Banner

Program recyklingu kaset firmy Canon

Czy wiecie, że firma Canon jako pierwsza uruchomiła program recyklingu kaset z tonerem w 1990 roku?

Program recyklingu kaset firmy Canon

Program recyklingu kaset z tonerem firmy Canon to bezpłatny, łatwy i ekologiczny sposób na ponowne wykorzystanie pustych kaset z tonerem firmy Canon.

Czy wiesz, ze firma Canon prowadzi program recyklingu kaset od 1990 r?

Firma Canon stosuje zasady, w myśl których jej produkty nie stają się odpadami na wysypisku śmieci. Każdy element zwróconej kasety z tonerem jest wykorzystywany ponownie lub poddawany recyklingowi. W efekcie powstaje komponent nowej kasety z tonerem, surowiec używany w innych branżach lub substytut paliw kopalnych. Żadna część kasety z tonerem nie trafia na wysypisko śmieci.

Więcej informacji o globalnym programie recyklingu kaset firmy Canon

Recykling kaset

Prowadzimy bezpłatny program recyklingu wybranych kaset z tonerem i atramentem firmy Canon dla Klientów instytucjonalnych - dla odbiorów powyżej 10 sztuk. Aby złożyć wniosek o przesłanie bezpłatnych etykiet adresowych i kartonów wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę poniżej i wypełnić formularz zwrotu.

Jak odbywa się recykling kaset?

Po dostarczeniu do ośrodka recyklingowego firmy Canon kasety z tonerem są sortowane wg modelu, w którym były używane.

Na tym etapie części zdatne do ponownego wykorzystania, np. rolka ładująca, tuleja i rolka magnetyczna, są czyszczone i odzyskiwane. Po oczyszczeniu poddawane są one rygorystycznemu procesowi kontroli – stosowane są takie same standardy jakości jak w przypadku nowych części.

Kasety z tonerem zawierające elementy poddane recyklingowi są dokładnie tej samej jakości co nowe. Dzięki surowym standardom jakości firmy Canon nie można odróżnić kasety z tonerem zawierającej elementy poddane recyklingowi od kasety niezawierającej tych elementów.

Niektóre części są niezdatne do ponownego wykorzystania w procesie produkcji. W takim przypadku są poddawane recyklingowi lub przetwarzane na zasób energii. Dzięki temu żadne odpady nie trafiają na wysypisko śmieci.

Historia recyklingu kaset

1982–1992

25 Years 82-92

1982–1992: pierwszy na świecie program recyklingu

W 1982 r. firma Canon wprowadziła na rynek pierwsze na świecie kopiarki osobiste z systemem uniwersalnych kaset. Osiem lat później, w 1990 r., uruchomiono program recyklingu kaset z tonerem firmy Canon w USA, Japonii i Niemczech. W 1992 r. firma Canon uruchomiła procedurę zamkniętego cyklu recyklingu tworzyw sztucznych i zdobyła główną nagrodę podczas imprezy Global Environmental Awards.

1997–2002

25Years

1997–2002: rozwój programu recyklingu

W 1997 r. firma Canon rozpoczęła recykling kaset w oddziale Canon Bretagne (Francja), a dwa lata później, w 1999 r., program recyklingu został uruchomiony w kolejnych trzech krajach Europy. W 2002 r. firma Canon rozszerzyła program na kolejne 10 krajów europejskich.

2003–2009

25Years

2003–2009: zwiększenie liczby opcji zwrotu kaset

W 2003 r. firma Canon osiągnęła cel "zero odpadów na wysypisku" w zakresie programu recyklingu kaset z tonerem. W 2008 r. program recyklingu obejmował już 12 krajów, a ponadto uruchomiono internetową procedurę zwrotu kaset. W tym samym roku masa zebranych kaset osiągnęła poziom 200 000 ton. W następnym roku (2009) oddziały w Finlandii i Szwecji uruchomiły program pakietowego recyklingu kaset.

2011–2013

25Years

2011–2013: masa zwróconych kaset osiągnęła poziom 300 000 ton

W 2011 r. liczba krajów europejskich, w których firma Canon prowadzi program recyklingu kaset, zwiększyła się do 18. W następnym roku (2012) łączna masa zebranych kaset z tonerem osiągnęła poziom 300 000 ton. W 2013 r. oddział Canon Bretagne wprowadził nową procedurę recyklingu materiałów.

2015

25Years

2015: firma Canon obchodzi 25. rocznicę uruchomienia programu recyklingu

Fakty i liczby

Facts-icons

W latach 1990–2018 firma Canon zebrała i poddała recyklingowi ponad 408,000 ton kaset na całym świecie. W tym samym okresie firma Canon zmniejszyła emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 601,000 ton, co w dużym stopniu przyczyniło się do ograniczenia zmian klimatycznych.

Odzyskując, ponownie wykorzystując i poddając recyklingowi części ze zużytych kaset z tonerem, firma Canon zredukowała zapotrzebowanie na nowe surowce o ponad 285,000 ton w latach 1990–2018.

Facts-icons

Nagrody

Green-Logo

Nagroda Green Apple Award 2015

International Green Apple Environment Awards jest doroczną kampanią mającą na celu wyróżnianie, nagradzanie i promowania najlepszych praktyk ekologicznych na całym świecie. Program recyklingu kaset z tonerem firmy Canon został wybrany spośród 500 zgłoszonych pozycji i otrzymał nagrodę Gold Award for Environmental Best Practice (nagroda za najlepsze praktyki ekologiczne).

The Circulars 2016 – People’s Choice Award

The Circulars jest dorocznym programem nagradzania, a jednocześnie inicjatywą grupy Young Global Leaders of the World Economic Forum (Młodzi Globalni Liderzy Światowego Forum Ekonomicznego) mającą na celu wyróżnianie organizacji z całego świata, które wnoszą znaczący wkład w promowanie zasad gospodarki okrężnej (circular economy). Program recyklingu kaset z tonerem firmy Canon został wybrany przez szacowne grono jurorów jako jeden z finalistów ubiegających się o tę prestiżową nagrodę, a następnie zwyciężył dzięki głosom opinii publicznej.

people's-choice

KGO

Koszt gospodarowania odpadami

Zgodnie z art. 16. ust 1 ustawy z dnia 11 września 2015r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1895. z późn. zm.) poniżej przedstawia się jednostkowy koszt gospodarowania odpadami przypadającymi na jednostkę sprzętu (w podziale na grupy) sprzedawanego przez Canon Polska:

Grupa WEEE Nazwa grupy Opis grupy Przykład Canon Stawka [PLN/kg]
4 Sprzęt wielkogabarytowy. Sprzęt którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm, w szczególności: urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, sprzęt konsumencki, oprawy oświetleniowe, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, sprzęt muzyczny, narzędzia elektryczne i elektroniczne, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, wyroby medyczne, przyrządy stosowane do monitorowania i kontroli, automaty wydające, sprzęt do wytwarzania prądów elektrycznych. Niniejsza grupa nie obejmuje sprzętu ujętego w grupach sprzętu nr 1-3. Drukarki wielogabarytowe, inny sprzęt wielkoformatowy, sprzęt do odtwarzania dźwięku i obrazu - duże projektory, sprzęt kopiujący 0,16
5 Sprzęt małogabarytowy. Sprzęt którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, w szczególności: urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt konsumencki, oprawy oświetleniowe, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, sprzęt muzyczny, narzędzia elektryczne i elektroniczne, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, wyroby medyczne, przyrządy stosowane do monitorowania i kontroli, automaty wydające, sprzęt do wytwarzania prądów elektrycznych. Niniejsza grupa nie obejmuje sprzętu ujętego w grupach sprzętu nr 1-3 i 6. Kalkulatory, Kamery video, Sprzęt do odtwarzania dźwięku i obrazu - projektory, sprzęt video, inny sprzęt 0,16
6 Małogabarytowy sprzęt informatyczny i  telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm.   Drukarki, inny sprzęt IT 0,16