CYFROWY DRUK NISKICH I ŚREDNICH NAKŁADÓW

Od małej firmy do poligraficznej ligi mistrzów

Canon w firmie Totem

 

Rocznie drukują łącznie ponad 3,5 mln egzemplarzy książek. Specjalizują się w cyfrowym druku średnich i niskich nakładów, a dodatkowo oferują profesjonalne zaplecze introligatorskie. Ponad 60 proc. woluminów wysyłanych jest za granicę, do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Szwecji, Holandii i Norwegii. Drukarnia TOTEM z Inowrocławia, bo o niej mowa, aby sprostać wyzwaniom, korzysta m.in. z innowacyjnych rozwiązań dostarczanych przez Canon.

Biznes z przyjaźni

Jest rok 1995. W niewielkim mieszkaniu na parterze w centrum Inowrocławia dwójka pasjonatów grafiki komputerowej – Michał Rejnowski i Jarosław Zamiara – otwiera niepozorny sklepik komputerowy. „Można powiedzieć, że to był idealny czas na stworzenie własnego biznesu. Z jednej strony sytuacja rynkowego przełomu, kiedy masowo upadały państwowe zakłady; z drugiej – okres, kiedy komputery dopiero wchodziły do przygotowalni poligraficznych. I właśnie naszym pomysłem na biznes było profesjonalne tworzenie materiałów reklamowych – broszur, katalogów, książek” – wspomina Michał Rejnowski, Prezes drukarni TOTEM.

Ogromny popyt sprawił, że mały sklep szybko rozwinął się w studio graficzne, do którego zakupiono pierwsze maszyny poligraficzne i urządzenia do przygotowania matryc drukarskich, m.in. naświetlarki do filmów czy system CTP. Spójna wizja innowacyjnego biznesu opartego na wysokiej jakości produktach i wszechstronności oferowanych usług sprawiła, że założyciele drukarni Totem od początku konsekwentnie inwestowali tylko w rozwiązania do druku cyfrowego. W obecnym parku maszynowym, znajduje się kilkanaście cyfrowych systemów drukujących.W obecnej siedzibie firmy, produkcja odbywa się na powierzchni ponad 3 tys. m2, a dynamika rozwoju jest dużo większa niż kiedykolwiek zakładaliśmy, dlatego planujemy budowę kolejnej hali produkcyjnej.

Michał Rejnowski
Założyciel i Prezes drukarni

Droga do cyfrowej innowacyjności

Drukarnia TOTEM.COM.PL to trzykrotny laureat tytułu „Najlepsza Drukarnia” w kategorii „Drukarnie Cyfrowe" w organizowanym przez miesięcznik „Wydawca” Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy Wybierają Drukarnie”. To jedno z najważniejszych wyróżnień w branży. „Takie nagrody cenimy ponad wszystko, bo tak naprawdę przyznają je nasi klienci, z którymi pracujemy na co dzień. A nasze zadnie polega na tym, aby wykorzystując najnowsze technologie dostarczać wydawcom, klientom towar z najwyższej półki” – przyznaje Bartosz Rejnowski.

TOTEM produkuje rocznie ponad 3,5 miliona egzemplarzy książek. Drukarnia oferuje wszystkie dostępne na rynku oprawy introligatorskie, od klejonych i szytych nićmi, po oprawy zintegrowane. W firmie zatrudnionych jest ponad 100 wykwalifikowanych pracowników, pracujących w trybie trzyzmianowym. To pierwsza drukarnia cyfrowa w Polsce, która wdrożyła do produkcji oprawę twardą – najbardziej skomplikowaną i czasochłonną oprawę introligatorską.

Portfolio drukarek TOTEM jest imponujące – od maszyn arkuszowych, monochromatycznych, po kolorowe maszyny przeznaczone do druku rolowego.

Ponad 23-letnie doświadczenie branżowe owocuje tym, że każdy nowy zakup drukarni TOTEM jest poprzedzony dogłębną analizą rynku w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania dopasowanego do potrzeb produkcyjnych. Dlatego właściciele zawsze dokładnie analizują TCO, czyli łączny koszt nabycia i eksploatacji maszyn, w które zamierzają zainwestować, i porównują go z ich możliwościami jakościowymi i wydajnościowymi.

W marcu 2015 r. drukarnia zainstalowała najnowszy system Océ ColorStream 3700 firmy Canon – wyjątkowo szybką, pełnokolorową drukarkę cyfrową produkującą do 1350 stron A4 na minutę. „Wybór padł na Canon z racji dotychczasowych bardzo dobrych doświadczeń z tą firmą – dotychczas korzystaliśmy z trzech systemów zadruku cyfrowego Océ VarioPrint" – przyznaje Bartosz Rejnowski.

Opis wdrożenia w firmie Totem


Wszystkie półprodukty tworzymy u nas na miejscu. Nie musimy korzystać z usług podwykonawców. Tak naprawdę każda operacja związana z produkcją książek jest wykonywana pod naszym dachem i każdy proces technologiczny mamy pod własnym nadzorem.

Bartosz Rejnowski
Dyrektor Handlowy drukarni

Siła sprawdzonego partnera

Oprócz Océ ColorStream 3700, w parku maszynowym drukarni TOTEM znajdują się cztery cyfrowe systemy monochromatyczne Océ VarioPrint 6320 Ultra+ firmy Canon, drukujące zróżnicowane materiały w jakości porównywalnej z offsetem, imponującą rozdzielczością obrazów oraz doskonałym pasowaniem stron na kartce. Poza najwyższą jakością i elastycznością wydruków, wybór nowej maszyny był uzależniony od wielu czynników okołosprzedażowych, takich jak sprawna obsługa serwisowa, pakietowe szkolenia operatorów czy dedykowane oprogramowanie. Kolejną przekonującą informacją jest to, że Canon - z 62% udziałem - jest liderem tej klasy urządzeń na polskim oraz europejskim rynku urządzeń atramentowych (InfoSource Q12018).

“Kolejną ważną decyzją, która podjęliśmy przy współpracy z Canon, była inwestycja w oprogramowanie do przygotowywania i prowadzenia kampanii wielokanałowych (DirectSmile Cross Media). Dzięki temu zakres naszych usług powiększył się o realizowanie kampanii CrossMediowych” – wymienia Michał Rejnowski.Postawiliśmy na Canon z racji ugruntowanej pozycji firmy na rynku, świetnych opinii o jej produktach i obsłudze posprzedażowej oraz naszych bardzo dobrych z nią doświadczeń.
Oprócz jakości produkcji, istotne dla nas było bowiem także właściwe przeszkolenie pracowników. Od chwili wdrożenia maszyny Canon spisują się świetnie, spełniając w pełni nasze oczekiwania i pozwalając utrzymać pozycję lidera rynku.

Bartosz Rejnowski
Dyrektor Handlowy drukarni
Wdrożenie Canon w firmie Totem

Zobacz film przedstawiający wdrożenie kolorowego systemu ColorStream 3000 w drukarni Totem

Obejrzyj film z wdrożenia

   

Przekonaj się, jak nasze usługi cyfrowego druku mogą rozwinąć Twoją firmę

Porozmawiaj z naszym zespołem

-->