Cherry blossom at spring

CZYSZCZENIE PRODUKTÓW

Czas na wiosenne porządki

Jeremy Singer
Jeremy Singer

PR, Canon Europe


Mamy wiosnę. Słońce mocniej świeci. Rozkwitają kwiaty wiśni. Chętniej spędzamy trochę więcej czasu na spacerze. Powietrze jest przepełnione zapachami pyłków, zimowe kurtki lądują w szafach, a w nas kiełkuje potrzeba przeprowadzenia wiosennych porządków.

Mało który rytuał wiosenny daje tyle satysfakcji, co solidne czyszczenie i porządkowanie domu i cennych przedmiotów. Jednak prawdziwa radość pojawi się dopiero po zakończeniu tych prac. Sprzęt fotograficzny i filmowy, podobnie jak każdy dom, może wymagać czyszczenia. Dotyczy to także drukarek.

Na zarazki, kurz, śmieci i efekty zużycia nie ma do końca skutecznej metody. Każdy sprzęt jest na nie narażony – niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, entuzjastą fotografii, profesjonalnym fotografem czy filmowcem i jak bardzo dbasz o sprzęt. Aby ułatwić Ci dbanie o maksymalną wydajność sprzętu do przetwarzania obrazu, chcielibyśmy przedstawić kilka przydatnych wskazówek dotyczących dezynfekcji i czyszczenia urządzeń firmy Canon.

Man cleaning camera

Wskazówki dotyczące czyszczenia i dezynfekcji aparatu, obiektywów i sprzętu wideo firmy Canon

 • Podczas czyszczenia lub dezynfekcji powierzchni należy nosić rękawice jednorazowe.
 • Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć urządzenie, wyjąć akumulator i odłączyć źródło zasilania.
 • Aby ułatwić sobie proces dezynfekcji i czyszczenia produktów firmy Canon, należy zwilżyć miękką, czystą ściereczkę w alkoholu etylowym lub izopropylowym o stężeniu od 70% do 80%. Zaleca się używanie niestrzępiących się ściereczek lub ściereczek z mikrofibry.
 • Rozcieńczonego alkoholu etylowego lub izopropylowego nie należy używać do czyszczenia matryc i powlekanych powierzchni soczewek.
 • Należy uważać, aby do wnętrza urządzenia lub do szczelin wokół panelu sterowania lub przycisków nie przedostała się wilgoć.
 • Nie należy rozpylać silnych środków czyszczących bezpośrednio na urządzenie. Zamiast tego należy rozpylić środek czyszczący na niestrzępiącą się ściereczkę lub ściereczkę z mikrofibry, a następnie wytrzeć powierzchnie zewnętrzne.
 • Należy unikać stosowania środków czyszczących na bazie amoniaku do soczewek lub filtrów. Amoniak może powodować zamglenie w przypadku akrylu, styrenu i niektórych powłok.
 • Przeniknięcie środka dezynfekującego do produktu może spowodować poważne uszkodzenia lub awarię wskutek korozji.
 • Podczas czyszczenia ekranu dotykowego lub panelu sterowania należy ostrożnie wycierać powierzchnię od góry do dołu w jednym kierunku.
 • Przed włączeniem urządzenia po czyszczeniu należy upewnić się, że twarde powierzchnie wyschły na powietrzu.
 • Po zakończeniu pracy należy wyrzucić rękawice i umyć ręce.


W kontekście dezynfekcji sprzętu zalecamy używanie alkoholu do czyszczenia korpusów aparatów, obiektywów i sprzętu wideo – zwłaszcza w przypadku często dotykanych miejscach, takich jak uchwyty, pokrętła, przyciski i ekrany dotykowe. Ponadto nie należy używać etanolu do czyszczenia matryc ani powierzchni soczewek z powłokami. Zgodnie z tym, co podano w instrukcjach obsługi firmy Canon, do czyszczenia aparatów i obiektywów nie należy używać środków czyszczących zawierających rozpuszczalniki organiczne, takie jak rozcieńczalniki do farb czy benzyna, ponieważ mogą one spowodować pożar lub uszczerbek na zdrowiu.

W tej poradzie opisano standardową dezynfekcję jako sposób na zapobieganie ewentualnym infekcjom, ale nie jest ona zalecana jako zwykła metoda czyszczenia w celu konserwacji produktu. Należy pamiętać, że alkohol do sterylizacji zawiera zwykle etanol lub izopropyl. Innym rozwiązaniem jest stosowanie domowych chusteczek przeciwbakteryjnych zawierających co najmniej 60% alkoholu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku mycia rąk lub stosowania środków dezynfekujących do rąk, czyszczenia kamer, drukarek lub sprzętu wideo powinno odbywać się regularnie, jednak należy zachować ostrożność podczas procesu czyszczenia.


Wskazówki dotyczące czyszczenia i dezynfekcji drukarek i skanerów Canon

 • Aby zdezynfekować drukarkę lub skaner firmy Canon, należy wyczyścić wszystkie części, które dotykamy dłoni, takie jak zewnętrzne panele sterowania i przyciski, ekran dotykowy, pokrywa skanera i płyta szklana.
 • Przed przystąpieniem do czyszczenia należy wyłączyć urządzenie i odłączyć je od źródła zasilania (lub wyjąć akumulator w przypadku drukarek przenośnych). Przed ponownym włączeniem urządzenia należy poczekaj, aż powierzchnie wyschną.
 • Do dezynfekcji i czyszczenia drukarki lub skanera należy używać zwilżonej ściereczki lub miękkiej ściereczki nasączonej alkoholem etylowym lub izopropylowym o stężeniu od 70% do 80%.
 • Nie należy rozpylać środka czyszczącego bezpośrednio na produkt. Zamiast tego należy rozpylić środek czyszczący na niestrzępiącą się ściereczkę lub ściereczkę z mikrofibry, a następnie wytrzeć powierzchnie zewnętrzne.
 • W przypadku powierzchni płyty szklanej należy używać wyłącznie środka do czyszczenia szyb i wycierać ją niestrzępiącą się ściereczką.
 • Do czyszczenia drukarek i skanerów firmy Canon nie należy używać środków czyszczących zawierających silne rozpuszczalniki, takie jak rozcieńczalniki do farb czy benzen.


Więcej informacji na temat usługi sprawdzania i czyszczenia firmy Canon można znaleźć pod adresem: www.canon.pl/pro/services.


Wyłączenie odpowiedzialności:

W przypadku niektórych rodzajów alkoholu lub metod wycierania zewnętrzna część drukarki może ulec odbarwieniu lub utracić kolor, jednak nie będzie to miało wpływu na działanie urządzenia.
Podane wytyczne dotyczące czyszczenia nie gwarantują skuteczności działania przeciwko koronawirusowi. Skuteczność środków czyszczących na bazie alkoholu należy sprawdzić u ich producentów.

Powiązane artykuły
A father and daughter making papercraft flowers.

DRUKOWANIE I TWORZENIE

Wiosenna zabawa w rękodzieło z Creative Park

Ożywiaj swój dom wiosenną radością dzięki pięciu szablonom w Creative Park

A water droplet on a flower stem, reflecting a flower head.

MAKROFOTOGRAFIA

Makrofotografia abstrakcyjna: fotografowanie załamania światła w wodzie

Postaw na kreatywne fotografowanie kwiatów i dowiedz się, jak robić zdjęcia makro z kroplami wody, w których odbijają się kwiaty.

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik