najlepszefoto.pl case study

Canon Pixma TS3150 - recenzja Artura Wyrzykowskiego

Canon PIXMA TS3150 jest uniwersalną i niedrogą drukarką domową z funkcją skanowania i kopiowania. Pozwala drukować tradycyjnie z komputera oraz bezprzewodowo z urządzeń mobilnych dzięki łączności Wi-Fi. Urządzenie jest ekonomiczne w utrzymaniu – kartridże XL zapewniają umiarkowane koszty druku w przeliczeniu na stronę.

Przygotowanie do pracy

Z drukarki TS3150 można korzystać na wiele sposobów. Aby rozpocząć, potrzebujemy dosłownie kilku minut. Po wyjęciu z pudełka oraz instalacji materiałów eksploatacyjnych, drukarka w zasadzie jest już gotowa do pracy – można ją postawić na biurku i używać jako kopiarki czarno-białej lub kolorowej. Po instalacji sterownika w systemie Windows oraz podłączeniu kabla USB, sprzęt staje się lokalną drukarką i skanerem. Możemy też łączyć się z urządzeniem bezprzewodowo – po wyborze opcji Wi-Fi oprogramowanie wyszukuje drukarkę (aby to było możliwe, komputer również powinien mieć kartę Wi-Fi) i podłącza ją do domowej sieci.

Automatyczna instalacja

Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, w obu przypadkach wystarczy pobrać mały moduł instalatora ze strony Canon, który wyszuka i automatycznie zainstaluje najnowsze wersje sterowników. Po tej czynności następuje procedura wyrównania głowic, a także instalacja dodatkowego oprogramowania Canon (My Image Garden, Quick Menu, Easy-WebPrint EX).

Dla urządzeń z systemami Android oraz iOS Canon udostępnia bezpłatną aplikację mobilną Canon PRINT, która również może służyć do podłączenia drukarki do sieci bezprzewodowej. Procedura jest podobna: aplikacja wyszukuje nową drukarkę, pyta się, do której sieci ją podłączyć, prosi o klucz szyfrujący i wysyła do urządzenia wszystkie niezbędne dane konfiguracyjne.

Kluczowe funkcje i tryby

Trzy kluczowe możliwości urządzenia PIXMA TS3150 to oczywiście drukowanie, skanowanie oraz kopiowanie. Podobnie jak w innych urządzeniach wielofunkcyjnych Canon, ogromną zaletą omawianego modelu są proste w użyciu, a zarazem dające sporo praktycznych możliwości sterowniki.

Sterownik drukarki ma cztery predefiniowane tryby druku, ale też sporo ciekawych opcji biurowych (jak choćby druk broszur, czego w wielu tanich drukarkach brakuje), a także kilka opcji graficznych (korekcja jasności, kontrastu, nasycenia, zaawansowana korekcja kolorów). Także sterownik skanera ma cztery zdefiniowane, łatwe w użyciu tryby pracy, a dodatkowo – w ustawieniach zaawansowanych – pozwala korygować kolory i krzywe, automatycznie usuwać raster, kurz, zarysowania i ziarno ze skanów, a także wyostrzać obraz.

Praca w sieci

Podłączenie drukarki TS3150 do Wi-Fi daje kolejne możliwości. Nadal można drukować i skanować, tyle że z wielu komputerów jednocześnie (w ramach sieci lokalnej). To samo można robić z poziomu urządzeń mobilnych poprzez aplikację Canon PRINT.

Po podłączeniu drukarki do Wi-Fi warto wykonać wydruk informacyjny, na którym widoczny jest adres IP drukarki, a także numer seryjny, który jest jednocześnie hasłem logowania. Dzięki temu można zalogować się zdalnie do interfejsu drukarki, sprawdzić stan tuszu, przeprowadzać czynności diagnostyczne oraz konfiguracyjne. W ten sposób można także podłączyć drukarkę do usługi Google Cloud Print i drukować z dowolnego miejsca na świecie czy udostępniać drukarkę innym osobom.

PIXMA TS3150 jest również zgodna z usługą Canon InkJet Cloud Printing Center. Umożliwia ona współpracę drukarki z innymi usługami sieciowymi: dyskami chmurowymi, serwisami społecznościowymi, galeriami zdjęć, Canon Creative Park Premium, szablonami dokumentów itd. To również kolejny sposób na udostępnienie drukarki znajomym.

Samo nawiązanie łączności odbywa się przez przeglądarkę internetową z poziomu dowolnego urządzenia, albo przez aplikację Canon PRINT. Natomiast korzystanie z konkretnej usługi (np. wydruk z Facebooka czy skanowanie do Dysku Google) jest możliwe tylko na urządzeniach mobilnych, ale nie przez aplikację, lecz tylko przez przeglądarkę (następuje automatyczne przekierowanie z aplikacji do przeglądarki). W wyższych modelach z serii PIXMA, np. TS5150, TS6150, TS8150 i TS9150  drukowanie z aplikacji sieciowych (np. Facebook) możliwe jest bezpośrednio na ekranie dotykowym urządzenia.

Jakość druku i skanowania

PIXMA TS3150 jest urządzeniem dobrym również pod względem jakości. Tusz pigmentowy drukuje czytelny, ostry tekst, jak z drukarki laserowej. Trzy kolory CMY w zupełności wystarczą do druku dokumentów z elementami grafiki – w tym przypadku również jakość jest bardzo wysoka i to nawet w standardowym trybie druku na standardowym papierze. Z kolei dokumenty na specjalnym papierze do druku atramentowego wyglądają wręcz rewelacyjne.

Również jakość zdjęć jest bardzo wysoka, a błąd odwzorowania barw jest niższy niż w typowych urządzeniach czterokolorowych. Nie widać rastra, a jasne fragmenty obrazu są dobrze odwzorowane. Mimo to PIXMA TS3150 nie jest idealnym wyborem, jeśli szukamy urządzenia głównie do druku zdjęć (Zobacz recenzję PIXMA G3400). Przede wszystkim dlatego, że papier fotograficzny może mieć jedynie format 10×15 cm, 13×13 cm lub 13×18 cm.

Jeśli chodzi o skanowanie, rezultaty są zgodne z oczekiwaniami użytkownika. Wybierając w sterowniku skanowanie dokumentów lub czasopism, otrzymamy wyraźny tekst o ostrych krawędziach, a także nasyconą kolorami grafikę. Natomiast skanując zdjęcia możemy być pewni, że będą na nich dobrze widoczne jasne i ciemne obszary – nic nie zostanie wypalone ani wygaszone. W większości przypadków wystarczy rozdzielczość 300 dpi, wiec fizyczna rozdzielczość skanera 600 x 1200 nie powinna stanowić ograniczenia.

Eksploatacja

PIXMA TS3150 wykorzystuje dwa wkłady z tuszem: czarny oraz trójkolorowy (barwnikowy). Oba kartridże mają zintegrowane głowice drukujące. Plusem tego rozwiązania jest łatwe uruchomienie drukarki oraz to, że po ewentualnym zaschnięciu tuszu (przy bardzo rzadkim korzystaniu) kartridże można szybko wymienić i problem znika.

Autor recenzji: Artur Wyrzykowski
Od 30 lat miłośnik elektroniki i wszystkiego co związane z prądem. Wieloletni pracownik i współpracownik czasopism komputerowych i serwisów o tej tematyce (m.in. PC Format, Next, PCLab.pl, PCkurier, Enter), w których znęcał się nad setkami komputerów, urządzeń peryferyjnych, akcesoriów, gadżetów i nie tylko. Prywatnie wielbiciel niemal wszystkich gatunków muzyki.