Wykorzystanie możliwości zestawu obiektywów

Tip Getting The Best From A Kit Lens - kit-lens-wide

Obiektyw standardowy 18–55 mm to uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy do codziennego fotografowania. Umożliwia on fotografowanie wszystkiego, od krajobrazów po przybliżenia. Ogniskowa około 30 mm zapewni widok podobny do tego, co widzi ludzkie oko. Uzyskujemy w ten sposób naturalne odwzorowanie obrazu na zdjęciach, a oglądający mogą skupić się na fotografowanym obiekcie, ponieważ nie rozpraszają ich tutaj efekty wywoływane przez bardzo szerokokątne lub bardzo długie obiektywy.

Komponowanie zdjęcia

Tip Getting The Best From A Kit Lens - kit-lens-wide-02

Jeśli używasz najszerszego ustawienia obiektywu, znajdź coś interesującego, aby wykorzystać to jako szczegół pierwszego planu, w przeciwnym razie na zdjęciach może czegoś brakować. Zrób kilka kroków do przodu, aby obiekt na pierwszym planie wypełnił wystarczającą część obrazu. W przypadku portretów odejdź od obiektu i zwiększ ogniskową, aby uzyskać bardziej atrakcyjny rezultat. Aby wyodrębnić obiekt z tła, użyj maksymalnego otworu przysłony obiektywu.

Regulacja ostrości

EOS_6D_Mark_II_Sample_CINC_26_IMG_1908_P_A2

Aparat automatycznie ustawia ostrość na najbliższy obiekt w kadrze. Jeśli chcesz zmienić kompozycję, naciśnij spust migawki do połowy, aby obraz obiektu stał się ostry. Przytrzymaj palec na spuście, aby zablokować ostrość, a następnie ponownie skomponuj ujęcie.

Aparat może mieć trudności z łapaniem ostrości obiektów o delikatnej strukturze. W takim przypadku skieruj obiektyw na inny obiekt w podobnej odległości, aby ustawić ostrość, a następnie ponownie skomponuj ujęcie. Jeśli fotografowany obiekt znajduje się zbyt blisko, aby aparat mógł ustawić ostrość, cofnij się i spróbuj ponownie.

Ostrzejsze zdjęcia

Mężczyzna trzyma aparat prawą ręką, a twarz ma przy wizjerze. Podtrzymuje obiektyw lewą ręką.
Mężczyzna trzyma aparat i patrzy na ekran LCD. Dosunął łokcie do ciała i podtrzymuje obiektyw lewą ręką.

Aby uzyskać wyraźne zdjęcia, chwyć aparat prawą ręką, a lewej ręki użyj do podparcia obiektywu od spodu. Włącz stabilizator obrazu, jeśli jest dostępny. Przyciśnij łokcie do tułowia, a następnie łagodnie naciśnij spust migawki. Sprawdź, czy przedni element obiektywu nie jest zakurzony lub zaplamiony. Szczotka do obiektywu, ręczna dmuchawka i optyczna ściereczka z mikrofibry w futerale aparatu pomogą Ci utrzymać obiektyw w czystości.

Produkty powiązane

Powiązane artykuły