Canon prezentuje swój obiektyw RF z najszerszym kątem widzenia, z niesamowitym zakresem ogniskowych od 14 do 35 mm

Warszawa – 29 czerwca 2021 r. – Canon Europe informuje o wprowadzeniu obiektywu RF 14-35mm F4L IS USM, z najszerszym jak dotąd kątem widzenia. Obiektyw zmiennoogniskowy jest uzupełnieniem dwóch lekkich, kompaktowych obiektywów f/4, które łącznie oferują entuzjastom i profesjonalnym fotogra¬fom wszechstronny zakres ogniskowych 14–200 mm. Dzięki cichemu mechanizmowi automa¬tycz¬nego ustawiania ostrości, 5,5-osiowej optycznej stabilizacji obrazu i ogniskowej 14–35 mm z elementami asferycznymi i UD zapewniającymi krystalicznie czysty obraz, model RF 14-35mm F4L IS USM idealnie nadaje się do fotografowania krajobrazów i architektury, a także do realizacji nagrań na potrzeby vlogów, gdzie wymagane jest stabilne, szerokie pole widzenia.

Obiektyw RF 14-35mm F4L IS USM dołącza do rosnącej oferty przodujących w swojej klasie obiektywów RF, zbudowanej na solidnych podstawach systemu EOS R firmy Canon. Pełna gama obiektywów RF w połączeniu z innowacyjnymi korpusami aparatów zapewnia niezrów­naną wydajność optyczną i otwiera nowe możliwości dla fotografów i filmowców. W zgod­nych aparatach EOS z serii R system komunikacji z mocowaniem RF pozwala wykorzystać zalety stabilizacji obrazu zarówno w obiektywie, jak i w korpusie. W połączeniu z aparatem Canon EOS R5 lub EOS R6, z autofocusem i sterowaniem, możliwe jest osiągnięcie 7-stopniowej stabilizacji, co otwiera wyjątkowe możliwości filmowania i fotografowania.


Kompaktowy obiektyw o szerokim polu widzenia


Wykorzystując mocowanie systemu EOS R o dużej średnicy, obiektyw RF 14-35mm F4L IS USM zapewnia doskonałe połączenie szerokiego pola widzenia i wysokiej jakości obrazu – a wszystko to w kompaktowym układzie optycznym.


Ważąc jedynie 540 g, RF 14-35mm F4L IS USM lokuje się obok kompaktowych, lekkich obiektywów RF 24-105mm F4L IS USM i RF 70-200mm F4L IS USM, zapewniając gamę obiektywów f/4 o różnych długościach optycznych, które odpowiadają niemal wszystkim potrzebom w zakresie fotografii. Podobnie jak inne obiektywy z tej trójki wyposażono go w to samo mocowanie filtrów 77 mm i kompaktową obudowę. To sprawia, że są w idealnymi towarzyszami w podróży – użytkownicy mogą być pewni, że uchwycą różne ujęcia przy jednoczesnej redukcji rozmiaru i masy noszonego ze sobą zestawu.


Szeroki zakres ogniskowych RF 14-35mm F4L IS USM zapewnia użytkownikom elastyczność w fotografowaniu wielu różnych obiektów, w tym krajobrazów i architektury. Obiektyw charak­tery­zuje się przodującą w swojej klasie minimalną odległością ogniskowania wynoszącą 0,2 m oraz 0,38-krotnym powiększeniem dzięki systemowi tylnego ogniskowania. Sprawia to, że RF 14-35mm F4L IS USM jest szczególnie skuteczny w ograniczonych przestrzeniach, umożliwiając fotografom realizację ujęć całych obiektów.


Doskonałość optyczna


W obiektywie RF 14-35mm F4L IS USM zastosowano zaawansowaną konstrukcję optyczną składającą się z trzech elementów o ultraniskiej dyspersji i trzech elementów asferycznych formowanych w szkle, z których jeden jest jednocześnie elementem UD i asferycznym. Zastosowana technologia to wynik 50 lat badań i rozwoju Canon w zakresie obiektywów asferycznych do aparatów z obiektywami wymiennymi. Dzięki szeroko zakrojonym inwestyc­jom w konstrukcję obiektywu i precyzyjną technologię produkcji elementy te charakteryzują się niesferyczną krzywizną, która zbiera światło w jednym punkcie, redukując aberrację i two­rząc ostre obrazy, odpowiadające jakości najlepszych obiektywów Canon. Elementy te zapewniają najwyższą rozdzielczość od krawędzi do krawędzi obrazu, co stanowi szczególne wyzwanie w przypadku obiektywów szerokokątnych, w których obecność aberracji sferycznych znacznie wzrasta. W połączeniu z zaawansowanymi, autorskimi powłokami Subwavelength Structure Coating (SWC) oraz Air Sphere Coating (ASC), które zapobiegają pojawianiu się duszków i flary, obiektyw RF 14-35mm F4L IS USM pozwala uzyskać wyjątkową ostrość i kontrast.


Profesjonalne, niezawodne działanie w przypadku zdjęć i filmów


Obiektyw RF 14-35mm F4L IS USM oferuje najlepsze cechy serii L, zapewniając fotografom i filmowcom niezmienną precyzję efektów. Konstrukcja, która umożliwia bliskie ogniskowanie, redukuje również zjawisko „oddychania” przy ustawianiu ostrości do mniej niż jednej trzeciej wartości w porównaniu do EF 16-35mm f/4L IS USM. Silnik Nano USM zapewnia szybki, płynny i cichy autofocus, a przysłona f/4 pozostaje stała w całym zakresie ogniskowych, dzięki czemu nie występują zmiany czasu otwar­cia migawki ani czułości ISO podczas zmiany ogniskowej. W połączeniu z 5,5-osiowym stabilizato­rem obrazu (IS), którego możliwości rosną do 7 stopni w przypadku użycia z aparatami EOS R5 i EOS R6 firmy Canon, RF 14-35mm F4L IS USM stanowi niezbędne narzędzie pracy dla kamerzystów korzystających z systemu EOS R, zapewniając stabilność ujęć. Fotografowie mogą wykonywać ujęcia z ręki, nawet przy bardzo krótkich czasach otwarcia migawki.


RF 14-35mm F4L IS USM wyposażony jest w pierścień sterujący, aby zapewnić użytkownikom szybką, bezpośrednią kontrolę nad ustawieniami Tv, Av oraz ISO bez konieczności zagłębiania się w menu lub odrywania wzroku od wizjera. Pierścień ręcznego ustawiania ostrości, o charak­terystycznej dla serii L odporności na warunki atmosferyczne, pozwala fotografom i filmowcom pracować w każdych warunkach.


Więcej informacji na temat RF 14-35mm F4L IS USM opublikowano
https://www.canon.pl/lenses/rf-14-35mm-f4-4l-is-usm-lens/


Szczegółowy opis technologii asferycznych obiektywów Canon znajduje się na stronie
https://global.canon/en/news/2021/20210527.html


Najważniejsze cechy RF 14-35mm F4L IS USM:


  • Wysokiej jakości, ultraszerokokątny obiektyw z ogniskową 14–35 mm
  • Stała przysłona f/4 umożliwiająca fotografowanie w warunkach słabego oświetlenia
  • Trzy elementy asferyczne i trzy elementy UD, z których jeden jest jednocześnie elementem UD i asferycznym, zapewniają najwyższą rozdzielczość od krawędzi do krawędzi obrazu
  • 5,5-stopniowa optyczna stabilizacja obrazu lub 7-stopniowa w przypadku korzystania z aparatu ze stabilizacją obrazu w korpusie (IBIS)
  • Silnik Nano USM zapewniający szybką, płynną i cichą pracę – konstrukcja idealna do nagrań wideo
  • Pierścień sterujący – zapewnia bezpośrednią kontrolę nad ustawieniami Tv/Av/ISO
  • Minimalna odległość ogniskowania 0,2 m przy powiększeniu 0,38x
  • Powłoki SWC (Sub Wavelength structure Coating) i ASC (Air Sphere Coating) zapobiegają występowaniu tzw. duszków i efektowi flary