baner

Najczęściej zadawane pytania

Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest dobre zdjęcie?

Wiele osób twierdzi, że są zdjęcia dobre oraz ładne. Ładne zdjęcia to takie, na które patrzymy i myślimy, że chcielibyśmy go powiesić na ścianie jako fototapetę, by móc na nie często patrzeć. Natomiast dobre zdjęcie to takie, gdy potrafimy ze zdjęcia napisać w głowie historie, zdjęcie które do nas cos mówi i zmusza do myślenia.

2. Czym jest praca multimedialna?

To mix różnych form obrazu i dźwięku. Przykładami prac multimedialnych są fotocasty i videocasty, dzięki którym można zaprowadzić odbiorcę do bohatera czy wydarzenia: pokazać go na zdjęciach, krótkim filmie, ukazać, jak żyje, wygląda, co lubi. Wszystko to może być doprawione jego prawdziwymi wypowiedziami, dźwiękami, muzyką, a także Twoim komentarzem.

3. Kto może wziąć udział w konkursie?

Każdy kto ukończył minimum 12 lat i nie ma jeszcze 20 lat w momencie składania pracy na konkurs. Co ważne - uczestnik nie może zajmować się fotografią i filmowaniem profesjonalnie/zawodowo.

4. Jaki wybrać temat filmu?

Temat pracy może być dowolny, ale powinien być związany z celami zrównoważonego rozwoju. Może widzisz jakiś problem społeczno-ekologiczny, może coś cię zbulwersowało, ale odwrotnie – zachwycasz się rozwiązaniem i pracą innych ludzi. Pokaż to! Aby dowiedzieć się więcej wejdź w zakładkę SDG.

5. Czym nagrać dobry dźwięk?

Warto zastosować mikrofon kierunkowy typu Rode VideoMic, który łapie to, co jest z przodu (cena od 350 złotych). Jeśli jednak filmujecie osobę, która jest daleko od kamery warto dać jej mikrofon krawatowy, który przypina się do ubrania. Ceny takich mikrofonów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych w wersji na kabel, istnieją również droższe, radiowe. Możecie też stosować oddzielny rekorder, który nagrywa tylko i wyłącznie dźwięk, jak np. Zoom h1 (ok. 400 złotych). Można poprosić kolegę, żeby trzymał go blisko bohatera, albo podłączyć do niego mikrofon krawatowy i wsadzić go do kieszeni bohatera. Można też przeprowadzić za jego pomocą z kimś wywiad, lub nagrać przeróżne dźwięki, które będą potrzebne w filmie. Dźwięk zarejestrowany w ten sposób można zsynchronizować z wideo używając klapsa lub programu "Plural eyes". Więcej wskazówek na temat nagrywania dźwięku znajdziecie w trzecim odcinku wideo-przewodnika. Zajrzyj na „Jak to zrobić?”

6 Skąd wezmę legalny i darmowy podkład muzyczny?

Szerokie spektrum utworów, które można przeszukiwać pod kątem nastroju i rodzaju instrumentów oferuje youtube audiolibrary https://www.youtube.com/audiolibrary/music. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Piotra Małeckiego i Marcina Jamkowskiego „Przed i po zdjęciach” w zakładce „Jak to zrobić”.

7. Jakich legalnych i darmowych programów mogę użyć do montażu pracy?

Przegląd najlepszych bezpłatnych programów do montażu opublikował portal benchmark: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/najlepsze-darmowe-programy-do-edycji-wideo.html. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Piotra Małeckiego i Marcina Jamkowskiego „Przed i po zdjęciach” w zakładce „Jak to zrobić”.

8. Jakich legalnych i darmowych programów mogę użyć do edycji zdjęć?

Do edycji zdjęć możesz użyć darmowej, sieciowej wersji Photoshopa, która otwiera pliki JPG, ale nie otwiera RAW-ów - http://www.onlinephotoshopfree.net/. Darmową 30-dniową wersję Lightrooma można pobrać ze stron producenta: https://lightroom.adobe.com/. Przegląd bezpłatnych programów znajdziesz też na: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/darmowe-programy-do-obrobki-zdjec.html.

9. Czy mogę robić zdjęcia i filmować sprzętem nie wyprodukowanym przez Canon?

Tak, wybór sprzętu należy do Ciebie. Może to być nawet telefon komórkowy, jeśli uważasz, że jest wystarczający.

10. Czy muszę uzyskać zgodę na publikowanie wizerunku wszystkich osób, które nagrałem/am lub sfotografowałem/am?

Tak. Zanim zaczniesz zdjęcia musisz uzyskać zgodę od twoich bohaterów na wystąpienie w Twoim dziele. Najlepiej jeśli swoją zgodę wyrażą na piśmie w krótkim oświadczeniu. Wzór takiego oświadczenia znajdziesz w zakładce Kontakt „Udostępnione materiały”.

11.Co zrobić, aby moją prace zobaczyli inni?

Zgłoś pracę na konkurs, jeśli jest dobra zostanie wypromowana przez organizatorów. Ponadto twoja szkoła może zgłosić zdjęcia wykonane przez Ciebie i twoich kolegów i koleżanki na konkurs szkolny, w którym do wygrania jest „pakiet wystawowy”. Możesz wówczas pomóc w organizacji wystawy zdjęć w temacie SDG w Twojej miejscowości i zaprosić mieszkańców, lokalne władze samorządowe, lokalną prasę. W ten sposób nie tylko wypromujesz siebie, ale i pokażesz lokalne problemy społeczne. Więcej znajdziesz w Regulaminie konkursu dla szkół.

Jeśli masz dodatkowe pytania napisz do nas na adres: tworzymyswiat@canon.pl