ARTYKUŁ

Czy system pracy coworkingowej będzie się rozwijać jeszcze szybciej?

Każdy z nas zastanawia się nad tym, jak w przyszłości wyglądać będzie system pracy w naszych firmach. Czy w najbliższych miesiącach czeka nas jeszcze bardziej dynamiczny rozwój coworkingu?

Pobierz przewodnik

Zadbaj o ciągłość funkcjonowania firmy, wprowadzając bezpieczne zasady pracy zdalnej

Pobierz przewodnik Canon i zobacz jakie wyzwania niesie za sobą przyspieszona ewolucja miejsca pracy

Pobierz przewodnik

Coworking Article Space

Wspominając rok 2019 warto przypomnieć, że elastyczny system pracy stał się na tyle powszechny, że opisywano go jako „nową normę”, a ponad 50%1 pracowników globalnych firm pracowało poza głównym biurem co najmniej przez połowę dni w tygodniu.

Chociaż rzeczywistość elastycznego systemu pracy dla niektórych nadal ograniczała się do zmiennych godzin pracy bądź możliwości okazjonalnej pracy z domu, w wielu firmach wprowadzano już systemy hybrydowe, a pracownicy dzielili swój czas pracy pomiędzy tradycyjne biuro, pracę z domu i różnego rodzaju coworking.2

A potem świat się zmienił... Przez kilka tygodni duża część pracowników na całym świecie musiała pracować wyłącznie z domu. W jakim stopniu nowa sytuacja wpłynęła na preferencje pracowników? I co myślą dziś pracodawcy po doświadczeniu zdalnego systemu pracy?

Firmy polubiły większą elastyczność

Choć sytuacja globalna przyniosła nam wszystkim sporo wyzwań, to jednocześnie dała pracownikom możliwość pokazania, że praca zdalna na większą skalę stanowi w większości przedsiębiorstw zupełnie realistyczny model. Choć obecnie przyszłość nie jest całkowicie jasna, to eksperci zgadzają się, że już niedługo coraz więcej pracowników będzie mogło elastycznie dzielić swój czas pomiędzy biuro i inne miejsca pracy.3 Szczególnie że firmy szukają obecnie rozwiązań pozwalających ograniczyć dotychczasowe koszty i umożliwiających pracownikom przestawienie się na nowy system pracy.

Najprawdopodobniej pojawi się wiele różnych rozwiązań. Niektóre firmy wybiorą model „satelitarnych hubów” czyli mniejszych biur regionalnych. Inne może nawet w ogóle zrezygnują z fizycznych lokali.4 I w ten właśnie sposób otwiera się prawdziwa szansa dla tzw. coworkingu.

Branża coworkingu jeszcze przed aktualnym kryzysem przeszła etap szybkiego rozwoju. Według wcześniejszych szacunków do końca 2020 r. na świecie miało powstać 26 300 miejsc do pracy w systemie coworkingowym dla 2,7 mln pracowników.5 W świetle obecnej dynamiki globalnej te dane stały się zdecydowanie nieaktualne, bo cały świat szuka nowej formuły działania.

Po doświadczeniach z ostatnich miesięcy z zupełnie nową perspektywą pracy w domu i próbą znalezienia równowagi między życiem prywatnym a zawodowymi obowiązkami, z pewnością rosnąć będzie zapotrzebowanie ze strony pracowników szukających sprawniejszych metod pracy i wspierającej je solidnej i efektywnej infrastruktury chmurowej.

Pracownicy nie muszą już dojeżdżać w stresie do biura, tylko mogą wybrać sobie miejsce do pracy, dzięki czemu zyskują większą kontrolę nad życiem prywatnym i zawodowym. Oznacza to, że szczególnie ważny staje się coworking jako miejsce pośrednie, w którym dzięki społecznym kontaktom, dostępowi do firmowego sprzętu biurowego i salek konferencyjnych nadal czujemy się jak w biurze, a jednocześnie ograniczamy stres i czas dojazdów.

Czy coworking jest tego wart?

Jako tradycyjna już przystań dla małych firm i przedsiębiorców, coworking zapewnia korzyści, które obecnie stają się ważne również dla większych firm i pracowników. To nie tylko kwestia krótszych dojazdów. Coworking ułatwia inny rodzaj kontaktów i daje możliwości nawiązania nowych znajomości, podejmowania współpracy i wymiany pomysłów, co nie do końca udaje się w tradycyjnym środowisku biurowym.

W tym właśnie coworking nie ma sobie równych, łącząc biurową przestrzeń ze stylem znanym dotąd z branży hotelarskiej. Efektem jest stworzenie miejsca umożliwiającego wydajną pracę, a jednocześnie tworzącego poczucie wspólnoty. Dzięki temu coworking to strzał w dziesiątkę, zwłaszcza obecnie, kiedy brakuje nam normalnego poziomu społecznych kontaktów,

To wszystko dobitnie pokazuje, że coworking jako miejsce pracy zapewnia długofalowe korzyści zarówno dla pracowników, jak i ich pracodawców. Jeśli elastyczność to „nowa norma”, to zespół musi mieć możliwość realizowania krytycznych zadań w trybie zdalnym tak samo, jakby pracował w biurze. Coworking to dostęp do szybkiego internetu, dobrze zabezpieczonych drukarek i skanerów, a nawet napojów i przekąsek – z dodatkową korzyścią w postaci przestrzeni umożliwiającej zarówno współdziałanie, jak i spokojną pracę, w której użytkownicy uzyskują pełną gamę możliwości spełniających ich potrzeby. Kluczowym warunkiem jest jednocześnie zapewnienie dobrej infrastruktury chmurowej, wspierającej tego typu elastyczność funkcjonowania.

Choć na początku pracownicy mogą odczuwać pewien dyskomfort, dzieląc w obecnych warunkach przestrzeń z innymi osobami, to użytkownicy na pewno będą szukać hubów zapewniających nie tylko pozytywne doświadczenia, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa, jak łatwy dostęp do płynu dezynfekującego do rąk i antyseptycznych chusteczek, częste procedury dokładnego czyszczenia powierzchni, a także dodatkowe zabezpieczenia, jak na przykład ścianki działowe z pleksiglasu pomiędzy poszczególnymi biurkami. Z perspektywy technologii wybór padać będzie na miejsca ułatwiające współpracę urządzeń z systemami druku mobilnego czy łatwego w obsłudze druku i skanowania. Z upływem czasu pojawić się mogą również coraz powszechniejsze urządzenia bezdotykowe, jak otwieranie drzwi na fotokomórkę, automatyczne kurki i dozowniki mydła oraz windy reagujące na głos.6

„Nowa norma” niesie zarówno wyzwania, jak i możliwości. Pewne jest jedno – jeśli firmy nie dostosują się do bardziej elastycznej kultury pracy, grozić im może popadnięcie w marazm, a do tego nie będą atrakcyjne dla najlepszych pracowników. Czy Twoja firma jest gotowa na nieznaną przyszłość? Właśnie teraz warto zadbać o sprawną infrastrukturę sieciową, która umożliwi Ci zarządzanie informacjami Twojej firmy z każdego miejsca, weryfikację Twojej strategii kadrowej oraz nawiązanie współpracy z odpowiednim miejscem coworkingowym wspierającym Twoje elastyczne podejście. Bardzo możliwe, że zaczyna się nowa epoka, w której praca to nie miejsce, ale funkcja, jaką można realizować z dowolnego miejsca pod warunkiem dostępu do odpowiedniej technologii i środowiska. Ten, kto zbyt wolno dostosowuje się do zmian, w tej epoce raczej nie przetrwa.


Dowiedz się więcej o korzyściach, jakie daje bezpieczny system pracy zdalnej

Zobacz również

Produkty powiązane

Dowiedz się więcej o korzyściach, jakie daje bezpieczny system pracy zdalnej.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

-->