Raport Canon: technologia pomoże zorganizować miejsca pracy przyszłości

Warszawa, 24 listopada 2020 r. – Niemal co czwarty pracownik w Polsce skorzystał już z możliwości przejścia na pracę zdalną. Najwięcej w branżach dotyczących technologii informatycznych, gdzie wskaźnik ten wyniósł niemal 70 proc. Jak zauważają eksperci Canon w najnowszym raporcie „Future Workspace”, sytuacja na rynku pracy w nagłym trybie wymusiła zmiany, do których prawdopodobnie dochodziłoby stopniowo przez wiele lat. To powoduje, że wiele firm może stanąć przed wyzwaniami dotychczas zupełnie im nieznanymi.

– Przeanalizowaliśmy modele pracy oraz wyzwania, przed którymi stanęło wiele branż. Wiemy, że obecna sytuacja jest trudna, jednak trzeba powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom: nie ma się czego obawiać – mówi Dariusz Szwed, MPS Business Development Manager w Canon Polska. – Nowoczesna technologia wyraźnie wpływa na jakość i uproszczenie zarówno klasycznej pracy w biurze, jak i pracy zdalnej.
W dzisiejszych czasach słowo klucz to „elastyczność”, bo rynek oferuje pracownikom coraz więcej systemów pracy
– dodaje.


Ekspert przypomina, że dziś niemal wszystkie zadania możemy wykonać na odległość, bez konieczności wizyty w biurze. Pojawiają się jednak dodatkowe wyzwania, takie jak np. potrzeba spójnego zarządzania wspólnymi danymi, gdy każdy z pracowników znajduje się w innym miejscu, czy konieczność sprostania wyśrubowanym normom z zakresu ochrony danych osobowych. Kluczową kwestią jest również cyberbezpieczeństwo. – Wskutek postępującej decentralizacji trybu pracy, dokumenty i dane zaczynają funkcjonować poza siecią przedsiębiorstwa i łatwo mogą wymknąć się spod kontroli – mówi Dariusz Szwed. A wtedy łatwo zarówno o konflikt z prawem, jak i o atak cyberprzestępców.


Jak w łatwy sposób poradzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami zmiana dotychczasowego trybu pracy? Canon w wydanym właśnie raporcie „Future Workspace” przekonuje, że niezależnie od konkretnej sytuacji przedsiębiorstwa, niezwykle przydatne są nowoczesne technologie, które ułatwiają zarządzanie informacjami. Chodzi m.in. o takie rozwiązania jak automatyzacja obiegu dokumentów czy inteligentne pozyskiwanie danych. Ogromne uproszczenie codziennej pracy biurowej mogą też stanowić rozwiązania czysto techniczne. Eksperci wymieniają tu np. dwustronne drukowanie i skanowanie czy programowalne przyciski skanowania, które zapisują ustawienia dla powtarzających się rodzajów dokumentów.


Pełen raport na temat środowiska pracy przyszłości, który analizuje obecne wyzwania w tworzeniu miejsc pracy, a także przedstawia konkretne porady dla firm, jest do pobrania bezpłatnie tutaj:  https://www.canon.pl/business/insights/articles/future-workspace-guide/