Światło – to naprawdę proste!

ZAPANUJ NAD ŚWIATŁEM

Świetnie się bawisz, więc bierzesz telefon, aby uchwycić chwilę, jednak efekty są nieco rozczarowujące. Zdjęcia nie oddają dynamiki, energii i klimatu chwili. Wszyscy to znamy.

Zrozumienie i kontrolowanie ustawień dotyczących światła w aparacie Canon zmieni wygląd Twoich zdjęcia i filmów. Pozwoli też uchwycić wyjątkowe chwile w ich całej krasie. Należy pamiętać o trzech najważniejszych rzeczach: czułości ISO, czasie naświetlania i przysłonie. To wszystko!

1.
Parametr ISO oznacza czułość aparatu na światło – wyższe wartości ISO są idealne w warunkach słabego oświetlenia. Wysoka czułość ISO zwiększa też ziarnistość obrazów, nadając im fakturowany styl retro. Niższe wartości ISO są idealne w słoneczne dni i w jasnych pomieszczeniach. Ponadto niskie wartości ISO pozwalają wydobyć bogactwo kolorów.

2.
Czas naświetlania określa czas otwarcia migawki aparatu oraz ilość światła, jaka dociera do matrycy. Krótsze czasy naświetlania pozwalają zmniejszyć ilość światła, a dłuższe czasy przekładają się na większą ilość światła. Pozwala to kompensować poziom oświetlenia w każdej sytuacji.

3.
Przysłona określa rozmiar otworu, który przepuszcza światło. Jest ona określana również jako liczba f. Mniejszy otwór przysłony, np. f/2,8, przepuszcza większą ilość światła, a większy otwór przysłony, np. f/8, zmniejsza ilość światła. Zapewnia to kreatywną kontrolę nawet w zmiennych warunkach, takich jak pochmurne dni.


To już wszystko, co musisz wiedzieć. Oczywiście przyjemnym sposobem nauki jest rozpoczęcie fotografowania. Jest to również najlepsze podejście, jeśli chcemy szybko zrozumieć, w jaki sposób te trzy czynniki (czułość ISO, czas naświetlania i przysłona) umożliwiają uzyskanie najlepszych rezultatów w każdej sytuacji.

POWODZENIA!