Océ Colorado w Pro-Komp
FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

Jak "fotograficznie" przygotować się do podróży podpowiada Adam Klimek

Bądź kreatywny, wchodź w każdą “dziurę”, rozglądaj się za dachami na które możesz bezpiecznie wejść, rozmawiaj z ludźmi. To brzmi świetnie, ale….  Dla mnie kluczem do powodzenia każdej podróży jest stare i wciąż nieśmiertelne hasło "Less is more”.

W fotografii podróżniczej, czyli takiej w której zazwyczaj wszystko musisz samemu nosić, najważniejsza jest waga sprzętu i jego ilość. Jeśli zabierzesz za dużo sprzętu to pamiętaj, że to wszystko będziesz musiał dźwigać na własnych plecach albo co grosza na własnym ramieniu. Nie wspomnę o ograniczeniach logistycznych. Skutek będzie taki, że zamiast przejść lub przejechać na rowerze kolejny kilometr albo wejść na wzniesienie, z którego będziesz miał oszałamiający widok, najzwyczajniej nie będziesz miał na to siły. A jeśli nawet Ci się uda, to zostanie to okupione takim wysiłkiem, że przestanie być przyjemne, co w fotografii i podróżowaniu jest przecież najważniejsze. I pamiętaj, że jeśli nie podróżujesz sam, to twój partner podróży również ma plecak lub torbę, do którego na pewno zmieści się jeden obiektyw, statyw lub zapasowe baterie :)

Zdjęcie poniżej: Zachód słońca
Parametry zdjęcia: Aparat Canon 5dmkIV; Obiektyw 24-105mm IS II USM/f4L, ogniskowa 32mm, tryb M, iso 400, czas 1/250s, przysłona f/10

Piorun, Fot. Adam Klimek

Ekwipunek Adama

Na moje wyprawy zawsze zabieram to co na liście poniżej. Jest tego sporo, ponieważ z moich wypraw zobligowany jestem przywieźć materiał dla celów komercyjnych dla firm, z którymi współpracuję, oraz dla magazynów. Więc nie mogę pozwolić sobie na brak backup'u i staram się mieć zestaw, który pozwoli mi zrealizować maksymalnie zróżnicowany materiał. Ale mam zasadę, że zawsze rozdzielam sprzęt pomiędzy kolegów, a zazwyczaj jedziemy w trójkę, więc każdy dostaje coś. A ja przy sobie zawsze mam aparat i max 2 obiektywy.

Jeśli jadę sam to zabieram:

Aparat Canon 5D Mark IV, lub 5Ds
24-105mm/f4L IS II USM lub 24-70mm/f2.8L
8-15mm/f4L  - głównie do realizacji zdjęć sferycznych i zdjęć w mega ciasnych miejscach, takich jak np. wnętrze namiotu :)
Statyw karbonowy Benro waga 700g oraz własnej roboty głowica do zdjęć sferycznych 120g 

Na swoje dłuższe wyprawy, gdzie zazwyczaj jedziemy w trójkę, zabieram zestaw:
Aparaty Canon 5D Mark IV, 5Ds
Obiektywy:
24-105mm/f4L IS II USM
16-35mm/f2.8L
8-15mm/f4L
70-200mm / f4L
Statyw karbonowy Benro waga 700g oraz własnej roboty głowica do zdjęć sferycznych 120g
Dron mavic pro, 1 bateria na 1 lot / nie więcej niż 6 baterii. 

Ważne jest aby karty pamięci były niezawodne to cecha najważniejsza w podróży. Ja osobiście używam kart pamięci SanDisk z serii Extreme Pro które są zdecydowanie jednymi z najbardziej odpornych kart na rynku.

W kwestii pakowania sprzętu to plecak Lowepro Photo Sport 200 AW II i dodatkowo torba trójkątna Lowepro Toploader Pro 75 AW II, oraz w zależności od potrzeb kilku Lens Case'ów.

Jeśli chodzi o baterie do aparatu i karty pamięci, to jeśli jadę w miejsce, gdzie nie będę miał możliwości naładowania baterii, to mam 1 baterię na dzień na aparat. Oraz tyle kart pamięci, abym nie musiał zgrywać zdjęć lub ich kasować w trakcie trwania wyprawy.

Zdjęcie poniżej: Piorun. Tutaj jest bardzo ciekawa historia ponieważ o tym, że na tym zdjęciu zarejestrował się piorun, zorientowałem się dopiero po powrocie do Polski. A dokładnie mówiąc moja graficzka Agnieszka, która obrabia zdjęcia pogratulowała mi mega szczęścia i wtedy dowiedziałem się, że na zdjęciu jest pięknie zarejestrowana błyskawica.
Parametry zdjęcia: Aparat Canon 5DS; Obiektyw 16-35mm/f2.8L, ogniskowa 16mm, tryb M, iso 800, czas 1/50s, przysłona f/8

Wdrożenie Canon w firmie Avon

Co polecam każdemu początkującemu?

Bezlusterkowiec Canon M50 plus dowolne 2 obiektywy, w zależności od tego jaki chcesz realizować materiał. Ciesz się niską wagą i gabarytem oraz mega dobrą jakością i możliwościami tego sprzętu. A co najważniejsze - skup się na tym, żeby być otwartym na wszystko co się dzieje dookoła, a niepowtarzalne zdjęcia i twój własny unikatowy styl same cię znajdą.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu ze mną oraz na mojego instagrama @adam_klimek_fedbywild

Fotografia wykorzystana w nagłówku:
Zdjęcie zostało zrobione podczas ostatniej rowerowej wyprawy Adama do USA.
Miejsce: Utah, parametry zdjęcia: aparat Canon 5dmkIV; obiektyw 8-15mm/f4L, ogniskowa 15mm; Tryb M; ISO 160; czas 1/200s; przysłona f/13