Firmy jutra. W najnowszym odcinku podcastu Canon dyskusja, w jaki sposób przedsiębiorcy mogą skorzystać na cyfrowej transformacji

Warszawa, 8 sierpnia 2022 r. – Jakie korzyści mogą wynieść firmy z cyfrowej transformacji? Jak przygotować się do procesu zmiany? I wreszcie: czy zawsze warto zmieniać swój model biznesowy? Między innymi takim tematom przyjrzeli się eksperci w najnowszym odcinku podcastu Canon.

Piąty odcinek branżowego podcastu Canon Polska „Rozmowy o druku” poświęcono zagadnieniom transformacji cyfrowej polskiego biznesu. Przed mikrofonem zasiedli: prof. Grzegorz Mazurek, znawca i badacz tematu cyfrowej transformacji, Michał Mikulski, ekspert od nowoczesnych systemów do zarządzania dokumentami z Canon Polska, oraz biznesowy praktyk Marek Sawczuk, ekspert w obszarze technologii i architektury rozwiązań SAP w EY Polska. Całość dyskusji moderował Kuba Dobroszek, dziennikarz magazynu „My Company”.


„Nie da się funkcjonować bez technologii”


O tym, że cyfrowa transformacja w wielu przypadkach stanowi podstawę rozwoju firmy, nikogo nie trzeba było przekonywać. ­– Dzisiaj najprostsza firma bez technologii nie jest w stanie funkcjonować, bo nie skomunikuje się ani z rynkiem dostawców, ani klientami – dowodził Marek Sawczuk. Dlatego goście audycji skupili się na wyraźnym nakreśleniu, kto może skorzystać z dobrodziejstw cyfrowej transformacji i jak się do niej odpowiednio przygotować.


Padły też konkretne rady. – Dobrze jest spojrzeć na nową technologię z perspektywy elastyczności takiego rozwiązania. Czy potrzeby firmy za kilka lat będą ewoluowały i na ile taka technologia będzie w stanie się do nich dostosować. Istotne jest także wdrożenie osoby nadzorującej proces zmian, która zna realia przedsiębiorstwa i będzie w stanie dopilnować wszystkich aspektów potrzebnych do usprawnienia danej firmy – mówił ekspert Canon Polska, radząc, jak przygotować firmę do procesu cyfrowej transformacji.


Systemy zarządzania informacjami szansą na „nowe otwarcie”?


Goście podcastu rzetelnie przyjrzeli się także mniej ekscytującym stronom cyfrowej transformacji. Bo choć medialne nagłówki od lat przekonują przedsiębiorców, że technologiczna przemiana firmy to wielki efektowny projekt, to rzeczywistość często jest inna: rezultat wdrożonych działań może być spektakularny, ale prowadzi do niego żmudna praca i seria małych kroków. Rzadko kiedy cyfrową transformację rozpoczyna widowiskowa wielka premiera.


Przynajmniej tak było do tej pory. Jednak być może jesteśmy właśnie świadkami sporej zmiany: goście audycji skupili się także na rozwoju rozwiązań z zakresu Information Management. Wielu analityków właśnie z nimi wiąże nowe otwarcie i wprowadzanie transformacji cyfrowej na poziom „2.0”. Bo to one wydajnie odciążają pracowników, pomagając im w codziennej pracy biurowej. – W całym zagadnieniu cyfrowej transformacji niezwykle istotne jest, aby pracownicy mieli poczucie, że rozwiązania stosowane w pracy są efektywne, oszczędzają ich czas i pozwalają im wykonać pracę w produktywny sposób – podkreślał w podcaście Michał Mikulski.


Czym są „Rozmowy o druku”?


Przeprowadzona rozmowa to piąty odcinek audycji, w której zaproszeni przez Canon goście dyskutują o najważniejszych kwestiach dotyczących szeroko pojętej poligrafii oraz druku, a także zarządzania dokumentami w firmie. W poprzednich odcinkach tematami była sytuacja polskiego rynku wydawniczego, firmowe cyberbezpieczeństwo, zmieniający się tryb pracy biurowej oraz najnowsze trendy w dziedzinie aranżacji wnętrz przy pomocy druku. Wszystkie odcinki można znaleźć na stronie Canon Polska oraz na popularnych platformach streamingowych (Google Podcast, Apple Podcast, Spofity).


Najnowszy odcinek można wysłuchać tutaj: https://www.canon.pl/business/insights/articles/cyfrowa-rewolucja-w-firmie/