A man, shot from the shoulders down, stands by a lake holding a Canon PowerShot G5 X Mark II in his hand.

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

Niewielki rozmiar i doskonała konstrukcja: dowiedz się, dlaczego aparat Canon PowerShot G5 X Mark II jest doskonałym towarzyszem podróży

James North zajmuje się fotografowaniem dynamicznym wydarzeń i fotografią lifestyle'ową. Podróżuje po świecie i robi pełne energii zdjęcia podróżnicze. Z przyjemnością wybrał się w Alpy austriackie, aby sfotografować tamtejsze zielone pastwiska, krystaliczne jeziora i pokryte śniegiem wierzchołki gór.
Nie chciał brać ciężkiego bagażu, dlatego zamienił swoją standardową lustrzankę – Canon EOS 5D Mark IV – na nowy aparat kompaktowy Canon PowerShot G5 X Mark II. Austria okazała się być idealnym miejscem na przetestowanie możliwości tego modelu. „Była atrakcyjna, przepełniona zielenią” – twierdzi James. „Słońce świeciło naprawdę mocno, ale nadal można było zauważyć śnieg leżący w wyżej położonych miejscach. Krajobraz przepełniała przepiękna paleta kolorów oraz interesujące tony i struktury. Na każdym kroku było coś, co warto było uchwycić”.
James mieszka w Londynie. Współpracuje m.in. z marką odzieży skateboardowej Vans i współprowadzi magazyn The Reason Snowboard Magazine. Solidnie przetestował aparat Canon PowerShot G5 X Mark II, eksperymentując z różnymi ustawieniami. Dzięki szerokokątnemu obiektywowi z 5-krotnym zoomem, wysuwanemu wizjerowi elektronicznemu (EVF) i matrycy CMOS o rozdzielczości 20,1 megapiksela i wielkości 1,0 cala omawiany model jest bardziej zaawansowany technicznie niż standardowe aparaty z niewymiennym obiektywem. Poniżej James dzieli się swoimi wskazówkami dotyczącymi tego, jak najlepiej wykorzystać możliwości tego aparatu.

1. Włącz tryb makro, by zrobić wyraźne zdjęcia z małej odległości

Odkrywaj intrygujące szczegóły i struktury rzeczy napotykanych w podróży, nawet jeśli przy okazji ubrudzisz to i owo. Tryb makro, którego celem jest pokazywanie obiektów w zbliżeniu, idealnie nadaje się do fotografowania kwiatów i owadów, a wysuwany wizjer EVF aparatu Canon PowerShot G5 X Mark II ułatwia ustawienia ostrości. James uzyskał najlepsze rezultaty, trzymając aparat ok. 20 cm od fotografowanego obiektu. Udało mu się zrobić wyraźne, szczegółowe zdjęcia kłódek na moście w Innsbrucku oraz kolorowej koniczyny na polu.
„Można uwieczniać detale bardzo małych przedmiotów. Większość obiektywów nie poradziłaby sobie z tym zadaniem” – twierdzi James. „Obiektywy makro do lustrzanek cyfrowych kosztują nawet kilka tysięcy euro, dlatego funkcja makro w aparacie kompaktowym to coś niesamowitego”.

2. Korzystaj z trybu panoramicznego na dużych, otwartych przestrzeniach

Niezależnie od tego, czy patrzysz na połacie zielonych obszarów wiejskich, nierówny krajobraz nadmorski czy świetliste miasta, tryb panoramiczny aparatu Canon PowerShot G5 X Mark II to idealne rozwiązanie do robienia malowniczych zdjęć dzikiej przyrody i zachwycających scenerii, które spotkasz na swojej drodze. Aparat automatycznie łączy obrazy podczas przesuwania aparatu – z zachowaniem wyostrzenia. James skorzystał z tej funkcji, by uchwycić sięgające chmur szczyty w Austrii, a wyniki własnej pracy ocenia jako „bezbłędne”.
Wysokiej jakości obiektyw z 5-krotnym zoomem zapewnia niesamowite rezultaty przy każdej ogniskowej, a według Jamesa najlepiej sprawdza się w przypadku ujęć szerokokątnych.

3. Korzystaj z trybu HDR, gdy masz odpowiednie światło

Powiązane artykuły
A woman wearing a red strapless dress crouches down to take a picture with a Canon EOS R10.

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

Dziesięć porad dotyczących fotografii podróżniczej

Fotograf i blogerka Diana Millos dzieli się najlepszymi poradami dotyczącymi robienia niesamowitych zdjęć z podróży.

Two people skateboard down a city street at night, colourful lights from buildings reflecting in the wet road surface.

PODRÓŻE

Jak najlepiej wykorzystać możliwości swojego aparatu w mieście

11 porad i wskazówek, które pomogą Ci uchwycić ducha miejskiej dżungli.

canon-get-inspired-best-camera-travel-photography-related3-185x94

FOTOGRAFIA PLENEROWA

Jak Munro Moonwalker fotografuje górskie krajobrazy

Zobacz, jak Alan Rowan korzystając z Canon PowerShot SX740 HS tworzy perfekcyjne ujęcia natury – od kolorowych zdjęć makro po zamglone górskie szczyty.

James był pod wrażeniem trybu HDR, który wykonuje wielokrotną ekspozycję tej samej sceny, a następnie łączy najlepsze elementy – detale w ciemnych i jasnych partiach – bez zbytniego prześwietlenia lub zaciemnienia obrazu.
James uzyskał najlepsze rezultaty w trybie HDR, gdy ujęcie obejmowało bardzo jasne i bardzo ciemne elementy. „Tryb HDR sprawia, że aparat może zarejestrować prawidłową ekspozycję, tworząc złożony obraz w ramach jednego ujęcia” – wyjaśnia.

4. Odchylaj ekran i pracuj pod różnym kątem

Aparat Canon PowerShot G5 X Mark II jest wyposażony w ekran LCD, który można odchylić o 180 stopni. Dzięki temu świetnie nadaje się do zdjęć wykonywanych pod małym kątem oraz do autoportretów. „Ekran, który można w ten sposób odchylić, jest dużą zaletą” – mówi James. „Umożliwia kreatywną pracę pod różnym kątem i zapewnia podgląd ujęcia niezależnie od stopnia odchylenia”. James korzystał z odchylanego ekranu LCD i przełączał się na wysuwany wizjer OLED EVF, gdy chciał skupić się na kreatywnych aspektach zdjęcia.
Ekran dotykowy aparatu Canon PowerShot G5 X Mark II umożliwia szybką i intuicyjną zmianę ustawień przysłony, czasu naświetlania i czułości ISO. „Gdy próbujesz zrobić zdjęcie interesującej kompozycji lub słynnego zabytku pod nietypowym kątem i trzymasz aparat w dość niewygodnej pozycji, łatwiej jest korzystać z ekranu LCD, niż obracać pokrętłami” – tłumaczy James.

5. Nagrywaj filmy 4K, by mieć większe możliwości w postprodukcji

Rozdzielczość filmów 4K (3840 × 2160 pikseli) jest czterokrotnie większa niż w przypadku nagrań Full HD 1080p. Dzięki rozdzielczości 4K można rejestrować zapierające dech w piersiach detale skuteczniej niż w przypadku jakości Full HD. Wykorzystywana jest cała powierzchnia matrycy, więc film o szybującym sokole lub przyjacielu nurkującym w krystalicznie czystym jeziorze zrobi duże wrażenie. Dzięki jakości 4K zapewnia możesz dowolnie powiększać obraz, przesuwać kadr i kadrować nagrania nawet o 200% – nadal będziesz mieć materiał w jakości Full HD.
James nagrał aparatem Canon PowerShot G5 X Mark II kilka ujęć przedstawiających skateboardzistów, aby sprawdzić jakość materiału. „Parametry filmowe przerosły moje oczekiwania” – mówi. „Siedziałem z tyłu samochodu i filmowałem mojego asystenta na ulicy, a funkcja wyostrzania skutecznie podążała za obiektem. Byłem pod wrażeniem nagrań odtwarzanych poza aparatem. Materiał cechował się bardzo dobrą rozpiętością tonalną”.

6. Nie bój się eksperymentować.

Sprzęt to element kluczowy, ale do atrakcyjnego fotografowania zwiedzanych miejsc potrzebne są też umiejętności i kreatywność. „Do fotografii zdecydowanie trzeba mieć oko, a aparat to tylko narzędzie” – mówi James. „Do każdego aparatu trzeba podchodzić w ten sam sposób, niezależnie od tego, czy robi się zdjęcia telefonem czy cyfrową lustrzanką. Trzeba tylko dostosować sposób pracy do możliwości urządzenia”.
Jaka jest więc ostateczna opinia James na temat aparatu Canon PowerShot G5 X Mark II? „Od kompaktowego aparatu nie sposób chcieć więcej” – mówi. „To bardzo dobre rozwiązanie dla entuzjastów fotografii i każdej osoby, która chce rozwijać swoje umiejętności fotograficzne i korzystać z funkcji umożliwiających kreatywną pracę”.


Autor: Loren Cotter

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik