Fotografia krajobrazowa

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Krajobrazy to jeden z najbardziej popularnych i dostępnych tematów fotograficznych. Fotografowanie o „właściwej” porze dnia ze względu na dostępne światło, stosowanie podstawowych zasad kompozycji i podejmowanie kroków gwarantujących wyraźne zdjęcia to czynniki, które mają duży wpływ na efekty pracy.

Pogoda

Bądź przygotowany na różne warunki pogodowe. Możesz długo czekać na najlepsze światło, więc w zimnym klimacie, warto mieć na sobie coś ciepłego i odpornego na warunki atmosferyczne – no i dobrą parę butów! W gorącym klimacie przydadzą się kremy chroniące przed słońcem. Z kolei po zachodzie słońca przyda się sweter lub kurtka. Niezbędna jest również zapasowa bateria, szczególnie jeśli często korzystasz z funkcji Live View. Osłona przeciwsłoneczna obiektywu chroni przedni element przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i deszczu.

Plecak zabezpiecza sprzęt podczas podróży do miejsca fotografowania, a ponadto jest wygodniejszy niż torba na ramię, gdy trzeba pokonać duże odległości.

Konfiguracja

Po znalezieniu idealnej lokalizacji warto użyć aparatu na statywie. Dzięki temu nie poruszy się on podczas ekspozycji, co zwiększy szanse na zrobienie wyraźnych zdjęć. Pozwoli to również określić optymalną kompozycję ujęcia. Wysuń najpierw grubsze odcinki nóg statywu. Cieńszych, niższych odcinków używaj jedynie w konieczności. Zamontuj aparat na głowicy statywu. Jeśli aparat ma poziomicę elektroniczną, włącz ją za pomocą przycisku „INFO”. Dostosuj kąt aparatu tak, aby linia zmieniła kolor z czerwonego na zielony (co sygnalizuje prawidłowe ułożenie urządzenia w poziomie).

Tryb fotografowania

Tryb Preselekcji przysłony (Av) to doskonałe rozwiązanie w przypadku fotografowania krajobrazów. Umożliwia ustawienie przysłony w celu kontrolowania głębi ostrości. Aparat automatycznie reguluje czas naświetlania. Zazwyczaj potrzebna jest duża głębia ostrości. Pozwala ona wyostrzyć cały krajobraz, od pierwszego planu po horyzont. Można to osiągnąć poprzez ustawienie małego otworu przysłony, na przykład f/16 lub f/22.

Jakość zdjęć

Praca z niską czułością ISO, na przykład 100 lub 200, zapewnia obraz o najlepszej jakości. Im wyższa jest wartość ISO, tym więcej szumów (ziarna) widać na zdjęciach.

Unieruchom aparat za pomocą statywu, ponieważ połączenie niskiej czułości ISO i małego otworu przysłony wymusi użycie dłuższego czasu naświetlania.

Zwolnienie migawki możesz wywołać drobne wibracje powodujące niewielkie rozmycie obrazu. Można temu zapobiec poprzez użycie samowyzwalacza aparatu. Umożliwia on zwalnianie migawki z małym opóźnieniem. Inną opcją jest zdalne zwalnianie migawki. Jeśli aparat obsługuje łączność Wi-Fi, migawkę można zwalniać zdalnie za pomocą urządzenia mobilnego z aplikacją Camera Connect.

Kompozycja

Reguła trójpodziału towarzyszy nam od stuleci. Na ekranie aparatu można wyświetlić przydatną siatkę, który ułatwia stosowanie tej reguły. Wystarczy przejść do menu aparatu w celu włączenia trybu Live View i wyświetlenia siatki (wybieramy opcję 3×3). Po włączeniu trybu Live View na ekranie aparatu będzie widoczna siatka.

Staraj się umieścić kluczowe elementy sceny wzdłuż linii siatki i w punktach ich przecięcia. Przesunięcie się o kilka kroków w bok lub zmiana kąta kamery może wiele zmienić.

Żywe kolory

Godzina po świcie i przed zachodem słońca jest często nazywana złotą godziną z powodu ciepłego światła, które nadaje ziemi piękny złoty kolor. Nisko zawieszone słońce wydobywa również wzory, kontury i faktury krajobrazu, więc staraj się robić zdjęcia w tym czasie, szczególnie w słoneczny dzień.

Wybierz w aparacie tryb Krajobrazy, jeśli chcesz uwydatnić na zdjęciach błękit i zieleń. Jeśli potrafisz posługiwać się trybem Preselekcja przysłony (Av) lub trybem Program (P), podobny efekt uzyskasz po ustawieniu stylu obrazów Krajobrazy.

Regulacja ostrości

Zasadniczo wyostrzony obszar za punktem regulacji ostrości jest mniej więcej dwa razy dłuższy niż wyostrzony obszar przed tym punktem. Aby uzyskać maksymalną głębię ostrości obrazu, należy ustawić ostrość w punkcie, którego odległość od obiektywu stanowi mniej więcej 1/3 długości całego ujęcia. Jeśli aparat ma ekran dotykowy, punkt ostrości można ustawić poprzez dotknięcie ekranu w trybie Live View. Można też używać przycisków nawigacyjnych w celu przesunięcia punktu AF w żądane miejsce. Następnie wystarczy nacisnąć spust migawki do połowy, aby ustawić ostrość.

(weryfikacja)

Zrób pierwsze zdjęcie i obejrzyj je na ekranie. Jeśli chcesz, aby obraz był jaśniejszy lub ciemniejszy, użyj korekty ekspozycji w aparacie, a następnie zrób kolejne zdjęcie. Jeśli fotografujesz w trybie poziomym, naciśnij przycisk Q i zmień „Ustawienie standardowe” na „Jaśniejsze” lub „Ciemniejsze”. Pamiętaj, aby po zakończeniu wrócić do „Ustawienia standardowego”.

Produkty powiązane

  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R8

    Przejdź na pełnoklatkowe rozwiązanie do fotografowania i filmowania, aby zrealizować kreatywne ambicje.
  • Obiektywy RF-S

    RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

    Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów serii EOS R z matrycą APS-C – idealny do codziennych zastosowań, np. do fotografii rodzinnej, lifestyle’owej, portretowej i wakacyjnej.
  • Obiektyw szerokokątny

    RF 16mm F2.8 STM

    Mały i niedrogi, ultraszerokokątny obiektyw 16 mm do pełnoklatkowych aparatów z serii EOS R, przeznaczony dla osób nagrywających vlogi i twórców treści.
  • OBIEKTYWY CANON

    RF 28mm F2.8 STM

    Smukły, lekki, płaski obiektyw do fotografii ulicznej i podróżniczej – z uniwersalną ogniskową 28 mm i maksymalną przesłoną f/2,8.
  • Ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy

    RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

    Niewielki i lekki obiektyw RF 15-30mm, doskonały do pracy w podróży – krajobrazy, architektura i nagrywanie vlogów.
  • Obiektywy RF

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Idealny obiektyw do codziennego użytku dla entuzjastów fotografii, którzy korzystają z pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Łatwy w użyciu, lekki, kompaktowy model RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pozwala przejść na wyższy poziom fotograficznego wtajemniczenia.

Powiązane artykuły

Najlepsze obiektywy do fotografii krajobrazu

Wszystkie informacje potrzebne do wybrania przystępnych cenowo obiektywów stało- i zmiennoogniskowych.

Jak fotografować krajobrazy z ręki

Dowiedz się, jak fotografować krajobrazy bez statywu.

Jak edytować zdjęcia krajobrazowe pod kątem drukowania

Techniki edycji, dzięki którym zdjęcia krajobrazowe staną się dziełami sztuki.

Wskazówki dotyczące fotografowania w ekstremalnych warunkach pogodowych

Oto nasze najważniejsze wskazówki i porady dotyczące fotografowania w ekstremalnych warunkach pogodowych – od ochrony sprzętu po dbanie o własne zdrowie.