Canon XF705 – najnowsza kamera 4K UHD HDR z obsługą HEVC i rozbudowanymi opcjami transmisji

Warszawa, 12 września 2018 r. – Canon zaprezentował dziś najnowszy model z serii profesjonalnych kamer XF – XF705. Kamera obsługuje najnwoszy format XF-HEVC, dzięki czemu umożliwia zapis obrazu 10-bitowego w formacie 4K UHD/50P 4:2:2 na karty SD w imponującej jakości i z zachowaniem najdrobniejszych detali. Canon XF705 została wyposażona w 1-calową matrycę CMOS i procesor obrazu DIGIC DV6. Rozbudowane funkcje HDR i interfejs 12G-SDI oraz transmisja IP sprawiają zaś, że urządzenie znacząco usprawnia realizacje w jakości UHD HDR.

Canon XF705

Elastyczna praca – więcej możliwości

Kamera obsługuje nowoopracowany format XF-HEVC, który zakłada kompresję HEVC w połączeniu ze standardem MXF (Material eXchange Format). HEVC oferuje około dwukrotnie wyższą wydajność kompresji niż standard H.264/AVC. To sprawia, że XF705 obsługuje materiał w jakości 4K UHD i pozwala rejestrować najwyższej jakości obraz 10-bitowy 4K UHD 50P 4:2:2 bezpośrednio na karty pamięci SD.

XF705 rejestruje obraz HDR wewnętrznie, wykorzystując do tego sygnał PQ (Perceptual Quantisation) i HLG (Hybrid Log-Gamma). Kamera posiada również rozbudowane funkcje wsparcia HDR, które ułatwiają użytkownikowi np. kontrolę ekspozycji. Canon XF705 pozwala także symultanicznie transmitować sygnał SDR i nagrywać HDR wewnętrznie na kartę SD, ułatwiając jednoczesną produkcję HDR/SDR. Zaawansowany interfejs 12G-SDI, który wysyła wysokiej jakości nieskompresowany sygnał UHD 50P za pośrednictwem jednego kabla SDI, umożliwia transmisję sieciową obrazu 4K UHD HDR wykorzystując format HEVC. To oznacza, że kamera znacząco usprawnia pracę i doskonale sprawdzi się podczas transmisji live i produkcji wideo w najwyższej jakości.

Sprawdzona technologia

Wyposażona w dużą, 1-calową matrycę CMOS z doskonale znanym systemem CMOS AF Dual Pixel AF, kamera Canon XF705 zapewnia precyzyjny i szybki autofokus z kontrolą ostrości, funkcją detekcji twarzy i śledzeniem obiektów. Dodatkowo Dual Pixel Focus Guide – w postaci graficznego przewodnika – umożliwia precyzyjne ustawienie ostrości podczas jej manualnej regulacji.

Ogromne doświadczenie Canon w projektowaniu optyki skutkuje także bezkompromisowym systemem optycznym, zastosowanym w nowej kamerze. Obiektyw 4K serii L z 15-krotnym zoomem optycznym i maksymalną przysłoną f/2.8, a także szeroki kąt 25.5 mm i efektywna stabilizacja obrazu (IS) doskonale sprawdzają się podczas rejestracji obrazu 4K HDR. Obiektyw posiada także trzy niezależne pierścienie kontrolne o ograniczonym zakresie, co dodatkowo podnosi poziom manualnej kontroli wymaganej przez profesjonalnych filmowców i reporterów.


XF705 – cechy kluczowe:

  • Obsługa obrazu UHD/50P 4:2:2 10-bit ze wsparciem XF-HEVC
  • Rozbudowane funkcje HDR
  • Transmisja 12G-SDI i IP
  • Technologia Dual Pixel CMOS AF
  • Szerokokątny obiektyw serii L z 15-krotnym zoomem optycznym

Wsparcie dla format XF-HEVC1 potwierdzili następujący Partnerzy Canon (kolejność alfabetyczna):

Adobe Systems Incorporated

ASSIMILATE

Autodesk, Inc.

Avid Technology, Inc.2

Blackmagic Design

Colorfront

FilmLight Ltd.

Final Cut Pro X3

Grass Valley

IN2CORE

Pomfort GmbH

Snell Advanced Media Ltd.

SGO1 Stan na 13 września 2018 r. Rozpoczęcie wsparcie XF-HEVC przez oprogramowanie firm Partnerskich jest uzależnione od producentów.

2 Firma Avid i jej logo są zarejestrowanymi znakami handlowhymi Avid Technology, Inc. w USA i innych krajach

3 Final Cut Pro jest własnością Apple Inc.

Dalsze informacje