowych i kompaktowych rozmiarach. Modele RF 16mm F2.8 STM i RF 100-400mm F5.6-8 IS USM oferują imponującą jakość optyczną w cenie dostępnej dla fotografów na wszystkich poziomach zaawansowania. RF 16mm F2.8 STM to obiektyw stałoogniskowy zaprojektowany z myślą o twórcach treści. To pełnoklatkowy, ultraszerokokątny obiektyw, który pozwoli przenieść tworzone treści na wyższy poziom jakości. RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, dzięki niesamowitemu zoomowi 400mm, oferuje fotoamatorom możliwość robienia zdjęć o jakości zbliżonej do profesjonalnej. Oba obiektywy wykorzystują zaawansowane technologie optycz­ne Canon, w tym powłokę Super Spectra, która redukuje efekty zjawy i flary, zapewniając wyraźne, szczegółowe obrazy. Modele te wykorzystują również pojedynczą soczewkę asferyczną, która pozwala uzyskać wysoką jakość obrazu i redukować zniekształcające go aberracje bez mnożenia elementów obiektywu i zwiększania jego wymiarów.


RF 16mm F2.8 STM daje szerszy obraz


Dzięki szerokiemu kątowi widzenia i dużemu otworowi przysłony RF 16mm F2.8 STM jest wszechstronnym obiektywem, który doskonale nadaje się do tworzenia wideoblogów, jak również wielu gatunków fotografii, takich jak zdjęcia grupowe, portrety środowiskowe, obiekty architektoniczne. RF 16 mm F2.8 STM, pierwszy ultraszerokokątny obiektyw stałoogniskowy w systemie EOS R, o ogniskowej 16 mm, która zapewnia bardzo szerokie pole widzenia oraz wrażenie dużej głębi obrazu. Dzięki dużemu otworowi przysłony f/2,8 obiektyw ten świetnie sprawdza się przy słabym świetle, np. w astrofotografii czy w fotografowaniu z krótkim czasem otwarcia migawki. W przypadku wideoblogerów cechy te pozwalają uzyskać wyższej jakości materiał przy słabym oświetleniu, jak również wyróżnić obiekt na tle, uzyskując ładny bokeh, nawet przy szerokim kącie. Ten lekki obiektyw stałoogniskowy jest fantastycznym narzędziem do tworzenia wideoblogów w podróży. RF 16mm F2.8 STM  w połączeniu z aparatem z serii EOS R umożliwia rejestrację obrazu w trybie przycinania do APS-C  i uzyskanie efektywnej  ogniskowej 25,6 mm. Dzięki silnikowi STM obiektyw RF 16mm F2.8 STM pozwala na płynne, niemal bezgłośne ustawianie ostrości podczas nagrywania wideo. Minimalna odleg­łość ostrzenia 0,13 m umożliwia fotografom i twórcom treści uzyskanie ostrych obrazów nawet podczas fotografowania lub filmowania z niewielkiej odległości.


RF 100-400mm F5.6-8 IS USM zbliża do akcji


Ten teleobiektyw z zoomem, zaprojektowany z myślą o początkujących fotografach sportu i przyrody, oferuje elastyczny zakres ogniskowych od 100 do 400 mm, doskonały do ​​fotogra­fowania odległych obiektów. Na przykład ustawiony na linii bocznej boiska obiektyw RF 100-400mm F5.6-8 IS USM zapewnia fotografowi taki sam niesamowity zasięg jak profesjonalne teleobiektywy, pozwalając w każdym momencie uchwycić akcję i emocje zawodników. Niezależnie od wydajności teleobiektywu w fotografowaniu z większej odległości, RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ma minimalną odległość ostrzenia 0,88 m1 i maksymalne powiększenie 0,41x2, dzięki czemu użytkownik jest w stanie uchwycić wszelkie szczegóły obiektu fotogra­fowanego z bliska. RF 100-400mm F5.6-8 IS USM dysponuje 5,5-stopniową optyczną stabilizacją obrazu w obiektywie, która wzrasta do 6 stopni przy skoordynowanym sterowaniu z aparatami wyposażonymi w stabilizację obrazu w korpusie (IBIS). Stworzony z myślą o szybkości i precyzji obiektyw RF 100-400mm F5.6-8 IS USM wyposażono w silnik ostrzenia Nano USM, zapewniający płynne i szybkie ustawianie ostrości, zaś dzięki pierścieniowi sterującemu na obiektywie użytkownik ma lepszą kontrolę nad trybami Av, Tv, ekspozycją i ISO. Jasny wizjer oraz zwiększony zakres ISO aparatów EOS R wraz z technologią Dual Pixel CMOS AF pozwalają cieszyć się wygodą fotografowania obiektywem przełamującym schematy pod względem wymiarów, wagi i zakresu ogniskowych.


Kompaktowy i uniwersalny


Dzięki prezentowanym obiektywom entuzjaści fotografowania i filmowania mogą stworzyć lekki zestaw, który otworzy im wiele możliwości. Nowe obiektywy RF 100-400mm F5.6-8 IS USM i RF 16mm F2.8 STM oferują wszechstronny zakres ogniskowych, dostosowany do szerokiej gamy gatunków fotografii. RF 16mm F2.8 STM to niezwykle lekki obiektyw (165 g), idealny dla wideo­blogerów chcących nagrywać filmy w podróży lub fotografów krajobrazu potrzebujących poręcznego, wydajnego obiektywu szerokokątnego. Ważący zaledwie 635 gramów obiektyw RF 100-400mm F5.6-8 IS USM dysponuje wyjątkowo długą ogniskową jak na swoją masę. Jest nieocenionym narzędziem w rękach każdego miłośnika przyrody. Jego niewielka waga pozwala bez zmęczenia nosić go nawet podczas długich bezkrwawych łowów.


Więcej informacji o obu obiektywach znajduje się na stronach:


Na rynek wchodzi dziś również EOS R3 – aparat niezbędny dla profesjonalnych fotografów sportu i reporterów newsowych. Więcej informacji na jego temat opublikowano na stronie https://www.canon.pl/cameras/eos-r3/


Kluczowe cechy RF 16mm F2.8 STM:


 • Ultraszerokokątny obiektyw stałoogniskowy 16mm
 • Szeroka, jasna przysłona F2,8
 • Aksamitny, cichy silnik autofokusu STM
 • Waga 165g
 • Minimalna odległość ostrzenia 0,13m
 • Maksymalne przybliżenie 0,26x

Kluczowe cechy RF 100-400mm F5.6-8 IS USM:


 • Uniwersalny zakres ogniskowych 100-400
 • Waga: 635 g (mniej niż inne obiektywy o podobnych parametrach)
 • Minimalna odległość ostrzenia 0,88m przy ogniskowej 200 mm
 • Silnik Nano USM gwarantuje szybkie ostrzenie
 • 5,5-stopniowa stabilizacja optyczna / kompatybilna ze stabilizacją w korpusie (IBIS)